Szerző Téma: Beszélgessünk a diakóniáról  (Megtekintve 10050 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2010. Július 29. - 12:59:55
DIAKÓNIA


Mivel néhány testvér tudatában a diakónus valami 'alantas' egyházi szolgálatokra 'befogott' személyt jelent, tisztázzuk ennek a tisztségnek a célját, feltételeit.

Az Apostolok cselekedetei 6.részben találkozhatunk a diakónusok elhívásával kapcsolatos informácíókkal.

'Válasszatok azért, atyámfiai, ti közületek hét férfiút, KIKNEK JÓ BIZONYSÁGUK VAN, KIK SZENT LÉLEKKEL ÉS BÖLCSESÉGGEL TELJESEK, kiket erre a foglalatosságra beállítsunk.
Acs. 6:3

A fenti ige olyan erényeket sorol fel, amelyből belátható, hogy gyülekezeti szolgálóként nem tevékenykedhettek 'félszívű' testvérek.

A Szentírás kiemeli a diakónusok közűl Istvánt, aki 'Szent Lélekkel teljes férfiú' volt.
'István pedig teljes lévén hittel és erővel, nagy csodákat és jeleket cselekszik vala a nép között.'
Acs. 6:8

István esetéből láthatjuk, hogy a diakónusok munkája, nem korlátozódott az 'asztalok körüli szolgálatra.'
A diakónus feladata az egyházvezetésben megjelenő feladatok egyrészének átvállalása, a tanítói, igehírdetői szolgálat tehermentesítése.
A mai kor diakónusai sok-sok terűleten segíthetik az egyházvezetés munkáját a levelezéstől, a karbantartói munkák lebonyolításáig, az Istentisztelet technikai hátterének biztosításától az Úrvacsora előkészületéig.

A diakónusnak minden gyülekezetben megbecsűlt és a gyülekezet által tisztelt személynek kellene lennie, akinek munkája és személyes tekintélye is a gyülekezet épűlését segíti elő!

Azokban a gyülekezetekben, ahol a diakónus tisztség nincs jelen, egy rendkívűl értékes és a gyülekezet épűlését, működését elősegítő gyülekezeti tisztviselőtől fosztja meg a gyülekezet önmagát.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #1 Dátum: 2011. Június 03. - 09:28:41
Beszélgessünk egy kicsit azokról a karizmákról, amelyek a diakóniai szolgálatot segítik. Melyek ezek, és vajon mi mindent foglalnak magukba? Azért is örülnék ennek, mert általában a karizmákkal kapcsolatban sokszor csak a rendkívülibb ajándékokról esik szó, mint pl. lelkek megkülönböztetése, de alig van szó olyanokról, mint amelyek hétköznapi emberi vonások is lehetnek, pl. a könyörülő, könyörülés. De amelyik vonás a Szentlélek által van átszőve és megerősítve, már nem lehet hétköznapi. Jó lenne ezeknek a csendes ajándékoknak az értékét felfedezni, átbeszélni.

herzen3
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 03. - 09:48:35 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető b urian jozsef

  • nagypapa
  • Diakónus
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1643
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2011. Június 03. - 12:46:13
Áldott szép napot!!a diakonia kapcsán elmondanám hogy beindult es igen jol müködik a feleségem Ágnes munkája.Az öregek most már nagyon megszerették ezt a szolgálatot!Feleségem nagy szeretettel és oda adással vegzi ezt.Jo látni nap mint nap a hálás embereket,jo tudni hogy ez is Krisztusi szeretett eredménye! :2smitten:



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #3 Dátum: 2011. Június 03. - 13:04:28
Ez nagyon jó hír!  :hi :2smitten:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2011. Június 03. - 13:54:13
Legyen sok-sok további áldás és öröm a párod szolgálata nyomán!
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 03. - 14:26:20 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2011. Június 03. - 14:19:48
Ahogy Virág kérdését olvastam felmerűlt bennem valami Jézussal kapcsolatban!
A hívők közűl vannak, akik felismerik az igéből Jézus hármas tisztségét, a prófétai, főpapi és királyi felkenetését, de mélyen hallgatnak az Úr Jézus Krisztusról, mint a legfőbb diakónusról, mintha valami jelentéktelen "mellékterméke" lenne az a Váltságműnek!
Pedig ekként jövendőlt Ésaiás próféta az Úrról, mondván:
"Megrepedt nádat nem tör el, a pislogó gyertya belet nem oltja ki, a törvényt igazán jelenti meg."
Ésa. 42:3

Az Istentől származó törvény fontos része a diakónia, Jézus erre is példát adott, s a diakónia értelmezésének egy új mérföldkövét fektette le:
"És amint akarjátok, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is akképpen cselekedjetek azokkal."
Luk. 6:31

Virág kérdésére visszatérve, a diakónus elsődleges ismertetőjele véleményem szerint a kimagasló empátiás képesség.
Valaki felé Krisztusian akkor tudunk leginkább szolgálni, ha beletudjuk élni magunkat az illető helyzetébe, ekkor tudunk  érzékennyé válni reá, hogy mire van szűksége...
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 03. - 14:26:47 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #6 Dátum: 2011. Június 04. - 10:17:03
Idézet
A hívők közűl vannak, akik felismerik az igéből Jézus hármas tisztségét, a prófétai, főpapi és királyi felkenetését, de mélyen hallgatnak az Úr Jézus Krisztusról, mint a legfőbb diakónusról, mintha valami jelentéktelen "mellékterméke" lenne az a Váltságműnek!
Pedig ekként jövendőlt Ésaiás próféta az Úrról, mondván:
"Megrepedt nádat nem tör el, a pislogó gyertya belet nem oltja ki, a törvényt igazán jelenti meg."
Ésa. 42:3

Ez nagyon jó gondolat szerintem!  :hi   
A hozott ige szívig ható.

:2smitten:

A diakónusi szolgálathoz szintén szükséges lehet szerintem a jó szervezőkészség, a feladatok rangsorolása, rendszerezése, átlátása. Bár ezek nagyon prózaian hangzanak, mégis fontosnak érzem. Különbséget tenni a fontos, a sürgős és az azonnali megoldást követelő problémák között, ez az ajándék adott esetben sok szenvedéstől kímélhet meg egyeseket (rászorulókat).  :hi
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 04. - 10:20:51 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2011. Június 04. - 11:58:36
Ámen! :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 04. - 12:12:01 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #8 Dátum: 2011. Június 04. - 18:17:30
Azért  többször hallhattam  az Úr Jézus Krisztussal  kapcsolatban  ezt  a címet: "Szolga-Király"!  Van is egy  szép  keresztyén dicsőítés  a Mike Duótól evvel a címmel:  http://www.youtube.com/watch?v=D-CyZhGB5io  >>"Gyermekként jött Égi Lény,
Glória nélkül érkeztél;
Te szolgáltál minekünk,
Halálod által élhetünk.

Refrén:
Íme az Úr: Szolga-Király!
Most minket hív, kövessük hát!
Hozzuk elé szívünk hódolatát,
Imádjuk a Szolga-Királyt!

Egy kertben sírt könnyezett,
Miattam hordott bűnterhet.
Megtört szívvel mondta ott:
�Legyen, Atyám, akaratod!"

Refrén

Jöjj hát és nézd sebeit,
Áldozatáról hirdetik:
Eget tartó nagy kezét
Kínzó szegeknek tárta szét.

Refrén

Szolgálni Ő megtanít,
Szívünknek trónján Ő lakik.
Ha fölvesszük más baját,
Akkor szolgáljuk Őt, magát.

Refrén "<<

"Leben,und leben lassen!"


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2011. Június 04. - 21:49:53
Köszi Zsotza, ez egy nagyon szép dicsőítés!
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 04. - 22:23:20 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #10 Dátum: 2011. Július 15. - 21:54:14
Egyszer egy olyan feladatot kaptunk a főiskolán, hogy egy tetszés szerinti újszövetségi történet alapján írjunk meg egy hittanóra vázlatot. Én az irgalmas szamaritánusról szóló példázatot dolgoztam fel. A gyerekeknek szóló vázlatoknak fontos része a főgondolat. Meg kell tudnunk fogalmazni egy mondatban, összefoglalni, hogy abból a történetből, mit szeretnénk kiemelni. És aköré lehet szervezni az egész magyarázatot, amivel a gyermekek számára közelivé válik a történet. Én azt fogalmaztam meg, hogy a szamaritánus addig segített a bajba jutott embernek, amíg annak szüksége volt rá. Nemcsak bekötötte a sebeit, de elvitte egy fogadóba is, ahol tudott még gyógyulni, lábadozni, erre valóban szüksége volt. A tanárnőnek tetszett ez a gondolat, és azt mondta, hogy a diakónia nem arról szól, hogy a másik helyett cselekszünk, döntünk, élünk, hanem addig a pontig kísérjük, amíg lábra tud állni (ez lehet jelképes is), és utána már az a segítség, ha elengedjük, hogy magától lépjen tovább. Nekem nagyon tetszik ez a közös gondolat a tanárnővel, és számomra ezt is jelenti a diakónia: addig segíteni a másikat, amíg annak valóban szüksége van rá. Addig mindenképpen, de utána már nincs szükség aktív segítségnyújtásra, elegendő csendben, a háttérből figyelni és imádkozni.

 :2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 15. - 21:58:46 írta Virág »

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2011. Július 15. - 22:02:11
Ámen!
:2smitten:
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 15. - 22:12:58 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető b urian jozsef

  • nagypapa
  • Diakónus
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1643
  • Nem: Férfi
Válasz #12 Dátum: 2011. Augusztus 07. - 19:55:26
Régen irtam már a feleségem beteg és öreg gondozói munkájáról.Immár 3 hónapja végzi ezt a munkát fő állásban a ref egyház keretén belül.9-10 fő a létszám általában,.és ezt 8 órában nem lehet tisztesse n llátni.Ezert sokszor a szabad idő fel álldozása is szükséges.De áldott a szolgálat.Az öregek megszerették a feleségemet.és ő is őket.Szokszor a család többi tagja is be van vonva a szolgálat ellátásaba.de örömmel teszük. :)



Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2011. Augusztus 09. - 12:35:13
Köszönjük a beszámolót! Akkor ez egy igazi családi összefogás.  :szelid:

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető zsotza

  • Utolsó utáni csavar Isten gépezetében.
  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1074
  • Nem: Férfi
  • Takarító- kistestvér
Válasz #14 Dátum: 2011. Szeptember 23. - 07:24:34
Régen irtam már a feleségem beteg és öreg gondozói munkájáról.
  URunk  áldása  legyen  Feleséged   diakóniai  Szolgálatán,-és  a  Segítőin!    Ha  vannak  újabb  élmények,  tapasztalatok,-imatémák-  a  szolgálatból  szerintem  érdemes  lenne írni  róla

"Leben,und leben lassen!"