Szerző Téma: A Szentlélektől van?  (Megtekintve 24967 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 10:28:09
Számomra megdöbbentő a gyors ítélet: aki ezeket nem fogadja el, keresse tovább az Urat. Ez a fajta csuklóból lekezelés nagyon káros. Ez az amikor személyes ismeretség nélkül már ítélet születik, pedig tudok olyan keresztyénről, aki tagadja a karizmák mai aktualitását, de mégis van neki, és használja is. Na jó, hát nem a csodatévő erőket kapta, sem a nyelveken szólást, mert arról tudna. Az a lényeg, hogy a gyülekezeti tanítás nem tudja kiiktatni Isten hatalmát, akit Ő elhív egy feladatra, azt fel is ruházza a szükséges erővel. Ezt jó lenne megérteni, hogy az ajándékokat Isten adja, szuverén jótetszése szerint.

A démonűzés egy külön téma, majd később megpróbálom összefoglalni a véleményemet a mai gyakorlatokról.

 :int2:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 24. - 12:33:52 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #16 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 10:45:06
Pàl a révület kapcsàn tuti nem a földön ràngatòzò,röfögö,vihoråszò testvérekröl beszélt.Ezek H.Gy.-és tévelygések! Nem csoda,hogy ezek làttàn tagadjàk egyesek a karizmàkat!

Akkor szerinted mi lehet?  :szelid:

A katolikus fordítás érdekes:

"Ha ugyanis nem vagyunk eszünkön, az Istenért nem vagyunk, s ha eszünkön vagyunk, értetek vagyunk."
2 Kor 5:13


 :piroska: :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 23. - 10:48:31 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #17 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 15:10:34
A kérdés az,hogy mit akar a Szent Szellem mondani itt Pàl àltal!
Talàn,hogy az apostolok idonként röfögtek, röhögogörcsöt kaptak,vagy esetleg,hogy elszenvedték,hogy Istenért bolondnak tartsàk oket?+

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #18 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 20:09:38
Háát, szerintem nem ezt akarta mondani, hanem - amennyiben itt a révület kifejezés megállja a helyét - valamiféle Istentől megragadott állapotot. Szóval azt lenne jó kideríteni először, hogy ezen az igehelyen az eredeti kifejezés mire utal inkább, valamiféle megragadott állapotra, vagy olyan helyzetre, amikor kinevették, gúnyolták, bolondnak tartották őket a hitükért, felfogásukért.  roll :szelid:

 :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 23. - 20:12:00 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #19 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 20:41:46
Nem szeretnék megdönthetetlen dogmåt felàllìtani ebben a kérdésben,csupàn hoznék két igei példåt :
"Mikor pedig o ezeket mondà a maga mentségére,Festus nagy fenszòval monda:Bolond vagy te Pàl! A sok tudomàny téged orultségbe visz."
Acs.26:24

"Mert nem félelemnek lelkét adott nékünk az Isten;hanem eronek és szeretetnek és  JOZANSÅGNAK LELKÉT."
2Tim.1:7
Ezek alapjàn elottem a Hites örjöngések nem àllhatnak meg a "révület igéjén"
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 21:04:06
Aztàn egy ige arra az értelmezésre,amelyrol Te is beszéltél az elobb!
"Ismerek egy embert a Krisztusban,aki tizennégy évvel ezelott(ha testben-é, nem tudom;ha testen kivül-é, nem tudom;az Iten tudja) elragadtatott a harmadik égig..."
2Kor.12:2-4

Itt Pàl "révület" gyanànt megint nem a tudatvesztésrol szàmol be, hanem arròl,hogy megszünt szàmàra a külvilàg érzékelése.
Ez a fajta révület nem tévesztendo össze az örjöngéssel, ennek az oka valòban Isten hathatòs érintése.
:2smitten:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #21 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 21:30:38
Köszi szépen!  :szelid: Igen, azt én is kizártnak tartom, hogy ez a  nevetős, földre esős, stb. gyakorlat igazolható lenne. Csupán azt szeretném meglátni, érteni, hogy az Ige szerint van-e Istentől való révület, megragadottság.

És mi a helyzet az ószövetségi prófétacsoportokkal, akik talán tényleg az öntudat határára értek el egy-egy megragadott állapotban. Egyszer Saul is a próféták közé került A szövegből az derül ki szerintem, hogy ezt a kezelhetetlen állapotot a nép nem tartotta követendőnek, jónak, vágyott dolognak. .... Inkább olyan szégyenteljesnek. Bocsánat. Vagy nem?

"Azután eljutsz az Isten halmára, ahol a filiszteusok oszlopai vannak. Mihelyt bemész az ott levő városba, egy csapat prófétára bukkansz, akik az áldozóhalomról jönnek lefelé. Lant, dob, fuvola és citera lesz náluk, ők maguk pedig prófétai révületben lesznek. Akkor megszáll téged is az Úr lelke, velük együtt prófétai révületbe kerülsz, és más emberré leszel."  1 Sám 10:5-6

"És amikor megfordult, hogy eltávozzék Sámueltől, Isten megváltoztatta a szívét, és beteljesedtek rajta mindezek a jelek azon a napon. Mert amikor odaérkeztek a halomhoz, egy csapat próféta jött szembe velük. Akkor megszállta az Isten lelke, és prófétai révületbe került közöttük. Amikor azok, akik már előbb is ismerték, meglátták, hogy Saul a prófétákkal együtt révületben van, így beszéltek egymás közt: Mi történt Kísnek a fiával? Hát már Saul is a próféták között van? De valaki megszólalt közülük, és ezt mondta: Nincs ezeknek apjuk se! Így keletkezett ez a szólásmondás: Hát már Saul is a próféták között van? Amikor véget ért a révülete, fölment az áldozóhalomra."  1 Sám 10:9-13

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #22 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 21:40:45
Én ùgy vélem a Biblia és a gyakorlat alapjàn,hogy létezik az Istentol szàrmazò révület, elragadtatås.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #23 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 22:12:53
Jaj, de örülök, hogy ezt mondod! Viszont már olvastam olyat erre az ószövetségi igére hivatkozva, hogy ez alapján akkor bármi lehet, megtörténhet (földre esés, nevetés, ugatás, stb.)
Én mégis úgy érzem, hogy ez a Saul történt esemény mégsem lehet alátámasztója annak a gyakorlatnak, ami ma sok gyülekezetben működik, Lélekben nyugvás, betöltekezés címszó alatt.

Ezen a vonalon elindulva - a betöltöttség, betöltekezés jelenségén - talán a Bibliából is alá lehet támasztani, hogy ez a földön hempergés nem az Úrtól van.

Pl. az is zavar, hogy ezek a gyülekezeti szintű nevetéshullámok akár az igehirdetés közben is rátörhetnek a társaságra. Ez szerintem nem biblikus, mert az Úr előtt az Ő szava és az igehirdetés (bolondsága) szent. Ha Pál istentiszteleti rendelkezéseire gondolok, akkor is az jön előtérbe, hogy a rend, az igehirdetés, az értelmes szó van a középpontban. Egész egyszerűen Istent nem dicsőíti, ha az Ő szavát félbeszakítják. Különösen, ha a hívek nevetni, ugatni, röfögni, futkározni, hemperegni kezdenek.

 :2smitten:


« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 23. - 22:17:08 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #24 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 22:48:28
Ha Németh Sàndort kellene hallgatnom,lehet én is "szent nevetésbe" kezdenék. hehe

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #25 Dátum: 2011. Szeptember 24. - 16:04:30
Sziasztok!  :2smitten:


Nem hagyott nyugodni a révülettel kapcsolatos ige (2Kor 5:13), és utánanéztem az eredeti kifejezéseknek (révület - józanság), így össze tudjuk hasonlítani, hogy más igehelyeken az érintett kifejezéseket hogyan használja a Biblia.

Az idézetekhez az Újfordítású (Protestáns) Bibliát használom.


Akkor a kiindulási igénk:

"Ha ugyanis révületbe estünk, Istenért történt, ha pedig józanok vagyunk, értetek van." 2Kor 5:13



A révület szó görög eredetije az EXISZTÉMI ige, amelynek alapjelentései: megzavar, megdöbbent; csodálkozik; önkívületbe esik.
Az Újszövetségben még a következő helyeken fordul elő ez a kifejezés, (kivastagítom a megfelelő szavakat):


- Az egész sokaság elcsodálkozott ezen, és ezt mondta: "Csak nem ez a Dávid Fia?" Mt 12:23

- Az pedig felkelt, azonnal felvette az ágyát, és kiment mindenki szeme láttára; úgyhogy ámulatba estek mind, dicsőítették az Istent, és ezt mondták: "Ilyet még sohasem láttunk!" Mk 2:12

- Amikor ezt meghallották hozzátartozói, elindultak, hogy elfogják, mivel azt mondták: magán kívül van.  Mk 3:21

- A leányka pedig azonnal felkelt és járkált, mert tizenkét éves volt már. Azok pedig azt sem tudták, hova legyenek a nagy ámulattól. Mk 5:42

- Ekkor beszállt hozzájuk a hajóba, és elült a szél, ők pedig szerfölött csodálkoztak magukban. Mk 6:51

- ... és mindenki, aki hallotta, csodálkozott értelmén és feleletein. Lk 2:47

- Szülei nem tudtak hová lenni az ámulattól, ő pedig megparancsolta nekik, hogy senkinek ne mondják el, ami történt.  Lk 8:56

- Ezenfelül néhány közülünk való asszony is megdöbbentett minket, akik kora hajnalban ott voltak a sírboltnál ...  Lk 24:22

- Megdöbbentek, és csodálkozva mondták: "Íme, akik beszélnek, nem valamennyien Galileából valók-e? ApCsel 2:7

- Álmélkodtak mindnyájan, és nagy zavarban kérdezgették egymástól: "Mi akar ez lenni?"  ApCsel 2:12

- Már régebben élt abban a városban egy Simon nevű férfi, aki varázslással foglalkozott, és ámulatba ejtette Samária népét, mert valami igen nagynak állította magát.  ApCsel 8:9

- Hallgattak rá, mert varázslásával már jó ideje ámulatban tartotta őket.  ApCsel 8:11

- Simon maga is hívő lett, majd miután megkeresztelkedett, Fülöp mellé szegődött, és amikor látta, hogy jelek és nagy csodák történnek, egészen elámult.  ApCsel 8:13

- Mindenki csodálkozott, aki hallotta, és így szóltak: "Hát nem ő az, aki üldözte Jeruzsálemben azokat, akik segítségül hívják ezt a nevet, és aki ide is azért jött, hogy megkötözve a főpapok elé vigye őket?"  ApCsel 9:21

- És elámultak a zsidó származású hívők, akik Péterrel együtt jöttek, hogy a pogányokra is kitöltetett a Szentlélek ajándéka.  ApCsel 10:45

- Péter azonban tovább zörgetett. Amikor pedig kaput nyitottak, és meglátták őt, elámultak.  ApCsel 12:16


Folyt. köv.

:int2:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 24. - 16:14:59 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #26 Dátum: 2011. Szeptember 24. - 16:28:32
A józan szó görög eredetije a SZÓPHRONÉÓ kifejezés, amelynek alapjelentései: észnél van, józan, értelmes.
Az Újszövetségben még a következő helyeken fordul elő ez a kifejezés, (kivastagítom a megfelelő szavakat):


- Amikor Jézus közelébe értek és látták, hogy a megszállott, akiben a légió volt, felöltözve ül, és eszénél van, félelem fogta el őket.  Mk 5:15

- Az emberek erre kijöttek, hogy lássák, mi történt. Amikor odaértek Jézushoz, és ott találták azt az embert, akiből kimentek az ördögök, amint felöltözve és ép elmével ül Jézus lábánál, megrettentek.  Lk 8:35

- A nekem adatott kegyelem által mondom tehát közöttetek mindenkinek: ne gondolja magát többnek, mint amennyinek gondolnia kell, hanem arra igyekezzék mindenki, hogy józanul gondolkozzék az Istentől kapott hit mértéke szerint.  Rm 12:3

- Az ifjakat ugyanígy intsd, hogy legyenek józanok mindenben... Tit 2:6

- Mindennek a vége pedig már közel van: legyetek tehát bölcsek és józanok, hogy imádkozhassatok.  1 Pt 4:7

 roll :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető korintus

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 29
  • Nem: Férfi
Válasz #27 Dátum: 2011. Szeptember 25. - 09:19:18
Én, és szerintem  mindenre ad választ a Szentírás. A lényeg, hogy kinek a nevében tesszük mindazt amit teszünk. És azt komolyan a szívünk legmélyén hiszük.e?
A Szentlélek csak akkor tud kitöltekezni, ha teljesen át adom magam Krisztusnak, ha őszintén, őszintén megbántam azon bűneimet amiket Ellene és embertársaim ellen tettem.

Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen én bennem, olyanná lettem, mint a zengő ércz vagy pengő czimbalom.
És ha jövendőt tudok is mondani, és minden titkot és minden tudományt ismerek is; és ha egész hitem van is, úgyannyira, hogy hegyeket mozdíthatok ki helyökről, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok.  I Kor 13,1

Azt mondja az Ige, hogy ha emberek vagy angyalok nyelvén. Korinthusban igen sokra értékelték a nyelveken szólást Isten ajándékának tekintették, ami helyes és igaz, a baj csak ott van, hogy korinthusiak nem azt tartották nyelveken szólásnak, ami valójában az. Az első pünkösdkor az apostolok valóban kaptak Istentől ilyen adományt, de ez nem valamiféle értelmetlen, zavaros összevissza beszéd volt, hanem valóságosan más népek nyelvein szóltak, így megkerülve egy esetleges hosszú fáradságos nyelvtanulást.
Ők akkor kapták meg mindezt, amikor mindenben egy akaratra jutottak egy szívvel és egy lélekkel az evangéliumhirdetésben összeforrtak.
A korinthusiak viszont úgy vélték Ők rendelkeznek ezzel a tudománnyal, de annyiban másként, hogy mindaz, amit Ők ennek gondoltak azt senki nem értette. Mondhatjuk ezt hamis nyelveken szólásnak is. Ők úgy vélték ezt nem is kell érteni senkinek, hanem csak magának Istennek. Saját maguk sem értették, hogy mit beszélnek. Ők ezt öncélúan alkalmazták. Milyen evangélium üzenetátadás az, amit senki sem ért?
Erre a sajnos mai is fellelhető gyakorlatra hívta fel a figyelmet Pál apostol, ilyen figyelmesen tapintatosan. Ahogyan említettem már Ők és a mai követőik is úgy vélik ez egy titkos beszéd, amit Istenhez intéznek. Ha ez így is lenne, akkor sem helyénvaló. Erről maga az apostol is említést tesz a 14. fejezet 1-4 versében:

Kövessétek a szeretetet, kívánjátok a lelki ajándékokat, leginkább pedig, hogy prófétáljatok.
Mert a ki nyelveken szól, nem embereknek szól, hanem az Istennek; mert senki sem érti, hanem lélekben beszél titkos dolgokat.
A ki pedig prófétál, embereknek beszél épülésre, intésre és vígasztalásra.
A ki nyelveken szól, magát építi; de a ki prófétál, a gyülekezetet építi.

Felteszem a kérdést: Istennek vajon van szüksége ilyen értelmetlen titkos nyelvre, hogy megértse az emberek hozzá intézet szavait? Úgy vélem a válasz egyértelműen nem!
Sokakat lenyűgözhet egy ilyen beszéd, de Pál apostol, még ha el is fogadva tapintatosan ezt a nyelveken szólásfélét, mindezt a zengő ércz vagy pengő cimbalom- hoz, hasonlítja. Valami ugyan hallható, de mindez zenének nem mondható.
Beszédünk, és szavainknak mások áldására kell lenni. És mindennek nem csak egy pengő hang erejéig, hanem tartósan megmaradva annak lényege az emberek szívében. Mindezt pedig úgy érhetjük el, ha szavainkból a valódi szeretet árad.
Vagyis elmondhatjuk, még ha lenne is ilyen tudományunk, de annak használatát nem a szeretet vezérli akkor az csak üres szócséplés. És mint az Igében szereplő, zengő érc és pengő cimbalom hangja egy pillanat alatt tovatűnik.
Úgy vélem, aki valóban ilyen nagy adományt kapna Istentől a Szentlélek által az nem is tudna másként szolgálni, mint teljes alázattal és Istentől kapott szeretettel.
Olyan szeretettel, ami másoknak vigasztalást és szeretetet közvetít.
Az Ige ezt mondja:
Van olyan, a ki beszél hasonlókat a tőrszúrásokhoz; de a bölcseknek nyelve orvosság. Péld 12,17
A ki elméjében bölcs, hívatik értelmesnek; a beszédnek pedig édessége neveli a tudományt Péld 16,21
Ajkakat csókolgat az, a ki igaz beszédeket felel. Péld 24,26
Az Úr Isten bölcs nyelvet adott én nékem, hogy tudjam erősítni a megfáradtat beszéddel, fölserkenti minden reggel, fölserkenti fülemet, hogy hallgassak, miként a tanítványok. Ésa 50,4





Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2011. Szeptember 25. - 10:12:34
Én a magam részérol elùtasìtom az igeileg rendetlenül hasznàlt ajàndékokat.
Azonban nem tartom a hatàskörömbe helyezettnek egyes ajàndékok hasznànak, szerepének bìràlgatàsàt,ha azokkal igei rendelkezés szerint élnek!
Ha a Biblia azt àllìtja a nyelveken szòlòròl,hogy "önmagàt épìti" àltala, akkor nem fìrtatom,hogy Istennek mi szüksége van egy ilyen jellegü dicsoìtésre. :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető korintus

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 29
  • Nem: Férfi
Válasz #29 Dátum: 2011. Szeptember 25. - 10:47:14
Kedves Csaba!

Az alábbi mondatodat nem értem igazán.
Ha a Biblia azt àllìtja a nyelveken szòlòròl,hogy "önmagàt épìti" àltala, akkor nem fìrtatom,hogy Istennek mi szüksége van egy ilyen jellegü dicsoìtésre.

Én úgy vélem nem a magunk épülésére kell, hogy szolgáljon, természetesen vannak ajándékok amik a jellemünk épülésére vannak de ezáltal másoknak is tanúságát tudjuk tenni Isten szeretetéről. A nyelveken szólás nem ilyen adomány. az elsősorban és merem állítani, hogy kizárólag arra szolgál, hogy egy egy nyelvismeret hiányát az adott helyzetben pótolja, ahogyan erre az apostoloknak is szükséges volt. Ha erre gondoltál akkor egy a véleményünk.