Szerző Téma: Gondolatok a hitvallások nyomán  (Megtekintve 20967 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #15 Dátum: 2014. Október 27. - 15:50:23
Idézetet írta: Virág
Nem mindenkinek egyszerű az útja, és van akiért nagyon sokáig imádkozik valaki, akár évtizedekig is. Ne csüggedj el, és ha még most úgy is érzed, úgy látod, hogy Zsuzsi nem erre van választva, Te még azért is imádkozhatsz, hogy mégis úgy legyen.

Szia Virág :)

Azt mondod, hogy megváltoztatható az eleve elrendelés imával?

Sziasztok!

Talán amikor így imádkozom, a félelmeimet látom a másikon, az állapotán, és nem a valós helyzetét - természetesen nem tudom, hogy ki mire van rendelve -, és ez a rettegés, gyötrődés késztet arra, hogy úgy forduljak az Úrhoz, hogy még sokat is megengedek magamnak. 'Uram, akkor is, kérlek, könyörgök, legyen úgy.'

Van példa az igében kicsit hasonlóra, nekem Mózes imája jutott eszembe, az aranyborjú után:
"Ekkor így beszélt Mózeshez az Úr: Menj, eredj le, mert megromlott a néped, amelyet fölhoztál Egyiptomból. Hamar letértek arról az útról, amelyet megparancsoltam nekik. Borjúszobrot készítettek maguknak, az előtt borulnak le, annak áldoznak, és ezt mondják: Ez a te istened, Izráel, aki fölhozott téged Egyiptomból. Majd ezt mondta Mózesnek az Úr: Látom, hogy ez a nép keménynyakú nép. Most azért hagyd, hogy fellángoljon ellenük haragom, és végezzek velük! Téged azonban nagy néppé teszlek. Mózes azonban így esedezett Istenéhez, az Úrhoz: Miért lángolt fel a haragod, Uram, a te néped ellen, amelyet nagy erővel és hatalmas kézzel hoztál ki Egyiptomból? Ne mondhassák az egyiptomiak: Vesztükre vitte ki őket az Isten, megölte őket a hegyek között, és eltörölte őket a föld színéről. Fékezd meg izzó haragodat, szánd meg népedet, és ne hozd rá ezt a bajt! Emlékezz szolgáidra, Ábrahámra, Izsákra és Izráelre, akiknek önmagadra esküdtél, amikor megígérted: Úgy megsokasítom utódaitokat, hogy annyian lesznek, mint égen a csillag, és az az egész föld, amelyről azt mondtam, hogy utódaitoknak adom, örökké az ő birtokukban lesz. Ekkor szánalomra indult az Úr, és nem hozta rá népére azt a bajt, amelyről beszélt."
2 Móz 32:7-14


Itt úgy tűnik, hogy az Úr emberi könyörgésre változtatott az akaratán. De valószínűsíthető, hogy nem a nép elvetése volt az Úr végső akarata. Talán ez egy próba volt Mózes felé, mint Ábrahám felé Izsák feláldozása.


A lényeg, hogy fontos az ember imádsága, nem annyira Istennek, inkább az embernek, de mégis valami bonyolult összefüggés van úgy általában az imádságok és a történések között. Észrevettem, ha nem imádkozom bizonyos dolgokért, hogy rendben menjenek, nem mennek rendben legtöbbször. Csak ha kérem az Úrtól. Én ezt nem értem ugyan, de rájöttem, hogy felelős vagyok dolgokért. Az Úr valahogy egybegyúrja ezeket a dolgokat, összefüggéseket, egymásra hatásokat, és Benne kiegyenlítődik minden. Az, hogy Neki nincs szüksége az imádságra, de mégis kell az imádság, hogy valami meglegyen. Nem értem, csak sokszor így tapasztalom, kisebb dolgokban.

 :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2014. Október 27. - 15:53:16 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #16 Dátum: 2014. Október 27. - 16:36:02

Itt úgy tűnik, hogy az Úr emberi könyörgésre változtatott az akaratán. De valószínűsíthető, hogy nem a nép elvetése volt az Úr végső akarata. Talán ez egy próba volt Mózes felé, mint Ábrahám felé Izsák feláldozása.

Tudjuk, hogy nem az elvetés volt a Terv, hanem az Ígéretföljére való bevitel.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Ani

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 36
  • Nem: Nő
Válasz #17 Dátum: 2014. Október 27. - 18:28:00
..Egyszerűen, és most botránkoztató leszek, nem tudja AKÁRKI elfogadni Isten kegyelmét csak az akit Ő választott ki. Máskülönben ahogy szerettem a Zsuzsit amennyit imádkoztam érte és amennyit hordoztuk szerettük testvérekkel, már rég hívő lenne...Nem pedig egy bűn mocskában fürdő valaki...

Kedves Gábor !

Személy szerint is abban értek egyet amit pld. Irma írt , hogy aki hisz az üdvözül . Olyankor nem mondja Jézus, hogy te nem voltál eleve kiválasztva ,ezért a te hited hiábavaló, pokolra visz  :-[ Nem , én ezt egyszerüen teljesen elvetem. Gondolkodtam már azon én is sokat, hogy van akiért mondjuk hozzátartozónk megtéréséért sokszor évekig imádkozik valaki , és nem történik semmi. Mégis hajtja valami belülről az embert, hogy menjen és menjen az Úr Jézus elé , és könyörögjön a másik ember megmentéséért. Ilyenkor ez egy próba lenne ? az állhatatosságunk van megpróbálva ? a szeretetünk ?

Ani



Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #18 Dátum: 2014. Október 27. - 18:34:22
Idézetet írta: Virág
Nem mindenkinek egyszerű az útja, és van akiért nagyon sokáig imádkozik valaki, akár évtizedekig is. Ne csüggedj el, és ha még most úgy is érzed, úgy látod, hogy Zsuzsi nem erre van választva, Te még azért is imádkozhatsz, hogy mégis úgy legyen.

Szia Virág :)

Azt mondod, hogy megváltoztatható az eleve elrendelés imával?

Sziasztok!

Talán amikor így imádkozom, a félelmeimet látom a másikon, az állapotán, és nem a valós helyzetét - természetesen nem tudom, hogy ki mire van rendelve -, és ez a rettegés, gyötrődés késztet arra, hogy úgy forduljak az Úrhoz, hogy még sokat is megengedek magamnak. 'Uram, akkor is, kérlek, könyörgök, legyen úgy.'

Van példa az igében kicsit hasonlóra, nekem Mózes imája jutott eszembe, az aranyborjú után:
"Ekkor így beszélt Mózeshez az Úr: Menj, eredj le, mert megromlott a néped, amelyet fölhoztál Egyiptomból. Hamar letértek arról az útról, amelyet megparancsoltam nekik. Borjúszobrot készítettek maguknak, az előtt borulnak le, annak áldoznak, és ezt mondják: Ez a te istened, Izráel, aki fölhozott téged Egyiptomból. Majd ezt mondta Mózesnek az Úr: Látom, hogy ez a nép keménynyakú nép. Most azért hagyd, hogy fellángoljon ellenük haragom, és végezzek velük! Téged azonban nagy néppé teszlek. Mózes azonban így esedezett Istenéhez, az Úrhoz: Miért lángolt fel a haragod, Uram, a te néped ellen, amelyet nagy erővel és hatalmas kézzel hoztál ki Egyiptomból? Ne mondhassák az egyiptomiak: Vesztükre vitte ki őket az Isten, megölte őket a hegyek között, és eltörölte őket a föld színéről. Fékezd meg izzó haragodat, szánd meg népedet, és ne hozd rá ezt a bajt! Emlékezz szolgáidra, Ábrahámra, Izsákra és Izráelre, akiknek önmagadra esküdtél, amikor megígérted: Úgy megsokasítom utódaitokat, hogy annyian lesznek, mint égen a csillag, és az az egész föld, amelyről azt mondtam, hogy utódaitoknak adom, örökké az ő birtokukban lesz. Ekkor szánalomra indult az Úr, és nem hozta rá népére azt a bajt, amelyről beszélt."
2 Móz 32:7-14


Itt úgy tűnik, hogy az Úr emberi könyörgésre változtatott az akaratán. De valószínűsíthető, hogy nem a nép elvetése volt az Úr végső akarata. Talán ez egy próba volt Mózes felé, mint Ábrahám felé Izsák feláldozása.


A lényeg, hogy fontos az ember imádsága, nem annyira Istennek, inkább az embernek, de mégis valami bonyolult összefüggés van úgy általában az imádságok és a történések között. Észrevettem, ha nem imádkozom bizonyos dolgokért, hogy rendben menjenek, nem mennek rendben legtöbbször. Csak ha kérem az Úrtól. Én ezt nem értem ugyan, de rájöttem, hogy felelős vagyok dolgokért. Az Úr valahogy egybegyúrja ezeket a dolgokat, összefüggéseket, egymásra hatásokat, és Benne kiegyenlítődik minden. Az, hogy Neki nincs szüksége az imádságra, de mégis kell az imádság, hogy valami meglegyen. Nem értem, csak sokszor így tapasztalom, kisebb dolgokban.

 :2smitten:

 O0



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #19 Dátum: 2014. Október 27. - 18:36:15
Virág írta: Itt úgy tűnik, hogy az Úr emberi
könyörgésre változtatott az akaratán.
De valószínűsíthető, hogy nem a nép
elvetése volt az Úr végső akarata.
Talán ez egy próba volt Mózes felé,
mint Ábrahám felé Izsák feláldozása.

Egyértelmű, hogy ez Mózes próbája volt Istentől, a ''régi nemzedékből'' maga Mózes sem mehetett be Kánaánba, de ez nem gátolta meg Istent abban, hogy szándéka szerint letelepítse ott Izraelt.
Isten nem rendelte el azt, hogy Mózes engedetlenné váljon a földi életében, de azt igen, hogy ennek ellenére üdvözűljön!
Maga Krisztus is dicsőségben látta Mózest.
Sokan keverik össze az ószövetségben szereplő FÖLDI ígéreteket, az ÖRÖK ÉLETRE VONATKOZÓKKAL!
 :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #20 Dátum: 2015. Január 31. - 07:52:46
173. K: Visszatartható-e az
úrvacsorától
bárki, aki nyíltan vallja a hitét és
szeretne az úrvacsorához járulni?
V: Azokat, akik tudatlannak vagy
megbotránkoztatónak találtatnak,
függetlenül hitük megvallásától és
vágyuktól, hogy az úrvacsorához
járuljanak, vissza lehet és vissza is kell
tartani ettől a sákramentumtól, azon
hatalom által, amelyet Krisztus az
egyházában hagyott, amíg eligazítást
nem kapnak és meg nem változnak.
1Kor 11:17,26-31; Mt 7:6; 1Kor
5; Júd 23; 1Tim 5:22; 2Kor 2:7

Mi számít tudatlanságnak, vagy megbotránkoztatónak?
Erre kellene valami kézzel fogható szabály, mert nem hiszem, hogy egy újjászületett embert a theológiai másként látás kizárhat a Krisztus testéből...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #21 Dátum: 2015. Január 31. - 10:48:21
Lehet a cselekedetetek, hisz az újjászületett embernek, a cselekedetei, élete, is bizonyítja annak valóságát, és azt, hogy megvallott hite, nem csak szavakban áll.

Ugyanakkor, beszél az ige, hogy az eretnek embert egy két intés után kerülni kell., tehát ha eltér az egészséges tudománytól, olyat tanít, vagy hírdett, ami ellenkezik a kijelentet ígével. Ez ellenkezés lehet akár életvitellel kapcsolatos, vagy alapvetó teológiai tanítás (pl. Jézus Krisztus Isten voltának tagadása, vagy a Szent Szellem tagadása, vagy egyéb ...)

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #22 Dátum: 2015. Január 31. - 11:16:18
Ezekben egyetértek Zoli, alapvető dolgok.
De pl. ha megkérdezel egy kálvinistát, azt fogja mondani, hogy az arminiánizmus eretnekség.
Én úgy látom, hogy nem az ''izmusok'' szűlnek újjá, hanem a Szentlélek által az Atya, a Krisztusban.
A Magyar Kálvinista Egyházzal éppen ez miatt szakítottam meg a kapcsolatot, mert a kálvinizmust be akarták helyettesíteni az újjászületés szűkséges voltába.
Náluk nem kérdés pl. hogy aki katolikusként, vagy karizmatikusként hal meg, az a pokolba kerűl.
Valóban vékony a vonal az ökomenizmus és a keresztyén egység között, de vannak, akik az utóbbit is nagyon kisarkítva látják.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #23 Dátum: 2015. Január 31. - 11:49:26
Abban egyetértek én is, hogy az nem okozhat akadájt, hogy valaki Armenianus vagy Kálvinista, vagy éppen Karizmatikus és nagyobb hangsúlyt fektett egyes ajándékokra.

A Katolikusok között is lehet újjászületett, de az a véleményem, hogy az előbb utóbb kijön onnan, ha valóban enged a Szent Szellem vezetésének.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #24 Dátum: 2015. Január 31. - 11:59:10
Zoli, akkor mi van azokkal az újjászületett katolikusokkal, akik a Kru. 3-17. században haltak meg, vagy akár most.
Illyen értelemben mondhatnám kálvinista beállítottsággal aztis, hogy aki hallgat a Szent Szellem vezetésére, előbb utóbb kálvinista lesz.
Ma már látom, hogy az csak egy keresztyén mese, hogy a Szentlélek mindenkit egyformán és minden igazságra elvezett ebben az életben.
Abban viszont teljesen biztos vagyok, hogy a Szentlélek minden újjászületett keresztyént egyformán elvezett arra az igazságra, amely az üdvösséghez szűkséges.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #25 Dátum: 2015. Január 31. - 12:10:11
Minden időben a 3 -ik sz -tól. mostanig, voltak a Katolikus egyházon kívüli hitvalló keresztények, akik közzé ki lehetett jönni.
Persze voltak akik a tudatlanság miat, nem tudták mi a helyes. S most is vannak (persze ez ellentmondásnak látszik) - a papok tanításában való bizalom, és az Isten igéjének hiánya. Én is félig katolikus családban nőttem fel. Nem tudtam, hogy nem szabad imádkozni Szűz Márjához, meg a szentekhez. Azt hittem ez helyes. Viszont mikor Krisztus megragadott, az Isten igéjéhez vezetett, s később elvezetett arra az igazságra, hogy nincs más közbenjáró csak Jézus Krisztus.
Ezt édesanyám is megértette, s valahogy nem volt már kényelmes a Katolikus templomban, és az istentiszteleteken résztvenni, mivel az Istentisztelet része a Szüzanyához való imádság. Sőt bizonyos értelemben nagyon is helytelenűl használják az "Isten Annya" kifelyezést.

Aki mégérti az igazságot, annak kényelmetlen lesz, s ha csak van rá lehetősg, keres egy helyet ahol valóban igazán és helyesen imádják az Istent.
Én így látom. 
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 31. - 12:19:51 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #26 Dátum: 2015. Január 31. - 17:46:06
Értem, amit irsz Zoli. :szelid:
Csak lássuk be, egyáltalán nem biztos, hogy szűkségem volt a Szentlélek vezetésére ahhoz, hogy felismerjem, hogy nem helyes Máriához imádkozni. Lehet elég volt hozzá szimplán a Biblia, vagy egy-két testvér véleménye.
Azt sem tartom a Szentlélek vezetési hiányának, hogy nem kívánom a felnőtt alámerítkezést.
Be kell látnunk, hogy bizonyos kérdésekben a bennünket ért hatások formálnak és nem a Szentlélek vezetése, vagy nem vezetése.
''Durcás'' dolog ez, de nem magyarázható mással az újjászületett keresztyének másként látása, gondolkodása.
Asztal borogató, de újra kellene értelmezni, a Szentlélek vezetésének a fogalmát.
Sokszor mondták már nekem különböző állításokra, hogy ''ezt a Szentlélek vezetése nélkül nem lehet megérteni...''

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #27 Dátum: 2015. Január 31. - 19:16:45
Én csak arról tudok bizonyságot tenni amit, átéltem és megtapasztaltam.
Ha a körülöttem levő  emberek véleményére halgattam volna, akkor most nem ott lennék ahol vagyok (de nem tagadom, azt, hogy voltak emberi ráhatások életemben), és több mint valószinű reformáts pap lénnék (nem mintha ez olyan borzasztó dolog lenne).
Úgyvélem bemerítésem sem emberek ráhatása, mert nagyon sokan ellenezték. Számomra ez igei meggyőződés.
Ha teológiai nézeteimet a Baptista gyülekezetem,  a Baptista teológia és a Baptista bibliaiskola, és annak tanítói formálták volna, akkor  most Armeniánus, amilenista, és karizma tagadó lennék.

Úgy vélem, hogy ezek igazságok megismerésére az Úr Szent Szelleme vezetett el.
 Amit valok, és amit hiszek, azért hiszem mert az a meggyőződésem, hogy az az igazság, és ezért ragaszkodom hozzá, máskép akkor nem tudnám tanítani, ugyanakkor kész vagyok elfogadni a mésképen látókat, és azokat akik máskép látnak bizonyos teológiai igazságokat.
Sok egyházat végigjártam én is, s merem hini, hogy Isten vezetése volt az, ahol most vagyok. Ha nem így hinném, akkor most bizonytalanságban lennék. Úgy vélem, s úgy hiszem, hogy Isten aktívan résztvesz az ember, vagyis az övéi, életében és anna irányításában.

 :2smitten:

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #28 Dátum: 2015. Január 31. - 19:39:49
Örvendek Csaba és Zoltán a párbeszédeteknek, mert tanulságos.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #29 Dátum: 2015. Január 31. - 20:26:36
Köszönöm Kálmán, hogy te is párbeszédnek tekinted a Zolival való eszmecserénket. Szerintem is ennek van értelme.
Emberi szempontból teljesen elfogadom Zoli álláspontját, én sem tudnék valami mellett állást foglalni, ha nem lennék meggyőződve az igaz voltáról.
Nagyjából megállapíthatnám, hogy Zolihoz hasonlóan arminiánus és karizma ellenes lennék, ha csak annak a szellemi közösségnek a hatása formált volna, amelyekben kezdetekben megfordúltam.
Csakhát azt nem tudom kijelenteni, hogy azt az újjászületett keresztyént nem a Szentlélek vezeti, aki arminiánus, éngem meg igen, mert kálvinistának vallom magam.
Abban biztos vagyok, hogy a Szentlélek nem vezet ellentétes írányba, s mindketten meg vagyunk győződve a magunk igazáról. 
Tehát vagy az újjászületés, vagy a Lélek általi vezetés fogalmai, terűletei nem stimmelnek.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13