Szerző Téma: Nehezen érthető Igehelyek  (Megtekintve 87535 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #285 Dátum: 2016. Május 09. - 22:01:05
Igen, de a történet magában rejti azt is, hogy a későbbi férj sem vette el a nő szüzességét:

"Feleségül vettem ezt a nőt, de amikor bementem hozzá, nem találtam szűznek ..."
Ilyen vádat nem mondhatna, ha a házasságkötés előtt ő maga testi kapcsolatban lett volna a jegyesével.

Az, hogy a szülők őrizték a lányaik szüzességnek bizonyítékát, sem azt mutatja, hogy bevett vagy elfogadott lett volna a jegyesek közötti kapcsolat.
"... akkor fogja a lány apja és anyja a lány szüzességének a bizonyítékait"

df1

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #286 Dátum: 2016. Május 09. - 22:52:53
2Móz.22:16. Ha valaki hajadont csábít el, a ki nincs eljegyezve, és vele hál: jegyajándékkal jegyezze azt el magának feleségül.
  17. Ha annak atyja nem akarja azt néki adni: annyi pénzt adjon, a mennyi a hajadonok jegyajándéka.

Ez meg azt bizonyítja, hogy a törvény nem áll a szerelem felett. (Esetleg a pénz, szép zsidó szokás)

df2
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 09. - 23:12:26 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #287 Dátum: 2016. Május 10. - 08:23:08
Ez az ige, és a környező részek is olyan eseteket mutatnak be a mindennapi életből, amikor valami nem jól történik. A szerelem felett nem a pénz, és szokások állnak - legalábbis itt, hanem Isten szól a néphez, és szabályozza az életük sok területét a parancsolatokkal. Azért mert szó van valamiről, nem jelenti azt, hogy ez a helyes eljárás. De Isten tudta, hogy lesznek ilyen esetek, és előre szabályozta. Ha megnézzük a 2 Móz 22:16-17 szövegkörnyezetét olyan élethelyzetek sorát találjuk, ahol valami rosszul történik.

Pl.

Ha férfiak verekednek, és úgy meglöknek egy terhes asszonyt, hogy az idő előtt megszül, de nagyobb szerencsétlenség nem történik, akkor bírságot kell fizetni aszerint, ahogyan az asszony férje megszabja, és bírák előtt kell azt megadni. 21,22

Ha valaki marhát vagy juhot lop, és levágja vagy eladja, akkor öt marhát adjon kártérítésül egy marháért és négy juhot egy juhért. 21,37

De ha az ökör már korábban is öklelős volt, és erre figyelmeztették is a gazdáját, mégsem vigyázott rá, és ezért ölt meg egy férfit vagy egy nőt, akkor az ökröt meg kell kövezni, és a gazdájának is meg kell halnia. 21, 29

Ha valaki mezőt vagy szőlőt legeltet le úgy, hogy ráengedte az állatát, és az a más mezején legelt, az térítse meg a kárt mezeje vagy szőlője legjavából.  22,4



Valószínű, hogy az általad hozott ige is ebbe a sorba illik, Isten nem az áldását adta arra, hogy szűz lányokat el lehessen csábítani, hanem ha már megtörtént, akkor hogyan kell azt rendezni.
Egy hajadon értékét épp az adta, hogy érintetlen. Ha ezt elvette tőle valaki, akkor már nem tudta férjhez adni az apa a lányát. Az 5 Mózes-beli igében is, értékként jelenik meg a szüzesség még a jegyben járó hajadon esetében is.

A 22. fejezetben tovább olvasva később is kitűnik ez:
"Ha valaki a városban találkozik egy jegyben járó szűz leánnyal, és vele hál, vigyétek ki mindkettőjüket annak a városnak a kapujába, és kövezzétek őket halálra! A lányt azért, mert nem kiáltott segítségért a városban, a férfit pedig azért, mert erőszakot követett el felebarátja asszonyán. Így takarítsd ki a gonoszt a magad köréből! " 22,23-24

Ebben az igében egy olyan jegyben járó hajadon szerepel, aki szűz. Ahogy Mária is szűz volt a jegyessége alatt. Az összbenyomásom az, hogy nem volt helyes a jegyesség alatti testi kapcsolat.

df1

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #288 Dátum: 2016. Május 10. - 14:54:44
Nekem úgy fest, hogy Dávid kevésbé tünt prűdnek, mint a mai keresztyének. Csak szerény emlékeim szerint is legalább 2 nem éppen szűzet vett feleségül. Ez mellett nem állítom, hogy nem érték a szűzességet bevinni a házasságba. Érdekes, hogy Isten igéje, a férfiak eme erényére nem vajaz annyira...
df3
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 10. - 15:09:57 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #289 Dátum: 2016. Május 11. - 11:59:35
[valasz author=Virág link=topic=28.msg76904#msg76904 date=1462861388]

[/valasz]

Szerintem azért kellett fizetni a hozomány összegét váltságul, mert, ahogy írod Virág, kevés eélye volt a lánynak férjhez menni, és az apja sem élt örökké. Akkoriban nem úgy volt, mint ma, hogy a nők dolgoztak és eltartották magukat. Azt gondolom, hogy a lány, amikor egyedül maradt, ebből az összegből tartotta el magát.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #290 Dátum: 2016. Május 11. - 12:01:59
2Móz.22:16. Ha valaki hajadont csábít el, a ki nincs eljegyezve, és vele hál: jegyajándékkal jegyezze azt el magának feleségül.
  17. Ha annak atyja nem akarja azt néki adni: annyi pénzt adjon, a mennyi a hajadonok jegyajándéka.

Ez meg azt bizonyítja, hogy a törvény nem áll a szerelem felett. (Esetleg a pénz, szép zsidó szokás)

df2

Pál, az Újszövetségben azt írja, hogy ha valaki nem bír a testi természetével, akkor menjen férjhez, vagy nősüljön meg, mert jobb házasságban élni, mint égni.
Ebből azt gondolom, hogy a házasságon kívüli szex Isten szemében súlyos bűn.
Sőt, Jézus azt mondja, hogy ha valaki csak gondololatban.... már az is házasságtörést követett el...    :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #291 Dátum: 2016. Május 11. - 17:38:57
[valasz author=Virág link=topic=28.msg76904#msg76904 date=1462861388]

[/valasz]

Szerintem azért kellett fizetni a hozomány összegét váltságul, mert, ahogy írod Virág, kevés eélye volt a lánynak férjhez menni, és az apja sem élt örökké. Akkoriban nem úgy volt, mint ma, hogy a nők dolgoztak és eltartották magukat. Azt gondolom, hogy a lány, amikor egyedül maradt, ebből az összegből tartotta el magát.

Igazad lehet! O0
Köszi!

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #292 Dátum: 2016. Május 11. - 20:56:34
Jó sok váltságot fizethettek, vagy rövid ideig élt a hajadon.
Az sem kizárt, hogy Dávidhoz hasonlóan nem mindenki volt annyira törvény-mániás.

Pál valóban támogatja a házasságot, de nem tiltja a jegyesek közötti szexet.

A házasságtörést gondolatban, csak férjezett, vagy eljegyzett nővel szemben lehet elkövetni.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 11. - 20:58:10 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #293 Dátum: 2016. Május 27. - 10:10:43
"Mert Krisztus is szenvedett egyszer a bűnökért, az Igaz a nem igazakért, hogy Istenhez vezessen minket, miután halálra adatott test szerint, de megeleveníttetett Lélek szerint. Így ment el a börtönben levő lelkekhez is, és prédikált azoknak, akik egykor engedetlenek voltak, amikor az Isten türelmesen várakozott a Nóé napjaiban a bárka készítésekor. Ebben kevés, szám szerint nyolc lélek menekült meg a vízen át."  1 Pét 3:18-20

Több vélemény is van arról, hogy ez az igehely mit jelent, kikhez ment oda az Úr Jézus az alvilágban és mit mondott nekik. Én nem jutottam még dűlőre, hogy Noé kortársaihoz ment-e az Úr, vagy bukott angyalokhoz. Az is fontos, hogy az evangéliumot hirdette-e, vagy csupán kihirdette, közölte az ott lévőkkel a halál és a Sátán felett aratott győzelmét?

Érdekelne, hogy Ti hogy látjátok ezt az igét?

df3
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 27. - 10:11:41 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #294 Dátum: 2016. Május 27. - 15:33:44
Az én véleményem az, hogy Noé kortársaihoz ment el Jézus Lélek szerint és Nóén keresztül az evangéliumot hirdette nekik.

 :2smitten:



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #295 Dátum: 2016. Május 27. - 19:10:38
Köszönöm szépen a válaszod Kálmán! Én bizonytalan vagyok abban is, hogy a bukott angyali lelkekhez ment-e Jézus, vagy Noé kortársaihoz, de ez utóbbit valószínűbbnek látom. Azt nem értem, hogy miért Noén keresztül hirdette Jézus az evangéliumot?

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #296 Dátum: 2016. Május 27. - 19:27:59
1Pét.3:18. Mert Krisztus is szenvedett egyszer a bűnökért, mint igaz a nem igazakért, hogy minket Istenhez vezéreljen; megölettetvén ugyan test szerint, de megeleveníttetvén lélek szerint;
19. A melyben elmenvén, a tömlöczben lévő lelkeknek is prédikált,
20. A melyek engedetlenek voltak egykor, mikor egyszer várt az Isten béketűrése a Noé napjaiban, a bárka készítésekor, a melyben kevés, azaz nyolcz lélek tartatott meg víz által;
1Pét.4:6 Mert azért hirdettetett az evangyéliom a holtaknak is, hogy megítéltessenek emberek szerint testben, de éljenek Isten szerint lélekben.
Ef.4: 8. Ezokáért mondja az Írás: Fölmenvén a magasságba foglyokat vitt fogva, és adott ajándékokat az embereknek.
9. (Az pedig, hogy fölment, mit jelentene mást, mint hogy előbb le is szállott a föld alsóbb részeire?
Ezek után én úgy vélem, hogy Jézus ténylegesen járt a pokolban, s Noé kortársainak hírdette az evangéliumot, s akik befogadták magával vitte őket.
Tudom, hogy ez egy második esély egy szűk rétegnek, de ki perlekedhet Krisztussal, vagy az Ő Atyjával? :szelid:
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 27. - 19:30:32 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #297 Dátum: 2016. Május 27. - 20:04:31
Az én véleményem az, hogy Noé kortársaihoz ment el Jézus Lélek szerint és Nóén keresztül az evangéliumot hirdette nekik.

 :2smitten:

Én Kálmánnal értek egyet.
Az evangélium, tulajdonképpen a menekülésre való lehetőség volt, ha hlgattak volna Nóéra.
Ahogy most is Krisztusban lehetőég van a megmenekülésre.

 :2smitten:

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #298 Dátum: 2016. Május 27. - 20:31:55
Ezt szerintem Virág is értette.
Amit nem értünk, az az hogy hol beszél itt arról az ige, hogy Jézus Noén keresztül hírdette az evangéliumot.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #299 Dátum: 2016. Május 27. - 21:28:42
Mikor a próféták szóltak, Krisztus lelke által szóltak.
Noé is nem magától, hanem Krisztus lelke által szólt.

1Pét 1:10 -11
A mely idvesség felől tudakozódtak és nyomozódtak a próféták, a kik az irántatok való kegyelem felől jövendöltek:
Nyomozódván, hogy mely vagy milyen időre jelenté azt ki a Krisztusnak ő bennök levő Szelleme, a ki eleve bizonyságot tett a Krisztus szenvedéseiről és az azok után való dicsőségről.

Róm 8:9
De ti nem vagytok testben, hanem szellemben, ha ugyan az Isten Szelleme lakik bennetek. A kiben pedig nincs a Krisztus Szelleme, az nem az övé.

Viszont ha a másik értelmezést tekintem is, inkább volt az, a megváltás munkájának, elvégzésének a bejelentése (örömhíre) a halotak országában, mintsem a pokolban levő lelkeknek egy (újjabb) esély a megtérésre, megmenekülésre.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.