Szerző Téma: Beszélgessünk a Biblikus szeretetről  (Megtekintve 11101 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Eca

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 606
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2012. November 28. - 17:15:51
Alázatosan kell szeretni, hittel. Az egész életnek, szeretetnek akkor van csak értelme, ha igaz hit van benne.



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #16 Dátum: 2012. November 28. - 17:24:41
 :2smitten: Hit nélkül  nincs meg bennünk Isten szeretete. :2smitten:

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #17 Dátum: 2016. Szeptember 15. - 15:16:39
A "Bizonyság" c. topikban írtak olvasása után kezdtem el kiírni az Efézusi levél igéit, és a következők jutotak eszembe a szeretettel kapcsolatban:

Ef 1:15 
Ezért én is, miután hallottam az Úr Jézusban való hitetekről és minden szentek iránt való szeretetetekről,
1Kor 1:4-6 
Hálát adok Istennek mindenkor értetek az Isten kegyelméért, amelyet a Krisztus Jézusban adott nektek, hogy mindenben meggazdagodtatok őbenne, minden beszédben és minden ismeretben, amint a Krisztusról való bizonyságtétel megerősödött bennetek.
Róm 1:8 
Mindenekelőtt hálát adok az én Istenemnek Jézus Krisztus által mindnyájatokért, hogy hiteteknek az egész világon híre van.
Kol 1:3-11 
Hálát adunk mindenkor Istennek, a mi Urunk Jézus Krisztus Atyjának, valahányszor értetek imádkozunk, mivel hallottunk a Krisztus Jézusba vetett hitetekről és a bennetek levő, minden szent iránti szeretetről a mennyben számotokra készen álló reménységért, amelyről már korábban hallottatok az evangélium igaz beszédében.
Ez eljutott hozzátok, amint az egész világra is, és gyümölcsöt terem, és növekedik úgy, amint nálatok is attól a naptól fogva, amelyen hallottátok és igazán megismertétek az Isten kegyelmét, ahogyan Epafrásztól, szeretett szolgatársunktól tanultátok, aki Krisztus hű szolgája értetek, s aki hírét hozta Lélekből fakadó szereteteteknek.
Ezért amely naptól fogva ezeket hallottuk, mi sem szűnünk meg értetek imádkozni, és kérni, hogy beteljesedjetek az ő akaratának megismerésével minden lelki bölcsességben és értelemben, hogy járjatok az Úrhoz méltóan, teljes tetszésére, minden jó cselekedettel gyümölcsöt teremve, és növekedjetek Isten megismerésében, és hogy minden erővel megerősödjetek dicsőségének hatalma szerint minden kitartásra és hosszútűrésre, örömmel.


Érdemes ezt az igerészt alaposan megfigyelni: Pál hálát ad azért, hogy az efézusiak jó tanítványok.
Mindenben meggazdagodtak Krisztusban: beszédben, ismeretben, MIUTÁN a Krisztusról való bizonyság, vagyis az igaz evangélium szavai megerősödtek bennük.
Ez az igei bővölködés tana :)
Róm 15:14 
Én magam is meg vagyok győződve testvéreim, hogy teljesek vagytok minden jósággal, bővölködtök minden ismeretben, és képesek vagytok egymást is tanítani.
Fil 1:9-11 
Azért imádkozom, hogy a ti szeretetetek egyre jobban bővölködjék ismeretben és teljes megértésben, hogy megítélhessétek, hogy mi a becsesebb, és így tiszták és feddhetetlenek legyetek a Krisztus napjára, teljesek az igazság gyümölcsével, amelyet Jézus Krisztus terem Isten dicsőségére és magasztalására.

DE azt mondja Pál, hogy MINDENEKELŐTT, tehát ezek előtt, a bennük lévő hitért ad hálát, ami párosult a szentek iránti szeretettel, láthatóan, kézzel foghatóan.
Mindez nem humanizmusból, testből, lélekből fakadt, hanem nagyon is szellemiek miatt, szellemiekért, Isten ígéretébe vetett hitért, hitből, abból, hogy ahogy hallották az evangéliumot, abban pedig Jézus beszédét, cselekedeteit, amik az Atya beszédei és cselekedetei, ők is megcselekedték azokat, mégpedig egy világos ígéretért, célért: a mennyben számukra készen álló reménységért.
Ebben a hitben élve, járva, gyümölcsöt teremtek, növekedtek, de nem akárhogyan!
Hallották, igazán megismerték Istent és kegyelmét, és tanultak Isten igaz szolgáján keresztül.
Egy folyamat ez, fontos a sorrend.

1Thess 2:13 
Azért pedig szüntelen hálát adunk Istennek, hogy amikor befogadtátok az Isten általunk hirdetett beszédét, nem úgy fogadtátok, mint emberek beszédét, hanem mint Isten beszédét, aminthogy valóban az, amely munkálkodik is bennetek, akik hisztek.
Róm 15:13 
A reménység Istene pedig töltsön be titeket minden örömmel és békességgel a hitben, hogy bővölködjetek a reménységben a Szentlélek ereje által.


Mi a jutalma ennek az igaz, Istentől való szeretetben járásnak, ami Isten tiszta, szent beszédén és megismerésén alapul?
Kol 1:9b-12
„… beteljesedjetek az ő akaratának megismerésével minden lelki bölcsességben és értelemben, hogy járjatok az Úrhoz méltóan, teljes tetszésére, minden jó cselekedettel gyümölcsöt teremve, és növekedjetek Isten megismerésében, és hogy minden erővel megerősödjetek dicsőségének hatalma szerint minden kitartásra és hosszútűrésre, örömmel.
Az Ő mindenen uralkodó dicsősége lehetővé teszi, hogy mindenféle képességgel felruházva olyan hatalomra jussatok, mely teljes állhatatosságra és hosszútűrésre képesít, úgyhogy örömmel fogtok hálát adni az Atyának, aki elégségesnek ítélt titeket arra, hogy a világosságban részt nyerjetek a szenteknek szánt örökrészben.”

 
Tehát, ha erre a reménységre nézünk, akkor tudunk igazán, szellemből, Isten szerint szeretni.
Szerintem így tud megvalósulni az 1Korintus 13-ban leírt szeretet, az agapé….
mert nem én, nem a másik ember van a középpontjában, hanem Isten, az Ige, Krisztus Jézus.
Közben pedig változunk folymatosan Isten képmására.

         :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 15. - 15:18:20 írta Kamilla »

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #18 Dátum: 2016. Szeptember 15. - 19:10:44
1Kor.13; 4. A szeretet hosszútűrő, kegyes; a szeretet nem irígykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel.
5. Nem cselekszik éktelenül, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rójja fel a gonoszt,
6. Nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal;
  7. Mindent elfedez, mindent hiszen, mindent remél, mindent eltűr.
8. A szeretet soha el nem fogy...


Szerintem ennél gyakorlatiasabban, azóta sem írták körül a Biblikus szeretetet.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #19 Dátum: 2019. Március 07. - 08:12:15
A "Megváltás" c. topikban zajló beszélgetés kapcsán jutott eszembe az 1Kor 13. fejezet, amiben az van, hogy
"a szeretet nem gerjed haragra, nem rója fel a gonoszt.. mindent elfedez...." (lsd. Csaba előző hsz-ban).

Sokan apellálnak arra, hogy Isten szereti az embert, és nem haragszik rá, inkább a tetteit kifogásolja, és azokra sújt le haragja.

Na most. Pál az agapé, vagyis isteni szeretetről ír itt. "nem gerjed haragra, nem rója fel a gonoszt... mindent elfedez"...
Pedig Isten bizony, sokszor haragra gerjedt és fog is, a Biblia szerint, és felrója a gonosz.
Akkor  hogy van ez?

           :morfondirozik:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2019. Március 07. - 10:09:56
[valasz author=Kamilla link=topic=140.msg89487#msg89487 date=1551942735]

[/valasz]
Én úgy gondolom, hogy Isten agapé szeretettel csak az övéit szereti.
Az utolsó ítéletből látjuk, hogy mások számára nagyon is felrója a bűneiket.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Március 07. - 10:17:55 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #21 Dátum: 2019. Március 07. - 11:32:17
Elgondolkodtató mert arról van szó, hogy a Szeretett mit nem tesz.
Viszont úgy látom, hogy ez emberi szemszögből van bemutatva.
Mivel szerintem Isten még haragjában is Igazságos, szent, és szerető Isten. Istent nem befolyásolja az Ő haragja,  nem változik. Amit  mi emberek, nem tudunk megtenni, nem tudunk úgy haragudni, hogy abban megmaradjunk igazságosak, abban megmaradjon a pártatlanságunk, abban megmaradjon a szeretet. Nagy eséllyel utat adunk a gonosznak.
Azért is figyelmeztet az ige bennünket pl. az Ef.levélben:

Ef 4:26
Ám haragudjatok, de ne vétkezzetek: a nap le ne menjen a ti haragotokon;
Ef 4:27
Se pedig az ördögnek ne adjatok helyet.

Nagyon érdekes, hogy néhány versel később már így:

Ef 4:31
Minden mérgesség és fölgerjedés és harag és lárma és káromkodás kivettessék közületek minden gonoszsággal együtt;

Mi a haragunkban nem tudunk megállni, s tovább megyünk, a veszekedés, lárma, a káromkodás, gyülölet felé ... egészen a gonoszságig .

Ezért inkább:

Ef 4:32
Legyetek pedig egymáshoz jóságosak, irgalmasok, megengedvén egymásnak, miképen az Isten is a Krisztusban megengedett néktek.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #22 Dátum: 2019. Március 07. - 12:03:32
[valasz author=Kamilla link=topic=140.msg89487#msg89487 date=1551942735]

[/valasz]
Én úgy gondolom, hogy Isten agapé szeretettel csak az övéit szereti.
Az utolsó ítéletből látjuk, hogy mások számára nagyon is felrója a bűneiket.

Egyszer valaki azt írta nekem, hogy Istenben nincsen gyűlölet. Hogyan is lehetne, hiszen Ő annyira telve van szeretettel...
Óriási tévedés!!!

Én szeretem a gyermekeimet. Gyűlölöm viszont a kábítószert, mert az tönkreteszi őket, ha rászoknak.
A szeretet és a gyűlölet jól megfér egymás mellett.

Miképpen meg van írva: Jákóbot szerettem, Ézsaut pedig gyűlöltem.  (Róma 9:13)
Így vannak nálad is, akik a nikolaiták tanítását tartják, amit gyűlölök.  (Jelenések 2:15)

Ha igazán szeretek valakit, akkor gyűlölöm mindazt, ami tönkreteszi. Az ember, ha nem születik újjá, alapból az önmaga és mások ellensége, ezáltal Isten ellensége. Isten gyűlöli ezt, és az ilyen "farkast" (ha újjá nem születik) nem engedheti be a nyáj közé, hogy örökké boldogan együtt éljenek. ki fogja szűrni, ez lesz az "ítélet"...
Kizárni a farkasokat a bárányok közül, ez összhangban áll a szeretettel.

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #23 Dátum: 2019. Március 07. - 12:18:13

Ha igazán szeretek valakit, akkor gyűlölöm mindazt, ami tönkreteszi. Az ember, ha nem születik újjá, alapból az önmaga és mások ellensége, ezáltal Isten ellensége. 

Én ezt fordítva lárom.
Az ember először is Isten ellensége, és ezért lesz önmaga és mások ellensége. 
Ezért először Istent kell kérnie, bocsásson meg, szülje újjá, Őhozzá kell közelednie Krisztus Jézuson keresztül és azután tud önmagával és embertársaival is megbékülni.  :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #24 Dátum: 2019. Március 07. - 12:23:29
 O0

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #25 Dátum: 2019. Március 07. - 12:59:26

Ha igazán szeretek valakit, akkor gyűlölöm mindazt, ami tönkreteszi. Az ember, ha nem születik újjá, alapból az önmaga és mások ellensége, ezáltal Isten ellensége. 

Én ezt fordítva lárom.
Az ember először is Isten ellensége, és ezért lesz önmaga és mások ellensége. 
Ezért először Istent kell kérnie, bocsásson meg, szülje újjá, Őhozzá kell közelednie Krisztus Jézuson keresztül és azután tud önmagával és embertársaival is megbékülni.  :szelid:

Ámen, Kamilla! 
Minden abból származik, hogy elszakadtunk Istentől...

Az Úr a mi igazságunk...