Szerző Téma: Beszélgessünk a Biblikus szeretetről  (Megtekintve 11103 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2011. Június 26. - 16:54:28
"A szeretet képmutatás nélkül való legyen. Iszonyodjatok a gonosztól, ragaszkodjatok a jóhoz."
Róma 12:9

A Bibliában kétségtelenül központi helyet foglal el Isten és az embertársaink iránti szeretet.
A keresztyén emberek általában fontosnak tartják a hittestvéri szeretet megélését.
A keresztyén közösségi oldalakat látogatva azt tapasztalom, hogy a testvérek éppen a bibliai kérdések máskéntlátása miatt zökkennek ki a biblikus szeretetből. "Belül" sokszor dúlnak-fúlnak egymásra, de a neheztelés őszínte felvállalása helyett, az idilli keresztyén összkép megőrzésének érdekében mézes-mázas álarc mögé bújnak egymással szemben. Aztán elegendő egy "apró szikra" és ez az álarc ezer darabban húllik a földre, a szeretetbenjárás bajnokai hitetleneket megszégyenítő szavakkal illetik egymást.

"Atyafiúi szeretettel egymás iránt gyöngédek; a tiszteletadásban egymást megelőzőek legyetek."
Róm. 12:10

Ti miként látjátok, meddig mehet el az "Atyafiúi szeretett, gyöngédség és tiszteletadás" az igazsággal szemben?
Van-e értelme, ha ezek képmutatással történnek egymásiránt?
Van-e értelme azzal ámítani egymást és a "közönséget", hogy : "Én ilyennek szeretlek amilyen vagy!"-ha bensönkben azt kívánjuk: "Bárcsak megváltoznál!"
:2smitten:   
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 26. - 20:48:31 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #1 Dátum: 2011. Július 02. - 20:21:15
Ha  keresztény  közösségről, vitáról  van szó, akkor  nálam a  határok:  A Biblia Istentől  ihletett, az Úr Jézus Krisztus  Úr, Isten  Fia,és  visszatérő  Megváltó.   Határozottan  hangsúlyozom:  nem szabad  összekeverni  a  Biblia  direkt, konkrét kijelentését  az  egyházak, sztár-prédikátorok, egyházatyák, teológusok  Biblia-értelmezésével, esetenként  spekulációval  Hatalmas  hiba, amikor  ezeket  összekeverik a  tesók, -és  számonkérik a  felekezeti  speciális  - a Bibliában  nyíltan nem  olvasható - tanokat egymástól, és  aki  azokat  nem vallja /másképp  vallja, azt  lehurrogják, megbélyegzik, fórumokon  kitiltják, a megtérését  megkérdőjelezik.  Szeretettel  javaslok a  témában  olvasnivalókat:  http://elmondo.blog.hu/2008/10/02/miert_olyan_tragikusak_a_netes_hitvitak

http://elmondo.blog.hu/2008/10/02/miert_olyan_tragikusak_a_netes_hitvitak_2_resz

http://infaustus.wordpress.com/2009/12/16/parbeszed-keptelenseg/

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2011. Július 02. - 21:30:18
Köszi a linkeket Zsotza!
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 02. - 22:13:53 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #3 Dátum: 2011. Július 03. - 08:46:57
A Bibliában kétségtelenül központi helyet foglal el Isten és az embertársaink iránti szeretet.
A keresztyén emberek általában fontosnak tartják a hittestvéri szeretet megélését.
A keresztyén közösségi oldalakat látogatva azt tapasztalom, hogy a testvérek éppen a bibliai kérdések máskéntlátása miatt zökkennek ki a biblikus szeretetből. "Belül" sokszor dúlnak-fúlnak egymásra, de a neheztelés őszínte felvállalása helyett, az idilli keresztyén összkép megőrzésének érdekében mézes-mázas álarc mögé bújnak egymással szemben. Aztán elegendő egy "apró szikra" és ez az álarc ezer darabban húllik a földre, a szeretetbenjárás bajnokai hitetleneket megszégyenítő szavakkal illetik egymást.
Ez nagyon találó.

Idézet
Ti miként látjátok, meddig mehet el az "Atyafiúi szeretett, gyöngédség és tiszteletadás" az igazsággal szemben?
Van-e értelme, ha ezek képmutatással történnek egymásiránt?
Van-e értelme azzal ámítani egymást és a "közönséget", hogy : "Én ilyennek szeretlek amilyen vagy!"-ha bensönkben azt kívánjuk: "Bárcsak megváltoznál!"
A fórumokon én is azt tapasztaltam, hogy a többségnél nem a szeretet dominál valójában. A valóságban inkább az van, ahogy észrevettem, hogy aki nem párthivük, azt nem szeretik, de mégis azt mondják, mutatják, ám "kódolt" üzenetekben, következmény nélküli, a célszemélyt közvetlenül nem megszólító szurka-piszkákban, célzásokban viszont átjön a valódi érzület.
Nem is az a legnagyobb baj talán, amikor valaki valóban szereti a testvéreket ismeretlenül is, és esetleg örülne egy-egy változásnak náluk (ha jogos). Akkor baj ez, ha az üzenetekből ez egyáltalán nem derül ki, sőt, amikor valójában nincs is szeretet, csak feltételes szeretet: "ha a magam képére tudlak formálni, akkor szeretni foglak."  Amit még problémának érzek, hogy sokan tanítanának, de kevesen vannak, akik tanulnának is. És még kevesebb, aki hajlandó tanulni egy másik felekezetbelitől is, nemcsak a saját vagy rokon felekezetbeliektől. Rengeteg az előítélet is.

:pc1: vabrand
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 03. - 08:54:51 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető b urian jozsef

  • nagypapa
  • Diakónus
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1643
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2011. Július 03. - 09:48:28
Áldott szép napot! Kedves Virág egyet értek a leirtakkal.De en saját tapasztalatombol mondom vannak olyan emberek/hála az Urnak/ akik igazi testvérként igazi szeretetet adnak a másiknak ismeretlenül is!!Sajnos az amit irtal sokszor igaz. :2smitten: vint



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2011. Július 03. - 11:23:32
Sziasztok! :2smitten:

Szerintem az igazi szeretet alapjában véve "nem keresi a maga hasznát." Magyarul nem azért "kell" szeretni itt a keresztyén fórumok világában egy másik embert, mert egyet ért velem, vagy mert folyamatosan dicshímnuszokat zeng rólam... Én egyáltalán nem szeretem a "bológató Jánosokat".
Örülök, ha valakinek saját véleménye van, s az Igére támaszkodva hajlandó kiállni mellette. Nem állítom, hogy ez nem vezet konfliktusokhoz, de a Biblikus szeretet ezen mindig képes tovább lépni!
Tőlem itt még olyat nem olvastatok, hogy valakinek a theológiai látásmódja miatt elkezdtem volna megkérdőjelezni az Istenbe vetett hitét, megtérését, újjászületését,  stb.
Ha pedig ez mégis megtörténne, akkor nem játszanám el, hogy én mégis testvéremként szeretem a Krisztusban!
Ha már egyszer valaki valakit kárhoztat, akkor maradjon abban is következetes és ne képmutatoskodjon egy álszent szeretet mögé rejtőzve!
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 03. - 17:05:51 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #6 Dátum: 2011. Július 03. - 16:43:30
A legérzékenyebb, a legkényesebb témákról is lehet  beszélgetni,-egyenesen, tabuk,és álarcok nélkül.  Emlékeznem kell  arra,hogy  "tükör által  homályosan látok" ,-és majd  az Úr  Jézus  királyságban  színről-színre.   Isten  adjon  bölcsességet,hogy  jól  felismerjük: melyek azok a konfliktusok, "ütközetek", amelyeket  fel kell vállalni, és melyek azok,amelyeket  elkerülni  nem gyávaság, mert amúgy is  csak  "romlására van a hallgatónak" -esetünkben  az  olvasónak. 

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2011. Július 03. - 16:59:59
Ámen!
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 03. - 17:05:22 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető korintus

  • Kezdő fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 29
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2011. Szeptember 25. - 12:11:10
A kérdés az, hogy Krisztus Kereszthalálának miértjéről, az Ő áldozatának megismerése nélkül eljuthatunk e-arra pontra, hogy szeretet legyen bennünk? Én úgy vélem nem.
Hogyan lehet ezt kézzelfoghatóvá tenni? Nagyon sokszor hallottam azt, hogy a szeretet igazán meg nem határozható, kézzel nem fogható, és az csak egy szó, egy meghatározás.  Nehezen érthető nehezen magyarázható. Én és mások is szoktuk erre mondani, hogy a szeretet maga Isten. Isten a szeretet. Ezt nem értik!    A tízparancsolat a valóságban a szeretet törvénye, de ezt sem értik! Ezek szavak, és ha a szavakat nem töltjük meg valós tartalommal, akkor azok a semmibe vesznek. Pedig nagyon fontos, hogy megértessük az emberekkel, a hozzánk fordulókkal, és legelőször önmagunkkal, hogy mi is a szeretet! Úgy vélem az igaz Isteni szeretetet, a teljességében csak a mennyben illetve az új földön érthető meg. Viszont valami kézzelfoghatót most is tudunk, mégpedig, ha megértjük, elfogadjuk, lelkünkben megértettük az Istennek, a Krisztus Jézusnak a kereszthalálát. Személyesen az értem hozott áldozatát! Ha felfogom bűnös önző, önös érdekekkel teli életemet. Ha megértettem, hogy amennyiben azt az utat választom, amit eddig éltem és nem fogadom, el az Ő helyettes áldozatát nem engedek az Ő ingyen kegyelmének, az Ő, értem hozott mai napon is megtörtént fáradozását, akkor halott vagyok. Ha megértem és elfogadtam Istensegítő kezét, azt, hogy felemel ebből a bűnös világból akkor megértem mit jelent a szeretet. Úgy vélem addig, amíg ez nem következik be, amíg teljesen át nem adjuk magunkat az Ő kezeinek, hogy Ő legyen az, aki formál és nevel bennünket nem értjük, mert nem érthetjük mi a szeretet. Azt mondtam a szeretet egy szó, és ha nem töltjük meg tartalommal csak egy szó is marad csupán. Viszont ha Ő általa az imént elmondottakkal megtöltjük, vagy mondhatjuk, engedjük, hogy Isten megtöltse azt akkor meg is fogjuk és meg is fogja azt érteni más is érteni. Mondhatjuk azt is, hogy a szeretet olyan, mint a víz. Víz nélkül az ember nem tud élni. Szeretet nélkül sem tud élni. Ha Isten nem szeretne bennünket, nem lennénk itt. Ha Isten nem szeretne, nem lenne megváltás, jutalmunk a halál lenne. Mondhatom a szomjhalál. De ha mi nem tudunk szeretni, akkor mi olyanok, vagyunk, mint egy lyukas pohár hiába próbálja Isten tölteni bele a vizet, az kifolyik és nekünk sem, de legfőképp másoknak sem tudunk belőle adni. Csak belegondolva milyen csodálatos lehetne e világ, ha mindenkiben ott lenne az a szeretet, amit Isten szeretne, hogy ott legyen. Ha mindenkiben csordultig lenne az éltető víz! Istentől kapjuk ezt a képességet, mondhatjuk nyugodtam a kegyelem ajándékénak. És ez olyan, ami soha el nem fogy! Az Istené az soha! A mienk pedig attól függ, hogy hajlandóak vagyunk e engedni életünk minden percében a Szentlélek munkájának, vagy sem. Köznapi példával élve, olyan ez, hogy Isten folyamatosan önti ránk kegyelmét, szeretetét és nekünk csak ki kell nyújtani kezünket, hogy poharainkba fel tudjuk fogni az éltető vizet. Ha viszont állandóan máshová tekintgetünk, akkor a kezünk is elmozdul, és nem töltődik tovább a víz. Ez a pohár sohasem telik meg, mert ebből élünk mi is. És ha nincs utánpótlás, akkor, mint egy virág, amit nem öntöznek, kiszáradunk! Erről beszél a tíz szűz példázata is, csak ugye ott arról beszélünk mindig, hogy a mécsesben lévő olaj az a mi jellemünk, hitünk, és azt mondom az még a szeretet is. A Jelenések könyvében maga Krisztus mondja a Laodiceai gyülekezet angyalának, vagyis nekünk: „Végy tőlem tűzben megpróbált aranyat,..fehér ruhákat.. szemgyógyító írt..” Jel 3,18  vagyis kipróbált hitet, krisztusi jellemet, és mindezek megértését az írások által a Szentlélek segítségével. Csak ezzel csak ez által lehet bennünk igaz szeretet.

A víz tőlünk függetlenül ömlik, csak mi nem erre figyelünk, és amikor ez történik, nos, akkor esünk el. Elmondhatjuk tehát, hogy Isten szeretete folyamatosan árad ránk, mint egy folyó, ami soha nem apad ki.
Ez örök érvényű soha nem ér véget.
Ahogyan az Ige mondja tehát ez örök.
A későbbiekben szívesen beszélgethetünk a konkrét igei tanításról, hogy mit is takarnak a szavak:

A szeretet hosszútűrő, kegyes; a szeretet nem irígykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel. Nem cselekszik éktelenül, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rójja fel a gonoszt, Nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal; Mindent elfedez, mindent hiszen, mindent remél, mindent eltűr.




Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #9 Dátum: 2012. November 18. - 15:58:18
Szépet, jót és igazat írt Korintus  :2smitten:

Kár, hogy elapadt, és nem folytatta azzal ahogy ez a hívő életében realizálódik naponta.

Az lenne az igazi segítség nekem/nekünk, ha abba fognánk, hogy amit elmarasztalóan említünk azt leírjuk, hogy nálunk hogyan is van.
 :szelid:
 Ezt gondolom



Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #10 Dátum: 2012. November 18. - 16:14:03
Egy történet, ahogy én emlékszem rá!
1969-ben indult az ismeretségünk egy munkatársi kapcsolat, amikor teljes természetességgel álltam ki mellette, mivel amivel őt büntetni akarták abban bármelyikünk beleeshetett volna.
Óvodában délutáni eszköz rongálást vele akartak megfizettetni, ő állandó délelőttös csoport vezető óvónő volt.
Ez őt annyira meghatotta, hogy barátságunk elindult.

Életem első és eddig utolsó barátnője.
Azt gondoltam én, hogy barátnőm.

Sok sok minden kiderült később, ő maga számolt be róla.
Előbb én fogadtam el a megváltásom, és nagy örömmel hirdettem nekik - férjének és leányának - amire nem igazán reagáltak.
Aztán a férj halála után sokat időztem nála, mert nagyon kellett neki a tevőleges együtt lét.
Majd elmaradtam, ekkor jött a telefon, ugyan oda járok ahová te -  mondta.

Újra indult a kapcsolat, ekkor számolt be róla, hogy milyen jókat nevetgéltek a vendéglátásaimból haza menve rajtam/rajtunk a férjével.

Ezt mind elfelejtettem és nem bántott.

Aztán jön amiért az egészet leírtam, ha érdekel valakit akkor folytatom.

 :szelid:



Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #11 Dátum: 2012. November 27. - 20:52:56
Az 1Kor. 14,1. így szól: „Törekedjetek a szeretetre, buzgón kérjétek a lelki
ajándékokat, de leginkább azt, hogy prófétáljatok.”

A Biblia arra tanít, hogy törekedjünk a szeretetre, és legyen a legfőbb célkitűzésünk. Néhány fordítás úgy szerepel, hogy legyen a legnagyszerűbb célunk. Az egyetlen dolog, melyet magunkkal viszünk az örökkévalóságba. Nem visszük az autónkat, az otthonunkat, a pénzünket, de visszük a szeretetet, melyet Jézus Krisztus helyezett az életünkbe a Szentlélek által. A szeretet az egyetlen dolog, melynek örökkévaló értéke és lényege van.

A legtöbb ember, amikor szeretetről beszél, azt gondolja ez (a filia) az
igazi szeretet. Tehát „megszeretek valakit”, és idővel pedig „kiszeretek belőle (kihuny bennem ez a szeretet).” Ha a házasságod ilyen fajta szeretetre épül, bizonytalan lesz.
Lesznek idők, amikor nagy szeretet érzel, és lesznek idők, amikor nem. Ezen az alapon „beleszerethetsz” valakibe, és „kiszerethetsz” belőle.

A Biblia arra buzdít, hogy Isten szeretetével szeressük egymást, mely az agapé szeretet.
Mi az „agapé” szeretet? Sok oldala van, és az 1Kor. 13. fejezete tartalmazza azokat a meghatározásokat, melyeket a szeretet magában foglal.

Ha összegezni akarom a szeretet lényegét, a Mát. 7,12. versét idézem:
„Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük, mert ez a törvény, és ezt tanítják a próféták.” vint

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #12 Dátum: 2012. November 28. - 16:50:04
Mostanában került a szemem elé: " Jézus Krisztus volt a szeretet legnagyobb kifejeződése, mely valaha megjelent a föld színén, noha amennyire a bibliai feljegyzésekből tudjuk, soha nem mondta ki azt a szót, hogy „szeretlek”." :2smitten: vint

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2012. November 28. - 16:53:10
"a szeretet cselekedet; olyasmi, amit teszel. A Zsid. 6,10. versében az áll: „Mert nem igazságtalan az Isten, hogy elfeledkeznék a ti cselekedeteitekről és arról a szeretetről, amelyet az ő nevében tanúsítottatok, amikor a szenteknek szolgáltatok és most is szolgáltok.”
A Mát. 22. fejezetében, amikor megkérdezték Jézustól, melyik a legnagyobb parancsolat, azt felelte, hogy szeretni Istent, és szeretni a felebarátunkat. Ez a két parancsolat valójában egy, ha helyesen értelmezzük. Amikor szeretet mutatunk a legkisebbek felé, Jézus azt mondta, valójában felé mutatjuk ki a szeretetünket.
     A Biblia azt tanítja, hogy van egy csodálatos lehetőségünk arra, hogy gyakorlati módon szeressük Jézust, ez pedig az, ha szeretünk másokat." :2smitten: vint

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Magduska

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1202
  • Nem: Nő
Válasz #14 Dátum: 2012. November 28. - 17:13:52
 :leveletir:

   Jn 14,21    
A ki ismeri az én parancsolataimat és megtartja azokat, az szeret engem; a ki pedig engem szeret, azt szereti az én Atyám, én is szeretem azt, és kijelentem magamat annak.


 vsziv3