Szerző Téma: A végidőkről  (Megtekintve 201285 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #165 Dátum: 2012. Február 09. - 19:20:10
Azt hiszem arra már választ kaptál, hogy mit jelent a részleteiben többszörösen beteljesülő prófécia.
Hogy hol a "határ", ezt maga a Biblia határozza meg,hiszen ha egy próféciáról a szövegkörnyezete alapján elmondhatjuk,hogy már beteljesült (Jer.31:15-17),de maga a Szentlélek szól az ihletett íron keresztül,hogy az ismét megtörtént ("Ekkor teljesedék be, amit Jeremiás próféta mondott"), vagy amikor a szövegkörnyezetből látszik, hogy az érintett prófécia még nem teljesedhetett be minden részletében, (Jóel2:26-32)de a Szentlélek mégis jelzi annak részbeli beteljesedését "ez az ami megmondatott Jóel próféta által", akkor részleteiben többszörösen beteljesülő próféciáról beszélhetünk.

Ésa 9:6
Szintén maga a Biblia határozza meg,hogy ez az igehely nem lehet részleteiben többszörösen beteljesülő prófécia, hiszen a Biblia több helyen is alátámasztja az Úr Jézus Krisztusnak, mint kizárólagos Megváltónknak a személyét.
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #166 Dátum: 2012. Február 09. - 19:32:05
A részleteiben többszörösen beteljesülő próféciák eseményeit mindig alátámasztják más igehelyek is, pl. az én meglátásom szerint Dán. 9:27-hez kapcsolódik 2Thess.2:1-9.

Végezetül, de nem utolsó sorban szeretném megköszönni Virágnak,hogy felkutatta azokat az igehelyeket,amelyek egyértelműen segítenek igazolni a részleteiben többszörösen beteljesülő próféciák fogalmát!
szivetadja
« Utoljára szerkesztve: 2012. Február 09. - 21:36:35 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #167 Dátum: 2012. Február 10. - 11:00:30
Azt hiszem arra már választ kaptál, hogy mit jelent a részleteiben többszörösen beteljesülő prófécia.
Hogy hol a "határ", ezt maga a Biblia határozza meg,hiszen ha egy próféciáról a szövegkörnyezete alapján elmondhatjuk,hogy már beteljesült (Jer.31:15-17),de maga a Szentlélek szól az ihletett íron keresztül,hogy az ismét megtörtént ("Ekkor teljesedék be, amit Jeremiás próféta mondott"), vagy amikor a szövegkörnyezetből látszik, hogy az érintett prófécia még nem teljesedhetett be minden részletében, (Jóel2:26-32)de a Szentlélek mégis jelzi annak részbeli beteljesedését "ez az ami megmondatott Jóel próféta által", akkor részleteiben többszörösen beteljesülő próféciáról beszélhetünk.

Ésa 9:6
Szintén maga a Biblia határozza meg,hogy ez az igehely nem lehet részleteiben többszörösen beteljesülő prófécia, hiszen a Biblia több helyen is alátámasztja az Úr Jézus Krisztusnak, mint kizárólagos Megváltónknak a személyét.
Folyt.köv.

A Jer.31:15-17-n még gondolkodom.

A Jóel az viszonylag könnyebben megválaszolható. Annak, amit mondasz Izraelre vonatkozóan van egy diszpenzációs előítélete azaz te Izraelen és annak szabadulásán a politikai nemzetet érted. Mint a szövetség teológiát valló ember én ezt a nézetet elvetem, ugyanis Isten Igéje azoké, akik hit szerint Ábrahám leszármazottai, vagyis mi vagyunk az igazi Izrael, az Egyház. Az Ósz, hívő zsidók is AZ EGYHÁZ tagjai voltak, vagyis mai szóval keresztyének voltak. Istennek csak egy választott népe van. Ilyen értelemben Jóel próféciáinak nem politikai értelemben kellett beteljesedni, hanem szoteriológiai értelemben. Az igazi Izrael valóban megszabadult a Sion hegye felől érkező szabadítás miatt annak ellenére, hogy politikailag a hívő és hitetlen, később csak a hitetlen, zsidóság a rómaiak politikai rabja volt.

a Dán 9,27 és 2Thessz 2,1-9 párhuzam csak akkor látható, ha valaki futurista szemmel akarja látni és ez alapján vél kiolvasni kapcsolatot. Én nem látom, hogy mi a kettő között a kapcsolat azon kívül, hogy a 2Thessz2,8-ban az Úr megsemmisíti a törvénytiprót. Ez a törvénytipró szerinted megegyezik a Dán 9,27-ben említett szövetségkötővel. Azonban már nyelvtanilag kielemeztük, hogy az aki a szövetséget köti nem lehet más mint Jézus, vagyis nem lehet ő a 2Thessz törvénytiprója, hanem ő maga az Úr, aki a 2Thessz2,8-ban megsemmisíti a törvénytiprót. Ez meg is történt Kr. u. 70-ben.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #168 Dátum: 2012. Február 10. - 17:30:22
Elfogadom, Istennek egyetlen választott népe van, de ettől még Izrael Izrael marad, a próféciák pedig Izrael nemzetén keresztül mutatják be az üdvtörténet eseményeit. Jóel próféciája a szövegkörnyezet alapján Izraelre vonatkozik, s Pünkösdkor sem a pogányokra töltetett ki a Szentlélek.
Sokáig idegenkedtem a "behelyesítő theológia" fogalmától, de aztán be kellett látnom,hogy a keresztyének valóban előszeretettel túlajdonítanak és vonatkoztatnak saját magukra olyan próféciákat (is), amelyek egyértelműen a test szerinti Izraelnek adattak.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #169 Dátum: 2012. Február 11. - 06:08:51
Sokáig idegenkedtem a "behelyesítő theológia" fogalmától, de aztán be kellett látnom,hogy a keresztyének valóban előszeretettel túlajdonítanak és vonatkoztatnak saját magukra olyan próféciákat (is), amelyek egyértelműen a test szerinti Izraelnek adattak.
:szelid:

Én - 'anno  Jehova Őrtorony Tanú  koromban  ezen  "nőttem"  fel.
Amióta  JHVH  ÚR Isten  kiszabadított  a  brooklyni  fogságból, -és a szó  valódi  értelmében  lehettem  én is  az Ő  tanúja,és szolgája,
hiszem,és  vallom: a  "helyettesítő  teológia"  egy  félreértés.  Vannak  Bibliai  idézetek,amik  látszólag  alátámasszák,
de a  Szentírás  egészét figyelembe  véve  látható  (hitem,és  ismeretem  szerint) hogy  tévtan.
Meg  egy  kicsit  erkölcsileg _is_  sántít: Amit  Isten  áldásokat  megígért  Izraelnek,  az  a  miénk,
("Jó  az  Isten,jót  ád"), az  átkokat  meg  Izrael  kapja, "mert  megérdemli". 
A  helyettesítő  teológia  így  alkotta  meg a  Bibliában  sehol nem  szereplő  "szellemi  Izrael"  fogalmát.

>>" A szellemi Izrael tagjait azzal a különleges céllal választották ki, hogy „királysággá és papokká” legyenek, ’és királyokként uralkodjanak a föld felett’.
Bár Jehova elvetette Izraelt mint választott nemzetet, a nemzet tagjai egyénenként békés kapcsolatba kerülhettek vele.
Ez volt a helyzet az apostolok és sok más korai keresztény esetében is.
"<< 
(Őrtorony, 2008, június 15,28. oldal)

Mennyei  Atyánk  irgalmazzon  mindannyiunknak,hogy  azt  kapjuk, amit  "megérdemlünk"!

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #170 Dátum: 2012. Február 11. - 16:50:04
Kedves Athanasius!
Megütötte a szemem egy kifejezésed, miszerint Te szövetség theológiát vallasz, miből gondolod,hogy én nem?
:szelid:
Egy korábbi kérdésemre adott válaszod:
"Az én értelmezésem szerint az egy hét idejében köti a szövetséget, egészen pontosan ANNAK KEZDETEKOR MEGKÖTI AZ ÚJ SZÖVETSÉGET SOKAKKAL (AZ EGYHÁZZAL)
Ez ennek a szövegnek a tradicionális értelmezése.
(pl. Kálvin János Dániel kommentárja)"
/NAGY BETŰS kiemelés tőlem/

Kálvin Jánost nagyra tartom és valóban értékes gyermekének tekintem az Istennek, ahogy Téged is!

Ha Dániel 9:27-ben Jézusról beszél az írás, s az utolsó évhét már beteljesült, akkor itt komoly logikai, theológiai és történelmi pontatlanságoknak ad helyet a Biblia.
Jézus az írások szerint,mint egy 30 éves volt,amikor tanítani kezdett (vö.Luk.3:23)
i.sz.30-ban. Ez az utolsó évhét kezdete a Te értelmezésed szerint, s ekkor kötött szövetséget sokakkal (az egyházzal). Én a Bibliából úgy látom, hogy ha Isten szövetséget köt, annak mindig van valamiféle fizikai jele.
Folyt.köv.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #171 Dátum: 2012. Február 11. - 17:12:19
Noé esetében pl. a szivárvány, Ábrahámnál a körülmetélkedés, az új szövetségben pedig a legdrágább: Krisztus vére.
(És vevén a poharat és hálákat adván, adá azoknak, ezt mondván: Igyatok ebből mindnyájan; mert ez az én vérem, AZ ÚJ SZÖVETSÉGNEK VÉRE, AMELY SOKAKÉRT KIONTATIK BÜNÖKNEK BOCSÁNATÁRA."
Mt.26:27-28

Theológiai értelemben ezt a pontot nevezhetjük szövetségkötésnek, s Jézus kicsordúlt vére a keresztfán az Új Szövetség kezdete.
Ez pedig i.sz. után 33 környékén valósúlt meg, de kedvezek neked és úgy tekintem, hogy a hét felénél. Az viszont elég kínos történelmileg és logikailag (is), hogy ennek a próféciának a beteljesedése 3,5 év helyett közel 37 évet váratott magára a Te értelmezésed alapján.
Aztán ami ennél is kínosabb,hogy a zsidóságra (Dániel népére) szabatott idő,  a Te prófécia értelmezésed szerint szintén lejárt.
A történelem ezt picit megcáfolni látszik, Jeruzsálem és Izrael, mint állam létezik, a templom megépítése pedig csak idő kérdése...
:szelid: 

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #172 Dátum: 2012. Február 13. - 09:31:34
Elfogadom, Istennek egyetlen választott népe van, de ettől még Izrael Izrael marad, a próféciák pedig Izrael nemzetén keresztül mutatják be az üdvtörténet eseményeit. Jóel próféciája a szövegkörnyezet alapján Izraelre vonatkozik, s Pünkösdkor sem a pogányokra töltetett ki a Szentlélek.
Sokáig idegenkedtem a "behelyesítő theológia" fogalmától, de aztán be kellett látnom,hogy a keresztyének valóban előszeretettel túlajdonítanak és vonatkoztatnak saját magukra olyan próféciákat (is), amelyek egyértelműen a test szerinti Izraelnek adattak.
:szelid:

Tehát azt mondod, hogy Istennek egyetlen választott népe marad, de attól még van egy másik választott népe Izrael? Vagy mit értesz az alatt, hogy Izrael Izrael marad? Az Ige szerint csak Ábrahám utódai Isten örökösei (Gal 3:29) Ha pedig Krisztuséi vagytok, akkor Ábrahám utódai vagytok, és ígéret szerint örökösök.
A mai zsidóság a Hágár leszármazottai és nem örökösök: Gal(4:30) De mit mond az Írás? "Űzd el a rabszolganőt és a fiát, mert nem örökölhet együtt a rabszolganő fia a szabad asszony fiával."

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #173 Dátum: 2012. Február 13. - 10:16:01
Noé esetében pl. a szivárvány, Ábrahámnál a körülmetélkedés, az új szövetségben pedig a legdrágább: Krisztus vére.
(És vevén a poharat és hálákat adván, adá azoknak, ezt mondván: Igyatok ebből mindnyájan; mert ez az én vérem, AZ ÚJ SZÖVETSÉGNEK VÉRE, AMELY SOKAKÉRT KIONTATIK BÜNÖKNEK BOCSÁNATÁRA."
Mt.26:27-28

Theológiai értelemben ezt a pontot nevezhetjük szövetségkötésnek, s Jézus kicsordúlt vére a keresztfán az Új Szövetség kezdete.
Ez pedig i.sz. után 33 környékén valósúlt meg, de kedvezek neked és úgy tekintem, hogy a hét felénél. Az viszont elég kínos történelmileg és logikailag (is), hogy ennek a próféciának a beteljesedése 3,5 év helyett közel 37 évet váratott magára a Te értelmezésed alapján.
Aztán ami ennél is kínosabb,hogy a zsidóságra (Dániel népére) szabatott idő,  a Te prófécia értelmezésed szerint szintén lejárt.
A történelem ezt picit megcáfolni látszik, Jeruzsálem és Izrael, mint állam létezik, a templom megépítése pedig csak idő kérdése...
:szelid:

Nem értem a 37 évet. Miért 37 év kellett? Én nem Kr.u. 30-at, hanem 27-et veszek a szolgálat elkezdésének és így Kr. halála, feltámadása és regnálásának kezdete Kr. u. 30. Ezzel beteljesedik a Dán 9,27a. Véleményem szerint a 27b nem része a 70. hétnek. Számomra ez az álláspont elfogadható és sokkal meggyőzőbb mint egy több ezer éves rés a 69. és 70. év között. Honnan? Mi alapján? Miért 2000 év miért nem 1500 vagy 3600 év? Azért mert 1948-ban a zsidó állam megalakult? 1./ A modern Izrael nem Isten szövetséges népe. 2./ Nincs semmi prófécia nemzeti/politikai visszatérésre vagy újjászületésre.


Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #174 Dátum: 2012. Február 13. - 10:19:34
Sokáig idegenkedtem a "behelyesítő theológia" fogalmától, de aztán be kellett látnom,hogy a keresztyének valóban előszeretettel túlajdonítanak és vonatkoztatnak saját magukra olyan próféciákat (is), amelyek egyértelműen a test szerinti Izraelnek adattak.
:szelid:

Mik azok a próféciák, amik a zsidóknak adattak mint hitetlen, Istent gyűlölő, Krisztusát megvető politikai nemzetnek? Keresztyénként nem szívesen tulajdonítanám magamnak azokat az ígérteket, amik egy ilyen nemzetnek adatnak, mert az röviden így fogalmazható meg: "térjetek meg vagy ti is hozzájuk hasonlóan elpusztultok"

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #175 Dátum: 2012. Február 13. - 10:27:35
Kedves Athanasius!
Megütötte a szemem egy kifejezésed, miszerint Te szövetség theológiát vallasz, miből gondolod,hogy én nem?
:szelid:
Egy korábbi kérdésemre adott válaszod:
"Az én értelmezésem szerint az egy hét idejében köti a szövetséget, egészen pontosan ANNAK KEZDETEKOR MEGKÖTI AZ ÚJ SZÖVETSÉGET SOKAKKAL (AZ EGYHÁZZAL)
Ez ennek a szövegnek a tradicionális értelmezése.
(pl. Kálvin János Dániel kommentárja)"
/NAGY BETŰS kiemelés tőlem/

Kálvin Jánost nagyra tartom és valóban értékes gyermekének tekintem az Istennek, ahogy Téged is!

Ha Dániel 9:27-ben Jézusról beszél az írás, s az utolsó évhét már beteljesült, akkor itt komoly logikai, theológiai és történelmi pontatlanságoknak ad helyet a Biblia.
Jézus az írások szerint,mint egy 30 éves volt,amikor tanítani kezdett (vö.Luk.3:23)
i.sz.30-ban. Ez az utolsó évhét kezdete a Te értelmezésed szerint, s ekkor kötött szövetséget sokakkal (az egyházzal). Én a Bibliából úgy látom, hogy ha Isten szövetséget köt, annak mindig van valamiféle fizikai jele.
Folyt.köv.

Az újszövetség fokozatosan töltetik ki. Egyik lehetséges kezdete Jézus felkenése és tanítói szolgálatának kezdete Kr.u. 27 ennek a szolgálatnak a beteljesedése a Kr. u. 30-ban Krisztus kereszthalála és feltámadása. A fél év 'megadása' pedig nem kedvesség, hiszen dátumilag ez nem okoz problémát mert a fél év nem jegyezhető fel egész évben vagyis a 3,5 év nem cáfoélható azzal, ha azt mondom, hogy Kr. u. 27-ben kezdte meg a szolgálatát és Kr. u. 30-ban volt a keresztrefeszítés a fél év szépen megfér ebben.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #176 Dátum: 2012. Február 13. - 10:29:44
Attól, mert van egy választott nép, nevezzük egyháznak, vagy a Megváltottak közösségének, Izrael nem egy másik választott nép, hanem része ennek a közösségnek.
Isten nem a Magyar Nemzet sorsán keresztül szándékozott feltárni előttünk az üdvtörténetet, hanem Izraelén.
Test szerint nem Attilával kötött erre szövetséget, hanem Ábrahámmal.
"Annakokáért mondom: Avagy azért botlottak-é meg, hogy elessenek? Távol legyen; hanem ő esetök folytán lett az idvesség a pogányoké, hogy ők felingereltessenek."
"Mert nem akarom, hogy ne tudjátok atyámfiai ezt a titkot, hogy magatokat el ne higyjétek, hogy a megkeményedés Izraelre nézve csak részben történt, ameddig a pogányok teljessége bemegyen.
És így az egész Izrael megtartatik, amint meg van írva: Eljő Sionból a Szabadító, és elfordítja Jákobtól a gonoszságokat."
Róma 11:11,25-26 vö.Jel.7:1-8
Tetszik nekünk keresztyéneknek, vagy sem, Isten egyetlen nemzetről sem emlékezik meg óly módon, mint a test szerint is Izraelitának mondható testvéreinkről.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #177 Dátum: 2012. Február 13. - 10:46:43
Kedves Testvérem!
Olyat el lehet mondani egy szövetségről, hogy a hatálya folyamatosan terjed ki, de hogy a kezdete lenne folyamatos, ez elég furán hangzik. Minden szövetségnek vannak elôkészítô mozzanatai, de az még nem a szövetség. Azt is elismerem, hogy ezek nélkül a szövetség nem jöhetett volna létre...
Ha az Új szövetség Jézus felkenetésével vette volna kezdetét, akkor Istennek egyszerre két szövetsége lett volna érvényben, arról nem is beszélve, hogy Jézus Váltságáldozata nélkül is már egy új szövetségben éltek volna a kortársai.
A legtöbb keresztyén theológus egyet ért abban, hogy az Ó szövetség végét a kárpit kettéhasadása jelezte a templomban, s ez az Új szövetség érvényének kezdete is egyben.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #178 Dátum: 2012. Február 13. - 10:58:06
Bocsi, most látom, hogy jó keresztyénhez méltóan keresztbe írunk egymásnak! :hi

Szóval röviden összegezném azokat a pontokat, amiket másként láttunk legutóbb:

1, Izraelnek, mint nemzetnek a prófétikus szerepe
2, Az Új Szövetség kezdete
3, A szövetségkötés mibenléte (Felkenetés,tanítói szolgálat, vagy Úrvacsora-Engesztelő áldozat)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető athanasius

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 296
  • Nem: Férfi
Válasz #179 Dátum: 2012. Február 13. - 11:05:21
Attól, mert van egy választott nép, nevezzük egyháznak, vagy a Megváltottak közösségének, Izrael nem egy másik választott nép, hanem része ennek a közösségnek.
Isten nem a Magyar Nemzet sorsán keresztül szándékozott feltárni előttünk az üdvtörténetet, hanem Izraelén.
Test szerint nem Attilával kötött erre szövetséget, hanem Ábrahámmal.
"Annakokáért mondom: Avagy azért botlottak-é meg, hogy elessenek? Távol legyen; hanem ő esetök folytán lett az idvesség a pogányoké, hogy ők felingereltessenek."
"Mert nem akarom, hogy ne tudjátok atyámfiai ezt a titkot, hogy magatokat el ne higyjétek, hogy a megkeményedés Izraelre nézve csak részben történt, ameddig a pogányok teljessége bemegyen.
És így az egész Izrael megtartatik, amint meg van írva: Eljő Sionból a Szabadító, és elfordítja Jákobtól a gonoszságokat."
Róma 11:11,25-26 vö.Jel.7:1-8
Tetszik nekünk keresztyéneknek, vagy sem, Isten egyetlen nemzetről sem emlékezik meg óly módon, mint a test szerint is Izraelitának mondható testvéreinkről.

Feltéve, hogy te a Róm 11-ben az Izrael-t egy kalap alá veszed a hitetlen és a maradékkal. Pál apostol viszont világosan írja, hogy nem mindenki Izraelita, akik Izrael népéből valók (Róm 9,6). Ez egy nagyon lényeges kijelentés, mert nem a testi származás a lényeges, hanem a kiválasztás. Vagyis Pál különbséget tesz a kiválasztott, de még meg nem tért Izraeliták (ilyen volt ő is ApCsel 22,4; 26,11 és 1Kor 15,9) és a hitetlen Izraeliták között. A Róm 11,4-5-ben ír erről a maradékról: (11:4) Viszont mit mond neki az isteni kijelentés? "Meghagytam magamnak hétezer férfit, akik nem hajtottak térdet a Baalnak." (11:5) Így tehát most is van maradék a kegyelmi kiválasztás szerint"
Ezt a két csoportot veti össze a 11,7-ven: (11:7) Mi tehát a helyzet? Amire Izráel törekedett, azt nem érte el. A kiválasztottak azonban elérték, a többiek pedig megkeményíttettek.

Vagyis a maradék, de Pál idejében még hitetlen, Kr u 70 ig azonban megtérő Izraellel megszűnt Izraelnek a politikai, nemzeti jelentősége és visszatérésével a pogányokkal együtt az Egyházba tagozódott mint az Igaz Irael. 

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!