Szerző Téma: Nehezen érthető Igehelyek  (Megtekintve 87547 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #300 Dátum: 2016. Május 27. - 22:58:57
Értem Zoli, de ilyen alapon Jézus nem csupán azokhoz szólt, akik engedetlenek voltak Noé idejében, hanem mindenkihez, aki prófétai szót hallott, vagy hall, hallani fog.

Ilyen módon teljesen feleslegesen szól a péteri ige.

Az apostoli hitvallás sarkallatos pontja Krisztus pokolra szállása...
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 27. - 22:59:44 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #301 Dátum: 2016. Május 27. - 23:18:47
Nóét és korszakát, mint példát, és mint képmást hozza fel.

A pokolra szállás, az apostoli hitvallásból, de az igéből ez nem tünik ki.
Jézus azt mondta, ígérte, a kereszten a melete levő bűnözőnek, hogy: "még ma velem leszel a paradicsomba".

(De mindenképpen elismerem, hogy nehezen érthető, és sokat vitatott igerész ez).

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #302 Dátum: 2016. Május 28. - 08:17:54
Jó reggelt Zoli! :int
Az nekem is megfordult a fejemben, hogy az Apostoli hitvallás nem az igéből következteti önmagát. Ez azért elég gáz lenne. William Mac Donald is erre  jutott a lator esetével kapcsolatban.

1Pét. 4:6, Ef.4:9 Ezt a megállapítást csak akkor támogatja, ha elmisztifikáljuk az igehelyek szövegét. :szelid:

« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 28. - 08:18:39 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #303 Dátum: 2016. Május 28. - 08:41:17
A szálla alá poklokra kifejezést az apostoli hitvallásból Kálvin és még jónéhány református teológus úgy értelmezi hogy Krisztus megtapasztalta a pokol fájdalmát és kínját és ami még ezzel együtt jár, a lelkében, de fizikailag nem szállt le oda. "Én Istenem, én Istenem miért hagytál el engem?" - ez a felkiáltás is erre utal. Én magam is eme álláspont felé hajlok.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #304 Dátum: 2016. Május 28. - 10:40:27
Fizikailag én sem hiszem, hogy ott járt. A fizikai teste a sírban volt. A katolikus misében van jelen elvileg fizikailag, az áttestesült jegyekben. Ha szellemi lényében valósággal jelen lehet az Úrvacsorán, akkor ugyan ilyen módon a poklot is megjárhatta volt. Szerintem.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #305 Dátum: 2016. Május 28. - 11:04:16
Én sem a Fizikai testére gondoltam. Hanem a Szellemére.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #306 Dátum: 2016. Május 28. - 11:06:41
Ez igaz. Az én véleményem az, hogy szellemi lényében sem járt ott, ugyanis nem volt miért oda menjen mivel onnan nincs már visszaút azok számára akik oda kerülnek.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #307 Dátum: 2016. Május 28. - 12:00:11
A gazdag ember és a koldus Lázár története nézeteim szerint arról számol be, hogy az igazak sem kerültek rögtön a mennybe. Az alvilágnak két része volt, Ábrahám kebele és a szenvedés helye.
Jézusnál vannak a pokolnak és a halálnak a kulcsai is. Jézus ezek felett, s ezeken a helyeken is Úr. Miért ne lehetett volna dolga, akár az alvilágban, vagy konkrétan a pokolban?

Én azt kezdem látni, hogy amíg az ortodoxok, katolikusok sokszor szó szerint értelmezik az igét, addig a protestánsok következtetések által gyártogatnak elméleteket. Megpróbálják megmagyarázni, hogy a szavak, mondatok értelmén túl mit jelent valójában, ami le van írva.

A IV. sz.-ban végleges formában kialakúlt Apostoli hitvallásról lassan kiderül, hogy sok helyen mormoljuk, de mindenki mást és mást ért a szavak alatt. Ez ám az igazi keresztyén egységes alap. :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #308 Dátum: 2016. Május 28. - 14:43:05
Az én értelmezésem szerint ez a példázat arról számol be hogy Lázár azonnal a mennybe került, a gazdag pedig a pokolba. Különben azt mondja Jézus, hogy a gazdag a pokolba került. Ábrahám kebele véleményem szerint egyáltalán nem lehet az alvilág része. Azzal egyetértek hogy Jézusnál vannak a pokolnak és a halálnak kulcsai és hogy ezek felett is Úr.

Az, hogy "szálla alá poklokra" nem ige. Nem kell a protestánsokat olyasmivel vádolni ami nem igaz. Egy szó alatt értünk mást. A többi alatt ugyanazt értjük. Nem értem miért kell általánosítani és hogy miért kell olyan nagy ügyet csinálni abból hogy egy szó alatt mást értünk és miért kell megkérdőjelezni emiatt az egységet a keresztyének között.



Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #309 Dátum: 2016. Május 28. - 15:12:51
Egy kérdés Csaba. Vajon az egyik oka annak, hogy nem találtál eddig gyülekezetet magadnak nem-e az, hogy megvannak a saját válaszaid a különböző témákban és eddig még nem találtál olyan gyülekezetet amelyik minden témában ugyanazt tanítaná mint ami a te meggyőződésed?



Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #310 Dátum: 2016. Május 28. - 15:32:15
Csaba

Idézet
A gazdag ember és a koldus Lázár története nézeteim szerint arról számol be, hogy az igazak sem kerültek rögtön a mennybe. Az alvilágnak két része volt, Ábrahám kebele és a szenvedés helye.
Jézusnál vannak a pokolnak és a halálnak a kulcsai is. Jézus ezek felett, s ezeken a helyeken is Úr.

Ezzel így nekem sincs gondom, és belefér abba az értelmezésbe, hogy Jézus ott bejelentette, a megváltás munkájának bevégzését (az örömhírt). Mert sem "Ábrahám kebele" (a paradicsom), sem a pokol nem a végső hely, ahogy Jézus feltámadása után azt mondja Máriának, hogy még nem ment fel az Atyához, ugyanakkor a jelenésekben is látjuk, hogy a pokol sem a végső hely, mert az is a tűznek tavába vettetik.

Viszont azzal nem tudok semmi képen egyet érteni, hogy a pokolban levőknek Jézus által hirdetett evangéliumnak olyan következménye lett volna, hogy onnan lelkek szabadultak volna meg az örök életre.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #311 Dátum: 2016. Május 28. - 15:45:09
Kedves Kálmán!
Abban egyetértünk, hogy a "szálla alá a poklokra"- tényleg nem ige. Viszont, az hogy ez alatt mit értünk igehelyek összességének értelmezése. Akik 1Pét. 3:18-20; 1Pét.4:6; Ef.4:8-9 szó szerint értik, más megállapításra jutnak, mint akik magyarázatokat keresnek ezen igehelyek számára, amivel beilleszthetik őket abba a theológiai keretbe, amelyen belül gondolkodnak.Nem kell ezen megsértődni, főként hogy nem bántásnak szántam. Amúgy a katolikusokat is számtalan általánosítás éri, persze őket nem illeti meg a nehezményezés joga.
Tényleg nem általánosíthatok ebben a kérdésben, mert hogy messzebb ne menjek Cseri Kálmán sem úgy látja a kérdéses igéket, mint te. Ugysem, ahogy én.
A másik kérdésedre válaszolva nem azért nem épűltem be sehová sem, mert dolgokat másként láttak, mint én, hanem mert nem tartottak kívánatosnak, mivel nem láttam mindent úgy, mint ők.
Ha kívánod tételről -tételre megírhatom, hogy milyen aggályaim miatt kértek távozásra.
Számomra a hitben történő fejlődés nem azt jelenti, hogy egy-egy lelki vezető szavain tilos elgondolkodni.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #312 Dátum: 2016. Május 28. - 15:53:15
Én is igyekszem szó szerint értelmezni ez igéket:

 1Pét. 3:18-20; 1Pét.4:6; Ef.4:8-9

De ezen igék szó szerinti értelmezése (szerintem), nem támassza alá a "szála alá poklokra" igazságot.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #313 Dátum: 2016. Május 28. - 15:58:05
Szia Zoli!
Nekem nincs gondom azzal, hogy te nem tudod elfogadni, hogy a pokolból van menekvés.
Tiszteletben tartom!
Amit viszont nem mond az ige, az az, hogy akik a pokolban vannak, azok mind elkárhoznak.
Nem kell ezt sem elfogadni, sem tisztelni. Elég elgondolkodni azon, amit ezzel kapcsolatban mond az ige.
Jel.20: 7. És mikor eltelik az ezer esztendő, a Sátán eloldatik az ő fogságából.
8. És kimegy, hogy elhitesse a föld négy szegletén lévő népeket, a Gógot és a Magógot, hogy egybegyűjtse őket háborúra, a kiknek száma, mint a tenger fövenye.
9. És feljövének a föld szélességére, és körülvevék a szentek táborát és a szeretett várost; és Istentől a mennyből tűz szálla alá, és megemészté azokat.
10. És az ördög, a ki elhitette őket, vetteték a tűz és kénkő tavába, a hol van a fenevad és a hamis próféta; és kínoztatnak éjjel és nappal örökkön örökké.
11. És láték egy nagy fehér királyiszéket, és a rajta űlőt, a kinek tekintete elől eltűnék a föld és az ég, és helyök nem találtaték.
12. És látám a halottakat, nagyokat és kicsinyeket, állani az Isten előtt; és könyvek nyittatának meg, majd egy más könyv nyittaték meg, a mely az életnek könyve; és megítéltetének a halottak azokból, a mik a könyvekbe voltak írva, az ő cselekedeteik szerint.
13. És a tenger kiadá a halottakat, a kik ő benne voltak; és a halál és a pokol is kiadá a halottakat, a kik ő nálok voltak; és megítéltetének mindnyájan az ő cselekedeteik szerint.
14. A pokol pedig és a halál vettetének a tűznek tavába. Ez a második halál, a tűznek tava.
15. És ha valaki nem találtatott beírva az élet könyvében, a tűznek tavába vetteték

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #314 Dátum: 2016. Május 28. - 16:05:36
Zoli, ha szó szerint értelmezed 1Pét.3:18:20-at, akkor abban van egy szűkségszerű időrendiség is, amit nem lehet megkerűlni.
Az pedig az, hogy előbb megöleték testben, majd ezután ment el szellemben (a tömlöczbe)...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13