Szerző Téma: Beszélgessünk a sákramentológiáról  (Megtekintve 26471 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #60 Dátum: 2014. Május 11. - 12:02:46
Ez elég nehézkérdés.

Az online istentisztelet, és úrvacsorázás, az olyan mint a gyülekezetnélküliség, létezhet de nem alap.
Úgy ahogy hasznos a mankó annak akinek fél lába van, vagy eltörte a lábát, de nem az a természetes. Ha az ember mankóval jár, alig várja hogy meggyógyúljon és a mankót letegye és saját lábain járjon.

Ha egy városban, nincsenek keresztyének, vagy egy keresztyén gyülekezet, akkor lehet létjogosúltsága. De ha elmehetnék egy közösségbe, gülekezetbe, személyesen és nem teszem, és megelékszek egy vírtuális közösségel, és urvacsorázással az nem helyes.

A gonosz egyik taktikája, hogy az embereket elszakítsa egymástól, vgyis, hogy ne legyen személyes kapcsolatuk. Ne ismerjék meg egymást.
A személyes kapcsolatoknak,és személyes közösségeknek sokkal személyesebbek, nagyobb az értékük, sokkal tartósabbak és sokkal áldsosabbak . Az ilyen alkalmakon sokkal közelebb kerűlhetünk egymáshoz, és sokkal mélyebb kapcsolatott mélyebb közösséget alaíthatunk ki.

Pl. ez a forum is egy bizonyos közösség, de nincs gyülekezeti értéke. Ismerjük valamennyire egymást, de elhanyagólható ahoz, mintha személyesen ismernénk egymást.
Sok mindent mondhatok itt magamról, de a a valóságban lehet egészen másnak ismernétek meg, lehet közelsem olyannak mint amilyennek most gondoltok. Ez a valóság.

Virtuálisan senkit sem lehet megismerni. Igazi közösségben meg csak azzal tudsz lenni akit ismersz.

Egy közösség, több egy virtuális  együtt létnél … én így gondolom.

De … ahogy ott elmondtam, úgy itt is  elmondhatom, szabadságom van egy ilyen közösségen és úrvacsorán résztvenni, de nem tekintem alapnak, nem tekintem olyan értékünek mint a ha ez szmélyesen történne, Sőt ha az ember elhanyagolja a személyest a virtuálisra azt egyenesen károsnak és tévesnek tekintem.

A virtuális sosem helyetesítheti a személyest, egy ideig segíthet, de ez nem állandósulhat, nem léphet a helyébe.

Úgy ahogy a mankózás sem természetes, s az ember arra törekszik, hogy a mankó helyet a saját lábán járjon. S nem arra hogy még a masik lábától is megszabaduljon, s felcserélje még egy mankóra.

 :2smitten:

« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 11. - 12:22:14 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #61 Dátum: 2014. Május 11. - 12:14:22
Én szeretek a természetben sétálni, de nem mindig van lehetőségem reá.
Még sosem jutott eszembe, hogy ezért ilyenkor bekapcsoljam a tévét, s megnézzek egy természetfilmet.
A virtuális Úrvacsora éppen ilyen önámítás, éppen a lényeg hiányzik belőle. Inkább akkor nem veszek.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #62 Dátum: 2014. Május 11. - 12:37:05
Ez elég nehézkérdés.

Az online istentisztelet, és úrvacsorázás, az olyan mint a gyülekezetnélküliség, létezhet de nem alap.
Úgy ahogy hasznos a mankó annak akinek fél lába van, vagy eltörte a lábát, de nem az a természetes. Ha az ember mankóval jár, alig várja hogy meggyógyúljon és a mankót letegye és saját lábain járjon.

Ha egy városban, nincsenek keresztyének, vagy egy keresztyén gyülekezet, akkor lehet létjogosúltsága. De ha elmehetnék egy közösségbe, gülekezetbe, személyesen és nem teszem, és megelékszek egy vírtuális közösségel, és urvacsorázással az nem helyes.

A gonosz egyik taktikája, hogy az embereket elszakítsa egymástól, vgyis, hogy ne legyen személyes kapcsolatuk. Ne ismerjék meg egymást.
A személyes kapcsolatoknak,és személyes közösségeknek sokkal személyesebbek, nagyobb az értékük, sokkal tartósabbak és sokkal áldsosabbak . Az ilyen alkalmakon sokkal közelebb kerűlhetünk egymáshoz, és sokkal mélyebb kapcsolatott mélyebb közösséget alaíthatunk ki.

Pl. ez a forum is egy bizonyos közösség, de nincs gyülekezeti értéke. Ismerjük valamennyire egymást, de elhanyagólható ahoz, mintha személyesen ismernénk egymást.
Sok mindent mondhatok itt magamról, de a a valóságban lehet egészen másnak ismernétek meg, lehet közelsem olyannak mint amilyennek most gondoltok. Ez a valóság.

Virtuálisan senkit sem lehet megismerni. Igazi közösségben meg csak azzal tudsz lenni akit ismersz.

Egy közösség, több egy virtuális  együtt létnél … én így gondolom.

De … ahogy ott elmondtam, úgy itt is  elmondhatom, szabadságom van egy ilyen közösségen és úrvacsorán résztvenni, de nem tekintem alapnak, nem tekintem olyan értékünek mint a ha ez szmélyesen történne, Sőt ha az ember elhanyagolja a személyest a virtuálisra azt egyenesen károsnak és tévesnek tekintem.

A virtuális sosem helyetesítheti a személyest, egy ideig segíthet, de ez nem állandósulhat, nem léphet a helyébe.

Úgy ahogy a mankózás sem természetes, s az ember arra törekszik, hogy a mankó helyet a saját lábán járjon. S nem arra hogy még a masik lábától is megszabaduljon, s felcserélje még egy mankóra.

 :2smitten:

Egyetértek veled Zoltán. Én is így látom ezt a kérdést.




Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #63 Dátum: 2014. Május 11. - 12:38:50
Én szeretek a természetben sétálni, de nem mindig van lehetőségem reá.
Még sosem jutott eszembe, hogy ezért ilyenkor bekapcsoljam a tévét, s megnézzek egy természetfilmet.
A virtuális Úrvacsora éppen ilyen önámítás, éppen a lényeg hiányzik belőle. Inkább akkor nem veszek.

Egyetértek veled Csaba. Én is így látom ezt a kérdést.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #64 Dátum: 2016. Április 19. - 21:23:32
Sziasztok!

Szerintem az Eucharisztia és az Úrvacsora kérdésében, ha van különbség, akkor az inkább az értelmezésben van, hogy nekünk belül mit jelent (átlényegülés történik-e vagy sem, és Jézus hogyan van jelen e sákramentum során). A formátum kevésbé tényező, vagyis, hogy pl. a kenyér kovászos vagy kovásztalan, illetve, hogy ostya van vagy kenyér. Pl. evangélikus testvéreinknél is ostyát osztanak, nem kenyeret.

Egyetértek Lajossal abban, hogy ebben a történetben magát az egész sákramentumot és a keresztyén hitet gúnyolták ki. Elővehették volna a református vagy baptista Úrvacsorát is, de azok nem olyan ismertek. A katolikus egyház, mint legnagyobb, legismertebb felekezet az egész keresztyénséget képviseli bizonyos esetekben. Mindannyiunk hitét és egy szent cselekményt gyaláztak meg ezek a tudatlanok. Sajnálom őket, látszik, hogy nem tudják, hogy mit tesznek, tettek.

Vallásgyalázás abortusztablettával | CitizenGO

A videóban szereplő egyetlen ellentüntető minden tiszteletet megérdemel, hogy odaállt. Igaza van abban is, hogy nem baj, ha a lengyel abortusz-törvénnyel egyeseknek gondja van, joguk van azt kifejezni. De mások hitét nem lett volna szabad megsérteni.


Attól, mert az evangélikusok is ostyát esznek, a reformátusok meg kovászos kenyeret, attól nem lesz biblikus a dolog.

A katolikusok meg eme protestánsok között csak annyi a különbség, hogy nem "soláznak" össze-vissza. Egyszerűen kimondják: "szent hagyomány".... :P
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 23. - 10:58:02 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #65 Dátum: 2016. Április 20. - 07:43:45
[valasz author=Virág link=topic=274.msg76266#msg76266 date=1460891319]

[/valasz]

Attól, mert az evangélikusok is ostyát esznek, a reformátusok meg kovászos kenyeret, attól nem lesz biblikus a dolog.

A katolikusok meg eme protestánsok között csak annyi a különbség, hogy nem "soláznak" össze-vissza. Egyszerűen kimondják: "szent hagyomány".... :P

Nem a kenyér formája a lényeges.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #66 Dátum: 2016. Április 20. - 07:55:16
Szívem mond meg ezt Jézusnak is! A "kovásztalan kenyerek ünnepén" nem véletlenül nem lehetett kovászos dolog az Úrvacsorán. Persze, hogy nem a sákramentom összetevőiben van a lényeg, az Úrvacsora nem egy varázslat. Csak ne győzködjük már egymást arról, hogy valami attól elfogadható és biblikus ,mert szeretett felekezetünk a saját hagyományai szerint gyakorolja... :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #67 Dátum: 2016. Április 20. - 11:55:12
Szívem mond meg ezt Jézusnak is! A "kovásztalan kenyerek ünnepén" nem véletlenül nem lehetett kovászos dolog az Úrvacsorán. Persze, hogy nem a sákramentom összetevőiben van a lényeg, az Úrvacsora nem egy varázslat. Csak ne győzködjük már egymást arról, hogy valami attól elfogadható és biblikus ,mert szeretett felekezetünk a saját hagyományai szerint gyakorolja... :szelid:

Miért mondod ezt, hogy a felekezethez igazítom a bibliai látásomat?  :szomoru



Az 1 Kor 11. fejezetben benne van, hogy az Úrvacsora során rendes ételeket ettek. És nem ez volt a gond vele, hanem hogy nem várták meg egymást, nem közösségben és egyenlőségben fogyasztották el.

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #68 Dátum: 2016. Április 20. - 14:36:12
Krisztike a korinthusi levélben az van, hogy simán kajáltak. Semmi köze sem volt az Úrvacsorához. Pál még megis feddi őket, hogy erre vannak külön házaik.
Majd elmagyarázza (szereztetési ige) a helyes Úrvacsora mikéntjét...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #69 Dátum: 2016. Április 20. - 15:13:21
Abban viszont igazad van, hogy a görög szöveg mindenhol csak kenyérről beszél. Sehol sem különbözteti meg a kovásztalant, a kovászostól.
A bibliai összefüggések alapján tudhatjuk csak, hogy Jézus nem ehetett kovászos kenyeret a pászka alkalmával.
Viszont a jeruzsálemi gyülekezetben naponta törték meg a kenyeret. Sehol sem említi az ige, hogy külön sütöttek volna erre a célra kovásztalant. Szóval igazad van, a református gyakorlat nem feltétlen igeietlen. irulpirul

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #70 Dátum: 2016. Április 20. - 15:16:59
Hű, örülök, hogy ezt mondod. És tetszenek ezek az érvek is.


 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #71 Dátum: 2016. Május 13. - 09:29:27
A napokban sokat gondolkoztam az Úrvacsorán. Érdekel, hogy számotokra mit jelent?

Észrevettem, hogy számomra sokat jelent az, hogy az Úrvacsora vétele által a többi, jelenlévő hívővel való közösségemről is vallást teszek.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #72 Dátum: 2016. Május 13. - 21:49:37
Írhatnék róla egy szép elméletet, hogy számomra mit jelent, de mivel nem gyakorlom nem lenne túl hiteles...
Viszont akik élnek, élhetnek vele megdöbbent a közönyösségük a téma iránt.

 1Pét.3: 15. Az Úr Istent pedig szenteljétek meg a ti szívetekben. Mindig készek legyetek megfelelni mindenkinek, a ki számot kér tőletek a bennetek levő reménységről, szelídséggel és félelemmel

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #73 Dátum: 2016. Május 14. - 13:13:33
Számomra édes együttlétet jelent az én Urammal és a testvéreimmel.

 :2smitten:



Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #74 Dátum: 2016. Május 14. - 22:12:35
[valasz author=Virág link=topic=110.msg76984#msg76984 date=1463124567]

[/valasz]

Nekem három dolgot jelent.
- Megemlékezést és hálát amit az Úr tett értem.
- Közösség az Urammal és megváltómmal
- Közösség a testvéreimmel.

Amit persze nem minden alkalmon élek át ugyan úgy. De mindenképpen fontosnak tartom az Úr vacsorában való részvételt és ezt mindig a testvéreimmel együtt a gyülekezetben.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.