Szerző Téma: Keresztyén etika  (Megtekintve 22279 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #30 Dátum: 2013. Október 26. - 09:41:56
Természetesen amikor azt írtam, hogy a református egyház női lelkészeire vonatkozó érveit nem tudom megcáfolni, az nem azt jelenti, hogy egyetértek vele, hanem azt, hogy elgondolkodtatóak. Én olyan háttérrel rendelkezem, ahol a nőknek esélyük sem volt gyülekezeti tisztségeket betölteni. Szerintem ez biblikus. Ennek ellenére zavarba hoznak azok az érvelések, melyek ezt cáfolják. Nem azért mert el tudom fogadni, hanem azért mert nem tudom határozottan megcáfolni. Szerintem a református, evangélikus egyház női lelkészei tartoznak többek között ahhoz a lólábhoz, ami náluk kilóg. De ehhez hasonló lólábak mindenhol vannak. Sajnos mindenhol találok olyat amivel nem tudok azonosulni. (ezért sem látnak szívesen az ilyen fórumokon, mert kilógok a sorból)



Nem elérhető pacific

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 661
  • Nem: Férfi
Válasz #31 Dátum: 2013. Október 26. - 09:55:59
Shalom!

A református egyház gyakorlata a női lelkészek szolgálatát illetően sok vita tárgya más felekezetek részéről. Tény, hogy ige egyértelműen arról beszél, hogy ez a feladat elsősorban a férfiak dolga, amely alól csak kivételes és egyedi esetekben lehet eltérés. A XX. századig ebben többé-kevésbé konszenzus volt a különböző protestáns felekezetek között. A nagy változás három területen következett be. Az egyik a női emancipációból fakadó kérdés volt. Az tény, hogy a protestáns teológiák már az 1900-as évek elején felvettek nőket is hallgatónak, de lelkészi szolgálatot nem végezhettek. Vagyis teológusok lehettek, de lelkészek nem! Tehát a nők kivívták, hogy addig főleg férfiakat oktató intézmények nőket is felvettek hallgatóik közé. A másik terület a történelmi szükségszerűségből adódott. A második világháborúban, sok faluban a lelkész ha fronton volt vagy elesett akkor jobb híján a felesége a „lelkésznő” volt az aki keresztelt, temetett, esketett mert egyszerűen nem volt más. A harmadik dolog pedig az ország államformájának megváltozása miatt erősített rá erre a folyamatra. Mivel a világháború után néhány évvel radikális ateizmus és állami szintű beavatkozás volt a teológiák életében ezért a korábban női lelkészek hivatalukban maradtak, mert már kevés lelkészt képeztek/képezhettek. Ezt az állapotot két lépcsőben rendezték. Előbb a 60-70-es években engedik meg a „hivatalos” igehirdetői szolgálatot majd a 80-as évek elején már a szentségeket is kiszolgálhatták, mivel eltörölték zsinati határozattal a férfiak és a nők közötti különbséget. Ez tehát tömören a református történet a női lelkészség kapcsán. Azt azonban látni kell, hogy az ige ezt nem támogatja. A gyülekezeti pásztorlás kapcsán minden esetben egyfeleségű férfiról és nem egyférjű nőről beszél. Ettől még természetesen nők szolgálhatnak nők felé igével, lelkigondozhatják is őket, amely végső értelemben egyfajta pásztorlás is de a gyülekezet vezetését és irányítását férfiak kezébe tette le Isten.  A mennyi mintában is 24 vén (presbiter) szerepel amelyet férfiak alkotnak. Ha a mennyben ez a minta és ez lett kijelentve a földi Ekklézsiára nézve is, akkor én úgy gondolom, hogy mindenféle korszellemet félretéve nekünk ezt kell elfogadnunk.
Azt is fontosnak látom megjegyezni, hogy amikor a férfi/női szerepeket illetően Pál beszél akkor teremtési rendről és nem korszellemről beszél. Ez fontos, mert Pál nem az antik kultúra szokásjogát és hagyományrendszerét idézi hanem a teremtéshez kapcsolódó dolgokat. Az erre való hivatkozás ahogyan Jézus is tette a válás/házasság kapcsán fölötte áll minden más kialakult szokásnak és gyakorlatnak.

Jelenleg ennyi ismeretem van a háttérről.

« Utoljára szerkesztve: 2013. Október 26. - 10:01:17 írta pacific »



Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #32 Dátum: 2013. Október 26. - 12:04:19
 O0



Nem elérhető Kecskés István

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 393
  • Nem: Férfi
Válasz #33 Dátum: 2014. Január 02. - 11:48:40
Sziasztok!

Nemigazán értem, hogy miért kell a tekintély témáját ennyire firtatni mikor van bibliánk, amiben ezekre a dolgokra világos egyértelmű válaszok vannak.
Pál és a többi apostolok levelei, valamint az apostolok cselekedetei erről is szólnak.
A tekintélyek a következők, szerintem:
- Isten
- Egyházi elöljárók(szolgálati ajándékok, presbitérium,vének)
- Családfők, férfiak, ifjak
- Asszonyok, özvegyek, elváltak, hajadonok
- Gyermekek

Minden egyéb részletkérdés kapcsán pedig; Isten az ÚSZ-ben a szívünkbe írta fel a törvényét. Onnan is lehet olvasni.

István



Nem elérhető Kecskés István

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 393
  • Nem: Férfi
Válasz #34 Dátum: 2014. Január 02. - 13:12:12
Bocsánat, nem találtam javító opciót ezért itt javítom magamat.
Tehát:
- Gyermekek, árva gyermekek

Az árvákról és az özvegyekről sose feledkezzünk meg.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #35 Dátum: 2014. Január 02. - 18:17:01
Szia István! :int
Azért nem találod a javító opciót a főfórumban, mert én azt egy diktatórikus moderátori döntéssel eltöröltem.
Önkényesen tűntek el hsz-ek egy-egy konfliktus után, s így mégnehezebb volt korrekt moderátori állásfoglalást tenni.
Virágom már felvetette, hogy hagyjunk egy 15 perces javítási időrést, de egyenlőre a pilátusi lelkület munkálkodik bennem, de még megtérhetek belőle... :)

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Piros Tulipán

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 37
  • Nem: Nő
  • Törölt tag
Válasz #36 Dátum: 2019. Február 02. - 20:57:14
"Ugyanígy az asszonyok is tisztességes öltözetben, szemérmesen és mértékletesen ékesítsék magukat, ne hajfonatokkal és arannyal, gyöngyökkel vagy drága ruhával, hanem azzal, ami azokhoz az asszonyokhoz illik, akik istenfélőnek vallják magukat: jó cselekedetekkel." (1Timóteus 2:9-10)
Szomorúan tapasztalom, hogy a szoknyák nem csak az utcán, de a gyülekezetekben is egyre rövidülnek.
Azt is szomorúan látom, hogy egyre többen járnak istentiszteletre hétköznapi ruhában (farmerben). Ha esküvőre megyünk akkor eszünkbe sem jut egy farmerben elmenni, ha Istennel szeretnénk találkozni, akkor egyre gyakrabban elfelejtjük, hogy mi is az a tisztességes (alkalomhoz illő) öltözet.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #37 Dátum: 2019. Február 02. - 21:09:12
[valasz author=Piros Tulipán link=topic=34.msg89248#msg89248 date=1549137434]

[/valasz]
13 évig öltönyben jártam Istentiszteletre, kb 2 éve farmerben, van mikor sportcipőben ha éppen az van nálam.
Néha zakóban, máskor rövidujjú pólóban.
Igyekszem tiszta ruházatban megjelenni.
No,de egy hajléktalan meg sem jelenhetne egy Istentiszteleten.
Ki gondolja azt, hogy ez Krisztusi?
:szelid:
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 02. - 21:10:14 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Piros Tulipán

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 37
  • Nem: Nő
  • Törölt tag
Válasz #38 Dátum: 2019. Február 03. - 16:20:24
[valasz author=Csaba link=topic=34.msg89250#msg89250 date=1549138152]

Nekem fontos, hogy az alkalomhoz illően jelenjek meg. Természetesen mindenki úgy öltözik ahogy akar vagy ahogy megteheti, egy hajléktalant sem fognak kiküldeni a templomból a nem megfelelő öltözéke miatt. Isten elsősorban a szívet és a lelket vizsgálja.



Nem elérhető Irma

  • Diakónus
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4262
  • Nem: Nő
Válasz #39 Dátum: 2019. Február 03. - 17:59:04
Kedves Piros Tulipán!

Én életem egyik részében úgy jártam gyülekezetbe, hogy az ünnepi ruháimat hordtam. Abban a gyülekezetben mindenki így járt, aztán átkerültem egy másik irányzatú gyülekezetbe, ahol ennek nem tulajdonítottak jelentőséget.  De azt tapasztaltam, hogy a külső megjelenés nem minden esetben jelentette azt, hogy mennyire tiszteli meg valaki Istent a szívében. Aztán voltak olyanok is akiknek egyszerűen nem telt "ünnepi ruhára", és a lényeg szerintem ott van, hogy a szívünk hogy áll Istennel. Természetesen a tisztaság, és a rendezettség elvárható a szegényesebben öltözőktöl is. Az hogy ma a fiatalok jobb szeretnek farmerben járni, még nem azt, hogy ők kevésbé lennének kedvesek Istennek, mert azt lehet ma látni, hogy a fiatalok között sokan vannak, akik komolyan keresik Istent. A külső inkább embereknek fontos, mert Isten a szivet nézi.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #40 Dátum: 2019. Február 03. - 18:18:56
[valasz author=Irma link=topic=34.msg89263#msg89263 date=1549213144]

[/valasz]
:like:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #41 Dátum: 2019. Február 03. - 18:19:56
[valasz author=Irma link=topic=34.msg89263#msg89263 date=1549213144]

[/valasz]
O0

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13