Szerző Téma: Nehezen érthető Igehelyek  (Megtekintve 87533 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #180 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 17:41:11
Nehéz elképzelni, hogy Izraelben ez megtörténhetett De ha meg is történt, Jefte ott lenne a hithősök között felsorolva? Nem tudom. Az emberáldozat utálatosság az Úr előtt.
A történet végén is szerepel az, hogy Jefte megtette, amit megfogadott, de utána van még folytatás is: "Két hónap múlva visszatért apjához, az pedig megtette vele azt, amit megfogadott. A leány soha nem hált férfival." Ez a kiegészítés szerintem arra utalhat, hogy nem történt meg a tényleges feláldozás.

A mózesi törvények szerint az állatok elsőszülött utódai mind az Úréi, feláldozták őket idővel Neki. Az emberek elsőszülöttjeit azonban meg kellett váltani.
"Ha majd bevisz téged az Úr a kánaániak földjére, ahogyan megesküdött neked és őseidnek, hogy neked adja, akkor add át az Úrnak mindazt, ami megnyitja anyja méhét. Minden állatod elsőszülöttje, ha hím, az Úr tulajdona. A szamár elsőszülöttjét juhon váltsd meg. Ha nem váltod meg, szegd a nyakát. Minden ember elsőszülött fiát váltsd meg." 2 Móz 13:11-13

Ahogy most olvasgattam ezeket az igéket, Jetfe leányának története valójában nagyon szépen rámutathat a kegyelemre és a megváltásra. (Amennyiben nem történt meg a lány feláldozása.)
Akinek meg kellett volna halnia, életben maradt, és az Úré lett.

df1

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #181 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 18:13:00
Hát igen ez az egyik magyarázata, ennek a történetnek és elismerem, hogy itt megoszlás van a biblia magyarázók közt.

felmerűlhet a kérdés, mivan ha a felesége, vagy éppen egy szamár ... ?

Sajnos, a Bírák kora nem éppen arról volt híres, hogy ismerték az Úr ígéjét, sajnos, nagyon befolyásolta izraelt a körülöttük élő népek istentiszteletei, és szokásai, és azoknál bizonyal gyakori volt az ember áldozat. Talán Jefte is azt gondolta, hogy az Úr ezt kívánja tőle. De amikor Jefte a fogadást tette, én úgy gondolom, hogy nem emberre gondolt. Szerintem még álmában sem gondolta, hogy a lánya fog jönni elé.
(A szomorú az, hogy neki nem is kellet volna fogadás tennie, hisz maga az Úr vezette harcba, talán azt gondolta ettől sikeresebb lesz, vagy ezáltal bebiztosítja a győzelmet), sajnos a hithősök is buktak, ahogy Gedeon is, vagy Sámson ... - a baj mindig az volt, hogy nem ismerték elégé sem Istent, sem az ő szavát, vagy isten iránt való buzgóságukban tettek olyant amit isten nem kívánt (pl. Gedeon, Saul).

Tényleg volt a Móz. törvényében a fogadalom vagy eskű megváltása, de akkor ezt leírta volna, hogy az történt. És élhetett volna vele Jefte, mert aki nem tudta betartani fogadását, esküjét az bűnért való áldozat bemutatásával megválthatta fogadását. 3Móz.5.4-10  vagy megválthatta volna  3Móz 27:2-34; . De nem beszél ilyenről az ige.

40v
"Azóta lett szokássá Izráelben, hogy évről évre elmennek Izráel leányai, és megéneklik a gileádi Jefte leányát, évente négy napig".

Érdekes egy egyszerü megváltás, és egy leány szüzen maradása, miért váltott, ki a leányokban olyan szokást, hogy minden évben megemlékeztek az esetről. (nem lehet, hogy ez, egy haloti megemlékezés volt)?



« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 08. - 18:20:02 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #182 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 19:41:46
Ez nagyon durva, nekem ez idáig fel sem tűnt:
"Senki, aki teljesen az Úrnak szenteltetett az emberek közül, meg ne váltassék; hanem halálra adassék bizonnyal"
3Móz.27:29

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #183 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 19:50:01
Még pont ezt a részt tanulmányozom, én is olvastam, de ebben az esetben lehet, hogy pontosabb az Újfordítású Biblia:

"Nem lehet kiváltani azt, akit kiirtásra ítéltek: az ilyen ember halállal lakoljon."


Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #184 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 19:52:50
Na most kell egy héber- szakértő! :)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #185 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 19:59:15
Hát igen!  lany3 De vannak is ilyenek.  :szelid:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #186 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:01:12
Ferenc nevűt ismerekkk..   kuncog

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #187 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:06:29
Szerintem Károly  jól fordította, mert így adja vissza a Román biblia is.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #188 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:06:57
Azt gondolom, hogy az egészen égő áldozat itt szimbólikus, hiszen tisztátalan állat is kijöhetett volna.
Szerintem mi is egészen égőáldozat vagyunk az Úrnak :) egész életünket kéri, maradéktalanul, semmit vissza nem tartva.

Jefte lánya örök szüzességben maradt, nem vitte tovább a család vonalát, hanem az Úrnak szolgált.
Ilyen értelemben pl Anna, Fánuel lánya is ilyen szolgáló volt özvegységre jutása után, csak ő nem fogadás által.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #189 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:11:21
Hát igen, ki hogy látja, és akarja értelmezni. Ezen még komoly Biblia kutatók sem tudtak kiegyezni.
Persze elég brutálisnak tünik az ember áldozat, főleg egy Izraelita részéről, de mit mondjak abban az időben egész más volt a helyzet.
 S számomra, ahogy említettem, elég érdekes, az az évenkénti megemlékezés, ha csak egy egyszerű szüzességi fogadalom lenne.


Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #190 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:16:32
Akkoriban nagy dolognak számított az ilyesmi keleti népeknél, szerintem. Hiszen szégyen volt hajadonnak, vénlánynak maradni, illetve nem is igen tudtak megélni az egyedülálló nők.
Az asszonyok, akik nem tudtak gyermeket szülni, szintén szégyenként élték meg.
Aztán meg Jefte lánya engedelmessége is legendás lehetett, nem mindenapos volta miatt, gondolom.
Aztán meg a győzelem emlékét is összeköthették az ünneplésben... 

       :morfondirozik:

Csak gondolkodom... :)

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #191 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:21:19
Én is.
Nem a lány, hanem Jefte tett fogadalmat. Ő is kellet véghezvigye.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #192 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:28:25
Tudom, hogy Jefte tett fogadalmat, de kellett a lánya engedelmessége, nem?

Ábrahám és Izsák esetében is, kellett Izsák engedelmessége is.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #193 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:34:18
Hát az akkori kúltúrában, nem igen számított egy asszony akarata. Legalábis én így tudom.
Hát az már csak az úr tudja, hogy izsák miként viselte, azt, hogy ő az áldozat. (Ez is elég barbár cselekedetnek tünt)

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #194 Dátum: 2015. Augusztus 08. - 20:43:47
A történetből azt látom, hogy Jefte normális apa volt, szerette a lányát és érdekelte a véleménye. Szánakozott rajta, megrendült, mikor meglátta, hogy a lány jön ki elsőként.
A párbeszédükből nagyon is ez tűnik ki:

Bírák 11:
34.    
Mikor pedig méne Jefte Mispába az ő házához: ímé az ő leánya jött ki eleibe dobokkal és tánczoló sereggel; ez volt az ő egyetlenegyje, mert nem volt néki kivülötte sem fia, sem leánya.
35.    
És mikor meglátta őt, megszaggatá ruháit, és monda: Óh leányom, de megszomorítottál és megháborítottál engem! Mert én fogadást tettem az Úrnak, és nem vonhatom vissza.
36.    
Az pedig monda néki: Atyám, ha fogadást tettél az Úrnak, úgy cselekedjél velem, a mint fogadtad, miután az Úr megadta az ellenségiden: az Ammon fiain való bosszút.
37.    
És monda az ő atyjának: Csak azt az egyet tedd meg nékem; ereszsz el engem két hónapra, hadd menjek el és vonulhassak félre a hegyekre, hogy sírjak szűzességemen leánybarátaimmal.
38.    
És ő monda: Menj el. És elbocsátá őt két hónapra. Az pedig elment és az ő leánybarátai, és siratta az ő szűzességét a hegyeken.

39.    
És a két hónap elteltével visszatért atyjához, és betöltötte az ő felőle való fogadást, a melyet tett, és ő soha nem ismert férfiút. És szokássá lett Izráelben,
40.    
Hogy esztendőnként elmentek az Izráel leányai, hogy dicsőítsék a gileádbeli Jefte leányát esztendőnként négy napon át.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 08. - 20:45:20 írta Kamilla »

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.