Szerző Téma: Beszélgessünk a sákramentológiáról  (Megtekintve 26450 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #15 Dátum: 2011. Május 10. - 19:07:42
Sziasztok!

Virág a "Könyvek, tanúlmányok" topicba másolta be a chartát.

Zsotza tesóm a keresztyén párbeszédnek énis örülök.

Ám ha ezt a párbeszédet a Római katólikus egyház úgy folytatja, hogy közben kijelenti "Hit, erkölcs és tanítás tekintetében legfőbb tekintély a Római Pápa személye", akkor ez a párbeszéd egy mézes-mázas csomagolásba rejtett képmutatás, hatalom átmentési kisérlet!
Hogy arról már ne is beszéljek, hogy a Vatikán szerint vannak üdvösséget biztosító felekezetek, de Isten egyetlen  egyháza a Római katólikus egyház...

Egy másik fórum gazdája beszélt az újjászületett katólikusokról, felekezet közi alkalmakról. Feltettem a kérdést, hogy egy újjászületett katólikus miként tud részt venni egy biblia ellenes Istentiszteleten. A válasz néma csend volt.
32 évig a Római katólikus egyház tagja voltam, nem kell bemutatni, hogy miként gondolkodnak más felekezetekről és saját szerepűkről.

Éppen azon próbálunk páran munkálkodni, hogy a keresztyén-helyreállítás ne elszígetelődés legyen.
Ne olyan kűlsőségek miatt tekíntsenek hitvallónak egy-egy gyülekezetet a testvérek, amelyek másodlagos teológiai kérdések, vagy nem szűkségszerű velejárói a keresztyén hitnek.

A nyelveken szólás és az egyéb karizmák kérdése éppen ebbe a kategóriába tartozik.

Én spec nem szólok nyelveken, viszont eszemágában sincs pl. Nagy Gabiról kijelenteni, hogy az ajándéka az ördögtől van!

Nem zavar a vízkeresztség, vagy az Úrvacsora mikéntje sem, mert ezis másodlagos kérdés.

Sőt nem mondom azt sem egy arminiánusra, hogy nincs örök élete, mert nem érti, s ezért nem vallja a predesztinácíót.

Számomra a Szombat sem elkűlönűlésre okot adó tényező, hiszen a keresztyéneknek szabadságuk van az ünneplésére és az attól való elszakadásra is a Krisztusban.

Viszont elszeparálódom azoktól, akik elsődleges theológiai kérdéseket rúgnak fel, mint a katólikusok, vagy Jehova Tanúi.

Akik pedig másodlagos theológiai kérdésekből prezentálnak üdvösségi kérdéseket, nos tőlük nincs szűkségem a szeparácíóra, mert ők maguk szígetelődnek el.
:2smitten:   
« Utoljára szerkesztve: 2011. Május 10. - 19:19:58 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #16 Dátum: 2011. Május 10. - 19:15:33
Hasonlóan  látom  én  is...  ezért  számítok  a  fundamentalisták  között  liberálisnak, a liberális tesók között fundamentalistának.....  Fura  egy  "szendvics-szitu"...   :(

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #17 Dátum: 2011. Május 10. - 19:34:53
Na ez egy egészséges szendvics! hehe
« Utoljára szerkesztve: 2011. Május 10. - 19:55:30 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #18 Dátum: 2011. Május 10. - 19:55:07
Kedves  József  Testvér,bár  nem én  voltam  a megszólított,de  talán  nem baj,ha  én  írok... Itt  a  Fórumon  én sem  találtam  meg,de  a  Magyar  Katolikus  Egyház  honlapján igen:  http://www.katolikus.hu/okumene/chartao.html  A  Chartával  szembeni  állásfoglalás  Sípos  Ete  Álmostól, a  Parókia  Honlapon:  http://www.parokia.hu/publikacio/cikk/108/ 

Sipos Ete Álmos cikkét régebben én is olvastam, és nagyon megfogott. Szomorú, hogy a Chartát aláírták a vezetőink.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Május 10. - 19:56:55 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #19 Dátum: 2011. Május 10. - 20:03:58
A  Magyarországi  Baptista  Egyház  részéről  is  aláírva.   sad  Szomorú  vagyok  én  is.  Nagyon jó  cikket  írt  a  témával  kapcsolatban  Vankó  Zsuzsa (KERAK)   >>"  Megállapíthatjuk tehát, hogy az Ökumenikus Chartából eltűnt a biblikus, őskeresztény és protestáns egyházfogalom, a jellegzetes katolikus egyházfogalom került a helyére. Tulajdonképpen nyíltan megvallott célja lett az ökumenikus mozgalomnak az összes egyház beterelése egy olyan látható egységbe, amelynek a katolikus egyház a fundamentuma, annak alapeszméi és vezető, irányító szerepe érvényesül. "<<  Érdemes az  egészet  elolvasni:  http://www.biblialap.hu/rovat.php?i_rovat_id=26&i_cikk_id=28

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető b urian jozsef

  • nagypapa
  • Diakónus
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1643
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2011. Május 10. - 20:54:03
Áldott szép estét! köszönöm a segitséget kedves Tesó.Az a helyzet hogy még nem olvastam összefügöen ezt megálapodást.Reszleteket már hallotam sok helyről de most egyben el fogom olvasni. vint



Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #21 Dátum: 2011. Május 10. - 21:18:12
Áldott szép estét! köszönöm a segitséget kedves Tesó.Az a helyzet hogy még nem olvastam összefügöen ezt megálapodást.Reszleteket már hallotam sok helyről de most egyben el fogom olvasni. vint
  Örültem,hogy   szolgálhattam  valamivel!  Isten adjon  erőt  a  tartalom  "emésztéséhez"! :int

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #22 Dátum: 2011. November 03. - 10:13:18
Mindig elszomorìt,amikor azt hallom,tapasztalom,hogy a Vìzkeresztség sàkramentomàval Krisztusban érett férfiak is helytelenül élnek,de nem csak helytelenül,hanem vissza is élnek azzal.:szomoru
Olyan jò lenne màr végre,ha a testvérek felfognàk,hogy Krisztus egyetlen engeszteloàldozatàval vàltotta meg az övéit,egyszer merült el a halàlban,egyszer tàmadt fel,s ez az egyetlen alkalom elegendo volt,hogy tisztàra mosson bennünket.
Éppen ezért a Vizkeresztségnek is egyszer van helye az életünkben!
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #23 Dátum: 2011. November 03. - 10:29:40
Szòval egyszeruen nem értem az össze-vissza "lubickolò" testvéreket,mit kìvànnak az egy-egy ùjabb Vìzkeresztséggel kiàbràzolni?!
Talàn,hogy az o engedelmességük dominàl a Vìzkeresztségben,s nem a Krisztus engeszteloàldozata?!
Tényleg nem làtjàk,hogy viccet uznek a keresztségbol és gùnyt a Krisztusbòl?
Vajon honnét veszik a mérhetetlen bölcseségüket azok a gyülekezeti vezetok,akik a gyülekezetbe valò belépot kreàlnak a vìzkeresztségbol,függetlenül attòl,hogy hànyszor keresztelték màr meg a tagjelöltet... "Feeling keresztyének"!
Szerintük Jézus a Krisztus az ember életében,de csak majd akkor,ha elottük is pancsol  egy jòt az illeto,addig Krisztus csak egy szerencsétlen balek az illeto életében...
:2knuppel:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #24 Dátum: 2011. November 03. - 10:50:06
Elolvastam az összes eddigi hsz-ket. Tetszett a bevezető is, mert véleményem szerint ma Mo-n elképesztő az ignorancia a sákramentumokkal kapcsolatban. Én 13 évesen lettem megkeresztelve a MRE-ben, de akkor mind én mind a szüleim mind a lelkész hitetlen volt. Aztán 20 évesen elkezdetem engedelmeskedni az Úrnak és akkor a Golgotába jártam, és itt újrakeresztelkedtem. Ma visszagondolva ez mélységes naivitás volt részemről és semmiképpen nem csinálnám újra, sőt mindenkit, akit csak tudnék lebeszélnék róla. A keresztség ugyanis egy objektív dolog. Ugyan csak a hívő számára válik a kegyelem eszközévé, de a hitetlen életére nézve is hatékony, csak neki a pusztulását jelenti. Ha pedig objektív, akkor effikáns is, vagyis ha egyszer közölték, az már munkálkodik az ember életében: a hívőnek áldást, a hitetlennek átkot.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #25 Dátum: 2011. November 03. - 10:52:30
Nekem nagy szomorúságom, hogy mennyire nincs lehetőség a gyermekúrvacsorára. Én maximálisan hiszek abban, hogy a gyermek, ha meg van keresztelve és már eszik rendes kaját (kb 8-9 hónaposan) igen is részesüljön az úrvacsorából. Ez ha jól tudom, csak az Orthodoxonál lehetséges.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #26 Dátum: 2011. November 03. - 11:11:10
Amikor eloször beszélgettünk errol az Alfàn, elgondolkodtam rajta,hogy nincs-e szukség ehhez a gyermek értelmére.
Aztàn a Vìzkeresztség kapcsàn ùgy làttam,ha azt tàmogatja az Ige,akkor ennek sem lehetne talàn akadàlya.
A Reformàtus Urvacsora liturgiàjànak viszont része a közös bunvallàs,ok talàn ezért zàrkòznak el az ilyen kisgyermekek Urvacsoràjàtòl,arròl nem is beszélve,hogy az Urvacsoràt,csak konfirmàlt személy veheti elvileg nàluk magàhoz.
Elméletileg ezért én sem Urvacsoràzhatnék nàluk.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #27 Dátum: 2011. November 03. - 12:58:57
"Úrvacsora gyerekeknek? – Bécsi tapasztalatairól mesélt Dávid Adél a GEKE munkatársa"  :  http://www.evangelikus.hu/interju/urvacsora-gyerekeknek-2013-becsi-tapasztalatairol-meselt-david-adel-a-geke-munkatarsa/

Részlet:

>>" – Ami számunkra különösen fontos volt: eleven a gyerekmunka, minden vasárnap van „gyerektemplom” – még nyáron és ünnepekkor is. Még külön szoptatós szoba is van tévés közvetítéssel, és a bölcsisek játszószobájában is lehet követni a tévén keresztül, hogy mi zajlik a templomban. Volt már olyan, hogy amikor a fiam látta, hogy lent úrvacsora kezdődik, akkor ő is le akart menni, beállni a körbe. Ausztriában néhány éve a gyerekek is részesülhetnek az úrvacsorában. Számomra talán ez a legfontosabb változás: az úrvacsorából, ami nekem talán a legtöbbet jelenti az istentiszteleten, abból a gyerekeim sincsenek kizárva.

Sőt, előre örülnek neki és az esetek nagyobb részében igazán példásan viselkednek közben, nagyon is tudják, hogy ez a kenyér nem az a kenyér, amit vacsorára eszünk. Összekovácsolja a családot a közös úrvacsora. Minden héten legkésőbb csütörtökön reggel megkérdezi a három éves fiam, hogy „anya, ma már gyerektemplomba megyünk?” Szerintem ennél jobb bizonyítvány nem kell egy gyülekezetről sem.
Rengeteget tudnék még mesélni a gyülekezeti életről, de összefoglalva a lényeg: eleven és otthonos közösség, ahol tartalmilag is és emberileg is nagyon sokat kaptam már eddig is.
"<<   ( Dávid Adél, a Protestáns Egyházak Európai Közössége [Gemeinschaft Evangelischer Kirchen in Europa – GEKE] munkatársa.)
« Utoljára szerkesztve: 2011. November 03. - 13:02:36 írta zsotza »

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2011. November 04. - 11:08:16
Ez jónak tűnik, de nem tudom mi az a gyermek templom. Ha az, hogy külöön vannak az istentisztelet alatt és ráadásul külön úrvacsoráznak, az nagyon helytelen. De ha együtt vannak végig, az nagyon jó.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #29 Dátum: 2011. November 04. - 14:32:47
Én ùgy értettem,hogy az Istentisztelet alatt,egy külön helyiségben vannak,s zàrtlàncù videon keresztül hallgathatjàk,làthatjàk az eseményeket.
Én ezt nem tartom rossz megoldàsnak.
Emlékszem Jehova tanùinàl 1-2 éves gyerekeket is kényszerìtettek arra,hogy végig halgassàk a két òrànyi "musort",melynek a 90%-àt fel sem foghattàk.
Ha a pici nem bìrt nyugton maradni, az apja az elotérbe vitte és jòl megruhàzta.
Hàt én ezt tartom elfogadhatatlannak!

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13