Szerző Téma: A böjtről  (Megtekintve 10007 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2013. Október 24. - 19:08:00
Köszönöm szépen kedves Kálmán! --hangulatjel helye--

Megtudtam, hogy nem kérdezhetek ebben a témában bizonyos dolgokat, nem állt szándékomban bizalmaskodni!

Amúgy a mai napon ezen agyalva rájöttem, hogy legjobb, ha Mennyei Királyommal beszélem meg.

Találkoztam már olyan tanítással, hogy lehet egy napnál kevesebb is, azonban fenntartással fogadtam. Nem mintha nagy hangsúlyt fektetnék

 az időre.

Örülök, hogy a Mindenható elibém hozta a böjtölés témáját!

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #16 Dátum: 2013. Október 24. - 19:29:50
Szívesen.   :2smitten:



Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #17 Dátum: 2013. Október 24. - 19:31:18
Szia Flóra!   vint

Egy kis gyakorlat, ahogy kérted, remélem Isten dicsőségére és a Te javadra lesznek soraim  brush1

Elmondom a böjttel kapcsolatos legnagyobb megtapasztalásomat.
2010-ben egy nagy próbában voltam benne, aminek ez is a része volt.
Év elején Budapestre kerültem – ezzel kezdődött a kihívásom a gyüliből és a próbák és a taníttatásom is, de  erről itt nem írok, nem akarok túl sok lenni – majd júliusban hazajöttem.
Nem volt munkahelyem, pénzem annyi volt, hogy kifizettem elmaradt csekkeket és kevés élelemre jutott még.
A következő hónapra úgy lett 25 000 ft-om, hogy eladtam egy ülőgarnitúrát, a tv-t és a dvd lejátszót.
Persze végig imádkoztam, kérdeztem az Urat, hogy lesz ez, és Ő azt ígérte, eltart engem, minden rendben lesz.
Én elhittem és vártam, mit cselekszik Isten.
Közben persze érdeklődtem munkalehetőség után, de itt nincs túl sok lehetőség, meg aztán pl. nincs eladói papírom, ezért szóba sem kerülhettem a boltokban, ahol volt felvétel, aztán a korom se tetszett, szóval…
Szóval lassan ott tartottam, hogy volt 25 ft, amit ugye nem költöttem el, mit is vehettem volna belőle és ami tartalékom volt, lassan feléltem.
Akkoriban fedeztem fel, hogy finom a zsemlemorzsa, leforrázva forró vízzel, kis ételízesítővel, vagy anélkül, sóval… vagy a levestészta, kifőzve sós vízben, magában is…
Egyéb nehézségek is voltak, és érdekes módon ezt éltem meg a legnehezebben: elfogyott a WC papírom és minden olyan papír, ami helyettesíthette volna.
Ez annyira megalázó volt számomra, hogy miképpen tegyem rendbe magam, miután a szükségemet elvégeztem!
Sírtam és kiáltottam Istenhez, hogy ez annyira rossz!
Közben imádkoztam, Bibliát olvastam és jól voltam, és karcsú… előtte is már nagyon lefogytam, de ez..!
Ezzel együtt elfogyott a testi erőm is.
Ha jól emlékszem, akkor már vagy 2 hete alig ettem, és egyszer csak elfogyott minden, zsemlemorzsa, tészta, kenyérhéj…
Letérdeltem, és azon gondolkoztam, hogyan tovább.
Ekkor azt mondta az Úr, hogy böjtöljek!
Ó, mondom, biztosan nem az Úr szólt, mert hogyan is böjtöljek, amikor amúgy sincs mit enni, akkor ez milyen böjt lenne?
De Isten megint szólt, hogy böjtöljek és Ő megadja a böjt célját, mit imádkozzak és majd vasárnap megmondja, mi a megoldás, mert meg van a kiút, de nem mondja meg hamarabb.
Ez volt szerdán, illetve csütörtökön reggel.
Nem vitáztam tovább, hanem letérdeltem imához, megkentem a fejem olajjal, ahogy szoktam az Ige alapján, imádkoztam, amit kaptam imatémát, közbenjárást és elkezdtem böjtölni.
Soha nem éltem át még olyan gyönyörűséget, mint akkor.
Végtelen gyengén fizikailag, szinte már repülhettem is volna, úgy éreztem :) , de belül erős voltam, és Urunk csodálatos jelenlétét tapasztalhattam meg.
Amikor a Bibliát olvastam, szólt hozzám az Ige, kijelentéseket vettem át, szóval fantasztikus volt!
Sosem gondoltam, hogy ilyen van, hogy ennyire és hogy pont én…
Vasárnapra már nagyon gyenge voltam testileg, de szellemben erős.
Akkor nap közölte velem az Úr, mi a megoldás: eszembe juttatta, hogy vannak arany ékszereim: két fél fülbevaló, egy nem túl értékes kis karkötő, amit egyszer találtam, ezeket kellett elvinnem az ékszerészhez, aki adott érte pénzt.
Ebből bevásároltam, kifizettem csekkeket…. aztán már jövedelemhez is jutottam.
Hogy miért nem mondta meg hamarabb Isten a megoldást?
Azért, mert ismert engem, és tudta, hogy ha akkor mondja meg, amikor nyitva az ékszerész, akkor hamarabb elmentem volna oda, majd bevásároltam volna és egészen biztosan nem tudom végig böjtölni a 4 napot, és akkor…szóval kegyelem, szeretet és az Úr céljai miatt!

El kell, hogy mondjam, hogy amikor ebbe belekerültem, és Isten megígérte, eltart, akkor én megfogadtam, hogy nem fogok embertől segítséget kérni, se kölcsönt senkitől!
Mondtam az Úrnak, hogy rendben, akkor csak Őrá várok és senki máshoz nem fordulok.
Amikor az arany eladással rendeződtek némiképp az anyagiak, és vettem WC papírt, cukrot, kenyeret, stb. hálát adtam Istennek gondviseléséért.
Azóta nagyon nagy becsben vannak nálam ezek a dolgok :)
Röviddel ez után jött egy próba: Isten megnézte, vajon komoly-e a fogadalmam.
Ismét nehéz helyzetbe kerültem, és eljött egy Tesónő, akivel rendszeresen tartjuk a kapcsolatot.
Beszélgettünk, majd készült hazamenni, és ekkor, mintha nem is én szóltam volna, megkérdeztem Tőle, tudna-e nekem kölcsön adni?
Elgondolkodott, majd megkérdezte, mennyire gondoltam, én meg rávágtam, 5000 ft-ra.
Azt mondta, hazamegy, megbeszéli a férjével és szól, de szerinte menni fog a dolog.
Ahogy kiment, becsuktam az ajtót utána, azonnal jött egy szó: „Ne!”
Olyan volt ez, mint Péternek a kakasszó, egyből rádöbbentem, mit tettem, és tulajdonképpen nem is én akartam… nem értettem, mi ütött belém!
Azonnal írtam a Tesónőnek egy sms-t, hogy bocsi, meggondoltam, nem kérem a pénzt.
Aztán leborultam térdeimre és könnyek között bocsánatot kértem Istentől, amiért bizalmamat emberbe helyeztem, megtörtem fogadalmamat.
Még éppen imádkoztam, de már éreztem  a megbocsátást, megszólalt a telefonom: a volt főnököm hívott és kérdezte, be tudnék-e menni helyettesíteni 1,5 napra, péntek és szombat, mert megy az egész család nyaralni és nincs aki a fornettisben legyen.
Hát persze, hogy be!
Pontosan 5000 ft-ot fizetett erre a 1,5 napra!!
Hát, amit akkor átéltem, nem tudom elmondani!
Azóta is ez a kegyelem és gondviselés tart el engem, ezt kijelenthetem, dicsőség érte Istennek!
Ez tanít feltétlen bizalomra Atyánk iránt, Megváltónk iránt, Aki hű és igaz!!

Úgy tűnik, hogy Isten tovább engedett a következő osztályba, mert volt még ilyen szituáció és dicsőség legyen Istennek, sikerült jól vennem az akadályt :), eszembe sem jutott a kölcsön, vagy egyebek.


Bocsi, hosszú lett, pedig megpróbáltam röviden, ezért zárom soraimat.  :2smitten:

Köszönöm a bizonyságtevésedet Kamilla.  :2smitten:  O0



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #18 Dátum: 2013. Október 25. - 08:02:52
 Istené a dicsőség, örülök, hogy megoszthattam   :2smitten:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #19 Dátum: 2013. Október 25. - 08:11:16
Luk 18:11 
A farizeus megállt, és így imádkozott magában: Isten, hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember, rabló, igazságtalan, parázna vagy olyan, mint ez a vámszedő is.
Luk 18:12 
Böjtölök kétszer egy héten, tizedet adok mindenből, amit szereztem.


Tapasztalataim azt mutatják, hogy mint mindennel, a böjtöléssel is óvastonak kell lenni, nehogy szokássá, rituálévá, hagyománnyá váljon.
A test is és a lélek is meg tudja szokni a rendszerességet és már hiányzik is neki egy idő után, ha másképpen van.
Ha valaki eldönti, hogy mondjuk minden kedden és csütörtökön böjtöl, ez rutinná válhat, sőt, a szervezete megszokja... érdemes váltogatni a napokat.. :) és a böjt módját is.

Aztán megfigyeltem, hogy abban is veszélyessé válthat, hogy az ember hajlamos azt gondolni, hogy böjtjéért lesz meg valami Istentől, böjtje miatt lesz nagyobb erő, siker, stb... és anélkül nem gyógyulnának meg a betegek imájára, vagy nem lenne meg egy kérés személyes életében ....

A böjt során legyengül szervezetünk megnyitjuk szellemünket a természetfölötti felé, és ott nem csak Isten Szelleme, erői működnek.
Ha nem sikerül megmaradni a józanság, az Ige talaján, akkor bizony csapdába is lehet esni.

Érdemes "felülvizsgálni" böjtölésünket és figyelni, meg van e az egyensúly a szellemi élet más területeivel.

De a legfontosabb: "Legyen meg a Te akaratod..!""
 Ebben is, maradéktalanul!!!
« Utoljára szerkesztve: 2013. Október 25. - 08:14:22 írta Kamilla »

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #20 Dátum: 2013. Október 25. - 08:38:51
Köszönöm kedves Kamilla a kiegészítést!

Remélem, mások is haszonnal olvassák!--hangulatjel--

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


ircsi

  • Vendég
Válasz #21 Dátum: 2013. Október 25. - 10:48:24
Békesség!

Kedves testvérek magam is köszönök minden építő gondolatot a bőjtel kapcsolatban, jó volt újra áttanulmányozni, átgondolni, mert az idők teltével sajna hajlamosak vagyunk megfeledkezni az ékes rendről.
Többféle "felekezeti" tanulmányt tettünk közzé,és olyan jó volt megérteni mindegyikből, hogy a lényege, hogy Isten előtt kedves módón történjen  a bőjtölés.
Kedves Flóra , igen az Úr az aki kitudja jelenteni szíveinkbe személyszerint,minden kétséget kizárólag, hogy esetünkben hogyan, meddig, mimódón  bőjtöljünk.. A közzétett írások is segítséget nyujtanak az útmutatásban, hiszen egymás megtapasztalásai álltal épülünk .Azzal nagyon nemtudok eggyetérteni, hogy a rövid időszak az nem kedves Isten elött. A fent említett írásokban is megtalálható, hogy ilyen mód is kedves Isten elött. Kettő- három tanubízonyságra megáll minden. Bátórítalak kedves testvérnő, hogy legyen benne békességed.
Nos nálam sokszor azért voltak "félnaposak" mert felemás igában élek és a férjem amugy is kivolt akadva megtérésemen, nemértette volna meg, a gyerekeink nagyon kicsik voltak és nem akartam "a sokadik cirkuszt" estére./ Volt olyan, hogy futva menekültünk előlle/ Este vacsoránál kaptam olyan megjegyzéseret: Mivan mérget tettél az éltelbe, hogy te nem eszel?

Idézet
Lemondhat egy rövid időre mindenről, de lemondhat egyes dolgokról is. Hozhat olyan elhatározást, hogy egy fél napig, egy napig semmit nem eszik, de olyat is, hogy csak a felét annak, amit amúgy szokott. Isten Igéje nem határozza meg azt sem, hogy mennyi időre mondjunk le dolgokról. Ezért a Szentírás alapján nem támasztható alá az az elképzelés sem, hogy a böjtnek legalább 24 óráig kell tartania, minthogy annak a lelki cél nélküli próbálkozásnak sincs sok értelme, amivel egyesek kísérleteztek, hogy bírják-e evés nélkül tovább, mint amennyit
Jézus – azaz 40 napig. A böjt az Úr előtt önként vállalt áldozathozatal, Isten és köztünk meghozott elhatározás, aminek a feltételeit a körülmények szem előtt tartásával mi magunk döntjük el. Lemondunk arról, amivel amúgy élhetnénk Isten törvénye szerint.
Összefoglalva tehát a böjt csak akkor lehet kedves Isten előtt, ha azt az Ő Igéjének útmutatásai alapján gyakoroljuk, Előtte kedves lelkülettel. A lényeg az, hogy Isten előtt kedves módon, Isten dicsőségére igyekezzünk ezzel is élni!

Szász Attila
   O0



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #22 Dátum: 2013. Október 25. - 11:22:17
Kedves Ircsi! --hangulatjel--

Én személy szerint nem tudom, hogy a félnapos böjt kedves-e Istennek? --amit írtam, az az, hogy fenntartással fogadtam azokat a tanításokat, melyek egy napnál kevesebbet mondtak, valamint azt is, hogy a vízen kívül bármit magához vehet az ember.

Köszönöm szépen a megvallásodat, magyarázatodat, amit ily nyíltan megtettél!  Bátor Testvérnők szólaltak meg ebben a topikban!

Mindig szem előtt tartom, hogy e magyarázatokat emberek alkották meg.-- Sokkal többre becsülöm a személyes megtapasztalást!

Bizonyos vagyok abban, hogy a Mindanhatónak kedves volt akkor a Te félnapos böjtöd.

Talán azért nem illik kérdezni ebben a témában, mert a körülményeket valóban csak ketten tudhatják.

Én magam is félnapossal fogom kezdeni, mert nincs gyakorlatom benne. Számomra nem probléma, hogy estig nem eszem, főleg, ha kint vagyok, de a böjtöt másképp akarom.

Egy kis apróság: előttem van egy nagy tál szőlővel és ösztönösen veszek belőle! Ez a lakásban fordul elő. - Meg fogom oldani az Úr segítségével!

Köszönöm az idődet, munkádat! és Mindenkiét, Aki dolgozott rajta!

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


ircsi

  • Vendég
Válasz #23 Dátum: 2013. Október 25. - 11:39:44
 O0

Ámen kedves Flóra az Úr segítségével, útmutatásával minden lehetséges nékünk !  :int2:



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #24 Dátum: 2019. Március 21. - 09:30:45
Sziasztok!

Szoktatok-e böjtölni így nagyböjt idején valamilyen formában?

 :int2:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #25 Dátum: 2019. Március 21. - 13:08:20
[valasz author=Virág link=topic=354.msg89673#msg89673 date=1553157045]

[/valasz]
Én igen, semmilyenben. :D
szivetadja

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #26 Dátum: 2019. Március 21. - 21:19:15
Én nem.
Nem szoktam a böjtöt, bizonyos alkalmakhoz kötni.

 :2smitten:

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #27 Dátum: 2019. Március 22. - 13:42:38
Köszönöm! Én sem szoktam, de gondolkodom rajta, hogy valamit jó lenne most tennem.  brush1
Akár nem is (csak) étkezés tekintetében.

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2019. Március 30. - 22:26:53

Egy alkalommal Jézus tanítványait kereste meg egy férfi, akinek a fia ördögi megszállottság alatt volt.
A történetből tudjuk, hogy a tanítványainak nem sikerült az ördögűzés.
Amikor annak sikertelen voltával kapcsolatban faggatták Jézust, Ő azt válaszolta, hogy a sikertelenségük oka, a saját hitetlenségük, majd később így folytatta:

Mt. 17:21. Ez a fajzat pedig ki nem megy, hanemha könyörgés és bőjtölés által.

A fenti versben a könyörgés (ima) mellett fontos szerepet kap a böjt.
A böjt bibliai értelemben a test/kívánság megsanyargatását jelenti.

Sokan úgy gondolják, hogy amikor Isten látja, hogy az ember sanyargatja magát kedvesebbé válik számára az ilyen ember imádsága.
Először érdemes tisztáznunk, hogy a böjtre nem Istennek, hanem az embernek van szűksége.
Ezt már Jézus idejében a képmutatók sem értették, hiszen a böjtjüket az embereknek mutogattág, hadd lássák, hogy ők mennyire szenvednek Isten " kedvéért".

Vö. Mt. 6:16 „Amikor pedig böjtöltök, ne nézzetek komoran, mint a képmutatók, akik eltorzítják arcukat, hogy lássák az emberek böjtölésüket. Bizony, mondom néktek: megkapták jutalmukat. 17Amikor pedig te böjtölsz, kend meg a fejedet, és mosd meg az arcodat, 18hogy böjtölésedet ne az emberek lássák, hanem Atyád, aki rejtve van; és Atyád, aki látja, ami titokban történik, megfizet neked.

Ebből elég világosan látszik, hogy az újszövetségi böjt "magánügy"  Isten és a böjtölő között.
Nagyjából ennyit a csoportos böjtölgetőkről, akik nem is igazán értik, hogy magára a böjtre miért van szűkség.

Valójában be kell látnunk, hogy a keresztyénség keleti gyökerekkel bír, s a keleti emberek életfelfogása igenis megtalálható benne.

Most szeretnék elkanyarodni picit a keresztyénségtől annak érdekében, hogy megértsük a böjtnek a célját, ami nem csupán üres külsőség.

A Buddhizmus Kre. 6.században jelent meg Indiában.
Számunkra most mégis az egyik kiemelkedő szerzetesének az észrevételei bírnak fontossággal.

A Boddhidharmaként is ismert Da Mo-t,  Liang Wu császár hívta meg Kínába a buddhizmus tanítását hirdetni i. sz. 527-ben.

A Shaolin templomba érkezvén látta, hogy a papok betegesek és gyengék, meditáció közben képtelenek tartósan koncentrálni.
Da Mo úgyvélte, hogy a szellemi koncentrációban a szerzeteseket önmaguk teste gátolja meg.
Olyan mozgásgyakorlatokat fejlesztett ki, amelyek segítségével a szerzetesek kezdték megzabolázni a testűket és azt a szellemük uralma alá hajtották.
Ez a mozgásrendszer jelentette a Shaolin Kung-Fu alapjait. Az eredményeségüket kétségbe lehet vonni, de aki már látott egy igazi Shaolin-show-t az felhagy a kételkedéssel. :P

Most érdemes visszatértnünk a Meditáció és a test kapcsolatára.
A meditációt bátran nevezhetjük a Buddhisták "imájának", a meditáció útján kapcsolódnak a saját "természetfelettijükhöz" .
Hogy kihez, vagy mihez az most legyen az ő dolguk. :)

Számunkra az a felismerés a fontos, hogy a test megzabolázásával növekszik a szellemi koncentrációs képesség.

Isten az embert szellemi lénynek teremtette, s a testét a fizikai világban történő cselekvőképességre szánta.

Ádám és Éva történetéből láthatjuk, hogy az ember számára a test egészen a bűnesetig másodlagos fontossággal bírt, sajnos utánna nagyon is átvette az írányítást a szellem fölött...

A böjt célja, hogy a szellem minnél inkább a test fölé kerekedjék és így minnél tisztább és közvetlenebb kapcsolatba kerülhessünk Istennel, akár az imádságaink időtartama alatt is.

Azok a testvérek, akik csak esztelenül éheztetik és sanyargatják magukat csupán  üres kűlsőségeket gyakorolva, nem jutnak messzebbre azoknál, mint akik megszokásból beülnek egy Istentiszteletre....

« Utoljára szerkesztve: 2019. Március 30. - 22:27:37 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #29 Dátum: 2019. Március 31. - 18:38:04
 :like:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1