Szerző Téma: Ihletett, de miként?!  (Megtekintve 58659 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #345 Dátum: 2018. Október 27. - 23:44:30
Most sem kedvem sem időm, hogy el kezdjük tanulmányozni a Római levelet.

Elmélkedés indítónak, a Róm.7 részhez:

Avagy nem tudjátok-é atyámfiai, mert törvényismerőkhöz szólok, hogy a törvény uralkodik az emberen, a míg él?

Kiknek szól ez a rész?

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Aksza

  • Barátkozó
  • *
  • Hozzászólások: 205
  • Nem: Nő
Válasz #346 Dátum: 2018. Október 28. - 00:27:05
Most sem kedvem sem időm, hogy el kezdjük tanulmányozni a Római levelet.

Elmélkedés indítónak, a Róm.7 részhez:

Avagy nem tudjátok-é atyámfiai, mert törvényismerőkhöz szólok, hogy a törvény uralkodik az emberen, a míg él?

Kiknek szól ez a rész?

Ez a zsidóknak.
De már az, hogy "nincsen immár semmi kárhoztatásuk azoknak, akik Krisztus Jézusban vannak", az már azokhoz szól, akik Krisztus Jézusban vannak. Ha ezek csak a zsidók szerinted, akkor legyen.

De ha Te úgy gondold, hogy az egész Római levél kizárólag a zsidóknak szól, akkor gondold úgy.

Sajnos nekem erre tovább sem időm, sem kedvem, mert ezzel az erővel inkább hitetlen fórumokon vitázok hitetlenekkel a Bibliáról, ahogy eddig is tettem. Az idő rövidre van szabva, ahogy Pál apostol mondja, ilyen zabhegyezésre nem futja.

Igazából nem gondoltam, hogy egy keresztény fórumon is vitáznom kell a Biblia ihletettségéről és jelentőségéről, nem ezért jöttem ide. Lassan 10 éve evangélizálok és vitázok a neten hitetlenekkel, ateistákkal, ezoterikusokkal, és mindenféle nézetűekkel, de keresztényekkel soha. Keresztény fórumra nem is szoktam menni, ez a második, ahová eddig regisztráltam. Keresztényekkel, sosem szoktam vitázni, mert minek. Nekünk nem egymást kell győzködni a Biblia igazáról, hanem a hitetleneket.

Te pedig hívő keresztény ember vagy, kedves Zoltán, és én ennek nagyon örülök, úgyhogy veled szemben nekem nincs semmiféle feladatom az Úrtól. Szerintem a főbb kérdésekben nincs különbség köztünk, amit meg másképp értünk, Isten majd azt is ki fogja jelenteni nekünk.

Kedves Csaba, neked pedig megvan a magad véleménye a Bibliáról, ez nem az ismereteid hiányából fakad, ez a Te döntésed, hiszen minden információ a rendelkezésedre áll a Biblia ihletettségéről abban topicban, amit fentebb belinkeltem, és ahol Kálmán posztjait lájkoltad is. Úgyhogy veled sincs értelme vitázni.

Szóval köszi a társalgást, de én innen lépek.



Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #347 Dátum: 2018. Október 28. - 00:38:48
Nem tudom, hogy szándékosan, vagy csak úgy nem érted azt amit írok.
Nem mondtam, hogy az egész Római levél a Zsidóknak íródot, hanem azt, hogy a 7 rész, amire éppen te hivatkoztál a bűn felismerése véget.

Így tényleg haszontalan a beszélgetés, ha fojton kiforgatod, vagy félre érted azt anit írok.

Jó éjt.


Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #348 Dátum: 2018. Október 28. - 09:12:52
[valasz author=Aksza link=topic=920.msg88360#msg88360 date=1540676387]

[/valasz]

:D
No, ha van egy ilyen remek topic a fórumon, akkor te mit hitvitatkozol itt velünk?
Ja, bocs te nem vitatkozol, hanem eszmét cserélsz.
A vitába mi estünk, mivel nem értünk egyet az eszméiddel.
Fura egy felfogásod van az már tuti.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #349 Dátum: 2018. Október 28. - 09:33:16
Idézet
Biblia nélkül, ami akkor még csak az Ószövetségből állt, Jézus hiába töltötte volna be a szolgálatát, semmiféle bizonyíték nem lett volna arra, hogy tényleg Isten Fia, és tényleg megváltott minket. Még a feltámadása sem lett volna hiteles, hisz ő maga mondja, hogy ha valaki nem hisz Mózesnek és a prófétáknak, azt az Ő feltámadása sem győzi meg. Azaz a feltámadásának a bizonysága Mózes és a próféták bizonyságával együtt érvényes. Tehát a Biblia (Ószövetség) nélkül a megváltás nem érte volna el a célját.

Tegyük fel, hogy Isten úgy dönt, hogy legyen meg a Megváltás nem sokkal a bűnbeesés után, a Törvényadás előtt.
Vajon Ábel, Énok, Noé, Ábrahám és más Isten embere meg tudott volna-e térni? Felismerhették volna-e a meglátogatásuk idejét Ószövetség, Mózes, Próféták, írások nélkül?
Én úgy gondolom, hogy ők felismerték a Krisztust így is...

             :morfondirozik:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #350 Dátum: 2018. Október 28. - 09:47:39
Kedves Csaba, neked pedig megvan a magad véleménye a Bibliáról, ez nem az ismereteid hiányából fakad, ez a Te döntésed, hiszen minden információ a rendelkezésedre áll a Biblia ihletettségéről abban topicban, amit fentebb belinkeltem, és ahol Kálmán posztjait lájkoltad is. Úgyhogy veled sincs értelme vitázni.

Szóval köszi a társalgást, de én innen lépek.

Kedves Aksza!
Ennek a topicnak a megnyítására pont az olyan szellemiséget képviselő emberek sarkalltak, mint amilyennel te magad is rendelkezel.
Nem véletlenül lett pont ez a címe.

Katasztrófális, amikor valaki nem tud különbséget tenni Isten Fia a testté lett Ige közt és a Biblia közt, amelyet szintén szokás igének nevezni.
Aki számára a kettő szétválasztása és más szinten kezelése nem megy, azok még mindig ott tartanak, mint az ószövetségi írástudók.
Az írásokban keresed az örök életet, holott az Jézus. Messze felette állva a Bibliának, s attól teljesen szuverén módon létezve.

Nem a Bibliához és annak tökéletességéhez, hanem Krisztushoz és Krisztuséhoz kell megtérni.

Minden jót neked!
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 28. - 10:05:45 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #351 Dátum: 2018. Október 28. - 09:58:00
[valasz author=Kamilla link=topic=920.msg88370#msg88370 date=1540715596]

[/valasz]
Ha fel nem is ismerték, mivel nem az ő idejükben jelent meg, de Jóbhoz hasonlóan hittek benne.
Az üdvösség elsősorban hitből van.
A kortársai felismerhették hiszen szemtől-szembe látták.
Számunkra ismét a hit az ami dominál...
:szelid:
Ehhez pedig akár elegendő az evangliumokról hallani, nincs szűkség a teljes Bibliára, bármennyire is kardoskodnak sokan mellette.
Zoli, Akszának is leírta a dolgok sorrendjét, de képtelen volt hittel elfogadni, vagy megértenni.
Ő egy Bibliához kötött Krisztusban hisz...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #352 Dátum: 2018. Október 28. - 11:38:20
Idézet
Biblia nélkül, ami akkor még csak az Ószövetségből állt, Jézus hiába töltötte volna be a szolgálatát, semmiféle bizonyíték nem lett volna arra, hogy tényleg Isten Fia, és tényleg megváltott minket. Még a feltámadása sem lett volna hiteles, hisz ő maga mondja, hogy ha valaki nem hisz Mózesnek és a prófétáknak, azt az Ő feltámadása sem győzi meg. Azaz a feltámadásának a bizonysága Mózes és a próféták bizonyságával együtt érvényes. Tehát a Biblia (Ószövetség) nélkül a megváltás nem érte volna el a célját.

Tegyük fel, hogy Isten úgy dönt, hogy legyen meg a Megváltás nem sokkal a bűnbeesés után, a Törvényadás előtt.
Vajon Ábel, Énok, Noé, Ábrahám és más Isten embere meg tudott volna-e térni? Felismerhették volna-e a meglátogatásuk idejét Ószövetség, Mózes, Próféták, írások nélkül?
Én úgy gondolom, hogy ők felismerték a Krisztust így is...

             :morfondirozik:


Szerintem felismerték volna. Miért gondolom így, hát azért, mert Jézus idejében sem a Mózes, a Próféták , vagyis az Ósz. írások kijelentése alapján ismerték fel. Sőt, ha jól belegondolunk, azok félre magyarázása miatt utasították el, meg a szívük keménysége miat. Akik meg felismerték azok meg Jézus tanítása, cselekedete, személye miatt Ismerték fel, ugyanakkor azért mert az Atya kijelentette nekik (Péternek mondja Jézus : ...  mert nem test és vér jelentette ezt meg néked, hanem az én mennyei Atyám. Mt 16:17


Ugyanakkor nagyon érdekes, hogy nekem is Jób jutott eszembe, vajon ő mi alapján Ismerte és szentelte meg az Istent az éltében, mert biztos, hogy nem az Írások alapján, mivel még akkor nem volt. Vagy akár Énók aki Istennel járt, max, Ádámtól tanulhatott Istenről és az igazságról.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #353 Dátum: 2018. Október 28. - 13:17:08
Jób jól mutatja az ihletés mibenlétét.
Bizonyára Isten megszólította őt, ha az elméjében rögzűlt a kijelentése:
"Tudom, hogy az én Megváltom él..." Se ószövetségi kánon, se komplett Biblia nem volt a kezében.
Az ő könyvéből viszont az is kiderült, hogy egy ihletett személy nem vált tévedhetetlenné és az emberi gondolatai és érzelmei is belekerültek az írataiba.
Így már azok sem voltak sem tökéletesek, sem tévedhetetlenek, sem csalhatatlanok. Ettől azonban ő miért ne lehetett volna ihletett szerző?
S a Biblia ugyan miért ne lehetne Istentől ihletett, mert van benne hiba?!

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #354 Dátum: 2018. Október 30. - 08:31:52
[valasz author=Aksza link=topic=920.msg88336#msg88336 date=1540668342]

[/valasz]

Idézet
Biblia nélkül, ami akkor még csak az Ószövetségből állt, Jézus hiába töltötte volna be a szolgálatát, semmiféle bizonyíték nem lett volna arra, hogy tényleg Isten Fia, és tényleg megváltott minket. Még a feltámadása sem lett volna hiteles, hisz ő maga mondja, hogy ha valaki nem hisz Mózesnek és a prófétáknak, azt az Ő feltámadása sem győzi meg. Azaz a feltámadásának a bizonysága Mózes és a próféták bizonyságával együtt érvényes. Tehát a Biblia (Ószövetség) nélkül a megváltás nem érte volna el a célját.

"Még a feltámadása sem lett volna hiteles, hisz ő maga mondja, hogy ha valaki nem hisz Mózesnek és a prófétáknak, azt az Ő feltámadása sem győzi meg. Azaz a feltámadásának a bizonysága Mózes és a próféták bizonyságával együtt érvényes".

Csak most lettem figyelmes, erre.

Mennyire ki lehet csavarni az igét, és mit bele nem lehet tévesen magyarázni egy igébe ami teljes másról szól. Az az ige értelmezésének  „megerőszakolása”. Bizonyítéka annak mit jelent ha kiragadunk egy igét, és nem nézzük meg, hogy az adott kijelentés miért, mikor, kinek, és milyen körülmények közt hangzottak el.
Mikor Jézus ezeket mondta, nem azt akarta elmondani, vagy tanítani, hogy az Ő feltámadása csak Mózes és a Próféták bizonyságával együt érvényes, hanem azt, hogy aki nem hisz az igének, azt a csodák – vagy akár a (egy) feltámadás sem fogja meg győzni. Itt a HIT-en volt a hangsúj (Hit vs. Látás) s nem azon, hogy mi bizonyítja vagy nem, teszi érvennyessé vagy nem, Krisztus feltámadását.

Krisztus feltámadását semmi sem teheti érvényesé, mert az érvényes volt önmagábban. Legfeljebb hitelességről beszélhetnénk.

 Krisztus feltámadása az írások szerint történt ami természetesen egy bizonyíték, ugyanakkor, maga  Krisztus tette az hitelessé, és a Tanítványok és még jó néhány - (500)- ember bizonysága. Ugyanakkor ebben is meg marad a hit jelentősége. Mind ezek ellenére, nagyon sokan nem hittek és hisznek a feltámadásban.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 30. - 10:03:19 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #355 Dátum: 2018. Október 30. - 08:51:02
Kb. Ez Történt a Jn.1.1 –el és a  Jn.1.14 –el is.

Fel kell tenni azt az egyszerű kérdést, hogy János mikor az evangéliumot írta, mit akart ott tudtul adni. Kiről írt? Ki volt az írásának az alanya, főszereplője?

Az Ige – mint kijelentés, írás, (a Biblia) – testé létele , vagy a Fiú  testé létele - aki az Atyánál, Az Atyában, aki Isten Fia, aki Maga Isten, akinek nincs kezdete, aki örökké való? Ilyen csodálatos személy a Messiás, és ennek a testé lételének a leírása, a világba való bejövetelének, mikéntjét, és hogyanját, és azt, hogy hogyan fogadtág ezt az eljövetelt, próbálja bemuttni János.

Milyen érdekes, hogy még János is azt, mondja, hogy senki és semmi (írott ige),  nem tudja kijelenti úgy az Atyát mint a Fiú, aki az Istenből (az Atyából) származik.
Jn 1:18  Az Istent soha senki nem látta; az egyszülött Fiú, a ki az Atya kebelében van, az jelentette ki őt.

Máté és Lukács is az evangéliuomot Jézus származásával kezdi. Kicsoda Jézus? És megtaláljuk a családfáját (Anyai Ág), Lukácsnál egész Aádámig (Istenig)
János bemutatja nekünk, Jézus a Messiás,  Isteni származását (Atyai ág) – Ő aki Istentől származik, sőt aki maga Isten .
Ez még Máténál is megtalálható:

Mt 1:23 Ímé a szűz fogan méhében és szűl fiat, és annak nevét Immanuelnek nevezik, a mi azt jelenti: Velünk az Isten.

A Jn.1.14 – el kapcsolatban még annyit, hogy meg lehet figyelni, mennyire nem az írott kijelentésről van szó, vagy, hogy mennyire nem szabad azt érteni rajta (Itt is Isten Fiúról a Fiú-ról van szó).
Nézük meg azt az ellentétett ami a 14 –es a 17 vers között van.

Jn 1:14  És az Íge testté lett és lakozék mi ,a ki teljes vala kegyelemmel és igazsággal.

Jn 1:17   Mert a törvény Mózes által adatott, a kegyelem pedig és az igazság Jézus Krisztus által lett.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 30. - 09:00:36 írta Zoltan »

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #356 Dátum: 2018. Október 30. - 09:42:38
:like:
Ezért mondom én Zoli, hogy a Protestantizmusban a Biblia egyszerűen beült Krisztus trónjára.
Keresztyének ítélgetik egymást általa, mintha valóban képes lenne az megítélni az embert az indítékaival együtt.
Amilyen valakinek a viszonya a Bibliához, olyan Jézushoz, vagy Istenhez is.
Aki kritizálni meri, az Istent kritizálja...
S persze az ihletett voltát is megkérdőjelezi.
Aztán, ha megkérdezem, hogy mit is jelent az ihletés, megintcsak valami megfoghatatlan vallásos maszlag a válasz, vagy a hasonló elmebajok: "Isten az eredeti héber nyelven lediktálta a Szentírást".…
« Utoljára szerkesztve: 2018. Október 30. - 09:44:39 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #357 Dátum: 2019. November 26. - 18:45:51
Érdekes írás, az evangélikus napi igék rovatból:



Lelki útravaló a mai napra


Fényözön árad az igazra és öröm a tiszta szívűekre. (Zsolt 97,11)
Boldogok, akik sírnak, mert ők megvigasztaltatnak. (Mt 5,4)

Az arisztotelészi logika foglyai vagyunk. Pedig a Biblia inkább a keleti kultúrkör nyelvén íródott. A mi agyunk számára felfoghatatlan, hogy két egymással ellentétes dolog egyszerre igaz lehet. A keleti gondolkodásban ez természetes. A Szentírás tele van paradoxonokkal, nemcsak el, hanem be is kéne fogadnunk őket. Indoklás nélkül is nagy mélység, üzenet van bennük: „Boldogok, akik sírnak...” Hagynunk kell, hogy az üzenet ki tudjon bomlani az értelmünkben.

Csendben ízlelgessük kicsit ezeket a jól ismert, szent paradoxonokat:

A végtelen Isten törékeny csecsemőként jött el ebbe a világba.
Jézus teljesen Isten és teljesen ember.
A teremtő és gondviselő Isten, aki mindannyiunknak helyet készített a világban, nem kap tőlünk helyet, csak egy istállónyit, azt is alig.
Krisztus megüresítette önmagát, hogy mindenek Ura legyen.
Az utolsók az elsők, az elsők az utolsók.
Legyenek köztetek a legkisebbek a legnagyobbak!
Aki meg akarja menteni az életét, elveszti, aki pedig elveszti az életét Jézusért, megtalálja.
Az ember egyszerre bűnös és megigazult. (Luther Márton)
A keresztfa kudarca a megváltás győzelmét hordozza.
Az úrvacsora egyszerre ostya és Jézus teste, bor és Jézus vére.

Boldogok, akik sírnak. Jobb megvigasztaltnak lenni, mint sosem sírni? Reklámok zúdítják ránk a különböző megvásárolható áruk ígérte örök boldogság elvárását. A vigyor a siker védjegye. A könnyek gyöngeség. Pont ezek a gyöngeségek ránthatnak ki minket a mesterséges világ fogaskerekei közül a valódi életbe. Gyöngeségben életerő.

Kellenek ezek a paradoxonok.

Az Úr világossága törjön be életed árnyékaiba, sötétségeibe! De vállald az utadat homályon és éjszakán át, hogy éppen ott megláthasd, és nyilvánvalóvá váljon az Úr jelenlétének ragyogó fénye! Ámen.


Novotny Dániel
2019. november 24.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #358 Dátum: 2019. November 29. - 17:09:24
Számomra nem paradoxon, amit Jézus állít, hiszen megmagyarázza. Valószínűleg nem a felettünk lakó elmebeteg nőről beszél, aki állandóan hisztériásan zokog.

Nekem az egy nagy paradoxon, amikor az igét a szövegkörnyezetétől függetlenül magyarázzák, s boldog lesz minden idióta aki zokog...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #359 Dátum: 2019. December 06. - 09:12:19
Ebben a magyarázatban nekem az első gondolat tetszett: "az arisztotelészi logika foglyai vagyunk". És ez a belénk ivódott látásmód más, mint amiben az ókori Izrael élt. Szerintem ezt fontos szem előtt tartani, amikor a Bibliáról és az egyes igékről gondolkodunk.
A boldogok, akik sírnak - esetében, igen, itt Jézus megmagyarázta, hogy hogyan érti. De van sok igehely, ahol nincs megmagyarázva. Számomra összességében volt érdekes a mi és az ókori keletiek gondolkodásának összehasonlítása, nem ezzel a konkrét igehellyel kapcsolatban.


Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1