Szerző Téma: Anarchia és keresztyéség, avagy létezike Keresztyén Anarchia  (Megtekintve 16294 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Anarchia - Wikipédia:

"Az anarchizmus (a görög ἄναρχος-ból[1]) egy politikai ideológia, mely magába foglalja azokat az elméleteket és meggyőződéseket, melyek támogatnak minden kötelező érvényű kormányzat eltörlését.[2][3][4] Története során a libertarianizmus óriási hatást gyakorolt rá, annak többnyire baloldali formáinak szokták az anarchista irányzatokat tekinteni.

Az anarchizmus célja a szociális igazságtalanságok kiküszöbölése az egyenlő lehetőségek megteremtésével. Az anarchizmus legátfogóbb értelemben uralomnélküliség, amely alatt "azon társadalmi rendet kell értenünk, mely minden külső hatalom és erőszak nélkül, tisztán az emberek szabad, testvéri együttélésén alapszik. Egyediségét az uralomnélküliségre, hatalom nélküli rendre való törekvés adja. Az anarchisták szerint az állam erőszakosan beavatkozik az emberek életébe; a polgárai biztonságát védeni és a társadalmi integrációt megteremteni hivatott intézmények – az oktatás, a jogrend, az erőszakszervezetek – valójában az uralmon lévő elit hatalom tekintélyének megtartását szolgálják, ezért végső soron zsarnokiak és megszüntetendők. Az anarchisták szemében az anarchia társadalmi rendje spontán rend (spontaneous order). Szerintük ennek létrejöttéhez nincs szükség uralmi intézményekre, ellenkezőleg, az uralmi intézmények éppen a spontán rend kialakulását gátolják, s egyes érdekcsoportok akaratát képviselve egy hierarchikus, politikailag vezérelt társadalmat hoznak létre. Az anarchia tehát – szemben a köznapi felfogással – nem káosz, nem zűrzavar, hanem önszabályozó spontán rend.

Az anarchizmus, lévén meglehetősen idealista, nem határolható be egyértelműen. Különböző irányzatainak közös jegyeként egyedül az állam elvetésének elve figyelhető meg."


anarchista (görög = "az uralom hiánya") - uralomnélküliség

Vajon egy keresztyé lehet- e anarchista?
Vagy létezeki olyan, hogy KERESZTYÉN - ANARCHIZMUS?

Akár az állammal akár az egyházzal kapcsolatban.
« Utoljára szerkesztve: 2013. November 19. - 06:10:30 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2013. November 19. - 06:14:22
Azért nem írom le még véleményemet, nehogy  gondolataimmal befolyásolom véleményeteket.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2013. November 19. - 07:20:07
:) Ez jó. Szerintem rosszul van feltéve a kérdés. Ugyanis szerintem az nem kérdés . hogy létezik-e keresztény anarchia, hiszen az biztos, hogy létezik. Itt vagyok rá élő példának, és még rajtam kívül többszázezer keresztény, aki tudva, nem tudva de keresztény anarchista. A kérdés szerintem inkább az, hogy van- e létjogosulsága a mai világban? Szerintem van és a blogomon pont erről írtam, és fogok még írni. A teológusok nagyrésze egyetért azzal,mégha nem is nevezi nevén, hogy az első századi gyülekezetek anarchikusan voltak megszervezve. Én egyetértek ezzel, éa azt mondom, hogy az az anarchiának nagyobb létjogosulsága, biblikussága van, mint a mai lelkészi rendszernek



Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2013. November 19. - 08:13:20
Még annyit hozzátennék, hogy a lent található Wiki idézet a politikai anarchiáról szól, amely az egyén és az állam közötti viszonyról szól . A keresztény anarchizmus csak nyomokban hasonlít az idézetre. Jobb lenne egy témához kapcsolódó keresztény anarchizmusról szóló idézetet berakni. Aki esetleg szeretne a keresztény anarchizmusról többet tudni, az olvasson Lev Tolsztojt, és József Attilát, mert mindketten ennek az irányzatnak voltak a követői



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #4 Dátum: 2013. November 19. - 08:15:28
Idézet
anarchista (görög = "az uralom hiánya") - uralomnélküliség

Vajon egy keresztyé lehet- e anarchista?
Vagy létezeki olyan, hogy KERESZTYÉN - ANARCHIZMUS?

Akár az állammal akár az egyházzal kapcsolatban.

Szerintem nem.
A Bibliában végig királyságról van szó: Isten Királyságáról, Uralmáról, Hatalmáról és a Sátánéról, más-más alappal.
A mennyben is hatalmi rend van.

Az eredeti a teokrácia, ami eddig nem valósult meg tökéletesen, de meg fog :)

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2013. November 19. - 08:34:05
Igazad van Kamilla. valóban a teokrácia az, ami az isten általi uralmat jelenti, és annál nincs jobb. Te azt mondod, hogy nem valósult meg tökéletesen. Én erre azt mondom, hogy teokrácia nincs, és nem is lehet a földön addig, amig isten át nem veszi a hatalmat az emberek és az életük fölött. A történelem során többen hoztak létre teokráciát, de az minden esetben a vezetők isteni rangra emelésével kezdődött, vagy fejeződött be. ma aki teokráciát hoz létre az emberek isteni rangra emelésével lehetséges csak. általában a szekták, vagy a katolikus diktatúrák nevezik teokráciának magukat, pont azért, hogy az alattvalóik olyan engedelmesek legyenek, mintha Istennek engedelmeskednének. A teokrácia fegyvere, az "engedelmeskedj, vagy meghalsz" alapelven működik. Amivel semmi baj nem lenne, ha ezt Isten mondaná. Ám ma ezt nem Isten mondja, hanem a szekta vezetője. Nem kívánok ebben a témában többet írni. mert úgyis csak vita lesz belőle. A blogomon részletesen ki fogom fejteni ezt a témát a következő hetekben. Aztán Zoltán gondolom azt is megtárgyalja itt.
Olvasd el Kamilla a blogomon, hogy miről jutott eszébe Zoltánnak ez, és hogy mit hoztam ki belőle.
A keresztény anarchizmus teljesen más, mint amit itt olvastál, azért is mondtam, hogy jobb lett volna olyat beidézni, ami erről szól.

Itt a posztom. ez sem erről szól még, csupán bevezetése a témának: Jobb vagy bal? - Sefatias



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #6 Dátum: 2013. November 19. - 08:49:02
Az a helyzet, hogy én ehhez nem nagyon értek, csak úgy, mint a politikához sem.
Azt gondolom, hogy az Apostolok Cselekedeteiben leírt összegyülekezési és vezetési forma lenne a legjobb.
Erről kevés van írva, sajnos rövid életű volt akkor és ott ez a forma, ezért inkább az utána következő formákat próbálták, próbálják követni, de az már nem olyan.

Az Apcselben azt látom, hogy ott és akkor mindenki tisztában volt identitásával, hogy kicsoda ő a Krisztusban, és a többiek elhívásával, szolgálatával is tisztában voltak, és tisztelték egymásban a Krisztust.
Ha az, amit az illető mondott, tett megállt az Ige mérlegén, akkor elfogadták, nem fúrták, nem kritizálták, hanem alárendelték magukat az Ige és Isten Szelleme tekintélyének, ami megnyilvánult abban az emberben, ill. rajta keresztül.
Felismerték a JóPásztor hangját, és azt követték, nem zavartatva magukat azzal, hogy látszólag embernek engedelmeskednek.
Viszont az ember se tulajdonított magának valami sokat, csak amennyi egy egészséges krisztusi identitástudatból fakadó, az viszont szükséges!

Tehát akkoriban mindenki tudta, hogy "egy szekeret tolnak-húznak" és nekifeszültek :)
Hitben és nem látásban jártak.
Ennek meg is volt az eredménye: nem sokáig álltak meg közöttük a hamisak, Isten Szelleme hamar kiszelektálta azokat, akikben más szellem volt.

Manapság sajnos mindez nem így van, de így lesz, meglátásom szerint.   :2smitten:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2013. November 19. - 08:51:51
Ha megkérdezitek a Római Katolikus Egyházat, azt fogják válaszolni, hogy van a keresztyénségben anarchia, Reformáció a neve.
Tökéletes theokratikus egyházkormányzást, a tökéletlen ember nem tud megvalósítani.
Isten mégis lefektette a Bibliában azokat az egyházkormányzati alapelveket, amelyek alapján az egyház néki tetsző módon működhetne.
Abban igaza van Sefatiasnak, hogy a lelkészi rendszerek egyházkormányzási gyakorlata sok esetben teljesen ellentmond a bibliai mintának. Jó értelembe vett
anarchikus egyház kormányzásnak  azt tudom tekinteni, amikor egy-egy gyülekezet saját autonomiával rendelkezik, s nem folytják meg központi szabályozással az önálló döntéseiben.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2013. November 19. - 08:55:00
Ha megkérdezitek a Római Katolikus Egyházat, azt fogják válaszolni, hogy van a keresztyénségben anarchia, Reformáció a neve.
Tökéletes theokratikus egyházkormányzást, a tökéletlen ember nem tud megvalósítani.
Isten mégis lefektette a Bibliában azokat az egyházkormányzati alapelveket, amelyek alapján az egyház néki tetsző módon működhetne.
Abban igaza van Sefatiasnak, hogy a lelkészi rendszerek egyházkormányzási gyakorlata sok esetben teljesen ellentmond a bibliai mintának. Jó értelembe vett
anarchikus egyház kormányzásnak  azt tudom tekinteni, amikor egy-egy gyülekezet saját autonomiával rendelkezik, s nem folytják meg központi szabályozással az önálló döntéseiben.
Látod tesa? Egyet tudunk mi érteni :) :P



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #9 Dátum: 2013. November 19. - 08:56:33
Ha megkérdezitek a Római Katolikus Egyházat, azt fogják válaszolni, hogy van a keresztyénségben anarchia, Reformáció a neve.
Tökéletes theokratikus egyházkormányzást, a tökéletlen ember nem tud megvalósítani.
Isten mégis lefektette a Bibliában azokat az egyházkormányzati alapelveket, amelyek alapján az egyház néki tetsző módon működhetne.
Abban igaza van Sefatiasnak, hogy a lelkészi rendszerek egyházkormányzási gyakorlata sok esetben teljesen ellentmond a bibliai mintának. Jó értelembe vett
anarchikus egyház kormányzásnak  azt tudom tekinteni, amikor egy-egy gyülekezet saját autonomiával rendelkezik, s nem folytják meg központi szabályozással az önálló döntéseiben.

Hát, igen, de ehhez el kellene szakadni, és hitben járni, abban a hitben, hogy Isten eltratja és megvédelmezi Övéit.

Aztán meg abban is Istenre hagyatkozni, hogy Ő kenjen fel, emeljen fel szolgálókat = vezetőket, és adjon nekik tekintélyt, nem holmi emberi akaratból, kinevezésből stb származzon az.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2013. November 19. - 09:01:23
Egyébként vannak magyarországon olyan keresztény  egyházak, amelyek az anarchia alapjaira épülnek. Ezek az egyházak(magam is jártam náluk) nagyobb szabadságnak örvendenek, mint a többi. Egyébként vannak kisebb politikai egységek, mint például Svájc néhány kantonja, ami az anarchia szabályai szerint működik, és gazdaságilag Európa legfejlettebb régiói közé tartoznak. Szóval az anarchia nagyon sok pozitívummal rendelkezik. Csak épp nem felel meg sosem azoknak, akik épp hatalmon vannak



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #11 Dátum: 2013. November 19. - 11:09:03
Sefa írta:
Idézet
Olvasd el Kamilla a blogomon, hogy miről jutott eszébe Zoltánnak ez, és hogy mit hoztam ki belőle.

Sefa, te elolvasod a fórumon az egyéb írásokat is, vagy csak a saját témáidban lévőket?   :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Sefatias

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 468
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2013. November 19. - 11:32:11
néhányat elolvastam, de nem nagyon van kedvem hozzászólni. Miért?



Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2013. November 19. - 12:23:35
néhányat elolvastam, de nem nagyon van kedvem hozzászólni. Miért?

Csak úgy... a viszonosság miatt.. 

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Gábor

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1466
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2013. November 19. - 14:26:26
Csak az a baj hogy sokszor amikor válaszol abból lesznek a bajok, félreértések és egyebek! :)