Szerző Téma: Ószövetségi kortörténet  (Megtekintve 11325 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4589
  • Nem: Nő
Dátum: 2011. Szeptember 19. - 11:36:48
Az ószövetségi választott nép és a környező népek történetét érintő kérdéseket lehet itt megbeszélni. Ezenkívül kortörténeti sajátosságokat, korabeli szokásokat is meg lehet világítani, amelyeket az időbeli távolság miatt, nehéz megértenünk háttérismeret nélkül. Ezek az információk segítik a Biblia üzenetének megértését is, sőt némely esetben nélkülük nem is lehet egy adott igehely tényleges értelméhez, üzenetéhez eljutni.

:konyv2:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2013. Augusztus 06. - 23:34:23
Szuper, hogy van egy ilyen topic! szivetadja
Az ószövetségi Tízed fogalma is felmerűlt egy olyan topicban, amely talán jobb helyen lenne itt.
Úgy gondolom, hogy Kamilla megérdemli a korrekt választ a korrekt kérdésére!
Ebben a topicban a kortörténeti háttér figyelembe vételével, talán tartalmasabban kibontható a válasz. :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2013. Augusztus 06. - 23:36:12
Flóra:
--- Idézetet írta: Kamilla - 2013.
Augusztus 02. - 22:24:06 ---Egyébként
nem tudtam, hogy a létfentartást
figyelembe veszi az Ószövetség.
Miből derül ez ki?
--- Idézet vége ---
Az Ószövetségből.-
szerintem. :2smitten:
Kamilla:
Melyik Igékből?

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2013. Augusztus 06. - 23:41:23
Az ószövetségi igék Ábrahám és Melkhisédek kapcsán említik először a Tízed fogalmát, de ennek talán a  gyülekezeti rendtartás, az egyházfegyelem és a létfenntartás szempontbóljából nincs túlzott jelentősége.
Konkrétan a Tízed megfizetéséről a következőket írja Mózes 3. könyve:
« Utoljára szerkesztve: 2013. Augusztus 06. - 23:53:27 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 00:42:31
3Móz.27:30. A földnek minden tizede, a föld vetéséből, a fa gyümölcséből az Úré; szentség az az Úrnak.''

MIÉRT ÁLLTAM ITT MOST RÖGTÖN MEG?!
MERT AZ ÁTLAG KERESZTYÉN ÉRTELMEZÉS SZERINT AZ IZREALITÁKNAK MINDEN BEVÉTELÜKBŐL TÍZEDET KELLETT FIZETNIÜK!
AZ ÓSZÖVETSÉGI KÖNYVEKBŐL PEDIG EGYÉRTELMŰEN BELÁTHATÓ, HOGY LÉTEZTEK MÁR AKKOR IS KÉZMŰVESSÉGGEL ÉS EMIATT PL. ÉRCBÁNYÁSZATTAL FOGLALKOZÓ ''ÁGAZATOK'' IS, AMELYEK ELSŐSORBAN A MEZŐGAZDASÁGGAL ÉS ÁLLATTENYÉSZTÉSSEL FOGLALKOZÓ ''ÁGAZATOK'' SZŰKSÉGLETEIT SZOLGÁLTÁK KI, DE PÉLDÁUL AZ EZEKKEL A KÉPESSÉGEKKEL ISTENTŐL GAZDAGON FELRUHÁZOTT MESTEREMBEREK KÉSZÍTETTÉK EL A FRIGYLÁDÁT ÉS A SZENTSÁTORT IS MINDEN KELLÉKÉVEL EGYÜTT!
ITT MAI SZÓHASZNÁLATTAL SZŰCSÖK, ÖTVÖSÖK, ASZTALOSOK, KELMEFESTŐK IS SERÉNYKEDTEK.
MIÉRT LÉNYEGES EZ?!
MERT A TÍZEDFIZETÉS ALÁ, A MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEK ÉS AZ ÁLLATTENYÉSZTÉS ÁGAZATÁT HELYEZI AZ IGE! EZEKBEN AZ ÁGAZATOKBAN PEDIG MAI NYELVEZETTEL MEGJELENTEK A BÉRMUNKÁSOK IS.
NE FELEDJÜK EL, HOGY A PÉNZ, MINT FIZETŐ ESZKÖZ MÁR AZ ÓSZÖVETSÉGI BIBLIA LAPJAIN IS  MEGJELENT, MELY HAMAROSAN ITT IS SORRA KERÜL:

''31. És ha valaki meg akar valamit váltani az ő tizedéből: adja hozzá annak ötödrészét.''

HA ÉN TESZEM AZT FEL MEGSZERETTEM VOLNA VÁLTANI 1MÁZSA BÚZÁT, AKKOR BIZTOS NEM 20KILÓT KELLETT VOLNA AHHOZ HOZZÁTENNEM, HANEM 120KG-NAK AZ ELLENÉRTÉKÉT!
VISSZAVEZETHETŐ EBBŐL A LÉTFENNTARTÁS FIGYELEMBE VÉTELE?!
IGEN, HISZEN VALÓSZÍNŰLEG A SZŰKSÉGLETEIMET TÖLTÖTTEM VOLNA BE A KIVÁLTOTT TÍZEDDEL.

''32. És minden tizede a baromnak és juhnak, mindabból, a mi a vessző alatt átmegy, a tizedik az Úrnak legyen szentelve.''

EBBŐL AZ IGÉBŐL DERŰL KI KONKRÉTAN, AMIRE FLÓRA HÍVATKOZOTT, MERT HA VALAKI OLYAN SZEGÉNY VOLT, HOGY CSUPÁN 9 TEHENE VOLT, A 10. NYÍLVÁN NEM MEHETETT ÁT A PÁSZTORBOT ALATT, ÍGY EGYET SEM ADOTT TÍZEDKÉNT...
EZ MÁR KONKRÉTAN A LÉTFENNTARTÁS ÉRDEKEIT KÉPVISELTE!

''33. Ne tudakozódjék, ha jó-e vagy hitvány, és el se cserélje azt; de ha mégis elcseréli azt, akkor az, és a mit cserébe adott azért, szent legyen, és meg se váltassék.''

EZZEL MEGINT A LÉTFENNTARTÁSNAK KEDVEZ AZ IGE, MERT HA VALAKI MÁR OLYAN ''PECHES'', HOGY PL. 10 TEHENE VAN, S A SATNYÁK KÖZÖTT A LEGSZEBBIK MEGY ÁT UTOLSÓNAK A SZÁMLÁLÁSON, AZÉRT AZT MÉGISCSAK KICSERÉLHETTE...

34. Ezek azok a parancsolatok, a melyeket Mózes által parancsolt az Úr Izráel fiainak a Sinai hegyen.

HOGY MIÉRT CSAK A MEZŐGAZDASÁGI TERMÉKEKBŐL ÉS AZ ÁLLATTARTÁSBÓL KELLETT TÍZEDET FIZETNI, ARRA LÉVI TÖRZSE A VÁLASZ, MELY NEM KAPOTT FÖLDET ÖRÖKSÉGŰL IZRAEL FIAI KÖZÖTT...
ÉRDEKESSÉGKÉNT JEGYEZNÉM MEG, HOGY KRISZTUS KORÁBAN MÁR A HALÁSZAT IS EGY ELÉG ISMERT TEVÉKENYSÉG VOLT, S AZ ISTENI BÖLCSESSÉG E TERÜLETRE SEM SZABOTT KI TÍZEDET.
EGYÉBBKÉNT A LÉTFENNTARTÁS VÉDELME TÖBBHELYEN IS TETTEN ÉRHETŐ ISTEN ÓSZÖVETSÉGI IGÉJÉBEN, NEM CSAK A TÍZED KAPCSÁN.
ERRŐL TALÁN MAJD MÁSKOR, HA ÉRDEKEL VALAKIT!
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2013. Augusztus 07. - 07:34:06 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #5 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 07:41:35
Izrael Istene az Ő népéről messzemenően gondoskodott... Én szívesen hallanék az adós rabszolgaságról, a kölcsönről, a zálogról, az 50. évről!
A tized felhasználásáról... az aratáskor--akarattal is-- elhagyott kalászokról... :2smitten: :2smitten:

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5870
  • Nem: Nő
Válasz #6 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 08:14:24
Szuper, hogy van egy ilyen topic! szivetadja
Az ószövetségi Tízed fogalma is felmerűlt egy olyan topicban, amely talán jobb helyen lenne itt.
Úgy gondolom, hogy Kamilla megérdemli a korrekt választ a korrekt kérdésére!
Ebben a topicban a kortörténeti háttér figyelembe vételével, talán tartalmasabban kibontható a válasz. :szelid:

 Köszönöm!!!    :2smitten:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #7 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 10:39:36

"Úgy gondolom, hogy Kamilla megérdemli a korrekt választ a korrekt kérdésére!"


Sajnálom! egy évig sem tudtam volna megbírkózni a feladattal! 

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4589
  • Nem: Nő
Válasz #8 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 10:44:17
Én is nagyon örülök e téma alapos megbeszélésének.  :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 11:17:56
Flóra írta:
"Úgy gondolom, hogy Kamilla
megérdemli a korrekt választ a
korrekt kérdésére!"
Sajnálom! egy évig sem tudtam volna
megbírkózni a feladattal!''

Igazság szerint én is az inspirációra vártam, s tegnap éjjel egyszercsak megjött. :)


'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #10 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 11:20:39
Kamilla írta: Köszönöm!!!    :2smitten:

Tényleg nagyon szívesen!
szivetadja

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 11:28:31
Flóra írta:
''Izrael Istene az Ő népéről
messzemenően gondoskodott... Én
szívesen hallanék az adós
rabszolgaságról, a kölcsönről, a
zálogról, az 50. évről!
A tized felhasználásáról... az
aratáskor--akarattal is-- elhagyott
kalászokról... :2smitten: :2smitten:
''
Szerintem tökéletes az írányvonal kedves Flóra, érdemes ezen haladni! :2smitten:
Én úgy gondolom, hogy a ''normális'' fórumélet nem arról szól, hogy én írom, TI meg olvassátok, hanem valami olyasmi, amiről Pál is beszél: ''MINDEGYIKÖTÖKNEK VAN ZSOLTÁRA, TANÍTÁSA...'' IGAZÁN EGYMÁS GONDOLATVILÁGA ÁLTAL LEHET IGAZÁN ÉPŰLNI! :2smitten:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 11:32:41
Virág írta:
''Én is nagyon örülök e téma alapos
megbeszélésének.''  :2smitten:

Köszönöm szépen, ISTEN IGÉJÉÉ A DICSŐSÉG, HISZEN AZ ÁLTAL SZÓL AZ ÚR EZEN DOLGOK FELÖL (IS).
szelid

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #13 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 11:35:31
Egyébként, ahogy a témáról írtam, beláttam, hogy egyáltalán nem szerencsés ma Tízednek nevezni, a látható egyház fenntartásához szűkséges adómányt...
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5870
  • Nem: Nő
Válasz #14 Dátum: 2013. Augusztus 07. - 14:00:39
Elolvastam Csaba írását, ami szerintem remek, és ezek az Igehelyek jutottak eszembe:

4Móz 20:1-5 
Az első hónapban Izráel fiai, az egész gyülekezet megérkezett a Cin-pusztába, és letelepedett a nép Kádésban. Ott halt meg Mirjám, és ott temették el.
De nem volt vize a gyülekezetnek, ezért összegyűltek Mózes és Áron ellen.
Perlekedni kezdett a nép Mózessel, és azt mondták: Bárcsak odavesztünk volna, amikor testvéreink meghaltak az ÚR színe előtt!
Miért hoztátok az ÚR gyülekezetét e pusztába, hogy itt haljunk meg állatainkkal együtt?
Miért hoztatok ki minket Egyiptomból, és miért vezettetek erre a rossz helyre, ahol nincs vetés, sem füge, sem szőlő, sem gránátalma, és inni való víz sincsen
?”

2Móz 16:4 
Ekkor azt mondta Mózesnek az ÚR: Íme, én esőként kenyeret hullatok nektek az égből. Menjen ki a nép, és szedjen naponként egy napra valót, hogy próbára tegyem: akar-e az én törvényem szerint járni, vagy nem?

Józs 5:10-12 
„Gilgálban táboroztak Izráel fiai, és elkészítették a páskát Jerikó mezején a hónap tizennegyedik napján este.
A páska második napján, még aznap kovásztalan kenyeret és pörkölt gabonát ettek a föld terméséből.
A következő naptól, hogy ettek a föld terméséből, megszűnt a manna, és nem volt többé mannája Izráel fiainak, hanem Kánaán földjének gyümölcséből ettek abban az esztendőben.


Neh 9:18-25 
„Bár ők még borjúszobrot is csináltak maguknak, és ezt mondták: Ez a te istened, aki kihozott téged Egyiptomból. Ilyen nagy gyalázattal illettek téged.
De te nagy irgalmasságodban nem hagytad el őket a pusztában. Nem távozott el előlük a felhőoszlop nappal, hogy vezesse őket az úton, és a tűzoszlop sem éjjel, hogy világítson nekik az úton, amelyen mennek.
Jóságos lelkedet adtad nekik, hogy értelmessé tegye őket. Mannádat sem vontad meg a szájuktól, és vizet adtál nekik szomjúságukban.
Negyven esztendeig tápláltad őket a pusztában, nem szenvedtek hiányt, ruháikat nem nyűtték el, és lábuk sem dagadt meg.
Azután országokat és népeket adtál nekik, és szétosztottad határaikat. Ők pedig elfoglalták Szíhón földjét és Hesbón királyának földjét meg Ógnak, Básán királyának a földjét.
Fiaikat megsokasítottad, mint az ég csillagait, és bevitted őket arra a földre, amelyről azt ígérted atyáiknak, hogy bemennek oda, és birtokolhatják.
Be is mentek fiaik, és elfoglalták a földet. Megaláztad előttük a föld lakóit, a kánaániakat, és kezükbe adtad őket királyaikkal együtt, meg a föld népeit is; mindnyájukat, hogy kedvük szerint cselekedjenek velük.
Elfoglalták az erős városokat és a kövér földet, a minden jóval telt házakat, kőbe vágott kutakat, szőlős- és olajfáskerteket meg a sok gyümölcsfát. Ettek és megelégedtek, meghíztak, és gyönyörködtek a te nagy jóvoltodban.”


Apcs 7:42 
„Isten pedig elfordult tőlük, és hagyta, hogy az ég csillagseregét imádják, amint meg van írva a próféták könyvében: Vajon hoztatok-e nekem véres áldozatokat és égőáldozatokat negyven esztendeig a pusztában, Izráel háza?

Ezeket az Igehelyeket olvasva az fogalmazódott meg bennem, hogy - azon túl, amit írt Csaba, hogy lévitáknak nem lehetett földjük és ők voltak az elsőszülöttek váltsága, az Úr szolgálatában álltak, és ellátásukra kellett a tized -, Isten a tized fizetési kötelezettséggel mindig emlékeztetni akarta népét arra, ahogyan bánt velük a pusztában a 40 év alatt, hogy ellátta őket, velük volt, oltalmazta őket és ne bízzanak a bő termésben, a kezük munkájában, hanem továbbra is tudatosítsák magukban azt, hogy az Örökkévaló a gondviselőjük, Rá támaszkodjanak, Neki adjanak hálát, és Tőle kérjenek védelmet is.
A földnek is ezért volt szombatja, pl. és ezért volt a második tized is, amit az Úr előtt saját magukra kellett fordítani, örvendezve, hálákat adva Istennek.

   :szelid:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.