Szerző Téma: Beszélgessünk a szabad akarat és az eleve elrendelés viszonyáról  (Megtekintve 34515 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #30 Dátum: 2011. Február 15. - 17:44:04
A kegyelem alapja Isten Mindenhatósága, ezért az ember részéről ellenállhatatlan.
-És éppen ezért a kegyelmet elveszíteni sem lehet: A szentek állhatatosak, a kegyelemből nem eshetnek ki.

Ahogy a vizsgált igeszakaszból levezethető a Kálvinista dogmatika 5 pontja, ugyan így következik belőle, hogy a fenti igeszakaszt helyesen megérteni egy hamis dogmatikával lehetetlen!
Na ennyit mára belőlem! :hi
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 15. - 18:03:58 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #31 Dátum: 2011. Február 15. - 18:02:44

Mielőtt Jel. 20:12 verset értelmeznénk, kukkantsunk be az ezer éves királyság életébe!
Mivel telefonról nagyon hosszú beírni ezt az igeszakaszt, szeretettel kérlek Benneteket, hogy olvassátok el én csak a lényeget emelem ki belőle! (Ésa.65:17-25)

Láthatjuk, hogy sátán már meg lesz kötözve (Jel.20:1-2) , az emberek élete lényegesen meghosszabbodik, de még halandóak lesznek (20. vers) ugyan ez a vers számol be arról is, hogy sem a bűn, sem a halál nem szűnik meg még ebben a korszakban. A korszak királya Jézus lesz (24.vers), megszünnek az erőszakosságok és vérontások. (25.vers)

Csaba, jó lenne még egy kicsit folytatni az ezer éves békekirályság témáját. Amit az ige alapján tudni, kikövetkeztetni lehet. Engem az is érdekelne, hogy különbséget tegyünk azok a próféciák, igehelyek között, amelyek a békekirályságra és amelyek az utolsó ítélet utáni állapotra vonatkoznak.

A végidőkről című topicban esetleg. :hi

De csak ha van indíttatásod rá.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #32 Dátum: 2011. Február 15. - 18:20:09
Szia Virágom! :2smitten:
Az ötlet tetszik, indítatásom is van rá, de már nem nagyon érzem az újjaimat! hehe de ha picit megpihentem, akkor próbálkozom vele!
Jut eszembe, még egy imakéréssel is adós vagyok!  brush1
Nem vállalnád be? :)
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 15. - 18:22:00 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #33 Dátum: 2011. Február 15. - 18:23:40
De jó! Nem ma gondoltam ám!  :hahot Tényleg pihenjél, mert ma nagyon sokat írtál, még gépről is nehéz lett volna.
Imakérés, rendben  :hi

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Esther

  • Barátkozó
  • *
  • Hozzászólások: 97
  • Nem: Nő
Válasz #34 Dátum: 2011. Február 15. - 19:19:29
 :2smitten: :2smitten: :2smitten:
.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 15. - 21:44:05 írta Margit »



Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #35 Dátum: 2011. Február 16. - 05:20:56
Kedves Csaba, milyen segédanyagokat használsz? Csak azért kérdem, mert nagyon nehéz témába kezdtél bele, és Magyarországon az eszkatológiáról gyakorlatilag nincs használható magyarnyelvű anyag. A gyülekezetünk tanítója is a 17. fejezetnél tart, ami egy nagyon részletes anyag lesz, ha készen lesz.
Arra ügyelj a folytatásnál, hogy nehogy olyan területre tévedj, amiről nem tanít a biblia, mert ott meg kell állnunk.



Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #36 Dátum: 2011. Február 16. - 05:48:54
A korábbi témám, nem bakok, hanem juhok és kecskék, a Máté 25, 33-34. Nagyon izgalmas szakasz.



Nem elérhető Esther

  • Barátkozó
  • *
  • Hozzászólások: 97
  • Nem: Nő
Válasz #37 Dátum: 2011. Február 16. - 09:05:55
Kedves Csaba! :2smitten:
Dicsőség a Mindanható Istennek! a Megváltó Úr Jézus Krisztusnak! és a minden igazságra elvivő
Szentléleknek!
Neked pedig köszönet! :2smitten: :2smitten: :2smitten:



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #38 Dátum: 2011. Február 16. - 09:31:58
Szeretett Ambrus testvérem!

Amikor a Bibliát értelmezem, legyen az a Római levél 9. fejezete, vagy akár a Jelenések könyve, segédanyagnak is a Bibliát használom!
Egyszerű írás vizsgálati alapelveket használok:
-Ki mondta
-Kinek mondta
-Mikor mondta
-Miért mondta

Mivel meggyőződésem, hogy a Biblia önmagát magyarázza, a vizsgált témához keresem a párhuzamos kinyilatkoztatásokat!
Például az életben fel nem foghattam volna, hogy a Jelenések könyvében szereplő "fenevad" egy világi hatalom, ha előtte Dánielnél nem lenne megírva világosan: "azután láték más fenevadat feljőni a földnek színére..."

Miután eljutottam egy felismerésre, csak utánna vetem össze a gondolataimat más emberi szövegmagyarázók írásaival (már ha találok ilyet), különben abba a hibába eshetek, hogy mások írásait tanúlmányozom és fogadom el, nem pedig a Szent szöveg üzenetét!
Sosem próbálok olyan szövegre "megdönthetetlen" magyarázattal szolgálni, amelyre nem ad lehetőséget a Szent Írás. Ha valamiről csupán csak feltételezek valamit, akkor azt ki is mondom, hogy csak feltételezés, s abban a pillanatban el is vetem, amint kiderűl róla, hogy tévedés volt!
Isten "kényszerített" reá, hogy így értelmezzem a Bibliát, így tudtam csak minden szektás tanítástól megszabadúlni az elmúlt 8 év során katólikusok, adventisták, mormonosok, Jehova Tanúi így maradtak hátra az életemben és emiatt vált lehetetlenné számomra, hogy akár baptistává, vagy karizmatikussá váljak.
Ami a legfontosabb ha nem értek valamit, az imádság és a Szentlélek válaszának való engedelmesség!
Persze a legtöbb hittudós az ilyesmit mamár szinte okkultizmusnak tartja...
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 16. - 10:22:28 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #39 Dátum: 2011. Február 16. - 10:18:30
Ambrus tesóm a Mt.25:31-46-ot én nem tudom az ezer éves Királyságba elhelyezni.
Számomra ez az igeszakasz az utolsó ítéletről beszél, éppen úgy ahogy a Károli fordítás "alcíme" megjelöli.

Indokaim:
31. vers: Az Úr Jézus Krisztus beűl az ítélő székébe, birói hatalmával jelenik meg.
Ez a Jel.20:11-13 párhuzamos kijelentése.
Vannak akik azt állítják, hogy ez tévedés, mert a Jelenések könyvében az Atya Isten tart ítéletet.
Erre meg én mondom azt, hogy tévedés!
Vö.
"Mert az Atya nem ítél senkit, hanem az ítéletet EGÉSZEN A FIÚNAK ADTA"
Jn.5:22

A másik indokom maga a szövegkörnyezet, amely látszólag cselekedetek alapján ítél, mégis a Krisztusi természet meglétéről, vagy annak hiányáról beszél.

Harmadik érvem maga a történet az ezer év kezdete előtt Krisztus, mint hadvezér tér vissza, nem bírói székből ítél, hanem egyszerűen megöli az ellenségeit.
Vö. Jel. 17:12-14, 19:11-16.

Aztán a végkifejlet maga az örök élet ill. a kárhozat.

Az ezer esztendő más jelleggel szolgálja Isten dícsőségét, mint amiről ez az igeszakasz beszél, hiszen az ezer éves királyságban még nincs teljes elválasztás.
Megszűnnek az olyan "dúrva" bűnök, mint a vérontás, de maga a bűn még jelen van a halállal együtt (erről beszéltem tegnap Ésa 65. fejezet kapcsán), ebből pedig logikusan következik, hogy a Mt. 25:31-46-ban szereplő szeparácíó nem következhet be az ezer éves békekirályság alatt.
 
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 16. - 10:54:11 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #40 Dátum: 2011. Március 26. - 07:45:21
A napokban ismét találtam egy eleve elrendelésre utaló igét:

"Ennek hallatára örvendeztek a pogányok, és magasztalták az Úr igéjét, és akik az örök életre választattak, mindnyájan hívővé lettek." ApCsel 13:48
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 26. - 08:06:00 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #41 Dátum: 2011. Március 26. - 09:02:29
Szerintem ha egyszer összegyűjtenénk az összes ilyen igét, megdöbbennénk rajta, hogy ez az Újszövetségnek is az  egyik központi témája.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 26. - 09:40:13 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #42 Dátum: 2011. Március 26. - 13:44:47
Akár ide is össze lehetne gyűjteni. Az sem baj, ha nem egyszerre.
 gepel

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #43 Dátum: 2011. Március 26. - 16:37:26
Talán célszerű lenne az evangéliumoknál kezdeni, ha már az Újszövetségről beszélünk.
"A tanítványok pedig hozzámenvén, mondának néki: Miért szólasz nékik példázatokban?
 Ő pedig felelvén, monda nékik:
Mert néktek megadatott, hogy érthessétek a mennyek országának titkait, ezeknek pedig nem adatott meg."
Mt. 13:10-11

Ti jöttök! :)
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 26. - 19:07:53 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #44 Dátum: 2011. Március 27. - 12:12:33
Hát nem viszitek túlzásba a dolgot! :hi

"Akkor hozzájárulván az ő tanítványai, mondának néki: Tudod-é, hogy a farizeusok e beszédet hallván, megbotránkoztak?
Ő pedig felelvén monda: Minden plánta, amelyet nem az én mennyei Atyám plántált, kitépetik."
Mt. 15:12-13

A szövegkörnyezet alapján úgy gondolom, hogy ez az ige nem csak a hamis tanításokra, hanem azokra a személyekre is vonatkozik, akik Isten elrendelő akarata nélkűl tartózkodnak a látható egyházban.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 27. - 12:23:04 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13