Szerző Téma: A rossz eredete  (Megtekintve 13506 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Dátum: 2016. Szeptember 08. - 23:15:58
Itt szeretném ha beszélgetnénk egy kérdésről.
Félelemmel teszem mert nem akarok az Úr ellen vétkezni.

Valakivel régebben beszélgettem erről a témáról.

Egy kérdés ami indította a gondolatokat:

Mitől nyer értelmet a jó? Vagyis mitel lesz jó a jó? A világosság a világosság?
Persze mondhatjuk hogy a jó az jó és kész.
Hogyan lesz  Isten kegyelmes Isten, ha nincs kinek kegyelmezzen. Vagy hogyan lesz irgalmas?

Bizonyos értelemben, úgy látom, hogy a rosz megjelenése szükségszerü volt - bárhogyan is támadt az - azért hogy a jó értelmet és értéket nyerjen.

Vajon miért mondja az írás, hogy az angyalok is kiváncsian figyelik Isten cselekvését, bánásmódját, munkáját.

Kol 1:16
Mert Õ benne teremtetett minden, a mi van a mennyekben és a földön, láthatók és láthatatlanok, akár királyi székek, akár uraságok, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok; mindenek Õ általa és Õ reá nézve teremttettek;

Róm 11:36
Mert õ tõle, õ általa és õ reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsõség mindörökké. Ámen.

Azt gondolom, hogy elsősorban a teremtett világ nem más mint egy "eszköz", vagy "szintér" ahol Isten megmutatja azt, hogy milyen Ő valójában.



Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 03:51:45
Szia Zoli! :int

Szerintem ez egy olyan téma, amitől nem kell félni, s nem kell elzárni. :szelid:

Én úgy gondolom, hogy a "rossznak", vagy " gonosznak " a létrejötte is fontos.

Talán Sátán esete lehetne ennek a kulcsa.

Ha Isten a Sátánt eleve gonosznak teremtette volna, akkor számomra világos lenne, hogy a teremtett világ csupán egy cirkusz, ahol mindenki egy szerepet játszik, annak érdekében, hogy Istent megdicsőitse.

Az ige viszont így utal a Sátán eredeti állapotára:
Ez.28:
12. Embernek fia! kezdj gyászéneket Tírus királyáról, és mondd néki: Így szól az Úr Isten: Te valál az arányosság pecsétgyűrűje, teljes bölcseséggel, tökéletes szépségben.
13. Édenben, Isten kertjében voltál; rakva valál mindenféle drágakövekkel: karniollal, topázzal és jáspissal, társiskővel és onixxal, berillussal, zafirral, gránáttal és smaragddal; és karikáid mesterkézzel és mélyedéseid aranyból készültek ama napon, melyen teremtetél.
14. Valál felkent oltalmazó Kérub; és úgy állattalak téged, hogy Isten szent hegyén valál, tüzes kövek közt jártál.
15. Feddhetetlen valál útaidban attól a naptól fogva, melyen teremtetél, míg gonoszság nem találtaték benned.

Szóval úgy vélem, hogy a Mindenható Isten eleve tisztában volt azzal, hogy az Általa erkölcsi felelősséggel teremtett lények közül lesznek, akik behozzák a bűnt a világba.

No nem azért, mert Isten ezt előre jól kitervelte. Szerintem, hogy ez megtörténhetett, megintcsak nem a megengedő akarat, hanem Isten hosszantűrésének következménye.

Az egy másik kérdés, hogy Isten a tőle függetlenül kialakúlt gonoszságot, bűnt képes volt saját dicsőségének és tulajdonságainak bemutatására felhasználni.

Igaz, hogy valóban mindnyájan Isten tulajdonai vagyunk, s nem önmagunkért, hanem az Ő dicsőségére kaptuk az életünket.
Az is igaz, hogy Isten megdicsőitését egyetlen teremtménye sem tudja elkerűlni, mert vagy a kegyelmét, vagy az igazságosságát, vagy a szuverenítását és egyéb tulajdonságait fogja dicsőiteni, ha akarja, ha sem...
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 09. - 04:11:20 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 04:01:39
Idézet
Szerintem ez egy olyan téma, amitől nem kell félni, s nem kell elzárni. :szelid:

Ok. Akkor majd átlehet helyezni, ha gondolod.

Igen fontos szerepet játszik ebben a témában az, hogy hogyan és mikor vált gonosszá a Sátán. Isten miért nem büntette meg, itélte el vagy pusztította el azonnal, a lázadása után. Miért tette ki az embert, vagy a teremtett világot annak a veszélynek, hogy a Sátán bele rondítson, ha csak nem ez is az Ő tervét és megdicsőitését mozdította előre.   nemertem


Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 04:16:57
Isten a Sátánnal és a bukott angyalokkal szemben, -az Ő bölcsességének akarata szerint- nem mutatta meg a kegyelmes mivoltát.
Ezt a tulajdonságát, számomra felfoghatatlan módon, rajtunk embereken keresztül gyakorolja.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 04:23:27
Igen.
Kegyelmét nem mutatta meg, de még is megengedte tovább létezésüket, és ezzel út nyílt arra, hogy az ember megkisértessék, és a teremtett világban elhatalmaskodjon a gonosz. Ezt meg akadájozhatta volna egy egyszerű itélettel a gonosz felett. De még is megengedte tovább létezésüket. S ezt szerintem egy bizonyos célal tette.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 04:37:19
Azért veszélyes gondolatok ezek, mert a gyenge hitű embert kételkedésbe sodorhatják az e féle gondolatok.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 08:23:01
Lehet, hogy én értem rosszul, de az angyalok bukása, már az ember elbukása után történt. (szerintem)
Tényleg elhatalmasodott a bűn a földön, de akkor jött az özönvíz.
A bukott angyalok pedig rabságba kerültek.

Az öröklött bűn és Sátán pedig szép lassan megint megfertőzi a földet.

Hogy Isten ezt még mindig tűri, szerintem a választottak számának beteljesedése miatt van. :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #7 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 08:50:08
Úgy tudom, hogy az özönvíz idején megromlott angyalok egy másik csapat lehetett, nem akik a Sátán megromlásakor vele tartottak.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 09:08:53
Szerintem is több ilyen társulat van. Az elsőről nem Ádám bűne után beszél az írás? :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #9 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 09:16:33
Vannak olyan igehelyek, amik erre utalhatnak, és még hogy a Sátán is az ember megjelenése után romlott meg. Más igehelyekből úgy tűnik, hogy a Sátán és a vele tartók már az ember teremtése előtt elbuktak.

Összességében jelenleg mégis úgy látom, hogy már az ember előtt megtörtént a Sátán bukása.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 09:22:26
Azt én is úgy gondolom, hogy Sátán Ádám előtt bukott el, de a démonai mikor?

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #11 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 09:29:21
Vele együtt szerintem. És most is garázdálkodnak.

Az özönvíz előtti házasodós angyalok viszont már le vannak lakatolva.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2016. Szeptember 09. - 21:23:24
Egyet értek Virággal.

Az érdekes az, hogy az özönvíz előti bukást az Úr azonnal büntette, vagyis meglettek kötözve az utólsó ítélet napjára.
Addig a Sátánnal résztvevő lázadó angyalok nem. Ők szabadok. Ez érdekes. Gondolom ez célall történt. az Isteni terv része.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #13 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 01:37:04
Van egy pár igen érdekes rész a Bibliában:

Bírák 9:23 
De Isten egy gonosz lelket küldött Abímelek és Sikem polgárai közé, ezért Sikem polgárai hűtlenek lettek Abímelekhez.

1Sám 16:14
És az Úrnak lelke eltávozék Saultól, és gonosz lélek kezdé gyötörni õt, mely az Úrtól küldetett.

1Sám 18:10
Másnap pedig megszállta Sault az Istentõl küldött gonosz lélek, és prófétálni kezde a maga házában; Dávid pedig hárfázott kezével, mint naponként szokta, és a dárda Saul kezében vala.


1Kir 22:19 -23
És monda Mikeás: Azért halld meg most az Úr beszédét:
 Látám az Urat az õ székiben ülni, és az egész mennyei sereget az õ jobb- és balkeze felõl mellette állani.
És monda az Úr: Kicsoda csalja meg Akhábot, hogy felmenjen, és elvesszen Rámoth Gileádnál? És ki egyet, ki mást szól vala hozzá.
Akkor elõjõve egy lélek, a ki az Úr eleibe álla, és monda: Én akarom megcsalni õt. Az Úr pedig monda néki: Miképen?
És felele: Kimegyek és hazug lélek leszek minden õ prófétáinak szájában. Akkor monda az Úr: Csald meg és gyõzd meg; menj ki, és cselekedjél úgy.
Ímé az Úr a hazugságnak lelkét adta mindezeknek a te prófétáidnak szájába; és az Úr szólott veszedelmes dolgot ellened.


Van még egy érdekes rész a Bibliában ami ellentmondásnak látszik, de szerintem nem az. Hanem hasonló az 1Kir 22:19 -23-ban történtekhez.
Az Úr haragra gerjedt az Iráel népe ellen és eldöntötte, hogy megbünteti, de a kisértés a Gonosz által történt.

2Sám 24:1
Ismét felgerjede az Úrnak haragja Izráel ellen, és felingerlé Dávidot õ ellenek, ezt mondván: Eredj el, számláld meg Izráelt és Júdát.

1Krón 21:1
Támada pedig a Sátán Izráel ellen, és felindítá Dávidot, hogy megszámlálja Izráelt.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #14 Dátum: 2016. Szeptember 10. - 17:02:39
Dáviddal kapcsolatban az jutott eszembe, hogy ő, mint király, alá volt rendelve a királyi törvénynek, melynek egyik parancsa az, hogy másoltassa le a törvényt és tanulmányozza, legyen mindig vele, bárhová megy, és nyilván e szerint kellett élnie magánléletét is, királyi életét is, ítélnie is, stb.
Tehát, amikor Isten megengedte a gonosz léleknek a kísértést, hogy felingerelje, Dávidnak bizony azonnal meg kellett volna emlékeznie arról, mit mond a népszámálással kapcsolatban Isten Igéje, vagy utána kellett volna olvasnia.
A gonosz tulajdonképpen Dávid rossz tulajdonságaira hatott, szerintem, és indulatosságára... eléggé hirtelen természet volt :) párszor hirtelen hozott döntéseket.... meg hát ő mégis csak egy nagy király.... :)
Ezzel Isten rámutatott Dávid gyengéjére, amit aztán volt alkalma korrigálni...

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.