Szerző Téma: Az áldozat  (Megtekintve 6740 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Dátum: 2011. Május 04. - 16:06:35
Az áldozat egészen ősi vallástörténeti jelenség. Mi mozgatta minden időben az embereket arra, hogy Istenüknek / isteneiknek áldozatot mutassanak be? Milyen összefüggés, illetve különbség van az Ószövetségi áldozatok és Jézus váltságáldozata között?
Ebben a topicban tehát, minden, az áldozatokkal kapcsolatos gondolatnak, írásnak, beszélgetésnek helye van.  :hi

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2011. Május 04. - 23:09:04
A  bálvány áldozatokkal a pogányok túlajdonképpen bálványisteneik jóindúlatát szerették volna kicsikarni. Aszem erről én nemis kívánok többet mondani, talán csak annyit, hogy amit áldoztak, azt az ördögöknek áldozták!

Az ószövetségi áldozatok hálaáldozatok és bűnért való áldozatok voltak. Az előbbivel köszönetet mondtak a Mindenható gondoskodásáért, az útóbbi pedig Jézus Váltság áldozatára mutatott előre, s időlegesen el is fedezte a bűnöket, emelett emlékeztette is az embert arra, hogy saját erejéből képtelen megállni az igazságban.
Jézus Váltságáldozata azonban a tökéletes, mindenre elégséges és megismételhetetlen bűnért való áldozat, mely örök megígazúlást szerez a választottak számára a Mindenható Isten előtt!

Röviden ennyi részemről! :)

:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Május 05. - 12:43:02 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #2 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 12:49:20
Régebben egy testvérünk beszélt az ószövetségi áldozatok hét, Jézusra vonatkozásáról. Sajnos csak megemlítette, de nem sorolta fel, hogy szerinte melyek ezek. Ha van kedvetek, gyűjtsük össze őket.

 vabrand

Az eredeti megfogalmazás:
Idézet
Az Ószövetségben az áldozattan fokozatosan, 7 aspektusból, 7 előképből megközelítve taglalja az akkor még eljövendő,  tökéletes Krisztus tökéletes áldozatát. Ez az áldozat, mint tudjuk, egyszeri, megismételhetetlen, és tökéletesen eleget tett, amely tökéletességben belefért a megváltásunk is.

« Utoljára szerkesztve: 2014. Szeptember 14. - 12:53:30 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 14:00:55
Hát nem igazán értem a megfogalmazás lényegét, így én ebben nem tudok segíteni. irulpirul

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #4 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 14:48:05
Én úgy értettem ezt, hogy az ószövetségi áldozatoknak voltak olyan vonásaik, amelyek előremutattak az Úr Jézus váltságáldozatára.


Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #5 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 14:53:15
Nekem pl. eszembe jutott az, hogy az ószövetségi áldozat(ok)nak hibátlannak kellett lenniük:

"Legyen a bárány hibátlan, hím és egyéves. Juhot vagy kecskét vegyetek." 2 Móz 12:5
Ez pont a páskabárányról szól, de minden más áldozatnál is ez alapkövetelmény volt, hogy az állat hibátlan legyen.

"... tudva, hogy nem veszendő dolgokon, ezüstön vagy aranyon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életetekből, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtelen Báránynak, Krisztusnak a vérén." 1 Pét 1:18-19


Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 14:54:55
Na, már kezdem felfogni! :)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #7 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 15:13:44
Nem az, hogy volt az egészen elégő áldozat, bűnért, vétekért való áldozat, ételáldozat, lisztáldozat, illatáldozat?

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #8 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 15:32:14
Még ez is lehet.  :szelid:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 16:26:09
Szia Virág.

Most ez jutott eszembe, de majd utána nézek:

4Móz 19:1  Szóla azután az Úr Mózesnek és Áronnak, mondván:
4Móz 19:2  Ez a törvény rendelése, a melyet parancsolt az Úr, mondván: Szólj Izráel fiainak, hogy hozzanak hozzád egy veres tehenet, épet, a melyben ne legyen hiba, a melynek nyakán iga nem volt.
4Móz 19:3  És adjátok azt Eleázárnak, a papnak, és ő vitesse ki azt a táboron kivül, és öljék meg azt ő előtte.
4Móz 19:4  És vegyen Eleázár, a pap annak véréből az ő újjával, és hintsen a gyülekezet sátorának eleje felé annak véréből hétszer.
4Móz 19:5  Azután égessék meg azt a tehenet az ő szemei előtt; annak bőrét, húsát, és vérét a ganéjával együtt égessék meg.
4Móz 19:6  Akkor vegyen a pap czédrusfát, izsópot és karmazsint, és vesse a tehénnek égő részei közé.
4Móz 19:7  És mossa meg a pap az ő ruháit, az ő testét is mossa le vízzel, és azután menjen be a táborba, és tisztátalan legyen a pap estvéig.
4Móz 19:8  Az is, a ki megégeti azt, mossa meg az ő ruháit vízzel, és az ő testét is mossa le vízzel, és tisztátalan legyen estvéig.
4Móz 19:9  Valamely tiszta ember pedig szedje fel annak a tehénnek hamvát, és helyezze el azt a táboron kivűl tiszta helyre, hogy legyen az Izráel fiai gyülekezetének szolgálatára a tisztulásnak vizéhez; bűnért való áldozat ez.


Zsid 9:13  Mert ha a bakoknak és bikáknak a vére, meg a tehén hamva, a tisztátalanokra hintetvén, megszentel a testnek tisztaságára:
Zsid 9:14  Mennyivel inkább Krisztusnak a vére, a ki örökké való Lélek által önmagát áldozta fel ártatlanul Istennek: megtisztítja a ti lelkiismereteteket a holt cselekedetektől, hogy szolgáljatok az élő Istennek.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #10 Dátum: 2014. Szeptember 14. - 17:36:01
Köszönöm szépen Zoli, ez nagyon érdekesnek tűnik. virag7

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2014. Szeptember 28. - 12:05:22
Mondtam, hogy utána nézek az áldozatoknak. Most volt egy kis időm. Megpróbálok, nem hosszú lenni,  hogy ne legyen nehéz elolvasni, így csak fő gondolatokat fogok megosztani. Nagyon sok kincs van ezekben az igékben el rejtve.

Az engesztelő áldozat. 3 Móz.16

Kiengesztelni azt kell akinek haragja van.
Istenek haragja van a bűn felé.
Iseten igazsága meg kell mutatkozon a bűn elengedésében, vagyis a kegyelemben.
Nincs bűnbocsánat vérontás nélkűl.

1.   Az első áldozat engeszteléskor a Főpapért  volt és házanépéért.

A főpap előszőr magáért  kellet  áldozatott bemutatnia ( Jézus – hisz a főpap is Jézusra mutat, Ő nem kellet áldozatott bemutasson magáért mert Ő bűntelen volt.) Ugyanakkor Jézus az aki alkalmasakká tett minket, hogy az Új szövetség  szolgái legyünk, hisz most mi vagyunk Krisztus papjai.

2.   Sors vetésel dőlt el melyik az Úr része és meik az Izrael része, vagyis  Bűnért való áldozat.
Nincs a népnek sem a főpapnak beleszólása, sors vetés által, tehát Isten donőnt az övé a választás.
- Isten az aki meghatározza mi az övé és, hogy mi és hogyan hoz engesztelést.
- Az első álat vérével mindent meg kellet locsolni ami a szenthelyen volt, mégpedig a Szentek – szentjétől kezdve kifelé történt.
- Elsősorban Isten Igazsága és szentsége kell megmutatkozon.
- Isten Igazsága a bűn elnézése miat.
- Első az Úr, és az Ő szentségének , Igazságának és az ő  haragjának kiengesztélésének kielégitése, megmutatása az áldozatban, ahoz, hogy kegyelmet és bűnbocsánatott (bűn elengedést – a másik bak) tudjon tanúsítani. (Róm.3.23-27)

3.   Ezután jön a másik bak, akinek a fejáre tette a Főpap a kezét és reá mondta a nép bűnét, majd kivitték a pusztába és ott elengedték.
-   A  megbocsájtás jelképe, ami kint a pusztában távoli helyre, ahol nincs megemlékezés … ahogy az igében olvassuk olyan messze veti el az Úr bűneinket  mint amilyen távol van napkelet napnyugattól, vagy egy másik helyen, “ a tenger mélységébe veted Uram”
-   A nép minden bűne, nem csak egy részét
-   Érdekes, hogy nem a nép végzi, tehát nem a nép valja meg bűneit, hanem a Főpap végzi ezt – csodálatosan mutat ez Krisztusra, nem hagyta ránk ezt sem, Ő az aki ismeri minden bűnünket amit cselekedtünk egész életünkben születésünktől halálunkig, amiről tudtunk amiről nem, amit megtudtunk valanni amit nem(a tudatlanság miat). Tehát teljesen az Úr munkája, hisz jézus volt az aki testében felvitte a büneinket az Ítélet helyére, egyszer s mindenkorra, és örökké.
-   Érdekes, hogy az engesztelés, Izrael népéért történt – csak - , a népek nem voltak belefoglalva. Ezek az áldozatok csak Isten népére voltak érvényesek … Jézus csak az övéiért végzet engesztelést.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2014. Szeptember 28. - 13:53:51
:like:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2014. Szeptember 28. - 19:08:29
[valasz author=Zoltan link=topic=112.msg53311#msg53311 date=1411898722]

[/valasz]

Nagyon tartalmas gondolatok, még többször is el fogom olvasni, köszönöm szépen. Én is úgy érzem, hogy nagyon nagy kincs van elrejtve ezekben az igékben.

 :like: :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2014. Szeptember 29. - 08:23:38
 O0