Szerző Téma: Isten keresése  (Megtekintve 2685 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2020. Szeptember 16. - 10:25:43

"Vajon jó helyen vagyok?!" - Viszonylag gyakran fogalmazódik meg a kérdés az Istent kereső emberben, amikor valamilyen jellegű csalódás éri a saját közösségében, gyülekezetében.

Ami igazán megnyugtató lehet számunkra, hogy nem lehettünk pillanatnyilag máshol, mint ahol éppen Isten látni akar bennünket.
Sajnos vannak, akik vissza is élnek ennek ezzel a hitigazsággal, akár lelki terror alatt tartva egyes híveket.

"El nem hagyván a maguk gyülekezetét,amiképpen szokása némelyeknek, hanem intvén egymást annyival inkább, mivel hogy ama nap közelget"
                                                                                                                                                                           Zsid.10.25

Nyilván elég sértődékenynek kell lenni ahhoz, hogy valaki csip-csup ügyek miatt a gyülekezete elhagyását fontolgassa.

Azonban abban is biztosak lehetünk, hogy ha a kételyből a "menekülés" vágya fogalmazódik meg bennünk, akkor nem vagyunk az Istentől rendelt helyünkön.

Nem feladatom eldönteni, hogy mely egyházszervezetre tekint Isten igaz egyházként.

 (Privát véleményem, hogy ilyen szervezeti forma nem is létezik. Istennek egyetlen igaz egyháza létezik csupán, melyet a valósságosan üdvözülők közössége alkot, minden korszakból és földrajzi helyszínről. Ez pedig teljesen független attól, hogy ki és melyik felekezethez tartozott az élete folyamán.)

Viszont az elmúlt 2 évtized tapasztalata alapján szeretném megosztani Veled, Veletek azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy egy szektában vagy éppen.

1, "Az egyetlen igaz, üdvözítő egyház"-teóriáját önmagukra vonatkoztatják.
2, Az első pontból következik, hogy hit-elveik közül kiemelik azokat a pontokat, bibliai-értelmezéseket amelyek különbbé teszik őket másoknál.
3, Ezekből kifolyólag a közösségben, van egy vagy több tanító, vezető akinek, akiknek a szava megkérdőjelezhetetlen.
4, Mások olyan jellegű véleményéről, amely eltér vagy ellentétes az övékkel, egyszerűen úgy tekintik, hogy igétlen, vagy nem a Bibliából származik.
5, Lehet, hogy nyíltan nem hirdetik, de a saját tanaikat csalhatatlannak vallják.

Ha eljutottál odáig, hogy belátod valamiben tévedtek, biztos lehetsz benne, hogy másban is. A tévelygés sosem jár magában, mindig behálózza a gondolkodást.
Azt be kell látnunk, hogy sem tökéletes Biblia-értelmezés, sem kizárólagosan üdvözítő felekezet, gyülekezet nem létezik.
Mindannyian tévedhetünk az ige-értelmezésekor. Kizárólag pedig csak az Úr Jézus Krisztus üdvözít!

Legyen áldott szép napotok !
« Utoljára szerkesztve: 2020. Szeptember 16. - 11:44:48 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #1 Dátum: 2020. Szeptember 17. - 16:05:46
Azt gondolom, hogy a mostani helyzet, ami fokozódni fog, megmutatja mindenkinek az állapotát, hogyan is áll az Úrral és hogyan is áll a gyülekezetével, egyházával.
Kiderül, hogy melyik az első, a valódi.  nerd

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2020. Szeptember 17. - 20:28:33
Egyetértek Kamilla! Szerintem ezek közül az a legfontosabb, hogy ki hogyan áll Istennel.
 O0

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2020. Október 07. - 16:03:32

"El nem hagyván a maguk gyülekezetét,amiképpen szokása némelyeknek, hanem intvén egymást annyival inkább, mivel hogy ama nap közelget"
                                                                                                                                                                           Zsid.10.25

Sziasztok!

Ez az ige másképpen is fordítható:

nem hagyva el összejöveteleinket, ahogyan szokásuk némelyeknek, hanem intve egymást annyival inkább, mivel látjátok, hogy közeledik az a nap.  (Zsidó 10:25 H Karoli rev 2011)

amellett ne hagyjuk abba a nála való összegyülekezésünket, mint ez némelyeknek szokásuk, hanem bátorítsuk egymást, éspedig annál inkább, minél gyorsabban látjátok közeledni azt a napot.  (Zsidó 10:25 H Csia 2005)

vagyis "ne hagyjuk abba a keresztény összejövetelek, az összegyülekezések látogatását". Ez szerintem az igevers mondanivalója. Ez érthetővé válik abból a tényből is, hogy Pál korában nem volt egy városban több, egymástól elkülönült keresztény gyülekezet, felekezet. Ehelyett egy városban egy gyülekezet volt. Nem lehetett tehát megtenni azt, hogy gyülekezetet váltunk, mert nem volt alternatív gyülekezet, hanem csak egy.

Mivel nem volt több gyülekezet, melyek között válthatott az akkori ember, ezért Pál nem is beszélhetett erről. Ehelyett azt akarta elmondani, hogy rendszeresen járjunk csak keresztény közösségbe, mert szükségünk van egymás bátorítására.

Most akkor szabadon otthagyhatja bárki is a gyülekezetet, ahová korábban járt?

Ha az illetőben ez nem kelt lelkiismeret furdalást, akkor szerintem igen. Jézus sohasem mondta, hogy gyülekezetekhez legyünk hűek. Ehelyett Ő mindig arról beszélt, hogy hozzá legyünk hűek...

Ha hozzá nem vagyunk hűek, akkor hiába járunk akármilyen gyülekezetbe is. Ha pedig hozzá hűek vagyunk, akkor nyugodtan otthagyhatjuk bármelyik gyülekezetet, és elkezdhetünk járni bármelyik másikba. Szerintem.

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2020. Október 07. - 19:44:06
 O0

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #5 Dátum: 2020. Október 08. - 12:18:41
Lucius, ez egy korrekt magyarázat szerintem az igehelyre.  :like:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2020. Október 12. - 05:57:17

Kedves Lucius amit itt megfogalmaztál azzal egyet is értenék ha az ige erről beszélne. Van valamilyen igazság abban amit mondasz ... 
ezzel teljesen egyet értek:

“Ha hozzá nem vagyunk hűek, akkor hiába járunk akármilyen gyülekezetbe is”.

Ugyanakkor, amikor egy igét értelmezel, fontos, hogy figyelembe vedd, azt, hogy kiknek és miért íródott, a szöveg környezettet is figyelembe véve.

Akkor elkerülöd azt a téves megállapítást, amit megfogalmaztál:

Idézet
“Ez érthetővé válik abból a tényből is, hogy Pál korában nem volt egy városban több, egymástól elkülönült keresztény gyülekezet, felekezet. Ehelyett egy városban egy gyülekezet volt. Nem lehetett tehát megtenni azt, hogy gyülekezetet váltunk, mert nem volt alternatív gyülekezet, hanem csak egy.

Mivel nem volt több gyülekezet, melyek között válthatott az akkori ember, ezért Pál nem is beszélhetett erről. Ehelyett azt akarta elmondani, hogy rendszeresen járjunk csak keresztény közösségbe, mert szükségünk van egymás bátorítására.”

Pál – ha ugyan Ő írta a levelet – éppen arról ír zsidó testvéreinek, hogy ne hagyják el gyülekezetüket, hitüket (hit-vallásukat) visszatérve a judaizmusba, ezzel elhagyva, nem csak Krisztust és a benne való megigazulást, üdvösséget, hanem gyülekezetüket, közösségüket is, és visszatérve régi közösségükhöz,( a régi istentiszteletük helyére pl. a zsinagógába).

Aztán, ... a kérdés az is, hogyan vagyunk hűek Krisztushoz?

Hogyan vagyunk hűek Krisztushoz, ha nem tudunk hűek lenni a gyülekezethez, közösséghez, vagyis azon testvérekhez akik azt alkotják.

Tudom, kicsit nehéz írnom erről mert én elhagytam azt a gyülekezetemet, amihez több mint 30 évet tartoztam. Ami nem volt könnyű s ami nem ment fájdalom mentesen, ami a mai napig fáj, és a mai napig hiányoznak a testvérek (ami nem hiányzik az a sok butaság és hamis evéngélium ami elhangzott).

Persze a kérdés az is, hogy miért akarom el hagyni gyülekezetemet?

Sajnos nagyon sokan minden „lelkiismeret furdalás nélkül” – ahogy mondtad - , különböző okok miatt, vándorolnak egyik gyülekezetről a másikra, ami meg szerintem nem helyes.

Ahogy írtad, nem elég csak egy gyülekezet látogatni, vagy járni abba, vagy ahhoz tartozni, hanem annak része kell lenni. Okkal kell összegyűlni, a puszta jelenlét nem sokat számít. Nem csak kapni, hanem adni. Persze fontos az, hogy egy gyülekezetben,  mit kap az ember, de az is fontos, hogy mit tud adni, mivel tud hozzájárulni a gyülekezethez és annak növekedéséhez, annak áldásaihoz. Meg tapasztalni egy közösség áldásait.

Úgy látom, hogy azok, akik gyülekezetek vándorai, azok sosem tapasztalták meg azt, mit jelent egy gyülekezethez tartozni, egy gyülekezetnek, közösségnek a részei lenni, mondhatnám, Krisztus testének a része lenni.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2020. Október 12. - 22:19:19
Kedves Zoli!

Egy gyülekezetet sokféle okból elhagyhat egy hívő. Sértődöttségből, vagy megkeseredésből, vagy azért, mert nem kap ott
elég figyelmet, lehetőséget, szeretetet... és azért is, mert Jézus éppen valamilyen okból úgy vezeti.
Egyedül az utolsó motivációt tudom helyeselni. A többi mind merő önzés.

Amit írtam, azért írtam, mert úgy tapasztaltam, nagyon sok hívő hű a gyülekezetéhez...
Olyan értelemben, hogy követi a gyülekezeti normákat, tanításokat, de nem hű Jézushoz.

Amikor Jézus mást mond, mint a gyülekezet, akkor inkább a gyülekezetükhöz maradnak hűek, (helyesebben a gyülekezeti vallásos normáknak, gyülekezeti szellemnek?!!!) és nem vállalják fel a konfrontációt, a kiközösítést, a megbélyegzést, stb... ami az engedetlenséggel, a Jézusnak való engedelmességgel jár. Így előfordulhat, hogy emberi szemmel nézve az ilyen megalkuvók a legjobb, a legmegbízhatóbb gyülekezeti tagok, akikre a gyülekezeti pásztor mindig számíthat.

Az ilyen hívők inkább a gyülekezetükben lévő embereknek, a pásztornak, a gyülekezeti normáknak, egyszóval embereknek akarnak tetszeni, nem pedig Istennek. Isten óvjon mindenkit ettől, ami egyfajta paráznaság. Ha a menyasszony a vőlegényen kívül inkább valaki másnak akar tetszeni, mást is el akar "csábítani", az paráznaság. Én nem akarok senki másnak sem megfelelni, egyetlen gyülekezetnek, egyetlen embernek sem, csakis Jézusnak. Jézus pedig azt mondja, hogy szeressem az embereket. De azt nem mondja, hogy kövessem őket a gonosz útjaikon. Ha gonosz az az út, amelyen haladnak, előfordulhat, hogy el fogunk válni. Aztán majd, ha rájönnek, hogy rossz úton haladtak, újra munkatársak lehetünk.

Ezzel senkit sem szándékozom a gyülekezete elhagyására bátorítani, ehelyett mindenkit bátorítok arra, hogy amikor Jézus mást mond, mint a gyülekezete, akkor inkább Jézushoz legyen hű, ne pedig a gyülekezetéhez...

Visszatérve az igemagyarázatra, amit írtam, én nem gondolom, hogy tévedtem volna. Szerintem megáll az, hogy Pál abban az igében a keresztény tesókkal való gyülekezeti találkozások fontosságáról beszélt. De, mégha nem is ezt jelentené, hanem azt, hogy Pál arról írt ebben az igében, hogy ne menjenek vissza a zsidósághoz a zsinagógákba, még az is alátámasztja azt, ami a LÉNYEG,

hogy a ZSID 10.25 egyáltalán nem arról beszél, hogy Isten szerint TILOS lenne otthagyni az aktuális felekezetünket, vagy gyülekezetünket.
Mert nem tilos. Ezért jöhetett létre például a reformáció.

Ha a gyülekezetünk nagyon rossz úton jár, és mi mindent megtettünk, ami tőlünk telik, hogy ez megváltozzon, de semmi nem nem történik, akkor előfordulhat, hogy Jézus kivezet minket ebből a parázna szervezetből. Előfordulhat azonban az is, hogy még maradásra bír minket, mert még feladatunk van ott. Mi a teendőnk? Ezt mindenkinek Tőle kell elvennie szerintem, erre nincsen lefektetett újszövetségi szabály.  :okit

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2020. Október 12. - 22:54:18
Kedves Lucius.

Ahogy írtam, nagy részben egyet értek azzal amit írsz. Én is el hagytam a gyülekezetet, bizonyos okok miatt, s azért mert nem egyeztem az ottani lelkipásztor igei tanításával, annak ellenére, hogy az apósom. Tehát nem mondom azt, hogy tilos egy gyülekezet elhagyása.

Sehol nem mondtam azt, hogy a Zsid. ige azt tanítaná hogy tilos elhagyni a gyülekezetet.
Nekem csak azzal van gondom, mikor egy bizonyos dolgot – még ha igaz, és helyes is az – egy olyan igével akarunk alá támasztani, ami nem arról beszél.  Nagyon nem jó, kiragadni igéket, s olyasmit állítani, tanítani belőle amit az nem tanít.

Pontosabban erre a kijelentésedre gondoltam amit be is idéztem:

Idézet
"Mivel nem volt több gyülekezet, melyek között válthatott az akkori ember, ezért Pál nem is beszélhetett erről. Ehelyett azt akarta elmondani, hogy rendszeresen járjunk csak keresztény közösségbe, mert szükségünk van egymás bátorítására.”

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2020. Október 12. - 23:19:34
Kedves Zoli!

Nem egészen értem, miért gondolod, hogy a vitatott ige miért ne jelenthetné azt, aminek némely fordító is fordította, vagyis a keresztény "összegyülekezések látogatását", de ezen szerintem nem érdemes tovább vitatkoznunk.

Zsidó 10:24 - 10:25
Legyen gondunk arra, hogy egymást buzdítsuk a szeretetre és a jó cselekedetekre,  nem hagyva el összejöveteleinket, ahogyan szokásuk némelyeknek, hanem intve egymást annyival inkább, mivel látjátok, hogy közeledik az a nap.  

Jó éjszakát  :zzz

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2020. Október 12. - 23:25:48
Sajnálom de nem figyelsz arra amit írok.


Jó éjt.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.