Szerző Téma: Beszélgessünk a törvényről  (Megtekintve 30076 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #75 Dátum: 2013. Október 10. - 22:34:39
Ez  egy példa, és ugyan úgy ahogy mi se szeretjük, hogy mondandónkba olyat magyarázanak bele, amit nem akartunk mondani, így mi se próbáljunk e példába belemagyárázni semmit.

Az én szerény biblia tudásom azt mondja, jaj mi kevés eséjünk lenne, ha az üdvösségért meg kéne dolgozni, s az munkánk, szolgálatunk, engedelmességünk, s életünk fizetsége lenne.
Tudomásom szerint üdvösségünk, ingyen kegyelemből kaptuk, hit által, s nem fizetség képpen.

A fiúságért ne megdolgozni kel, sem szolgálni (1- vagy 50 évet), abba születni kell.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #76 Dátum: 2013. Október 10. - 22:45:19
A Fiúságért szerintem sem lehet megdolgozni, a fiú nem azért dolgozik az apjának, hogy fiú legyen, hanem mert szereti őt.
:szelid:
Bocsánat Kamilla, nem akartalak megbántani!
A kérdésed jogos volt, én válaszoltam ostobán!

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #77 Dátum: 2013. Október 11. - 07:45:59
Szia Csaba

Semmi gond, nekem nem kellene érzékenykednem, bocsánat  vmosoly11

A topic címe: "Beszélgessünk...", ezért beszélgessünk  :szelid:

Azon gondolkozom, hogy érdekes ez a példázat.
Az üdvösség INGYEN, kegyelemből van, ami csak nekünk ingyen, de Jézus drága árat fizetett érte.
Ebben a példában viszont mindenki kapott BÉRT, fizetséget!
Bért, fizetséget viszont munkáért, szolgáltatásért adnak.
A gazda nem vitatta, amikor mondták az elsőként a szőlőbe érkezett munkások, hogy ők mennyit dolgoztak, hordozták a nap terhét, tűrték a hőséget.
Akik pedig később jöttek, nyilván nem is dolgozhattak annyit és mások voltak a körülmények is, pl. hűvösebb volt délután, este felé.
Lényeg, hogy ezek MUNKÁSOK voltak, és kaptak FIZETSÉGET.
Tehát nem ajándékot kaptak, hanem fizetséget, bért = valamit valamiért.

A kegyelemből kapott üdvösségre viszont ez igaz:
Ef 2:8 Mert kegyelemből nyertetek üdvösséget, hit által, és ez nem tőletek van, Isten ajándéka ez,
Ef 2:9 nem cselekedetekből, hogy senki se dicsekedjék.
=
Tehát itt nulla munka, nulla teherhordás, nulla hőség elviselése, vagyis itt még nem munkás az ember.
Amikor megtér, újjászületik ingyen kegyelemből, azért semmit sem tud tenni, nem is kell, mert AJÁNDÉK.
Ajándék az üdvösség.

Ezután hívja az Úr, hogy kövesse, legyen tanítvány, munkás, tehát meghívja a szőlőjébe.
Ezért kaptak fizetséget, egyformát, mert ezek a munkások azon voltak hűek, amire bizattak: az egész naposak egész nap, az egy órások pedig az egy órán.
A gazda nem várt el ugyanannyit tőlük, tisztában volt a rendelkezésre álló idővel, körülményekkel, stb......

Van még egy érdekesség:
Máté 20:1  Mert hasonló a mennyek országa egy olyan gazdához, aki jókor reggel kiment, hogy munkásokat fogadjon az ő szőlőjébe.
Máté 20:2  Megegyezett a munkásokkal napi egy dénárban, és elküldte őket a szőlőjébe.
Máté 20:3  Amikor három óra tájban megint kiment, látott másokat is tétlenül álldogálni a piacon.
Máté 20:4  És azt mondta nekik: Menjetek ki ti is a szőlőbe, és ami igazságos, megadom nektek.
Máté 20:5  Azok ki is mentek. Hat és kilenc óra tájban ismét kiment, és ugyanúgy cselekedett.
Máté 20:6  Tizenegy óra körül is kiment, és talált némelyeket, akik ott ácsorogtak, és azt mondta nekik: Miért álltok itt egész nap tétlenül?
Máté 20:7  Azt válaszolták: Mert senki sem fogadott fel minket. Akkor menjetek el ti is a szőlőbe – mondta nekik.


A jókor reggel (6-18 óráig) felfogadottakkal megegyezett 1 dénárban, mint egész napi bérben.
Aztán 3 óránként ment ki a piacra és fogadott fel munkásokat:
a 3 (reggel 9)  órakor felfogadottaknak azt mondta, hogy: "ami igazságos, megadom nektek."
a 6 (12 óra) és 9 ( 15 óra) órásoknak szintén, de
az utoljára felfogadottaknak, a 11 órások ( 17 óra) akiket 1 órára alkalmazott, nem mondott a fizetség felől semmit és itt csak 2 óra telt el, tehát a nap vége előtt 1 órával még mindig adott esélyt a munkára...

Mit gondoltok erről?   :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető clio

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 344
  • Nem: Nő
    • Rineweld
Válasz #78 Dátum: 2013. Október 11. - 09:52:26
Szia Kamilla!  :)

Úgy olvasom ki a soraidból , hogy számodra a mennyei jutalom és az Üdvösségben maradás azonos.

Én nem tudok pontos igehelyeket idézni. De ezzel kapcsolatban az a rész jutott az eszembe amikor a Krisztus alapra épített ( életről) házról van szó , amit a tűz próbál meg.


Egy hívő mint épít Krisztus kegyelmének alapjára.. Ha szemetet vagy hazugságot akkor: Ahogy az ige is kifejti hogy Ő maga megmenekül ugyan de mint aki a tűzön ment át és minden hamis munkája megég.

Számomra ezt azt jelenti hogy az üdvösség nem veszthető el de az életünkben tett cselekedetek elbírálás alá fognak esni. Ez nem az ítélet , mert Jézus helyettes áldozatával örökre kiváltotta az övéit.
De abban hogy mit cselekszünk vagyis mit építünk a megváltásunk alapjára nagyon is múlik rajtunk.

Szerény igeértelmezésem  szerint..  :szelid:



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #79 Dátum: 2013. Október 11. - 09:57:35
Szia Kamilla!  :)

Úgy olvasom ki a soraidból , hogy számodra a mennyei jutalom és az Üdvösségben maradás azonos.

(....)

Szia Clio

Megmutatod, miből olvastad ezt ki soraimból?

Már megbocsáss, de ahogy látom, mindegy mit írok, kérdezek, próbálom körüljárni a dolgot, neked mindig ugyanaz a válaszod, ugyanazt bizonygatod, mintha magadat győzködnéd inkább  :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető clio

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 344
  • Nem: Nő
    • Rineweld
Válasz #80 Dátum: 2013. Október 11. - 10:18:28
Rendben kifejtem  nerd :

Idézet
Lényeg, hogy ezek MUNKÁSOK voltak, és kaptak FIZETSÉGET.
Tehát nem ajándékot kaptak, hanem fizetséget, bért = valamit valamiért.

Itt ha nem is mondod ki de sejteted hogy a megtérés után "fizetnük kell" vagyis hogy bent maradjunk engedelmeskednünk kell.

Idézet
Tehát itt nulla munka, nulla teherhordás, nulla hőség elviselése, vagyis itt még nem munkás az ember.
Amikor megtér, újjászületik ingyen kegyelemből, azért semmit sem tud tenni, nem is kell, mert AJÁNDÉK.
Ajándék az üdvösség.

Itt pedig egyértelműen fogalmazol és a megtérés vagyis az üdvösség elnyerésének ajándék voltát hangsúlyozod.



Szerintem ok és okozat felcseréléséről lehet szó.

két verzió van. Csak az egyik lehet helyes.

1. Kegyelmet kaptam de a megtartásához engedelmeskednem kell. Hiszen az Úr felszólított rá.

2. Kegyelmet kaptam ami megtart és ezért engedelmeskedem. Hiszen az Ő terhe könnyű és az igája gyönyörűséges!


Hétköznapi módon megfogalmazva: A belépés ingyenes de utána tagsági díjat kell fizetni..

Vagy nem így gondolod?  :)












Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #81 Dátum: 2013. Október 11. - 10:24:46
Rendben kifejtem  nerd :

Idézet
Lényeg, hogy ezek MUNKÁSOK voltak, és kaptak FIZETSÉGET.
Tehát nem ajándékot kaptak, hanem fizetséget, bért = valamit valamiért.

Itt ha nem is mondod ki de sejteted hogy a megtérés után "fizetnük kell" vagyis hogy bent maradjunk engedelmeskednünk kell.

 (...)

Nem sejttettem ilyet, ezt csak te sejted, kedves Clio.

Én csupán "elemeztem" a példázatot, nem akartam sugallni, sejtetni, amit gondoltam oda is írtam.
Megpróbáltam beszélgetni róla, ennyi történt.

       :int2:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #82 Dátum: 2013. Október 11. - 10:30:36
Rendben kifejtem  nerd :
(...)
Idézet
Tehát itt nulla munka, nulla teherhordás, nulla hőség elviselése, vagyis itt még nem munkás az ember.
Amikor megtér, újjászületik ingyen kegyelemből, azért semmit sem tud tenni, nem is kell, mert AJÁNDÉK.
Ajándék az üdvösség.

Itt pedig egyértelműen fogalmazol és a megtérés vagyis az üdvösség elnyerésének ajándék voltát hangsúlyozod.

 (...)

Ezt pedig elválasztottad az előtte lévő Igétől, amiről írtam.


Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #83 Dátum: 2013. Október 11. - 10:36:35
Szia Kamilla!  :)

Úgy olvasom ki a soraidból , hogy számodra a mennyei jutalom és az Üdvösségben maradás azonos.

(....)

Szia Clio

Megmutatod, miből olvastad ezt ki soraimból?

Már megbocsáss, de ahogy látom, mindegy mit írok, kérdezek, próbálom körüljárni a dolgot, neked mindig ugyanaz a válaszod, ugyanazt bizonygatod, mintha magadat győzködnéd inkább  :szelid:

Neharagudj Kamilla, de talán azért van ez, mert nem mindenki látja tisztán hova akarsz kijukadni.
És talán lehet pont az a baj, hogy csak kérdezel. "Mit gondoltok erről?" - miért nem mondod  el te, mit gondolsz.

Nézd, egy példázatott nem lehet kiragadni a szövegkörnyezetből, az evangélium nem volt részekre osztva mikor megíródott.
Tehát a példázat egy történet (a gazdag ember aki megkérdezte mit tegyen), és Péternek egy kérdését és arra adott választ követi.

Máté 19:27  Akkor megszólalt Péter, és azt mondta: Íme, mi elhagytunk mindent, és követtünk téged. Mi lesz hát velünk?
Máté 19:28  Jézus pedig azt mondta nekik: Bizony mondom nektek, hogy ti, akik követtetek engem, az újjáteremtett világban, amikor majd az Emberfia dicső királyi trónjára ül, ti is tizenkét királyi trónra ültök, és ítélitek Izráel tizenkét nemzetségét.
Máté 19:29  És mindaz, aki elhagyta házait, fiú- vagy nőtestvéreit vagy atyját, anyját, feleségét vagy gyermekeit vagy szántóföldjeit énérettem, százannyit kap majd helyette, és örök életet nyer örökségül.

Máté 19:30  Sok elsőből lesz utolsó, és sok utolsóból első.


A példázat a kiemelt mondatott világítja meg, hisz ezzel fejeződik be

Máté 20:15  Hát nem szabad-e nekem a magaméval azt tennem, amit akarok? Vagy a te szemed azért gonosz, mert én jó vagyok?

Máté 20:16  Így lesznek az utolsók elsők és az elsők utolsók.


Erről mit gondolsz?

Látod az utólsók elsők, az elsők utolsók, és ez nem a sorrend megváltoztatását jelenti, hanem az egyszintre hozást. Egyenlőséget.

Máté 20:15  Hát nem szabad-e nekem a magaméval azt tennem, amit akarok? Vagy a te szemed azért gonosz, mert én jó vagyok?

Látod az Úr azt tesz az övével amit akar, ki vonhatja felelőségre jóságáért, kegyelméért.

Jobban megérted, ha  veszed Péter kérdését, és összehasonlítod az egész evangélium történetével.
Pétert és a tanítványokat mindig az foglalkosztatta, milyen szerepet fognak betölteni, milyen pozició, és milyen jutalom ..., látod! S talán úgy tünik jogos, hisz ők voltak az elsők, a munka hajnala ... mi lesz a többivel.

Luk 22:24  Majd versengés is támadt közöttük arról, hogy ki tekinthető közöttük nagyobbnak.
Luk 22:25  Ő pedig azt mondta nekik: A pogányokon királyaik uralkodnak, és akik a hatalmat gyakorolják fölöttük, jótevőnek hívatják magukat.
Luk 22:26  Ti viszont ne így tegyetek, hanem aki a legnagyobb köztetek, olyan legyen, mint aki a legkisebb, és aki vezet, olyan legyen, mint aki szolgál.
Luk 22:27  Mert ki a nagyobb? Az, aki az asztalnál ül, vagy aki szolgál? Nemde aki az asztalnál ül? Én pedig olyan vagyok közöttetek, mint aki szolgál.


János máskép mondja ezt el:

Ján 13:13  Ti engem így hívtok: „Mester” és „Uram”. És jól mondjátok, mert az vagyok.
Ján 13:14  Azért ha én, az Úr és a Mester megmostam a lábatokat, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát.


Van Jézusnak a megjutalmazásról is példája : A talentumok példázata, az jutalomról beszél.  jutalom mértéke, pedig,  mindenkinek munkája és a rábízott dolgok hűséggel való kezelésén fog múlni.

Nagyon kell vigyázni, hogy ne akarjunk többet látni mint ami írva van.

Pl. ott van a hamis sáfár példázata,.
Rengeteg badarságot hallottam. Volt aki a az olajat és abúzát is, meg a korsót is elmagyarázta.
A példázatnak egyszerű mondani valója van:
Ne légy közömbös a jövőddel, hanem biztosítsd be ajövődet most mikor még időd és lehetőséged van.

Még valami, a példázatokkal kapcsolatban, sosem szabad egyik példázatott egy másikkal magyarázni.
Pl. A megvető példázatában, a föld - a szívet jelenti, a mag - az Úr igéje. A szántóföld példájában már egész mást jelentést kapnak a dolgok.: a föld - a világ, a mag - az emberek, aki veti az lehet az Úr de lehet az Ellenség.

Hát most ennyi.
Én így látom.



« Utoljára szerkesztve: 2013. Október 11. - 10:57:06 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #84 Dátum: 2013. Október 11. - 10:48:11
Nem haragszok Zoltán

Leírtam a gondolataimat amennyire tudtam, világosan.
Ez nem prédikáció, nem tanítás, hanem beszélgetés akarna lenni, mint a topik címében is van, egyfajta együtt gondolkodás és nem egy mindenre kiterjedő, magyarázatot adó írásmű.

Én nem kioktatni szeretnék, hanem beszélgetni, érted.
Összerakni amit kapunk esetleg az Úrtól, és nem a bevett tanításokat, más látásait valahogy ráhúzni.

Sajnálom, hogy ennyire nem sikerül szót értenünk, lehet, az én hibám ez.
Azért érdekes, hogy semmit nem tudtok elfogadni, vagy jónak tartani, érdemesnek a továbbgondolásra abból, amit írok, vajon miért van ez?
Annyira rossz, istentelen amit írok?   brush1

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #85 Dátum: 2013. Október 11. - 10:53:22
Nem Kamilla.
Bocsánat, kissé elragadtattam magam.
De sokszor én se látom át pontosan, mit akarsz egye egy gondolattal mondani. Talán Clió is így volt, meg még volt, hogy Csaba is félre értett.

De ez talán betudhatóannak, hogy így nehéz gondolatokat röviden s érthetően megfogalmazni.

 :2smitten:


Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #86 Dátum: 2013. Október 11. - 11:01:31
 Igen, nehéz így kommunikálni.   :2smitten:

Annyit mondanék magamról, hogy igyekszek tömören, pontosan fogalmazni és amit odaírok, azt gondolom.
Nem sugalmazok, nem sejtetek, nem gondolok mást, érted.
Megpróbálok egyenes, őszinte lenni és nem kétértelmű... persze, lehet nem mindig sikerül pontosan átadni mire is gondolok... könnyebb lenne személyesen, de mit tegyünk, ez egy fórum és jó, hogy ez is van  vmosoly9

Az lenne jó, szerintem, ha tudnánk beszélgetni egymással, gondolatainkat megosztani, sajátot, érted.
A legtöbb fórumon az van, hogy mindenki elmondja amit tud, tudni vél, tanulta, olvasta és punktum.
Ez nem rossz, de építkezni arra tudunk, ami a miénk, amit mi értettünk, éltünk meg Isten kegyelméből az Ő Szavából.
Még az is lehet, hogy valaki "nagy" név tévedett egy-egy dologban.... nem azt mondom, hogy ebben a témában, hanem csak általában, mint lehetőségről beszélek.

 Hátha nekünk ezen a fórumon sikerülne, nagyon jó lenne   :2smitten:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #87 Dátum: 2013. Október 11. - 11:12:31
Egyet értek , nem a"nagy név" - legyen az bárki -  számit, hanem az Úr igéje.

Valahogy én igyekszem is, nem nevekre hivatkozni, és talán nem is tettem, mindig igét igével próbálok magyarázni.
Az biztos, mindanyian magunkal hozunk egy látást, amit már megértettünk (vagy úgy véljük), s ami igaz az igaz nehezen engedünk belőle.

Még Jézusnak is sok baja volt a tanítványokkal, sokszor nem értették egymást, pedig ők szinről szinre beszélgettek.

A Szent Szellem majd vezet bennünket, a békesség és a szeretett mindnnél fontosabb:

Fil 3:15  Valakik annakokáért tökéletesek [vagyunk], ilyen értelemben legyünk: és ha valamiben másképen értetek, az Isten azt is ki fogja jelenteni néktek:
Fil 3:16  Csakhogy a mire eljutottunk, ugyanabban egy szabály szerint járjunk, ugyanazon értelemben legyünk.

 :2smitten:

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #88 Dátum: 2013. Október 11. - 11:14:38
 Ámen!   :2smitten:     vkez és köszönöm  vmosoly11

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #89 Dátum: 2013. Október 11. - 11:27:39
Szia Kamilla!  :)

Úgy olvasom ki a soraidból , hogy számodra a mennyei jutalom és az Üdvösségben maradás azonos.

(....)

Szia Clio

Megmutatod, miből olvastad ezt ki soraimból?

Már megbocsáss, de ahogy látom, mindegy mit írok, kérdezek, próbálom körüljárni a dolgot, neked mindig ugyanaz a válaszod, ugyanazt bizonygatod, mintha magadat győzködnéd inkább  :szelid:

Neharagudj Kamilla, de talán azért van ez, mert nem mindenki látja tisztán hova akarsz kijukadni.
És talán lehet pont az a baj, hogy csak kérdezel. "Mit gondoltok erről?" - miért nem mondod  el te, mit gondolsz.

Nézd, egy példázatott nem lehet kiragadni a szövegkörnyezetből, az evangélium nem volt részekre osztva mikor megíródott.
Tehát a példázat egy történet (a gazdag ember aki megkérdezte mit tegyen), és Péternek egy kérdését és arra adott választ követi.

Máté 19:27  Akkor megszólalt Péter, és azt mondta: Íme, mi elhagytunk mindent, és követtünk téged. Mi lesz hát velünk?
Máté 19:28  Jézus pedig azt mondta nekik: Bizony mondom nektek, hogy ti, akik követtetek engem, az újjáteremtett világban, amikor majd az Emberfia dicső királyi trónjára ül, ti is tizenkét királyi trónra ültök, és ítélitek Izráel tizenkét nemzetségét.
Máté 19:29  És mindaz, aki elhagyta házait, fiú- vagy nőtestvéreit vagy atyját, anyját, feleségét vagy gyermekeit vagy szántóföldjeit énérettem, százannyit kap majd helyette, és örök életet nyer örökségül.

Máté 19:30  Sok elsőből lesz utolsó, és sok utolsóból első.


A példázat a kiemelt mondatott világítja meg, hisz ezzel fejeződik be

Máté 20:15  Hát nem szabad-e nekem a magaméval azt tennem, amit akarok? Vagy a te szemed azért gonosz, mert én jó vagyok?

Máté 20:16  Így lesznek az utolsók elsők és az elsők utolsók.


Erről mit gondolsz?

Látod az utólsók elsők, az elsők utolsók, és ez nem a sorrend megváltoztatását jelenti, hanem az egyszintre hozást. Egyenlőséget.

Máté 20:15  Hát nem szabad-e nekem a magaméval azt tennem, amit akarok? Vagy a te szemed azért gonosz, mert én jó vagyok?

Látod az Úr azt tesz az övével amit akar, ki vonhatja felelőségre jóságáért, kegyelméért.

Jobban megérted, ha  veszed Péter kérdését, és összehasonlítod az egész evangélium történetével.
Pétert és a tanítványokat mindig az foglalkosztatta, milyen szerepet fognak betölteni, milyen pozició, és milyen jutalom ..., látod! S talán úgy tünik jogos, hisz ők voltak az elsők, a munka hajnala ... mi lesz a többivel.

Luk 22:24  Majd versengés is támadt közöttük arról, hogy ki tekinthető közöttük nagyobbnak.
Luk 22:25  Ő pedig azt mondta nekik: A pogányokon királyaik uralkodnak, és akik a hatalmat gyakorolják fölöttük, jótevőnek hívatják magukat.
Luk 22:26  Ti viszont ne így tegyetek, hanem aki a legnagyobb köztetek, olyan legyen, mint aki a legkisebb, és aki vezet, olyan legyen, mint aki szolgál.
Luk 22:27  Mert ki a nagyobb? Az, aki az asztalnál ül, vagy aki szolgál? Nemde aki az asztalnál ül? Én pedig olyan vagyok közöttetek, mint aki szolgál.


János máskép mondja ezt el:

Ján 13:13  Ti engem így hívtok: „Mester” és „Uram”. És jól mondjátok, mert az vagyok.
Ján 13:14  Azért ha én, az Úr és a Mester megmostam a lábatokat, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát.


Van Jézusnak a megjutalmazásról is példája : A talentumok példázata, az jutalomról beszél.  jutalom mértéke, pedig,  mindenkinek munkája és a rábízott dolgok hűséggel való kezelésén fog múlni.

Nagyon kell vigyázni, hogy ne akarjunk többet látni mint ami írva van.

Pl. ott van a hamis sáfár példázata,.
Rengeteg badarságot hallottam. Volt aki a az olajat és abúzát is, meg a korsót is elmagyarázta.
A példázatnak egyszerű mondani valója van:
Ne légy közömbös a jövőddel, hanem biztosítsd be ajövődet most mikor még időd és lehetőséged van.

Még valami, a példázatokkal kapcsolatban, sosem szabad egyik példázatott egy másikkal magyarázni.
Pl. A megvető példázatában, a föld - a szívet jelenti, a mag - az Úr igéje. A szántóföld példájában már egész mást jelentést kapnak a dolgok.: a föld - a világ, a mag - az emberek, aki veti az lehet az Úr de lehet az Ellenség.

Hát most ennyi.
Én így látom.

Érdekes, ahogy olvastam a felhozott példáidat, nekem a Lukács 12:35-48 jutott eszembe, mint párhuzam a Máté 20:1-16; példázatával.
folyt.köv.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.