Szerző Téma: A két évezredes egyházban lezajlott folyamatok és változások  (Megtekintve 21221 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #60 Dátum: 2015. November 23. - 18:02:03

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #61 Dátum: 2015. November 23. - 18:56:43
:like: Hosszú, de történelmileg tényszerű és érdekes írás.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #62 Dátum: 2015. November 23. - 19:21:50
Én is úgy találtam, hogy sok érdekes adat, leírás van benne. A tényszerű megközelítés kifejezetten üdítőnek hatott.

df1

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #63 Dátum: 2017. Május 11. - 11:59:57
Azon gondolkodtam ma, hogy az egyház képe annyira megváltozott a krisztusi alapítása óta.
Pál leveleiből tudjuk, hogy a korai keresztyén egyház szervezett volt, de nem volt intézményesített.

Annyira nagyon máskép működött, mint ma.

Napjainkban valóságos církusz tárgyát képezi, hogy az állam elismeri egy-egy közösség egyházi státuszát vagy, sem.

Idő és létszámbeli  limitek vannak felállítva ezzel kapcsolatban. ( Legalább is itthon )

Kész röhej lett volna, ha az apostoli korszakban az egyházatyák feje ilyesmin főt volna.

Most őszíntén kit érdekelt akkor, hogy az államhatalomnak mi a véleménye a keresztyén közösségek egyházi státuszáról.

Én úgy látom, hogy az elmúlt 2000 évben nagyon elcsúsztak a súlypontok.

Az egyház, amióta intézményesített formát öltött, egy csomó olyan dologba avatkozik be, amihez nincs köze.
Másrészről bizonyos terűleteken túl vállalja magát.

Minden tiszteletem Iványi Gáboré, s a munkáé, amit a diakónia terűletén végeznek.
Azonban, ha Biblikus keretek között maradnak, ma nem tartanának ott, hogy az állammal pereskednek olyan pénzek miatt, amit valójában nem a gyülekezeti tagok adtak össze a diakóniai munkára.

Igaz, a biblikus mintára folytatott gyűjtéssel nem is lehetne fent tartani egy olyan mértékű szolgálatot az elesettek felé, mint amilyet ők végeznek.

Mindennek ellenére nem látom azt a krisztusi gyakorlatot, amely arra tanítaná a keresztyén gyülekezeteket, hogy az államtól kikövetelt "pogány pénzen" végezzenek el egy olyan mértékű munkát, amely meghaladja a saját lehetőségeiket.

A mai egyház nagyon sok tekintetben eltér a bibliai mintától.
Nem vagyok róla meggyőződve, hogy Krisztus ilyennek szeretné látni....
« Utoljára szerkesztve: 2017. Május 11. - 12:02:54 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #64 Dátum: 2017. Május 11. - 12:41:42
Az előbb röviden besztem az egyház szervezeti és diakóniai torzulásairól.
Szerintem ami ennél is fontosabb az az evangelizáció megváltozása.

Amíg az apostoli időszakban az evangéliumot, konkrétan a Krisztust vitték az emberek közé, mára ez a Bibliára módosult. Önmagában ez nem is lenne rossz, de ha az aktív "evangelizáló" felekezeteket megvizsgáljuk, akkor azt fogjuk tapasztalni, hogy valójában egy-egy  felekezeti tanítás az, amelyet megpróbálnak elfogadottá tenni az emberek előtt. Maga a tényleges örömhír valójában másodlagos kérdés.
Nem az a fő cél, hogy az emberek figyelmét Krisztus munkájára írányítsák, hanem egy-egy felekezetre ( amely többnyire valójában szekta) így bővítve annak tagságát.

Ebben a meglehetősen felfordúlt evangelizációs tevékenységben talán valós létjogosúltsága van a hitoktatásnak, amely ugyan a mai formájában szintén nem lelhető fel az igében. Mégis alaposabbnak tartom annál a fajta okításnál, amit ma némelyek az utcákon folytatnak evangelizáció gyanánt.

Tényleg meglehetősen felcserélődtek a helyszínek.
A világban, ahol evangelizálni kéne, folyik az okítás.
A gyülekezetben, ahol okítani kellene, evangelizációs alkalmakat szerveznek....

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13