Szerző Téma: Ahogy én a Bibliát kritizálom  (Megtekintve 4898 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2019. Február 16. - 13:58:59

Mivel egy frissen regisztrált tagunk törlési kérelmének okai között szerepelt, hogy kritizálom a Bibliát, úgy érzem ideje összefoglalnom, hogy konkrétan mit kritizáltam vele kapcsolatban.

1, A szó szerinti ihletettség teoriáját.

2, A Biblia kanonizációjának elmisztifikálását.

3, Egyes igehelyek mondandójának szándékos elferdítését néhány keresztyén mítosz kedvéért.

4, Jézus munkájának, címének ill. tisztjeinek átruházását a Bibliára.
(Szintén a kiragadt igehelyek félremagyarázásával.)

5, A bibliai könyvek szerzőjének személyét.
( Pl. Mózes V könyvét nem Mózes írta)

6, Kritizálom a Biblia egyes kijelentéseinek örök érvényű voltát.

7, Kritizálom, hogy a bibliai könyvek szerzőinek saját vágyait,reményeit, megtapasztalásait Isten kijelentésének tekintsük.

Amennyiben a fenti pontok bármelyikét, bárki konkrét tényekkel képes megcáfolni, hajlandó vagyok azt kézséggel és nyilvánosan visszavonni!
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 16. - 13:59:32 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Irma

  • Diakónus
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4262
  • Nem: Nő
Válasz #1 Dátum: 2019. Február 16. - 19:09:09
Én azt gondolom, hogy egy ilyen vita sok félreértésnek ad helyet, ezért ha belementek, akkor jó lenne ezt csak a tagoknak fenn tartott topicoc közt lefolytatni.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2019. Február 16. - 22:08:51
[valasz author=Irma link=topic=1002.msg89367#msg89367 date=1550340549]

[/valasz]

A tényszerű viták nem érzelmekre, indulatokra alapulnak. Pusztán tényekre.
Ha az esetlegesen kialakuló vita ettől eltér, azonnal áthelyezem egy zárt topicba, innét pedig törlöm.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #3 Dátum: 2019. Február 17. - 13:21:04

Mivel egy frissen regisztrált tagunk törlési kérelmének okai között szerepelt, hogy kritizálom a Bibliát, úgy érzem ideje összefoglalnom, hogy konkrétan mit kritizáltam vele kapcsolatban.

1, A szó szerinti ihletettség teoriáját.

2, A Biblia kanonizációjának elmisztifikálását.

3, Egyes igehelyek mondandójának szándékos elferdítését néhány keresztyén mítosz kedvéért.

4, Jézus munkájának, címének ill. tisztjeinek átruházását a Bibliára.
(Szintén a kiragadt igehelyek félremagyarázásával.)

5, A bibliai könyvek szerzőjének személyét.
( Pl. Mózes V könyvét nem Mózes írta)

6, Kritizálom a Biblia egyes kijelentéseinek örök érvényű voltát.

7, Kritizálom, hogy a bibliai könyvek szerzőinek saját vágyait,reményeit, megtapasztalásait Isten kijelentésének tekintsük.

Amennyiben a fenti pontok bármelyikét, bárki konkrét tényekkel képes megcáfolni, hajlandó vagyok azt kézséggel és nyilvánosan visszavonni!



Van, amikkel egyetértek. Az 1-sel, a 3-sal (persze, lehet, hogy nem ugyanazoknál az igéknél mindig), az 5-sel. A 2-es pontnál, én úgy gondolom, hogy valóban azok a könyvek kerültek a Kánonba, amiknek kellett, ami Isten akaratával egyezik. A 4-es ponttal is egyetértek nagyjából, valóban több dolgot a Bibliának tulajdonítanak, amik Jézusról szólnak. De én elfogadom azt is, hogy amikor a Bibliában az szerepel, hogy ige, Isten igéje, az van, amikor tényleg Istennek egy kimondott üzenete, gondolata, és nem Jézus.
A 6-os ponttal azt hiszem egyetértek, ha ugyanarra gondolunk. Pl. vannak az ó szövetségi időkre vonatkozó dolgok, amik most, az új szövetségi hívők számára már nem követendő, nem kötelező, de tanulságos.
A 7-es ponttal nem tudok azonosulni. Az Ószövetségről van egy olyan bizonyságunk, hogy a teljes Írás Istentől ihletett.

Nekem lenne egy 8-as pontom. Vallom, hogy a bibliai könyvek közül egyik sem tekinthető kisebb értékűnek a többinél, és hogy nem hiányos a kánon.

df1

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2019. Február 17. - 14:24:11
Én azt  a 2-es pontban nem állítottam, hogy a Bibliában vannak olyan könyvek, amelyek nem odavalóak.
Viszont állítom, hogy azon  feltételek alapján, amelyek a kanonizáció alapjául szolgáltak, más íratoknak is van helye a Bibliában.
A katolikus kánonba ez jobban érvényesül.
Az elmisztifikáláson pedig azt értem, amit a szó szerinti ihletettség kapcsán is. Isten nem válogatta ki személyesen a Biblia könyveit, abban az emberi tényezőnek is jelentős szerepe jutott.
:2smitten:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2019. Február 17. - 14:37:52
Azt sem cáfoltam, hogy időnként a Bibliában az "Isten Igéje" - kifejezés nem a testté lett Krisztusról, hanem Isten kijelentett gondolatairól, szaváról beszél.
A 6.pontban részben értünk egyet, számomra fontos, hogy ki, kinek, mikor és miért mondja.
A 7.pontban részben a 6.-ban foglaltak miatt sem értünk egyet.
::szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2019. Február 17. - 15:17:42
A 8.pontra azt tudom mondani, hogy az üdvösségünk szempontjából az evangéliumok minden más könyvnél értékesebbek.
Ami előtte és utánna írva van, azok nélküle semmit sem érnek.
Az evangéliumokban leírtak önmagukban, hittel elfogadva bárkit üdvözíthenek, anélkül hogy bármit tudna pl. Mózesről ill. a könyveiben irottakról...
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 17. - 15:20:40 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2019. Február 18. - 21:48:54
Természetesen nem szabad elfelejteni, hogy minden egyes bibliai kijelentés egy konkrét történelmi és kulturális környezetben hangzott el. Ez a megállapítás azonban egyáltalán nem vonatkozik a tulajdonképpeni kijelentésre, vagy bármely előírás, követelmény időbeli érvényességére. Az egyértelmű bibliai értelmezés szerint Isten a Szentírás által szól az emberekhez, mégpedig minden kultúra és kor emberéhez...

Ezek a kijelentések keletkezésük történelmi és kulturális keretein túl a Biblia kortalan tanításai, amelyek érvényességét Isten végtelen bölcsessége szavatolja...
A keresztyéneknek tudomásul kell venniük, hogy Isten Szava nem mindig felel meg az éppen uralkodó korízlésnek. De a Biblia éppen a másféleségével fejti ki szükséges, ideológiákat bíráló kompetenciáját."
Michael Kotsch: Kegyes bibliakritika c. írásából

(Éjféli Kiáltás 2018. augusztusi szám)


" Ezek a kijelentések keletkezésük történelmi és kulturális keretein túl a Biblia kortalan tanításai, amelyek érvényességét Isten végtelen bölcsessége szavatolja..."

Na itt van valami, amit megint kritizálnék!

Egy másik topic szól arról, hogy lehet-e kenyérkéregető egy hívő.

A hagyományos igeértelmezés szerint ez kizárt, éppen a feljebb idézett " szabály " alapján.
Ugyanis van egy igevers, amely a következőket állítja:


Zsolt. 37:25.Gyermek voltam, és már megvénültem, de nem láttam, hogy elhagyottá lett volna az igaz, sem azt, hogy magzata kenyeret kéregetett volna.

Ez valóban a Biblia örök érvényű kijelentése?

Először tisztázzunk néhány egyszerű kérdést!
Dávid azt mondja, hogy Isten nem látott még ilyet, vagy ő nem látott?
Itt Dávid megtapasztalásáról beszél a Biblia, vagy Isten kijelentéséről?

Talán könnyebb eldönteni a dolgot, ha felidézzük Lukács evangélium 16. részéből Lázár történetét.
Jézus, Lázár személyében név szerint megnevez egy koldust, aki Ábrahám keblére kerül a halála után. Ebből nyilván következik, hogy igaz ember volt, s kenyérkéregető.

Gyakorlatilag egy Krisztusban hívő ember számára, már ez elegendő bizonyíték arra, hogy ez nem a Biblia minden korszakon átívelő örök érvényű tanítása.

Milyen tények szólnak még a fenti megállapítás mellett?

Az egyik legfontosabb a gyakorlati tapasztalat, amikor egy-egy ingyenkonyhán találkozhatunk olyan keresztyénnel, aki sorban áll az ingyen ételért...

A másik tény a Zsoltár folytatásának szövege:
26.
Mindennap könyörül és kölcsönad, és magzata áldott.

Ugye azért ezek az állítások mód felett vitathatóak?

Milyen óriási hibát követünk el, ha a 25. verset Isten örök érvényű kijelentéseként kezeljük?

1, Kétségbe vonjuk Jézus tudását, szavát, Dávid személyes tapasztalatával szemben.
2, Igaztalannak állítjuk be azokat a testvéreinket, akik akár "koldulásra" kényszerülnek.
3, Hazuggá tesszük a Bibliát a valósággal szemben.

Dávid igazat írt-e a Zsoltárokban?

Számomra nem kétség, hogy igazat írt!
A saját tapasztalatát írta le, s igyekezett is ebben élni. Gondoljunk csak Jonathán mozgássérült gyermekére, akit a saját asztaláról etetett. Ezzel a biztos koldulástól mentette meg.

Ha a keresztyénség nem változtat a Bibliához való viszonyulásán, (A benne foglalt emberi kijelentéseket, véleményeket akkor is Isten szavának valljuk meg, amikor egyértelműen azt mondja a Biblia, hogy az "csupán" emberi.) ha az évszázados téves igeértelmezéseken csupán presztizsből nem változtatunk, keservesen fogunk csalódni a közeli jővőben...

Nem kívánom a Bibliát lejáratni, annál sokkal fontosabb számomra. Viszont az igazságot sem tudom elhallgatni néhány mítosz kedvéért!
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #8 Dátum: 2019. Február 20. - 07:11:53
Úgy gondolom, ez a videó témába illő és nagyon érdekes:

Mi a baj a mai Bibliákkal?

https://varadikarolibiblia.blogspot.com/2018/03/a-vilagvallas-bibliai-video.html

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2019. Február 20. - 14:22:17
[valasz author=Kamilla link=topic=1002.msg89382#msg89382 date=1550643113]

[/valasz]

Valójában ez a "Textus Receptus vs. Nestlé Aland" - topic tartalmát érinti.
Szokásos konzervatív protestáns elfogultsággal, amely megpróbál feszűltséget szítani a két szöveggyűjtemény között.
Ez puritán hasonlattal olyan, mintha szembe állítanánk az evangéliumokat egymással, hogy melyik igaz beszámoló és melyik tévedés.
Közben pont azt az apróságot hagyjuk figyelmen kívül, hogy éppen a Biblia egészét, mint olyat tesszük hiteltelenné....
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Gábor

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1466
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2019. Február 21. - 20:24:37
[valasz author=Csaba link=topic=1002.msg89384#msg89384 date=1550668937]

[/valasz]

Hosszú ideje nem irtam már de sajnos kezdek abban a cipőben lenni mint Csaba...
Kezdenek leomlani a dogmatikus erődök az agyamban és kezdem látni hogy a kereszténységgel valami nagy gond van...

George Finney könyvében is mit olvasok?

"Minden újonnan született embernek azt javaslom hogy MENEKÜLJÖN a felekezetekből jöjenek össze házaknál és főleg az erőltetett magyarázatokat felejtsék el! Krisztus az Isten nem az általuk helytelenül hasogatott Biblia!"



Nem elérhető Irma

  • Diakónus
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4262
  • Nem: Nő
Válasz #11 Dátum: 2019. Február 21. - 21:29:20
[valasz author=Gábor link=topic=1002.msg89385#msg89385 date=1550777077]

[/valasz]

Igen, most ez a divat. De ez nem egyéb mint annak a megnyilvánulása, hogy a keresztények olyan messze kerültek Jézustól, az Ő tanításaitól, hogy már egymást sem tudják elviselni. És akkor ez ilyen példa a kivüálllók számára. Én akiket ismerek, akik ilyen nagyon a házi csoportot propagálják, azokat éppen kizárták a korábbi gyülekezetükből, mert bomlasztották a közösséget. Komoly baj van a kereszténységgel, még pedig ..... a szeretet sokakban meghidegszik....
és az ebből következő langymeleg állapot. Ebből kellene megtérni, és nem a felekezeteket kiüríteni.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2019. Február 21. - 22:21:12
[valasz author=Irma link=topic=1002.msg89386#msg89386 date=1550780960]

[/valasz]
Nekem nincsenek olyan ambícióim, hogy egyetlen gyülekezetet is kiűrítsek.
A házicsoportokért én sem vagyok oda, 90%-ban szekták.
Viszont tarthatatlanok azok az értelmezések, amelyek a keresztyéneket degeneráltnak, a Bibliát pedig ezek forrásának állítják be.
:szelid:
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 21. - 22:22:18 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Irma

  • Diakónus
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4262
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2019. Február 21. - 22:35:26
Én mindenesetre úgy tekintek a gyülekezetekre, hogy az elsőt pünkösdkor a Szent Szellem kitöltésével maga Isten hozta létre, és Péterék prédikálására mindjárt megtért 3 ezer ember. Nem tudom, hogy ők, hogyan váltak szervezetté, de mindenesetre gyakorolták az összetartást, gondoskodtak a szegényeikről. Aztán az évszázadok során egyre távolabb kerültünk az eredetitől.De én nem a Bibliát hibáztatom, hanem az emberi szív vált egyre engedetlenebbé, és került távolabb a tiszta forrástól. Mostanában egyre-másra támadnak "nagy" tanítók akik meg akarjék mondani a "tutit". S mind e közben egyre kevésbé töltik be azt a feladatot, amit az Úr Jézus rájuk bízott.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2019. Február 22. - 17:53:05
[valasz author=Irma link=topic=1002.msg89388#msg89388 date=1550784926]

[/valasz]
Talán pont ebben van a lényeg, hogy Péterék nem a Bibliát, hanem Jézust prédikálták.
Pál is erről beszél a levelei közt.
Akkor a keresztyén gyülekezetet a Szentlélek tartotta egyben nem az intézményesített forma.
Nem az kovácsolta őket össze, hogy ebben, meg abban különböznek más keresztyénektől, hanem hogy egy Krisztusuk van.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13