Szerző Téma: Antropológia:"Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra"  (Megtekintve 35694 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
"Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra..."

Amikor a tanácskozó Isten eme akaratát kijelentette, valószínűleg nem gondolta úgy, hogy megáll a Teremtés ama pontján, hogy "És formálta vala az Úr Isten az embert a földnek porából".
Sajnos vannak felekezetek, akik megakadtak a kinyílatkoztatás ezen szintjén. Az emberi test halálával az ember teljes megsemmisűlését  hírdetik.
Más felekezetek nem hajlandóak tudomást venni arról, hogy az ember nem csupán test és lélek. Úgy vélik, hogy a szellem csupán a lélek  szinonímája.
Ebben a topicban azokat az igei kinyílatkoztatásokat járhatnánk körbe, amelyek
bibliai-antropológia szempontjából mutatják be az embert.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 14. - 05:45:24 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Majd igyekszem kigyűjtögetni a lélek és szellem szavakat, de addig is itt van egy érdekes ige:

"Íme, az én szolgám, akit kiválasztottam, akit én szeretek, akit kedvel a lelkem! Lelkemet (Szellememet) adom neki, és igaz ítéletet hirdet a népeknek." Mt 12:18


Ez az ige az Ézs 42:1-nek az újszövetségi idézésé. Ott így hangzik:

Protestáns fordítás:
Ez az én szolgám, akit támogatok, az én választottam, akiben gyönyörködöm. Lelkemmel ajándékoztam meg, törvényt hirdet a népeknek.

Károli:
Íme az én szolgám, akit gyámolítok, az én választottam, akit szívem kedvel, lelkemet (szellememet) adtam őbelé, törvényt beszél a népeknek.

Új Világ fordítás (érdekességképpen):
Íme! Az én szolgám, akit szilárdan támogatok! Az én választottam, akit lelkem helyesel. Szellememet adtam belé. Igazságosságot hoz a nemzeteknek.


Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Lehet, hogy illik ide, ha nem akkor kedves Virágom  :2smitten: tedd át.

Idézet
1Móz 2,19    
És formált vala az Úr Isten a földből mindenféle mezei vadat, és mindenféle égi madarat, és elvivé az emberhez, hogy lássa, minek nevezze azokat; mert a mely nevet adott az ember az élő állatnak, az annak neve.

Ádámnak olyan képességgel kellett rendelkeznie - gondolkodási képességgel -, hogy felismerje az elé vitt állat jellegzetességét ás ennek alapján megtudja azt nevezni.

Ezt a képességet, tehát már a Teremtő adta az embernek a teremtésekor, és nem a későbbi a Teremtőtől elszakadt létében fejlődött ki.

Ez nagy segítségére lehet az új, a felülről született embernek, akkor amikor használja a gondolkodását.
Amikor elfogadja, hogy foglyul ejt minden gondolatot, hogy engedelmeskedjék az Úr Jézus Krisztusnak.

 :sherlock:



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Nagyon várom a folytatást! :2smitten:

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Vár-rom, és már rom a vár :)

Egy kis érdekesség, egy kis borsóztató.

Szóval a hit, az a hit amit az ember kapott, és amivel az állat világ nem rendelkezik.
Az állatoknak ösztönt adott a Teremtő, és ezért a viselkedésüket kulcs ingerek irányítják.
Erről  - akit érdekel  - az etológiában talál sok érdekes információt.

Az  embernek hinnie kell abban amit megcsinál, amit megcsinálni szándékozik, hogy az jó lesz, hogy azt érdemes megcselekednie.
Amennyiben ebben nem hisz, akkor "immel, ámmal", csinálja, kényszerből és nem lelkesedésből, és az eredmény bizony elég kétséges lesz.

Legalább is én eddig ezt tapasztaltam - valójában nem is fogtam hozzá olyan dologhoz, aminek a kimenetelében nem hittem.
Ez a megváltásom előtti időre is érvényes volt.

A teljes energiámmal csináltam a dolgokat, és a sikertelenség - nem neveztem annak - hanem a testi állapotom akadályozott meg - szüneteltette - a folytatást.

Egyetlen valódi sikertelenségem volt, ami a megváltásom elfogadásához vezetett!

Hiába tanultam, hiába tudtam, mivel segíthetek a segítségre szorulóknak - ezt ők nem igényelték, nem fogadták el.

Ez volt az igazi sikertelenségem - amit én sikertelenségnek éltem meg.
:(
Persze akkor is azt gondoltam, hogy még mindég kevés ismerettel rendelkezem - ezért beiratkoztam (pszichoterepauta képzésre)

Ekkor kaptam azt a - belső meggyőződést (nem ott), ha megvallom, hogy hiszek Istenben,Jézusban, akkor sok embernek fogok segíteni.
Persze, hogy megvallottam - mert ráadásul hittem is a létezésében, és akkor azt gondoltam, hogy ezt a hitet kell nyilvánvalóvá tenni.

Most már tudom, hogy ez a hit semmilyen eredményt nem hoz az egyén életében.

Árám=Ábrahám, hiába hitte volna a Mindenható létezését, ha ott marad Úrkaszdinban, semmi változás nem történik az ő életében.
 :szelid:
« Utoljára szerkesztve: 2013. Január 05. - 16:18:22 írta Magduska »



Nem elérhető Eca

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 606
  • Nem: Nő
Szivesen olvasnék még hozzászólásokat ebben a témában, kapcsolódik a dolgozatomhoz. Milyen önző vagyok, ugye? :(

Tényleg segítenétek egy mondattal is, ha nem nagy kérés. :szelid:



Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Szia Eca, miről kellene neked 1 mondat :)

Nekem a teremtő Istennek a HITE - a nem látott dolgokról való meggyőződés, és a reménylett dolgok valósága - ami nagy áldás volt, és ebből ami nekem leágazott :)
Mert az természetes, hogy Ő ÖNMAGÁBAN HITT és abban amit Ő TEREMTETT!
Ezt a hitet adta az ember teremtésekor az emberbe.
Ezért minden ember előbb magában hisz, és abban amit ő tesz, gondol.
Ebből a hitből kell eljutnunk a Mindenható Istenbe vetett hithez.
Ez csak próbatételek és szenvedések láncolatán keresztül történhet meg.

Az a szenvedés amin keresztül eljutottam az önmagamba vetett hitemtől a TEREMTŐ Istenembe vetett hitemhez.
Annak a felismeréséhez, hogy mit is jelent az az ige:

Zsid 5,8    
Ámbár Fiú, megtanulta azokból, a miket szenvedett, az engedelmességet;

Nekem:
Engedni a Mindenható Isten akaratának, át adni NEKI a kezdeményezért, is és a végrehajtást is, és nem gondolni, hogy tölem függ valami is, mert én is TŐLE függök.

A szenvedéseim vezetnek el annak a felismeréséhez, hogy ne magamban higgyek, hanem ABBAN AKI engem is Teremtett
:)
 :szelid:
« Utoljára szerkesztve: 2013. Január 06. - 14:27:17 írta Magduska »



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Kedves Eca! :2smitten:

Konkrétabban? Teremtéstan? Embertan?
Teremtés, gondviselés,szövetség, önmagunk ismerete, Isten ismerete, test és lélek, bűn, lelkiismeret?

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Teremtésről egy vázlat, szívesen írok erről, vagy másról, amit át lehet írni... :2smitten:

Térben és időben mindennek van kezdete.
Valami nem jöhet a semmiből. A semmi semmit nem tud tenni.
Ha soha nem volt semmi, akkor ma sincs semmi.
Ma létezik valami, ezért lennie kell valaminek, aminek nincs kezdete.
A dolgok nem tudják önmagukat megteremteni, mert létezniük kellett volna, mielőtt léteznek.
Ha  a világegyetem egy része nem teremtés által állt elő, akkor felsőbbrendűbb, mint azok a részek,
vagy fölötte áll azon részeknek, melyeknek volt kezdete.
Egy nem teremtett lény magasabb rendű, mint egy teremtett lény, függetlenül attól, hogy hol él.
A transzcendentális, természetfölötti nem földrajzi helyre vonatkozik, hanem a létezés szintjére.

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Gondviselés: :2smitten:

Manapság az emberközpontú ember nem hiszi e tant.
A gondviselés Isten munkája, mellyel fenntartja az Általa teremtett világot.
A gondviselés elsősorban Isten kormányzó munkájára vonatkozik.
Ebben a gondviselésben nem létezik szerencse, végzet, véletlen.
Ez a gondviselés magában foglalja az egybeesést is, mellyel Isten akaratát teremtményei akaratával viszi végbe.

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Isten képére teremtett ember: :2smitten:

 Isten a saját képére és hasonlatosságára megteremtette az embert, férfit és nőt.
Isten és ember között van némi analógia, ami lehetővé teszi kapcsolatukat.
Az emberek értelemmel és akarattal rendelkező erkölcsi lények, Istenhez hasonlóan.
Isten az embert a földön való uralkodásra hívta el.
Isten képmása elhomályosult az emberben a bűnbeeséskor.
Krisztus Isten tökéletes képmása, Aki helyreállítja az embert Isten képének teljességére.

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Az ember istenképűsége egész lényére kiterjed, magában foglalja az életet, az értelmet, a döntési képességet és az erkölcsöt.
Az újjászületés és megszentelődés arra szolgál, hogy a hívőt megújítsa Krisztus képmása szerint, Akihez
majd egyszer tökéletesen hasonlóvá lesz. -A kegyelem munkája mindez!

Nem gyönyörű a teremtéstől a megváltáson át a megdicsőülésig eljutni?--Közben még a kálvinizmus öt pontja?! :2smitten: :2smitten:

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Esetleg ezen a témán is el lehetne időzni:

1Móz 1,27    
Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket.


 :szelid:

Biztos nektek is van erről gondolatotok  vint



Nem elérhető Eca

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 606
  • Nem: Nő
Flóra, Magduska, köszönöm :2smitten: :2smitten:

 :int2:



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Kedves Eca! :2smitten:

Én szeretnék Tőled tanulni, ha valamiben mégis segíthetnénk!--könyvekben, interneten tudok kutakodni... vint

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω