Szerző Téma: Antropológia:"Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra"  (Megtekintve 35699 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #30 Dátum: 2013. Augusztus 24. - 18:41:46
Szia Ircsi!
Nagyon érdekes amit írtál O0, S tényleg hiába van a hitetlenben is lélek, ha a Szentlélek nem társul hozzá a vége pusztulás!

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető clio

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 344
  • Nem: Nő
    • Rineweld
Válasz #31 Dátum: 2013. Szeptember 30. - 14:20:19
Szia Ircsi!
Vegyük picit elő a kémiát segítségül. :)
Amikor  a vízről beszélünk, akkor annak a kémiai képlete H2O
EZ ÚGYE KÉT HIDROGÉN MOLEKULA KAPCSOLÓDÁSÁT JELENTI EGY OXIGÉN MOLEKULÁHOZ.
MEGTUDTUK KÜLÖNBÖZTETNI EGYMÁSTÓL A KETTŐT, DE HA SZÉTVÁLASZTJUK ŐKET, MONDJUK EGYENÁRAMÚ  ELEKTROMOS VIZBONTÁSSAL, AKKOR KÉT LÉGNEMŰ GÁZT KAPUNK HIDROGÉNT ÉS OXIGÉNT DE EZ MÁR NEM VÍZ.
HA LÉTEZHETNE LÉLEK SZELLEM NÉLKÜL, VAGY SZELLEM LÉLEK NÉLKÜL, AKKOR VÉLEMÉNYEM SZERINT EZT AZ EMBER KÁRHOZATÁNÁL, VAGY ÜDVÖSSÉGÉNÉL KIEMELNÉ AZ IGE.
ÉN ÚGY LÁTOM JÉZUS (MT10:28) ÉS PÉTER ÍRÁSAINÁL(1PÉT.1:9), HOGY HA A LÉLEK ÜDVÖZÜL, AKKOR A SZELLEM IS, S HA A LÉLEK ELKÁRHOZIK, AKKOR A SZELLEM IS.
ÍGY ÉRTETTEM A MEGKÜLÖNBÖZTETHETŐ, DE SZÉTVÁLASZTHATATLAN VOLTUKAT.
FÚ LEHET, HOGY MÉG ZAVAROSABB LETT AZ ÍRÁSOM, MINT ELŐTTE? irulpirul

Csaba nagyon teszik ez a hasonlat. Én még egy kicsit tovább árnyalom.


az emberi 3-asság mint test lélek és szellem.

Én a saját betegségem (idegrendszeri) alatt értettem meg igazán pontosabban tapasztaltam meg igazán ezt a hármasságot.


1. test : fizikai atomokból áll..stb teste a tárgyaknak is van de lelkük nincs, Én a növényeket is ide sorolom de ezen bevalllom lehet még vitázni.
2. Lélek. Egy olyan rész ami bár nem igazán fizikai de biokémiai folyamatokban megnyilvánul, érzelmek , ingerek vágyak..stb
Az állatok is rendelkeznek lélekkel. ( nem tudom hogy mindegyik-e de ahol van idegrendszer ott szerintem igen.)

3. Szellem: Egyáltalán nem fizikai szorosan összefügg a lélekkel. Ezt nevezem erkölcsileg felelősségteljes döntésképes tudatnak akaratnak.
Csak az ember rendelkezik vele.  Egy állat ha kíván valamit nem mérlegeli azt erkölcsileg. Hanem tapasztalat útján dönt. Jó nekem vagy rossz nekem alapján.  ( itt már a tanítás és a nevelés átalakítja az alapból természetes ösztönt)

Mondok egy példát.
Betegségem 2. évében már túl voltam egy pár vizsgálaton és kipróbált az orvosom más gyógyszert is. Változtatgatva a dózisokat..Közben gyógy- teát és más terápiát szintén.
Szomorúan kérdeztem Istentől hogy , mi legyen mert úgy tűnik nem segítenek  a gyógyszerek. Ekkor olyan világos igei üzenetet kaptam hogy azt nem lehetett félreérteni. Eljött az ideje hogy letegyem a gyógyszert teljesen.  eleinte még mankóként szükség volt rájuk de már nincs. Az orvosom óva intett tőle, szerinte ezt lehet szedni az embernek élete végéig sokan szednek ilyet.
Én Istenre hallgatva fokozatosan csökkentve az adagot letettem a gyógyszert.  az első eredmények azt mutatták hogy még rosszab lett.

Egyik este abszolúte megtapasztaltam ezt a hármasságot..
A testemben úgy kalimpált a szívem mintha 100 méteres sífutáson vennék éppen részt, a hideg rázott.
A lelkem remegett megfogalmazhatatlan félelmet és égető érzést élt át.
Miközben a szellemem a tudatom kicsit kívülről figyelve "nyugodt"  maradt. Tudtam hogy minden rendben de ezt egyáltalán nem éreztem.
Összességében borzasztóan  rosszul éreztem magam de ott volt az a "hit" az Isteni ígéretben hogy minden jó úton halad és hogy csináljam tovább.

Neki lett igaza de akkor ott nagyon rossz volt.

Ezért is tetszett amit Csaba írt mert a lélek és a szellem nem választható el egymástól.


( Csaba csak a tudományos pontosítás végett megjegyzem ( nem kioktatóan) A víz pontosabban a H2O egy molekula. De a Hidrogén és az Oxigén önmagában csupán csak atom. Atomok egymás közötti összekapcsolódásából jönnek létre a molekulák. )
Teremtés/ evolúció témakörben vitáztam egy párszor és ilyen apróságba könnyen belekötnek.
« Utoljára szerkesztve: 2013. Szeptember 30. - 14:29:43 írta clio »



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #32 Dátum: 2013. Szeptember 30. - 14:50:07
O0
Köszi Clio a kiigazítást!
szivetadja virag6

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető czimerl

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 34
  • Nem: Férfi
Válasz #33 Dátum: 2017. Március 29. - 17:59:37
Nem tudom, ilyen hosszú hallgatás után szabad e megtörni a csendet, ráadásul olyan részéről, aki nem tartozik a hívők közé.
Clio megfogalmazása az ember hármas természetéről számomra teljesen elfogadható. A testről nem is tudnék többet mondani. A lélek számomra úgy érthető, hogy az élet folyamán a tevékeny rész. Ő határozza meg, hogy mit hajt végre önmagában és a testtel. Ő lesz hívő vagy hitetlen. A szellem viszont feladattal érkezik velünk az életbe, és befolyásolja a lelket abba az irányba, amellyel teljesítheti küldetését. A lélek azonban nem egy kezes bárány, nagyon sokszor szegül ellene szellem akaratának.
Hogy egy példát mutassak be:
A feladat alázat megtanulása. Érkezik az ember olyan képességekkel, amelyek többnek látszanak a környezetében levőkénél. A lélek ezt örömmel fogadja, s túl becsöli magát. Aztán jön egy hiba, amely megalázza azok előtt, akik fölött érezte magát. De a lélek nem tanul ebből az esetből, elfelejti, aztán újabb esélyt kap, és újra elköveti ugyanazt a hibát. Itt úgy tűnik a szellem feladata az alázat elsajátítása.
Az elhivatott művészeknél számomra szembeszökő a szellem szerepe. Én azt gondolom, Clionál is ilyenről van szó.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #34 Dátum: 2017. Március 29. - 22:11:42
Szia Czimerl!

Aki regisztrál bármikor hozzászólhat bármihez. Nem feltétel, hogy hívő vagy sem. A hívők amúgy is szeretik azt gondolni, hogy a Biblia által mindenről hibátlan képük van... Értelmes párbeszédnek mindig van helye.
:szelid:
Őszíntén mondom, hogy számomra ez a téma a homályos pontok közé tartozik. irulpirul
Nem merném kijelenteni, hogy itt vagy ott van az igazság.
Érdekes volt a te értelmezésed is olvasni.
Köszi! :int

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető czimerl

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 34
  • Nem: Férfi
Válasz #35 Dátum: 2017. Március 31. - 17:08:59
Kedves Csaba!
Köszönöm a pozitív fogadtatást.
Belátom, hogy ez a megközelítés is hagy számtalan problémát számomra is.
Vegyük most a hármasból a testet.
Ahogy Clio írja: "fizikai atomokból áll..stb teste a tárgyaknak is van de lelkük nincs". A test más mint egyszerű tárgy. A létezéséhez szüksége van élelemre, levegőre, képes önmagát reprodukálni. Amikor meghal, távozik belőle a lélek, a szellem, s akkor tényleg hasonlít egy tárgyra. Amíg él, melyik az a rész, ami biztosítja a működését? A lélek? ( tartok tőle, hogy a lélek kifejezésen nem ugyanazt értjük ebben az esetben, mint általában értünk) A lélek nem képes azt a bonyolult működést, amelyet a test végez irányítani. Gondolok itt arra, hogy orvosok hosszú éveken keresztül tanulják a gyógyítást, s azután is korlátozott mértékben képesek gyógyítani. A test képes saját magát gyógyítani, megannyi sérülésből képes külső segítség nélkül helyreállítani saját épségét. A lélek viszont képes arra is, a legjobb szándéka ellenire is, rontani a test állapotán. Akkor talán a szellem végzi ezt a bonyolult feladatot? Rögtön jön az a probléma, hogy akkor az állatoknak sőt a növényeknek is van szellemük. Már pedig ezt tagadtuk. Akkor nem hármas egység van, hanem létezik egy negyedik is?
Egyáltalán nem vagyok okos, kételkedem.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #36 Dátum: 2017. Április 01. - 08:10:46
 nemertem Kedves Czimerl!

Mivel hiszem a Háromságot (bár nem értem a mikéntjét), el tudom fogadni az ember hármas tagozódását is, hiszen Isten a saját képmására teremtette az embert.
Valami különbségnek lennie kell az állat és az ember tagozódásában, ebben biztos vagyok.
Hogy mi az, arra nem tudom a választ. :szelid: nemertem
« Utoljára szerkesztve: 2017. Április 06. - 20:37:52 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #37 Dátum: 2017. Április 01. - 20:47:58
[valasz author=czimerl link=topic=135.msg82724#msg82724 date=1490803177]

[/valasz]

Szia
Isten igéje szerint van az embernek szelleme is:
1Kor 2:11 
Mert kicsoda tudja az emberek közül az ember dolgait, hanem ha az embernek lelke, amely ő benne van? Azonképpen az Isten dolgait sem ismeri senki, hanem ha az Istennek Lelke.

lelke =  πνευ̑μα  (pneuma)
1) szél, fuvallat
2) lélekzet, lehelet
3) szellem
4) szellemi lény; kísértet


Csia:
1Kor 2:11 
Mert ugyan melyik ember ismeri az ember dolgait, ha nem az ember szelleme, mely benne lakik? így az Isten dolgait sem ismeri senki, csak az Isten Szelleme.

Tehát van testünk, lelkünk, szellemünk.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető czimerl

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 34
  • Nem: Férfi
Válasz #38 Dátum: 2017. Április 03. - 10:14:08
Engem tulajdonképpen Czimer Lászlónak hívnak, de a regisztrációnál valami felhasználó nevet kellett megadni, s a czimerl kézenfekvőnek tűnt.
Most elmondanám, milyen aggályom van az általam felvázolt elképzeléssel. A szellemnek csak egy hiányossága lehet, amelyet az élete során javítania kell? Egyébként tökéletes? Mi történik, ha ezt mégsem sikerül orvosolnia az élete során? Ki lesz selejtezve? Vagy kap egy újabb lehetőséget? Ez viszont egy más vallásba visz át.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #39 Dátum: 2017. Április 03. - 15:14:23
Szia László! Először is köszi a magyarázatot a felhasználói neved kapcsán! Így már könnyebb lesz kommunikálni. :szelid:

A keresztyén álláspont ( így az enyém is ) valójában egyetlen problémát tart fontosnak az emberben.
Ez az Istentől való elszakadottság. Ezt tartjuk az emberben lévő minden rossznak (bűnnek) a forrásaként.

A keresztyén theológia az Istennel való viszony rendezését szellemben történő újjászületésnek nevezi.
Ettől az ember nem válik képtelenné a bűnre, de mindenkép megváltozik a bűnhöz való viszonya.
Az újjászületett, megtért ember nem válik bűntelenné, de olyan kiváltságos helyzetbe kerül Isten előtt, amely lehetővé  teszi számára, hogy a feltámadása ( elragadtatása ) után, minden bűntől (hibától) mentes lényként élhessen tovább Isten jelenlétében.

A kérdésedre válaszolva az embernek ugyan egyetlen "hibától" kell megszabadulnia az élete folyamán, de éppen ez vezeti a megszentelődés utáni vágyra. (Hogy minnél tisztább életet élhessen Isten előtt.) Ez hibák (bűnök) sokassága elleni kűzdelmet jelent a hívő ember teljes életében. Bizony, van hogy a hitetlenhez hasonlóan bizonyos dolgokban elbukik, de Isten ingyen adott kegyelme felsegíti őt. Isten ezt a kegyelmet ingyen adja az embernek, de valójában az Úr Jézus Krisztus drága árat fizetett érte. Önmagát megáldozván értünk Istennek.
Ezért beszél a keresztyénség Váltság-; vagy engesztelő áldozatról.

Bocsánat, ha esetleg túl keresztyéniesre sikerűlt a válaszom, érvelésem. :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető czimerl

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 34
  • Nem: Férfi
Válasz #40 Dátum: 2017. Április 04. - 12:24:26
Kedves Csaba!
Elolvastam a keresztyén álláspontot, a kitűzött célt, aztán eszembe jutott régről egy ének, gyerekként a kedvencem volt:
Gyönyörű ruhában

Gyönyörű ruhában, az örök hazában,

A fénylő világban, hol nem lesz éjszaka.

Gyönyörű korona készül a számomra,

Uram a Te szavad viszen oda!

 

Kar:

Gyönyörű ház, gyönyörű kút,

Gyönyörű tó, gyönyörű út.

Minden oly szép, oly ragyogó,

Nem lesz ott semmi sem el mulandó.

 

Gyönyörű kertekben, járunk nagy örömben,

Élet fái között, gyönyörű gyümölcsök.

Élvezzük mindnyájan, az Úr szent nyájában,

Uram a Te szavad viszen oda!

 

Gyönyörű folyamok, világos kristályok,

Folynak szent trónról, iszunk mi mind abból.

Végtelen örömben, az örök életben,

Uram a Te szavad viszen oda!

 

Gyönyörű szép város, hol minden világos

Örömet árasztó, minden oly csillogó.

Nem kell ott nap fénye, csak az Úr szent lénye,

Uram a Te szavad viszen oda!
(nincs türelmem, hogy a forrást bemásoljam ide, de ha valaki kíváncsi rá, a Google segít  :))

Csaba, biztosan nem fog hiányozni a fórum?




Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #41 Dátum: 2017. Április 04. - 13:00:42
Szia László!
Köszönöm a szép verset! :like:

A kérdésed nem igazán értem. irulpirul

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető czimerl

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 34
  • Nem: Férfi
Válasz #42 Dátum: 2017. Április 04. - 15:12:17
"a feltámadása ( elragadtatása ) után, minden bűntől (hibától) mentes lényként élhessen tovább Isten jelenlétében."
Az ének erről az időszakról szól. Arra gondoltam, hogy kicsit egyhangú úgy az élet. :)



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #43 Dátum: 2017. Április 04. - 15:30:49
[valasz author=czimerl link=topic=135.msg82795#msg82795 date=1491311537]

[/valasz]

hehe Ha hiszed ha nem , időnként bennem is felmerül a kérdés, hogy nem-e fogom halálra unni magam a saját kis érdeklődési köreim nélkül.Hát ilyen töketlen az ember.... irulpirul

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #44 Dátum: 2017. Április 04. - 21:23:17
Tudom, hogy nem sok kijelentést kaptunk az Úrtól, az örök lét mibenlétéről,  az új teremtésről, de nem gondolnám, hogy annyi lesz az öröklétünk  lényege, ahogy sokan elképzelik , hogy majd  egy  egész  örökkévalóságon keresztűl éneklünk egy  csodálatos kórusban, vagy ide oda szaladgálunk az élet folyólya és az élet fályi között.

Isten az embernek külömböző képességeket adott, ajándékokat (tálentumokat), amit ebben a világban fejleszthetünk, s megvagyok gyóződve, hogy amit kaptunk nem csak e földi életre kaptuk, hanem egy örökké valóságra, s ott fog tökéletességre jutni. Isten egy munkálkodó, alkotó, teremtő Isten, és azt akarja, hogy mi is ilyenek legyünk. Az Új teremtés, egy új világ lesz, amiben  aktívan  életet fogunk élni - s biztos nem lesz egyhangú, unalmas ... sőt.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.