Szerző Téma: Nők a szolgálatban  (Megtekintve 22892 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2011. December 17. - 21:31:29
Időről-időre konfliktus tárgyává válik a testvérnők által végzett szolgálat az egyházban.
Nem hímsovinizmus kérdése, amikor azt állítjuk, hogy Isten sehol sem hagyta helyben a testvérnők presbiteri státuszát, így nincs Istentől származó felhatalmazásuk sem az ígehírdetésre, sem pásztorlásra, sem pedig férfiak tanítására a gyülekezetben.
Isten nem mond ellen önmagának,az ige pedig egyértelműen rendelkezik ezekben a kérdésekben.
Az önjelölt karizmatikus pásztornők mellett, feltünt a protestáns egyházak emancipációs törekvései között a lelkésznők képzése,ill. a testvérnők presbiterré választása. Nem azt fírtatóm, hogy szellemileg ne lenne alkalmas egy nő az ilyen jellegű szolgálatra, hanem hogy engedetlenség Isten ígéjével szemben, ha egy testvérnő ilyen ambiciókra törekszik. 

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #1 Dátum: 2012. Május 30. - 09:14:22
Megnézünk néhány idevonatkozó igét?  :sherlock:  Miért nem taníthat egy nő? Ezt még talán többen megértik, de a presbiteri tisztség miért nem való egy nőnek?
Milyen ajándékokkal jár a presbiterség, mi a feladata az elöljáróknak?
Kicsit járjuk körbe a témát. Később pedig, ha összeszednénk, hogy milyen szolgálatokban tudnak munkálkodni a nők az egyházban, az is nagyon érdekes és hasznos lenne.  :szelid:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2012. Május 30. - 13:31:44
Az alap, magának a presbiterségnek a jellege, ez egy "királyi" tisztség az egyházban. Tanításra, a biblikus rend fenn tartására adta az Isten!
Isten igéje pedig világosan mondja:
"A ti asszonyaitok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincsen megendve nékik, hogy szóljanak..."
1Kor.14:34
Kár, hogy "néhány" testvér és testvérnő egyszerűen képtelen felfogni, hogy ezek a szavak is a Szentlélektől vannak, s mindenféle magyarázatot keresgélve próbálnak Isten szaván fogást keresni, azt semmissé tenni...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #3 Dátum: 2012. Május 30. - 18:11:39
Köszi a választ. Mégis szeretnék részletesebben belemélyedni ebbe a témába, igéről-igére.

Az asszonyok ne szóljanak a gyülekezetben, mit jelent pontosan? Azt sem mondhatják, hogy ámen? Nem prófétálhatnak? Nem taníthatnak? Nem olvashatnak fel igét? Egyiket sem?

szivetadja
« Utoljára szerkesztve: 2012. Május 30. - 18:36:28 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2012. Május 30. - 19:40:53
A prófétai szót nem lehet feltartóztatni, csak megvizsgálni...
Bár azt is nehezzen tudom elképzelni, hogy ma felálljon valaki pl. az MRE-ban és prófétálni kezdjen, még akkor sem ha férfi, a lelkésznő meg nyomja az igét a szószékről...
Nyilván mondhat Áment egy nő is Isten igéjére, vagy az imádságra, s imádkozhat is.
Véleményem szerint a Szentlélek Pál által olyan helyzetekről beszél, amikor beszédben kilép a nő a teremtési helyzetéből a gyülekezetben is, nem csak a hétköznapokban. Pl. tanít, prédikál, presbiteri szerepkört vállal.
Beláthatjuk, hogy sem az ének, sem az ima nem tartozik ebbe a kategóriába, ahogy a dicsőítés más formái sem...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető b urian jozsef

  • nagypapa
  • Diakónus
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1643
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2012. Május 30. - 20:15:00
Szép estét!!Az biztos hogy pár évtizeddel ezelőtt gyerekkoromban elképzelhetetlen volt hogy női igehirdetők vagy presbiterek legyenek.Aztán volt egy időszak mikor nem akart senki pap lenni,talán a politika vagy az Istentől való eltávolodás volt az oka.Lényeg hogy akkor kényszerüségből megengedték hogy női igehirdetők legyenek.Aztán átestünk a ló másik" oldalára.Mára már vannak olyan "egyházak" ohol teljesen elnőiesedett ez a hivatás./majdnem szakmát irtam,de sajnos sokkan annak tekintik/ :(



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2012. Május 30. - 21:47:21
Hát igen, régi emberi gyakorlat, hogy "a cél szentesíti az eszközt..." Fura, hogy a katolikus egyházra sosem hatott ez a "probléma"... :)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #7 Dátum: 2012. Június 02. - 15:31:18
Ez tényleg érdekes. Szerinted miért nem?
Viszont eszembe jutott, hogy ott van a Mária-tisztelet, amiben szintén megvan a női princípium fölemelése.  :-\

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2012. Június 02. - 16:35:35
Hát Máriát nem mint nőt, hanem, mint "Istennek szent anyját" emeli fel a katolikus dogmatika, nem csak minden férfi, hanem minden nő fölé is egyben.
Náluk Mária szentsége, már-már isteni magaslatokra emelkedik.
Szűzként fogant, s Jézust hordta a szíve alatt, ezért szinte úgy tekintenek reá, mint aki mentes az eredendő bűntől...
Miért nem hatott el a katolikusokra a női lelkészség?!
Mert lényegesebben jobban ragaszkodnak a hitelveikhez, mint a 20-21. századi protestánsok...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #9 Dátum: 2012. Június 06. - 22:14:50
A női tanítás kérdésére még térjünk vissza egy kicsit, hogy minél alaposabban átgondolhassuk.

1 Kor 14: 33-35. Mint ahogyan ez a szentek valamennyi gyülekezetében történik, 34az asszonyok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincs megengedve nekik, hogy beszéljenek, hanem engedelmeskedjenek, ahogyan a törvény is mondja.  35Ha pedig meg akarnak tudni valamit, otthon kérdezzék meg a férjüket, mert illetlen az asszonynak a gyülekezetben beszélnie.

Ez az ige véleményem szerint nem egyértelműen a tanítást tiltja meg. Itt maga a nyilvános beszéd, a közbeszólás, értetlenkedés, esetleg okoskodás van tiltva e témakörben. A 35. vers mutat rá igazán erre, de a 34. vége is, az hogy ne beszéljenek az asszonyok, hanem engedelmeskedjenek, már sejteti ezt a szakasz összefüggésében nézve. A 35. vers mutatja azt, hogy itt elsősorban közbeszólásról, kérdések, megjegyzések feltevéséről van szó: ... ha pedig meg akarnak tudni valamit .... otthon .... kérdezzék meg a férjüket.

Az igaz viszont, hogyha már a kérdezősködést is illetlennek tartotta Pál apostol, akkor mennyivel inkább a tanítást. De van még más ige is a tanításról.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 06. - 22:23:06 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2012. Június 12. - 23:29:06
Valóban igazad lehet Virágom! Bár azt még nem tapasztaltam, hogy a gyülekezetben is úgy fel lenne vágva néhány testvérnő nyelve, mint egy-két fórumon... :)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2012. Június 13. - 20:23:43
Egyetlen eset mégis beugrott, tanúja voltam egy szitunak, (hely és nevek nélkül...)  Amikor egy, az igében tényleg jól kiígazodó testvér a lelkésznek fejezte ki aggodalmát a gyülekezetük egyházpolitikája miatt. A felesége pedig úgy felcsattant, hogy én éreztem kellemetlenül magam.
"Ha nem vagy képes elfogadnod a gyülekezetünk teljes nézeteit, amelyet a Bibliára alapoz, nem kellett volna csatlakoznod!" Szegény testvér pironkodva elhallgatott. Hát nem tudom, hogy ezt a megnyilvánulását, hogyan alapozta a testvérnő a Bibliára!

Sem előtte, sem utánna nem találkoztam ilyen brutális lejáratással egy feleség részéről.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #12 Dátum: 2012. Június 14. - 06:08:52
Egyetlen eset mégis beugrott, tanúja voltam egy szitunak, (hely és nevek nélkül...)  Amikor egy, az igében tényleg jól kiígazodó testvér a lelkésznek fejezte ki aggodalmát a gyülekezetük egyházpolitikája miatt. A felesége pedig úgy felcsattant, hogy én éreztem kellemetlenül magam.


Elkeserítő.
Régen, évszázadokkal  ezelőtt is voltak ezen a  téren  nehézségek / veszélyek:

>>" Mert a királyné cselekedetének híre fut minden asszonyhoz, úgy, hogy megvetik férjeiket szemeik előtt, és azt mondják: Ahasvérus király megparancsolá, hogy Vásti királyné hozzá menjen, és nem ment.
    
És e napon ugyanazt fogják mondani Persia és Média fejedelemasszonyai, a kik meghallják a királyné cselekedetét, a király minden fejedelmének, és lesz elég megvetés és harag.
    
Ha azért a királynak tetszik, bocsásson ki királyi parancsot a maga részéről és irattassék a Persa-Méd törvények közé, visszavonhatatlanul, hogy ne jőjjön többé Vásti Ahasvérus király színe elé, és hogy az ő királyságát adja a király másnak, a ki jobb ő nálánál.
   
És hallják meg a király rendeletét, a melyet teend, egész országában, mert igen nagy az, hogy minden asszony adja meg a tiszteletet az ő férjének, a legnagyobbtól a legkisebbig.
"<<  (Eszter könyve, 1:17-20)

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #13 Dátum: 2012. Június 15. - 19:27:37
"Azokban a napokban pedig, mikor a tanítványok szaporodának, támada a görög zsidók közt panaszolkodás a héberek ellen, hogy az ő közülük való özvegyasszonyok melőztetnek a mindennapi szolgálatban."
Acs.6:1
Az asszonyok gyülekezeti szolgálatával kapcsolatban akkor kapunk Biblikus (és nem humanista, liberális) képet, ha megfejtjük az özvegyasszonyok mindennapos gyülekezeti szolgálatának mibenlétét. ;)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2012. Június 16. - 13:15:24
Tudjátok azon kezdtem el gondolkodni, hogy mi a jó csudának foglalkozzam Virág kérésével, hogy milyen szolgálatot teljesíthet egy nő a gyülekezetben.
Miért mondjam én meg akár az igéből is egy testvérnőnek, hogy mi lenne a szolgálata, ha a férfiak szarnak az egészre, ami az ő dolguk lenne! Bocsánat az alpári kifejezésért, de elgurult a pirulám!
Piszkosul nem azzal kellene foglalkoznunk, hogy egy nő mit nem csinálhatna az ige szerint, hanem hogy miért kell ott állnia ahol áll?!
Mert a "teremtés koronája" impotens az igében, a szolgálatban és úgy általában a Krisztusban!
Amíg a férfiak ilyenek, nincs mit felróni a testvérnőknek, sőt hálával tartozunk nékik, hogy azt a "keresztet"is ők próbálják elhordozni, melynek a súlya a férfiakra lett méretezve...
Erről az a cigány ember jut eszembe, aki előtt a felesége két telli szatyor terhe alatt vánszorog, az ember peckesen sétál megette, s közben noszogatja: "Mehetnél már gyorsabban, mert így sosem fogsz neki állni az ebédnek..."

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13