Szerző Téma: Nők a szolgálatban  (Megtekintve 22890 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2012. Június 16. - 15:44:31
"Azokban a napokban pedig, mikor a tanítványok szaporodának, támada a görög zsidók közt panaszolkodás a héberek ellen, hogy az ő közülük való özvegyasszonyok melőztetnek a mindennapi szolgálatban."
Acs.6:1
Az asszonyok gyülekezeti szolgálatával kapcsolatban akkor kapunk Biblikus (és nem humanista, liberális) képet, ha megfejtjük az özvegyasszonyok mindennapos gyülekezeti szolgálatának mibenlétét. ;)

Lehet, hogy ezt az egyháztörténelemből tudjuk jobban rekonstruálni. Általánosságban mindenféle kisebb-nagyobb szolgálat az étkezéssel, renddel, szegényekkel való foglalkozással kapcsolatban. A gyülekezet különféle szükségeiben, feladataiban való segítés.
A Bibliában Páltól annyi olvasható még ki, hogy olyan özvegyasszonyokat kell kiválasztani, akik már kicsit idősebbek, a fiatalabbak pedig menjenek férjhez ismét, és szüljenek gyerekeket. Ebből azt látom, hogy olyan elfoglaltságot jelentett ez a szolgálat, ami komoly odaszánást igényelt az özvegyasszonyok részéről, amit család mellett nem tudtak volna, vagy csak nagy nehézségek árán teljesíteni.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 16. - 15:48:06 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #16 Dátum: 2012. Június 16. - 16:28:09
Szerintem nagyon jól összefoglaltad a lényeget Virágom!
Az igeszakaszokat végig olvasva én arra jutottam, hogy "ténylegesen özvegyasszonynak" 60 éves kortól és a gyermekek unokák nélküli testvérnőket tekintették. Pl. idáig fel sem tűnt számomra, hogy a 1Tim. 5:8 kimondottan az özvegyasszonyokról való gondoskodással kapcsolatban emliti Pál...
Úgy tűnik, az egyedülálló (gyermekek, unokák nélküli) özvegyasszonyok kaptak tényleges egyházi szolgálatot, az asztalok körül, az imádságban és a könyörgésekben, s róluk a gyülekezet igyekezett anyagilag is gondoskodni.
vö. 1Tim.5:16; 5:4-5
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 16. - 16:44:31 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #17 Dátum: 2012. Június 16. - 16:41:50
Ahogy elnézem, túl sok szolgálati terhet nem helyeztek az asszonyokra a Biblikus gyülekezetekben, ezeket az évszázadok során szépen a férfiak passzolgatták át nekik, nem hogy presbitert, lelkészt, de még női hitoktatót sem találni úgy a Bibliában, hogy az a gyülekezet tagsága felé szolgálna... :)
:szelid:
Én ma is igazságtalannak látom a férfiak részéről, hogy a feleségeik vállára helyezik a háztartás, pénzvadászat, gyermeknevelés terhe mellett még a gyülekezeti szolgálatok nehézségeit. Bár ha egy férfi otthon is minden terhet az asszonyon hagy, akkor nem kell meglepődni, hogy a gyüliben is a "kényelmes fotelt" választja. Elücsörgök, elhallgatom az igehírdetést, dalolászok picit, a gondok és a felelősség meg legyenek a nőké itt is...
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 16. - 16:46:22 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #18 Dátum: 2012. Július 21. - 19:50:53
Öröm olvasni a gondolataitokat!
Miért csak a Korintusi levél a mérvadó ebben, és az Efézusi?
 :2smitten:



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #19 Dátum: 2012. Július 21. - 20:19:22
Talán ezek a legkonkrétabbak ebben a témában, de jó lenne szélesebb körből vizsgálódni. Te mire gondolsz Magduska?  :szelid:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2012. Július 21. - 21:37:31
Szerintem sem baj, ha más igehelyek is szóba kerülnek! :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #21 Dátum: 2012. Július 22. - 07:24:30
Elöször bocsánattot kérek, mert nem az Ef levélben van amire utaltam!

Idézet
Gal 3,28    
Nincs zsidó, sem görög; nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.

Ennek ellenére teljesen érvényes a Korintusiaknak írt ige rám, és ránk is!
Gondolom Timoteus a Korintuszi gyülekezet pásztora volt, amikor ezt a levelet kapta
Idézet
1Tim 2,12    
A tanítást pedig nem engedem meg az asszonynak, sem hogy a férfin uralkodjék, hanem legyen csendességben.

A Korintusi levélben az asszonyokról szól a tiltás, ami a gyülekezeti életet illeti - legalább is így értem - férjes asszonyokról, akik a férjükön keresztül kell hogy tanítást kapjanak a Mindenható Istentől!

Timoteus, pedig - ha jól gondolom - egy közösség pásztora, és a közösségben a fiú gyermekenek a nevelése elsősorban az anyát illeti 3-4 éves korig, de az apai feladatot is kiemeli ebben az Ó-szövetség. A gyermek nevelésében!

Amikor serdülő, és ifjúi korba lép a fiú, akkor már az apai nevelésnek kellene döntőnek lenni, és ekkor már uralkodást jelent, ha neveléssel akarjuk a másikat befolyásolni.

Persze a péda adás és a bizonyság tevés is nevel, de itt nem uralkodás kerül elő - gondolatom szerint - hanem a szabad választás.

Hogy ez hogy függ össze a női feladattal?

Talán úgy, hogy mindannyian nők vagyunk a Teremtés szerint - menyasszonyok!

Az új teremtés pedig a fiúság Szellemét kapta - tehát szellemileg fiúk lettünk  :)

 :2smitten:

Kérek helyreigazítást, ha valamit nem jól látok :hi
« Utoljára szerkesztve: 2012. Július 22. - 09:25:39 írta Magduska »



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #22 Dátum: 2012. Július 22. - 09:33:36
Kedves Magduska!
Teljesen egyet értek Veled és az Igével abban, hogy Krisztusban nincsennek nemek (nő, vagy férfi), nincs származás beli különbség (zsidó,vagy görög) és nincsennek társadalmi különbségek (szolga, vagy szabad) Teremtés szempontjából az ember férfinak és nőnek lett teremtve, ezért nem csak testi, de lelki különbözőségeink is vannak, amelyet ez a világ mind inkább igyekszik elmosni a két nem között.
Krisztus tekintetében nem az egyén a mennyasszony, hiszen az Úr nem parázna, nem lehet néki egyszerre számtalan mennyasszonya. Mennyasszonyaként az egyházra tekint Jézus, amelynek valóban nők és férfiak, zsidók és görögök, szolgák és szabadok egyaránt tagjai vagyunk.
Szellemi értelemben valóban mindannyian elnyertük a "fiúságot" , szintén nemre, származásra és társadalmi helyzetünkre nézve, azoktól függetlenül.
A "fiúság" túlajdonképpen a bibliai idők patriálkális társadalmi berendezkedésének függvényében érthető meg, ahol a fiú gyermek örökölt mindent.
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #23 Dátum: 2012. Július 22. - 09:46:51
Ma Krisztusban mindannyian örököstársak vagyunk!
Azonban a gyülekezetek számára Isten gondoskodott egy rendtartásról, ahogy az egyházműködését látni kívánja.
Sokan félreértenek, amikor azt mondom, hogy nem igei, amikor egy testvérnő lelkészként szolgál. Vannak akik úgy vélik, hogy le akarom taszítani a nőket a pulpitusról, szó sincs erről! Ez nagyjából olyan, mint amikor kiverem az alkoholista kezéből a poharat, ezzel csak a "tünetet" szüntetem meg, de a bajok forrása megmaradt, azt nem kezeltük!
Egyértelmű, hogy a női lelkészek megjelenése az egyházban is valaminek a tünete, aminek a forrását kellene orvosolni.
Amit a testvérnők gyermekek iránti szolgálatával kapcsolatban írtál szintén biblikusnak találtam, s egyben elgondolkodtatott azon, ahol nő a lelkész, a gyülekezet nem-e gyermeteg lelkületében annyira, hogy inkább anyáskodó nevelésre, sem mint férfias pásztorlásra szorúl...
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #24 Dátum: 2012. Július 22. - 10:22:36
Kedves Csaba, amit leírsz az számomra eddig nem volt kérdés.
Jó, hogy a tüneti kezelést is ide vetted - gondolom - a jelen állapotok mind-mind egy tünet.
De minek a tünete?

Ismét csak gondolom, hogy a pulpitusos tanítás maga is egy tünet - nem gondolod?

A "sokezernek" hírdette az Úr Jézus Isten királyságát, de a hozzátartozóknak, akik valóban a tanítványai voltak, azoknak valami másfajta tanítást adott.

A "menyasszony"-t azért nem írtam nagy "M"-el mert valóban Krisztus TESTÉT értem alatta, de a Testnek minden sejtjének, meg kell élnie, hogy ő annak a testnek a tagja, így a tagoknak külön külön kell megélnie azt is, hogy ők a Fiúság szellemét kapták - vagy nem így látod?

Hiszem, ha éhezzük és szomjazzuk Isten igazságát, akkor a Szent Szellem elvezet minden igazságra.
Hisz a:
Idézet
1Kor 15,45    
Így is van megírva: Lőn az első ember, Ádám, élő lélekké; az utolsó Ádám megelevenítő szellemmé.

Bennünk vett lakozást.
 :2smitten:



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #25 Dátum: 2012. Július 22. - 11:12:32
Ámen! Persze, a "fiúságot" az az a Krisztusban való örökségünket mindannyiunknak egyen-egyenként meg kell élnünk, ha ezt valaki nem érzi, ott tényleg nagy problémák vannak!
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #26 Dátum: 2012. Július 22. - 11:23:06
Én a női lelkészséget, mint "tűnetet" két "kórra" vezetem vissza,
az egyik a férfiak nem törödömsége, a másik pedig, hogy a világ egyre inkább igyekszik befészkelni magát az egyházba!
Néhány felekezetekben már eljutottak oda, hogy másodlagos kérdés, hogy mit mond a Biblia, fontosabb a világ elvárásainak való megfelelés.
Isten rendelései felett győzedelmeskedik a liberális és humanista szemlélet.
Vannak már csoportok, ahol pl. a homosexualitás nem bűn, hanem tolerálható egyéni életszemlélet...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kecskés István

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 393
  • Nem: Férfi
Válasz #27 Dátum: 2013. December 27. - 20:29:04
Sziasztok!

Érdekes kérdés ez a női emancipáció.
Úgy gondolom, hogy az egyházban az lenne a helyes, ha a férfiak beállnának a szolgálati ajándékaikba.
Az sem jó ha egy ambiciózus testvérnő magához ragadja a kezdeményezést, mert azzal már átlépi azt a határt amit nem lenne szabad. Szerintem a segítő társ megnevezés az Igében nem véletlen a nő kapcsán. Talán, ha ez lesz a legfontosabb egy nőnek, hogy a férje segítőtársa legyen és ezzel megelégszik, akkor talán a férfi is kibontakozik és a szolgálatát megfelelően tudja végezni. Ezt csak általánosságban írtam.
Akik egyedül élnek azokra más szabályok vonatkozhatnak.
Jó lenne megbeszélni hogy az egyházon belül kiknek milyen jogai és kötelességei vannak ?
Egyedülállóknak, családosoknak, nőknek, férfiaknak
Leginkább Zoltán testvér véleménye érdekelne, mivel gyakorlatban Ő találkozik legtöbbet ezen jelenségekkel, mint pásztor.
Érdekes még az is hogy régen a gyülekezetben a nők és férfiak elkülönülve ültek, a nők feje be volt kötve.
Ma már minden másképp van.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2013. December 27. - 20:35:53
István írta: ''Leginkább Zoltán testvér véleménye
érdekelne, mivel gyakorlatban Ő
találkozik legtöbbet ezen
jelenségekkel, mint pásztor.''

Csak a pontosság kedvéért, Kálmán, Pacific és Athanasius is egy-egy gyülekezetben szolgál!
:szelid:

Igen, ez a pásztorok fóruma! :)
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 27. - 20:39:10 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kecskés István

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 393
  • Nem: Férfi
Válasz #29 Dátum: 2013. December 27. - 20:38:51
Oups! Ezt nem tudtam. Köszi az infót. O0