Szerző Téma: Az ember helyzete  (Megtekintve 21758 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Dátum: 2011. Augusztus 26. - 08:23:10
Arról lenne jó beszélgetni, hogy az embernek (emberiségnek) milyen állapota volt, van, lesz. Milyen volt a teremtésekor? Mi fölött kapott hatalmat, uralmat? Változott-e ez, és hogyan a bűnbeesés után? De természetesen az eredeti teremtett állapot minden más jellemzőjét is jó lenne megbeszélni, és hogy ezekben milyen romlást okozott a bűn megjelenése.
Jézus váltságáldozata által a hitre jutott emberek életében mi az ami visszarendeződik az eredeti állapotra, illetve miben lesz más a megváltott ember helyzete a még hitetlen ember helyzetéhez képest?
Ezek részben alapkérdések is, de nem baj, mert mindannyiunknak jó, hogy tudatosítjuk ezeket újból és újból, és talán vannak olyan olvasóink is, akik még most keresnek, indulnak el a hit útján, nekik külön jó ezekről hallani, megértést nyerni.

Végül még az is fontos és érdekes kérdés lehet, hogy az ezeréves birodalomban és az örök életben milyen lesz az ember helyzete. Pl. több helyen szó van az uralkodásról. Miben áll az ember uralkodása, ki vagy mi fölött fog uralkodni az ezeréves birodalomban, illetve az örök élet során? Van-e különbség a két korszak között?
Ezek a kérdések sokrétűek, nem kell mindenre válaszolni, hanem kit mi érdekel, arról. És egymás hozzászólásaiból is épülhetünk.  :szelid:

:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 26. - 08:34:39 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2011. Augusztus 26. - 20:34:39
Szép estét! :2smitten:
Sok érdekes kérdés! :hi

Talán kezdjük időrendben az elején.
Az első emberpárt Isten szentségben, ártatlanságban, igazságban teremtette.
Ádámban és Évában ekkor még nem volt bűn, közvetlenül élvezhették Isten jelenlétét. Isten az ő hatalmuk alá helyezte a föld minden élőlényét, s reájuk bízta Éden gondozását...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #2 Dátum: 2011. Augusztus 26. - 20:49:20
Igen, ez nagyon jó gondolat. És a bűneset után módosult-e az az uralom, amit a föld (élőlényei) felett kaptak eredetileg az emberek?  :szelid:
Szerintem módosulnia kellett valamennyire. Egyrészt abban, hogy az ember rettenetesen visszaél a föld erőforrásaival és az állatokat nem óvja, hanem sokszor kegyetlenül kihasználja. De másrészről csökkent vagy változott az a hatalma az embernek, ami a teremtéskor adatott? Erre nem tudok igét sajnos, de úgy gondolom, hogy valahogy mégis csorbult.  :-\

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2011. Augusztus 26. - 21:02:50
Hát a bűneset előtt Istennek nem kellett számon kérnie egyetlen állaton sem az ember kiontott vérét... :(

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #4 Dátum: 2011. Augusztus 27. - 08:34:37
Hú, ez jó gondolat. Még más is van szerinted?  :cool

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2011. Augusztus 27. - 08:46:04
Az állatokkal kapcsolatban nem tudom. Viszont a bűnnek iszonyatos következményei vannak az emberiségre nézve. Az egyik ilyen hatás a fizikai test halandósága, ezt Jézus Váltságáldozata sem orvosolta általánosan, a többségünknek meg kell kóstolnia a halált. Az üdvtörténet csak egy szűk rétegének adatik meg, hogy halált nem látva ragadtatik el az Úrhoz. 
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 27. - 09:03:33 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #6 Dátum: 2011. Augusztus 27. - 09:01:12
Ezzel kapcsolatban eszembe jut a test és vér kifejezés. Mert van az az ige, hogy:

Azt pedig állítom, testvéreim, hogy test és vér nem örökölheti Isten országát, a romlandóság nem örökli a romolhatatlanságot. 1 Kor 15:50

A Protestáns (Újford.) Biblia lábjegyzetében ehhez az igéhez azt írták, hogy a test és vér ószövetségi kifejezés, és magát a halandó embert jelenti.
Kikerestem még néhány másik igét, ahol ez szerepel:

Jézus így válaszolt neki: Boldog vagy, Simon, Jóna fia, mert nem test és vér fedte fel ezt előtted, hanem az én mennyei Atyám. Mt 16:17

Mert a mi harcunk nem test és vér ellen folyik, hanem erők és hatalmak ellen, a sötétség világának urai és a gonoszság lelkei ellen, amelyek a mennyei magasságban vannak. Ef 6:12

Mivel pedig a gyermekek test és vér részesei, ő is hozzájuk hasonlóan részese lett ezeknek, hogy halála által megsemmisítse azt, akinek hatalma van a halálon, vagyis az ördögöt; Zsid 2:14

hogy kinyilatkoztassa Fiát énbennem, hogy hirdessem őt a pogányok között, nem tanácskoztam testtel és vérrel. Gal 1:16

A Zsid 2:14 igazolja talán a leginkább ezt a feltevést, hogy a test és vér kifejezés a halandóságot, a halandó embert jelenti, mert Jézus is ezt a halandó testet vette fel, meg is halt, majd feltámadt - immár dicsőséges testben. Dicsőséges, de mégis fizikai, megfogható testben.

Bocs, a kitérőért.  :int

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2011. Augusztus 27. - 09:38:53
Semmi gond! :)
A nagy kérdés talán továbbra is az maradt, hogy mi a halandó az ember lényében?
A fizikai teste, vagy a lelke/szelleme, esetleg mindhárom?
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 27. - 09:44:48 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2011. Augusztus 28. - 10:27:46
Ami talán a bűneset óta megtéveszti az emberiséget az az ember szabadnak vélt akarata.
Ádám esetében a szabad akaratnak volt még talán némi értelme. Ő valóban tökéletesnek volt teremtve, döntéseit nem befolyásolta az eredendő bűn átkos következménye. Valóban "tiszta fejjel" hozhatott döntést, hogy engedelmeskedik Istennek, avagy sem.
Ádám bűne rányomta bélyegét mindannyiunkra, akik hús-vér testben születtünk. Az ember képtelenné vált arra, hogy életét bűn nélkül élje, ennek legfőbb bizonyítéka, hogy testben mindannyian meghalunk, hiszen a "bűn zsoldja a halál"... 
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 28. - 10:32:39 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #9 Dátum: 2011. Augusztus 28. - 10:31:26
Még az jutott eszembe, hogy a termőföld is az ember ellenére lett, megváltozott, a bűneset előtt könnyedén meg lehetett művelni, míg a bűneset után megjelent a tövis, kóró (gyomok), és csak nehéz munkával lehet termővé tenni a földet (talajt).

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2011. Augusztus 28. - 11:08:38
Így van! :szelid:
Aztán az "bűn almája" után Ádámnak lehetősége volt látnia tetteinek következményét, ahogy írtad az édeni állapotból (amit mi még csak elképzelni sem tudunk teljes valóságában)  Ádám belecsöppent egy zord világba, ahol gyomnövények pusztították a termést, az állatok meggyílkolták egymást, majd láthatta amint saját gyermeke is testvére életét oltja ki.
Nem vehetjük a bűnt könnyedén hiszen alapjaiban változtatta meg azt az életmínőséget, amire Isten az embert teremtette.
Amíg Ádám képes volt arra, hogy ne cselekedjék bűnt, addig mi képtelenek vagyunk reá, hogy bűn nélkül éljünk, tehát már régen nem beszélhetünk emberi "szabad akaratról".
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 28. - 11:17:36 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2011. Augusztus 29. - 20:28:59
Az Úr Jézus Krisztus engesztelőáldozatával az ember jobb helyzetbe került, mint amit Ádámtól örökségül kaptunk, ennek ellenére nem kerültünk abba a tökéletes állapotba, mint amilyenben Ádámot teremtette Isten.
Talán olyan ez, mint amikor gyerekkoromban összetörtem édesanyám gyönyörű Zsolnay porcelánját.
A jó apám megragasztotta, de már nem lehetett olyan, mint amilyennek eredetileg a korongos kezei formázták. Látszottak rajta a repedések, hát így vagyunk valahogy mi is ezzel a bűn után,  Megváltott állapotban...
"Ha azt mondjuk, hogy nincsen bűn mi bennünk, magunkat csaljuk meg és igazság nincsen mi bennünk."
1Jn. 1:8 
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 29. - 21:01:19 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #12 Dátum: 2011. Augusztus 30. - 11:04:29
Semmi gond! :)
A nagy kérdés talán továbbra is az maradt, hogy mi a halandó az ember lényében?
A fizikai teste, vagy a lelke/szelleme, esetleg mindhárom?
Szerintem az embernek két része van, test és lélek. Csak a test halandó.

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2011. Augusztus 30. - 11:09:24
Az Úr Jézus Krisztus engesztelőáldozatával az ember jobb helyzetbe került, mint amit Ádámtól örökségül kaptunk, ennek ellenére nem kerültünk abba a tökéletes állapotba, mint amilyenben Ádámot teremtette Isten.
Talán olyan ez, mint amikor gyerekkoromban összetörtem édesanyám gyönyörű Zsolnay porcelánját.
A jó apám megragasztotta, de már nem lehetett olyan, mint amilyennek eredetileg a korongos kezei formázták. Látszottak rajta a repedések, hát így vagyunk valahogy mi is ezzel a bűn után,  Megváltott állapotban...
"Ha azt mondjuk, hogy nincsen bűn mi bennünk, magunkat csaljuk meg és igazság nincsen mi bennünk."
1Jn. 1:8 
Ez nagyon jó hasonlat. Ezekhez a gondolatokhoz kapcsolódva lehet igazán értékes az a gondolat, hogy a halál a keresztyén ember számára a bűntől való teljes szabadulást jelenti. A halál által, bármily félelmetes is tud lenni, a bűn testétől szabadulunk meg. Ami ezután elvettetik romlandóságban, de egy napon feltámad romolhatatlanságban.   :ima3: :sofar: :sziv

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2011. Augusztus 30. - 11:25:34
Egyet értek Virágom!
Vannak akik csak a lélek/szellem üdvösségéről beszélnek, ebben az esetben viszont értelmét veszítené a feltámadás ígérete.
A romolhatatlan testben történő feltámadás elválaszthatatlan része az üdvösségnek!
Miként az ember Úr Jézus Krisztus is ebben a dícsőséges testben támadt fel, ugyan ez a Tőle örökölt kíváltság vár az övéire.
"Az első ember földből való, földi; a második ember, az Úr, mennyből való.
Amilyen ama földi, olyanok a földiek is; és amilyen ama mennyei, olyanok a mennyeiek is.
És amiképpen hordtuk a földinek ábrázatját, hordani fogjuk a mennyeinek ábrázatját is."
1Kor. 15:47-49
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 30. - 11:34:48 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13