Szerző Téma: Tanuljunk közösen!  (Megtekintve 36110 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #75 Dátum: 2011. Február 26. - 07:41:53
"Én úgy vélem e beszélgetést nem a 9. emeleten kezdtük, csupán egy adott igeszakaszt és annak jellemzőit vizsgáltuk"


Oké, rendben. vmosoly9



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #76 Dátum: 2011. Február 26. - 08:02:30
Szia Csaba!  :hi

Köszi, hogy elmondtad, mi zavar a királyok esetében. Van arra a példa, amikor egy összefüggőnek tűnő prófécia "megszakad", az egyik része már beteljesült, a másik még nem. Olyan prófécia is van, amely akár mondat közben is "kettéválik" beteljesülés dolgában. Nem meggyőzni szeretnélek, csak ahogy olvastam az utolsó hozzászólásodat, ez jutott eszembe.

Két példát hoznék erre.

Ézs 61:1-2 "Uramnak, az Úrnak lelke nyugszik rajtam, mert felkent engem az Úr. Elküldött, hogy örömhírt vigyek az alázatosaknak, bekötözzem a megtört szíveket, szabadulást hirdessek a foglyoknak, és szabadon bocsátást a megkötözötteknek. Hirdetem az Úr kegyelmének esztendejét, Istenünk bosszúállása napját, vigasztalok minden gyászolót."

Ezt az igeszakaszt olvasta fel Jézus Názáretben, a zsinagógában. Azonban nem minden változtatás nélkül. Többek között az utolsó részt már nem.

Lk 4:18-19 "Az Úr Lelke van énrajtam, mivel felkent engem, hogy evangéliumot hirdessek a szegényeknek; azért küldött el, hogy a szabadulást hirdessem a foglyoknak, és a vakoknak szemük megnyílását; hogy szabadon bocsássam a megkínzottakat, és hirdessem az Úr kedves esztendejét."

Ha összevetjük a két idézetet, látszik, hogy míg Ézsaiás azt írta:
Hirdetem az Úr kegyelmének esztendejét, Istenünk bosszúállása napját, vigasztalok minden gyászolót.

Addig Jézus ebből csak az első részt idézte, a bosszúállásról szóló részt nem. Mert a bosszúállás napja nem Jézus első földi eljöveteléhez kapcsolódik. A próféciából csak annyit olvasott fel, amennyi abból az akkori eljövetelére vonatkozott.

*
A másik példa lehet Dániel könyvében az évhetek leírása. A 9:26-27-os versekben foglaltak folyamatosnak, egymást szorosan követő események leírásának tűnnek. Azonban tudjuk, hogy a 69. és a 70. évhét között hatalmas időszakadék tátong.

Esetleg figyelembe lehet venni a próféciáknak ezt a vonását is. De nem szeretném ezt erőltetni.

A királyokkal kapcsolatban szerintem lezárhatjuk a témát, legalábbis részemről. Csaba van még két igehely, amelyek szerintem rávilágíthatnának arra, hogy a fenevad bizonyos esetekben az Antikrisztust jelöli. Mivel Te is írtad, hogy kicsit már le vagy zsibbadva, szólj, ha majd szeretnél azokról beszélni. Pihenhetünk rá egy-két napot. Vagy mondjam most?  lany3

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #77 Dátum: 2011. Február 26. - 08:58:54
Pusztító utálatosság

Máté 24:15  Ὅταν οὖν ἴδητε τὸ βδέλυγμα τῆς ἐρημώσεως τὸ ῥηθὲν διὰ Δανιὴλ τοῦ προφήτου ἑστὸς ἐν τόπῳ ἁγίῳ, ὁ ἀναγινώσκων νοείτω,
    Hotan ún idéte to bdelügma tész erémószeósz to réthen dia Daniél tú prophétú hesztosz en topó hagió ho anaginószkón noeitó

  15. Mikor azért látjátok majd, hogy az a pusztító utálatosság, a melyről Dániel próféta szólott, ott áll a szent helyen (a ki olvassa, értse meg): (Károli ford)

βδέλυγμα= ami undorít; szörnyűség, irtózat; utálat(osság)
Újsz.1. Minden, ami nem fér meg Isten közelében, ami Isten haragját, visszatetszését váltja ki.
Lk. 16,15. ( a görög szöveget kihagyom) „ami az embereknek magasztos, az Isten színe előtt utálat”
2. Istentiszteleti összefüggésben (vesd össze Ósz.) Jel 17,4.k;”utálatosságot és hazugságot cselekedni” Jel. 21,27
3. Egy sajátos birtokos jelzői kapcsolatban Mt.24,15; Mk. 13,14 (a szinoptikus apokalipszisben) szokásos magyar fordításban „pusztító utálatosság”, ósz. eredetű kifejezés Dán 9,27 11,31  12,11; innen az 1Makk 1,54-ben is, nyilván a templomot elpusztító szörnyűség. Pontosabban a Dán-féle helyek apokaliptikusak és jövőbe utaló jellegűek, az 1makk 1,54 az első elbeszélő, tehát történeti, valóban bekövetkezett eseményre utaló híradás; ebben arról van szó, hogy az oltárra helyezték a „pusztító utálatosságot”. Az őskeresztyén korban Caligula császárnak arra a tervére szokás gondolni, hogy a jeruzsálemi templomban felállíttatja a saját (isteni-császári) képmását: ennek véghezvitelét az időközben bekövetkezett halála akadályozta meg. Így az apokaliptikából átvett mitologikus kép valamilyen bálványistenre és a mögötte meghúzódó, belőle áradó démoni erőkre utal, amelyek – Izrael nem is gondolhatja másképp az ítéletes züllést – a templomban „vetik meg a lábukat” először, és innen kiindulva fertőzik meg az egész nép életét. Nyilvánvaló, hogy ennek az erőnek a munkája totális, az evangélium felfogásában tehát csak arra gondolhatunk, hogy ez a név a keresztyén igehirdetésben körülírással az Antikrisztusra vonatkozik. 



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #78 Dátum: 2011. Február 26. - 10:19:40
Sziasztok! :2smitten:

Köszi Ambrus, számomra ez az értelmezés elfogadható!

Virágom, a királyok személy szerinti értelmezésével  nem az esetleges időtávlat a legfőbb gondom! Néró után a következő királynak akár Napoleont is tekinthetnék...
A probléma az, hogy sátának egy halott embert kellene feltámasztania az antikrisztus személyében!
Valóban képes sátán a szemfényvesztő csodákra, de ez az értelmezés már Isteni túlajdonságokkal ruházná fel! Ebben az esetben akár a sátánisták is számíthatnának egy "úruktól" származó feltámadásra.
Szoval egyre több ellentmondást szűl a szó szerinti értelmezés...
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 26. - 15:50:18 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #79 Dátum: 2011. Február 26. - 15:59:29
Csak azért nem kapcsolódom be, mert már kezd kissé hajmeresztővé válni ez az értekezés. Kedves Virág, attól megnyugodtam egy kicsit, hogy leírtad utoljára, hogy a bibliában nincs ellentmondás. Sőt az Igék sem feszülnek egymásnak. Amikor ilyet tapasztalunk, akkor ezerszázalékra biztos, hogy a fejünkben van a hiba, nem a szövegben. Úgy tűnik, hogy az alapok ki lettek hagyva. Csaba testvér módszere ajánlott, amikor azt keresi, hogy mikor mit jelent az adott környezetben egy egy kifejezés, és máshol mit, és miért. De ezen felül azt is vizsgálni kell, hogy hogyan illik bele a levont következtetés a dogmatikába, amely dogmatika az Isten üdvtervét magyarázza. Kicsit mintha leragadtál volna Virág egy részletnél. Nem tilos túllépni egy ponton, egy idő után, haladva a terv mentén, visszafelé nézve megnyílik. (Nekem most tényleg olyan, mintha egy toronyházat építenétek, de a kilencedik emeletnél kezdve.)
Ha egyszer lesz lehetőséged, próbálj meg egy Varga Zsigmond újszövetségi szótárat beszerezni, az nagyon sok kérdésre segít megkeresni a választ.

Ez a téma, ha ennyire részletesen szeretnénk megbeszélni, megérné az első fejezettől elkezdeni tárgyalni.

Kedves Ambrus!

Ezen a fórumon mindenki kifejtheti a véleményét, sőt még butaságot is szabad írni, tévedni is szabad. Egészen addig, amíg be nem bizonyosodik valakiről, hogy nem hajlandó tanulni. Viszont nem tartanám üdvözlendő fejleménynek, ha a fórumon elhatalmasodna a megfélemlítés szelleme. Nem kell megszégyeníteni azokat, akik más séma szerint gondolkodnak.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 26. - 16:07:27 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #80 Dátum: 2011. Február 26. - 16:03:30
Virágom, a királyok személy szerinti értelmezésével  nem az esetleges időtávlat a legfőbb gondom! Néró után a következő királynak akár Napoleont is tekinthetnék...
A probléma az, hogy sátának egy halott embert kellene feltámasztania az antikrisztus személyében!
Valóban képes sátán a szemfényvesztő csodákra, de ez az értelmezés már Isteni túlajdonságokkal ruházná fel! Ebben az esetben akár a sátánisták is számíthatnának egy "úruktól" származó feltámadásra.
Szoval egyre több ellentmondást szűl a szó szerinti értelmezés...
:2smitten:

Ja, akkor félreértettem. A további ellenvetésekkel nem vitatkoznék tovább.

Ha majd még érdekel ez a téma, akkor szóljál, és megmutatom még azt a két igehelyet, amit reggel említettem.

 :2smitten:

« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 26. - 16:38:27 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #81 Dátum: 2011. Február 26. - 20:00:31
Akkor ezt úgy értsem, hogy megfélemlítettem valakit?


"Viszont nem tartanám üdvözlendő fejleménynek, ha a fórumon elhatalmasodna a megfélemlítés szelleme."
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 26. - 21:32:46 írta Ambrus »



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #82 Dátum: 2011. Február 26. - 20:54:31
Hmm? Ezt most nem igazán értem Ambrus tesó! :hi

Bocsi Virágom, de ma én "paráználkodtam"  picit Barnabás katólikus topicjában!
Most már pihent vagyok erre a témára is, ha van kedved beteheted az említett igéket!
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 26. - 21:08:44 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #83 Dátum: 2011. Február 27. - 09:30:19
Akkor ezt úgy értsem, hogy megfélemlítettem valakit?


"Viszont nem tartanám üdvözlendő fejleménynek, ha a fórumon elhatalmasodna a megfélemlítés szelleme."


Nem az a kérdés, hogy megfélemlítettél-e valakit, hanem az, hogy az ilyen hozzászólások eleve egy negatív szellemiséget képviselnek.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #84 Dátum: 2011. Február 27. - 09:34:06
Bocsi Virágom, de ma én "paráználkodtam"  picit Barnabás katólikus topicjában!
Most már pihent vagyok erre a témára is, ha van kedved beteheted az említett igéket!

Csaba, én örültem, hogy ott voltál.  :szelid: Majd kicsit később hozom az igéket, mert most mással kell foglalkoznom egy időre. Lehet, hogy csak holnapra sikerül.

 :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #85 Dátum: 2011. Február 27. - 15:25:32
Kedves Virág, én nem harcolni fogok veled, nem azért kérdeztelek. Azt kerestem, hogy min kell változtatnom ahhoz, hogy ne bántsak meg senkit. Ezért szerettem volna megtudni, hogy mely szavaimmal félemlítettem meg valakit. Mivel mint vádlott, erre azt kaptam, hogy negatív szellemiséget képviselek. Nehéz lenne úgy védekeznem, hogy nem kapok egyenes választ, ezért nem is próbálkozom ezzel.
Ha az Ige alapján megmutatod, hogy melyik tanításom Igeellenes, akkor annak engedek, és megváltoztatom a véleményemet.  De én abból nem tudok engedni, amit Isten a szívemre helyezett, vagy megértettem az ő jóvoltából. Az nem baj, ha rám haragszol, a baj az lenne, ha az Igének nem akarsz engedelmeskedni. Ezt én nem tudom eldönteni, hogy e téren hogy állsz, nem tisztem ez, nincs is rá felhatalmazásom.
Semmi baj, megértettem az utolsó üzenetedet, majd ha eljön az ideje, akkor folytatjuk.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #86 Dátum: 2011. Február 27. - 18:52:08
Kedves Testvérkéim!
:2smitten:

Mielött tovább folytatnánk e témát, szeretném megosztani veletek az MKE hivatalos állásfoglalását az ilyen és ehhez hasonló helyzetek elkerülésének érdekébben, mint ami jelenleg körvonalazódni látszik számomra e fórumon!
"Ott van az ezeréves birodalom kérdése: Mindössze skizmához vezet, ha vitatod. (Megjegyzem, hogy még csak el sem jutottunk odáig!)
EZÉRT KÁR TENGELYT AKASZTANI. Visszajön az Úr, és majd meglátjuk, mi lesz e téren. Ám attól még Jézus Krisztus Isten marad, és minden teológiai pontunk érintetlenűl marad, akárhogy vélekedünk a millénizmus kérdésében. Komoly hívő testvérek e téren nem nyertek egységes látást. NEM SZABAD EGY SZÁLKÁBÓL NAGY MŰTÉTET KREÁLNI.
(Mi sokkal aprolékosabb részletekbe merűltünk bele, mint az ezeréves birodalom kérdése, nem csoda, ha nem látjuk egyformán e részleteket!)
Nem jó, ha kisebb theológiai hibák vannak, ám ezek némi önfegyelemmel elhordozhatók. (Ez most elsősorban nekem szólt!) E megkülönböztetést mindig tegyük meg. Kis dolgokat nem szabad unos-untalan hánytorgatni.
A skizmák nem terjednek, sőt idővel Ige hatására gyógyulnak. A hívők szoktak Igei tanítás hatására formálodni. A skizmák oka, hogy bűn alá rekesztett értelmünk a Szentírást homályosan ismeri csupán. Ám e homály gyakran oszlik. Nem elvtelenségről van tehát szó, hanem arról, amit Ágostom így fejezett ki: "A nagy dolgokban egység- eretnekséggel nem tárgyalt Ágoston sem-
a kisdolgokban különbözőség-ezt kell tudni hordozni, elszenvéni-, és mindenekben szeretet."
Ez a bölcs theológiai viselkedésmód."

            Szalay Szilárd


A zárójeles megjegyzések tőlem vannak!
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 27. - 22:19:33 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #87 Dátum: 2011. Február 27. - 18:59:30
Szoval ezt a témát lerázhattuk volna annyival, hogy lesz egy hamis egyház, amelyet az antikrisztusi hatalom megsemmísít. Lesz egy antikrisztusi hatalom és egy antikrisztus, akit Jézus semmísít meg, aztán jön az ezeréves birodalom. Ebből talán nem lettek volna atrocitások! Ilyen léptékben is tárgyalhatjuk a Bibliát, de ha részleteiben is el szeretnénk mélyűlni, akkor nem csak az Ige iránt, hanem egymás iránt is szeretettel és tisztelettel és türelemmel kell viseltetnünk!
Majd jelezzétek, ha menni fog!
Áldott szép estét Mindenkinek!
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 27. - 22:18:22 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #88 Dátum: 2011. Február 28. - 08:11:48
Kedves Csaba testvér, tökéletesen egyetértek veled. Nincs is semmiféle bajom egyik Igeszakasz részletes megtárgyalásával sem, ha az kellő tisztelettel és alázattal van az Igével szemben. Azt hiszem ebben egyetértünk. Ami a folytatást illeti, nyitott vagyok rá, azonban jelenleg ennek objektív akadályát látom. A megszentelődő utat járni csak járva lehet. Ha valaki megáll, otthon begubózva, mert nem mer, vagy nem akar lépni, akkor óhatatlan, hogy eltávolodnak egymástól azzal, aki megy, jár. Ilyenkor kommunikációs nehézségek támadnak, bár azonos nyelvet beszélnek, mégsem értik egymást a távolság miatt. Így fordulhat az elő, hogy hogy amikor azt kiáltom, "gyere, meggyógyítlak" (értsd jól) akkor azt hallja, hogy "gyere, meggyilkollak". Félelmes légkör emiatt van. Én senkit sem tudok erőszakkal vinni, ez egy lehetőség volt, amit rám helyezett az Úr. Harag nincs, ha valakit úgy kell segítenem, hogy visszamenjek érte, megteszem, de ha maradni akar, akkor tehetetlen vagyok. Maradjunk annyiban, hogy én is várom a jelzést. Isten veletek!



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #89 Dátum: 2011. Február 28. - 13:21:32
Kedves Ambrus testvérem!

Én úgy gondolom, hogy Isten mindenkit befaragott valahová az Ő testében, s ez a test nem csak a Magyar Kálvinista Egyházból áll!
Éngem is hívtatok, mozdúltam reá, mert mozdított a Szentlélek!
Viszont abban a pillanatban odébb állnék, ha Szalay testvér kijelentené, hogy ma a Magyar Kálvinista Egyházon kivűl nincs igaz egyház!
Ha Virág most nem mozdul, annak mindenképpen oka van, ha pedig valljuk az eleve elrendelést, azt is tudnunk kell, hogy ez az ok az ISTEN!
Ne keressünk mindjárt emberi engedetlenséget, vagy rosszindulatot egymás viselkedésében, igeértelmezésében!
Ha már a magukat őszíntén Kálvinistáknak vallókban is csak  rosszat látjuk, akkor miként tekintünk Jehova Tanúira?
Mindennek van egy Istentől rendelt ideje és terve az ember életében!
Pl. Ha éngem 10 évvel ezelőtt szólítasz meg az evangéliummal kinevetlek!
Emberileg nézve lehetetlen lett volna, hogy hitre jussak!
Senkit sem lehet erőszakkal és bántó megjegyzésekkel mozdítani, ha Isten más időt és utat szánt néki!
Az alázatra nem csak a Bibliával, hanem egymással szemben is szűkségünk van, s sajnos ezt én is gyakran szemelöl tévesztem!
Testvéri szeretettel Írántad:
Csaba
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 28. - 16:45:36 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13