Szerző Téma: Beszélgessünk a Szövetség-theológiáról  (Megtekintve 8135 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 12:59:50
Szia Csaba mára megfogalmazódtak a kérdések: gyermek keresztség, felekezetbe keresztelés, szövetségben részesülés.

"Te és a te házad népe"
Ha jól értem a szövetséget veszed alapul a "8 naposok ceremóniájában" - nem csúfolódás, értsd jól.
Magam is református hit szerint mind a két gyermekemet megkereszteltettem, még annak árán is, hogy a házassági ceremóniát is meg kellett élni előtte.
Érdekel a nézeted, de másé is.

Azt a szövetséget amit ember nem igényelt, de a Teremtő akarja - így van?

Azt gondolom, hogy addig a Teremtő nem akarja a szövetséget, amíg az ember azt nem akarja, sőt csak a szeretet kapcsolatot fogadja el!

 :sherlock: Az ígéret földjére bemenetel előtt mindenkit körül kellett metélnie Józsuénak, mert a pusztában ezt nem tették - miért nem tették a pusztában?

 :sherlock: Valahol azt írod a Krisztus felöltözés az újjászületés - ezt hogy gondolod?

 :sherlock: Akit hívő környezetben nevelnek, és elsajátítja az egyházi erkölcsi normákat, az már megváltott ember? Neki mi a feladata a Konfirmálás, az honnan ered?

A szakramentumok kifejezést ki találta ki, és mikortól használják?

Az Úr Jézus Krisztus miért mondta ezt:

Idézet
Mt 3,15    
Jézus pedig felelvén, monda néki: Engedj most, mert így illik nékünk minden igazságot betöltenünk. Ekkor engede néki.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Augusztus 21. - 14:06:02 írta Magduska »



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #16 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 14:06:50
 A háznép-szövetségben valójában azt veszem figyelembe, hogy Isten rendelte el a házasságot, és a legkisebb társadalmi egységnek, az az a családnak a közösségét is!
Ugye a világi tudosok ezzel szemben azt állítják, hogy a nem létező ősemberek hordákban éltek...
Bocsi a fenti kitérő miatt!
Szóval, ha Isten szövetségre lépett Ádámmal és ezáltal  Évával is, akkor logikus, hogy Ábel és Káin is a szövetség részeseivé lettek.
Itt jegyezném meg, hogy Isten egyáltalán nem kérte ki Ádám véleményét a szövetségről és főként nem kérte a hozzájárulását, ahogy Éváét sem!
Ennek ellenére a bűnesett után egyértelműen szövetségszegéssel vádolta őket, s ennek következményei reánk is elhatottak.
A későbbiekben Isten további szövetségeket is kötött pl. Noéval és Ábrahámmal, a már ismert forgatókönyv szerint. Itt lép képbe egy új fogalom, a szövetségi jel-fogalma.
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #17 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 14:26:16
Ádámmal és Évával mikor lépett szövetségre?

Csak azt tudom, hogy megadta a házasság kritériumát, és kiűzte őket, és megtörtént az első vérontás, maga a Teremtő tette azt meg.
 :-[



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #18 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 14:31:53
 A Noéval kötött szövetség jele, az égboltra került szívárvány formájában, s ennek az általános kegyelmi szövetségnek minden élőlény részese lett.
Ábrahámmal kötött szövetség már lényegesen személyesebb volt, s a körülmetélkedés szövetségi jele minden férfi leszármazottra, majd az Izraellel közösséget vállaló jövevény férfiakra is reá került.
Ugyan a szövetségi jelet csak a férfiak, hordták magukon, az elhatott a női családtagokra is.
Az újszövetség jelét maga Krisztus is az elsők között vette magára, ezzel szövetségi közösséget vállalva az emberi nemzettségel.
Ez valóban egy nagyon fontos mozzanata a szövetség theológiának, hiszen ezidáig Isten szövetségi jegyet nem viselt magán, ezzel is kifejezte,hogy Jézus, mint valóságos Isten, egyben valóságos ember is!
Péter által elhangzik a baptista theológia által félre értelmezett parancs!
Péter ugyanis nem azt mondja:hogy 'Térjetek meg mindnyájan és keresztelkedjetek meg!', hanem:
'Térjetek meg és keresztelkedjetek meg mindnyájan!'
Értjük a különbséget?!
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #19 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:04:09
 Super, most nekem is elszállt egy hsz-em! :)
  (Ádámmal és Évával az 'életnek szövetségére' lépett az Isten, melyet egyetlen tíltásnak a parancsolatával pecsételt meg.)
Péter a 'keresztelkedjetek meg mindnyájan'-parancsát némi magyarázattal is kiegészíti:
'mert néktek lett az ígéret és a ti gyermekeiteknek' Szomorú, hogy némely keresztyén annyira sem hiszi el a gyermekeinek szóló ígéretet,hogy a szövetség jelében részesítse őket... :(

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:16:05
 Sajna csak részletekben tudok válaszolni a kérdéseidre Magduska, mert idézni nem tudlak, s elfelejtek egy-egy kérdést, mire bepötyögöm a választ! hehe
Miért nem metélték körül a pusztai vándorlás során az újszülötteket?!
Lehet,hogy 'praktikus' okuk volt reá, de azis előfordúlhat, hogy szimpla engedetlenség. Mégis a körülmetéltek többsége hullott el a szövetség-szegés miatt, pontosabban két embert kívéve mindannyian meghaltak...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #21 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:25:07
 Krisztus felöltözésén, a Krisztus képére történő formálódást értem, újjászületettlen ember képes ezt ideig-óráíg megjátszani, de valóságosan megvalósítani képtelen.
Attól mert valaki hívő környezetben nő fel, s csupán a felekezeti normákhoz igazodik, még nincs megváltva. Szerencsére a nem látható dolgokról nem kell ítéletet alkotnunk, ezt majd a Krisztus megteszi.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #22 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:34:15
Super, most nekem is elszállt egy hsz-em! :)
  (Ádámmal és Évával az 'életnek szövetségére' lépett az Isten, melyet egyetlen tíltásnak a parancsolatával pecsételt meg.)
Péter a 'keresztelkedjetek meg mindnyájan'-parancsát némi magyarázattal is kiegészíti:
'mert néktek lett az ígéret és a ti gyermekeiteknek' Szomorú, hogy némely keresztyén annyira sem hiszi el a gyermekeinek szóló ígéretet,hogy a szövetség jelében részesítse őket... :(

Péter ezt a mondatot - ha jól emlékszem Pünkösd napján mondta el a Szent Szellem megjelenése idején azoknak akik megértették Péter szavát!
Nem mindenkinek volt vevőkészüléke rá, volt aki édes bortól részegedésnek vélte - pedig ők is az ünnepekre mentek fel Jeruzsálembe, tehát "törvény tisztelők" voltak.

Ha jól értem nálad a hit azt jelenti, hogy valamit igaznak fogadsz el, akkor is, ha arról nem tudsz meggyőződni.

Most aztán ha így van, akkor a hitednek megfelelően cselekszed azt mindég, amit igaznak fogadtál el?



Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #23 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:36:23
Még egy plusz kérdés: a szövetség teológiát kinek a nyomdokain tetted magadévá? :sherlock:



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #24 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:49:06
 Híj még adós vagyok a konfirmáció és a sákramentomok kérdésével is!   hehe
 Péter apostol által mondja a Szentlélek, hogy a hitetek mellé ragasszatok jó cselekedetet, a jó cselekedet mellé tudományt.
Én a konfirmációban, mint bizonyságtételben nem látok semmi rosszat,ha valaki reformátusnak akarja valani magát, hát nem árt ha tudja, hogy mitől is az! ;)
A sákramentomok 'szent jegyeket'-jelentenek, amelyeket az egyházban a hívők javára kell kiszolgáltatni. Protestáns felekezetekben ezek alatt a vízkeresztséget és az Úrvacsorát értjük.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #25 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:55:11
Híj még adós vagyok a konfirmáció és a sákramentomok kérdésével is!   hehe
 Péter apostol által mondja a Szentlélek, hogy a hitetek mellé ragasszatok jó cselekedetet, a jó cselekedet mellé tudományt.
Én a konfirmációban, mint bizonyságtételben nem látok semmi rosszat,ha valaki reformátusnak akarja valani magát, hát nem árt ha tudja, hogy mitől is az! ;)
A sákramentomok 'szent jegyeket'-jelentenek, amelyeket az egyházban a hívők javára kell kiszolgáltatni. Protestáns felekezetekben ezek alatt a vízkeresztséget és az Úrvacsorát értjük.

Igen, igen, igen de ki kezdte el mikor és miért?

Tudom a katolikus egyház vagy ahogy te írod katólikus  hehe ,de mikortól, és miért, nekeik a Szent Szellem nem elég?



Nem elérhető Eca

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 606
  • Nem: Nő
Válasz #26 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 15:58:09
Híj még adós vagyok a konfirmáció és a sákramentomok kérdésével is!   hehe
 Péter apostol által mondja a Szentlélek, hogy a hitetek mellé ragasszatok jó cselekedetet, a jó cselekedet mellé tudományt.
Én a konfirmációban, mint bizonyságtételben nem látok semmi rosszat,ha valaki reformátusnak akarja valani magát, hát nem árt ha tudja, hogy mitől is az! ;)
A sákramentomok 'szent jegyeket'-jelentenek, amelyeket az egyházban a hívők javára kell kiszolgáltatni. Protestáns felekezetekben ezek alatt a vízkeresztséget és az Úrvacsorát értjük.

Sőt, szerintem a konfirmáció nagyon fontos dolog  református szemszögből. Az, hogy sokan  újra kell tanulják a Kátét ha azt akarják, hogy hitvallásuk erősebb legyen az más kérdés. Hányan tanulják újra?- no az is kérdés.



Nem elérhető Eca

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 606
  • Nem: Nő
Válasz #27 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 16:04:10
A sákramentumokról Kálvin János Institutioja- ban olvasni.
Tetszett ( függetlenül attól, hogy ki volt Kálvin) ez az írása. Augustinus a sákramentumokat látható Igének nevezi. Hitünknek oszlopai.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 16:07:35
 'A hit a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés'
 Talán a kérdésed első részére ez igenlő és megfelelő válasz!
 A hitem szerint cselekszem-e mindig?!
Teljeséggel kizárt!
' De látok egy másik törvényt az én tagjaimban, mely ellenkezik az elmém törvényével, és engem rabul ád a bűn törvényének,mely van az én tagjaimban.'
Egyszer Ambrus tesó azt kérdezte tőlem,hogy kitől tanúltam a kálvinizmust? A válaszom az volt,hogy a Bibliából szóló  Szentlélektől, a szövetség-theológiáról sem tudok mást mondani, ahogy a biblikus egyházmodellről sem, és semmi másról sem, amire az Úr tanít.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #29 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 16:14:56
Kedves Csaba csak azért kérdeztem rá, mert sajnálkozásodat fejezted ki, hogy nem hisznek a gyermek keresztségben.
Én sem hiszek benne, de hiszek az Úr Jézus Krisztusban és amire épp most szükségem lehet azt kijelenti - kivéve az angolt  hehe de ami késik az nem múlik  :2funny: