Szerző Téma: A Biblikus szeretet  (Megtekintve 17631 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2011. Január 20. - 18:23:19
"Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen én bennem, olyanná lettem, mint a zengő ércz vagy pengő czimbalom."
1Kor. 13:1

Szeretett Testvéreink!

Mivel manapság "a szeretet mindenek felett"- elvét sokan és sok féle képpen magyarázzák, hasznos lenne itt a fórumon is a megfelelő helyére raknunk a korinthusi igeszakaszt a gondolkodásunkban...

" A mindenkit magamhoz ölelek a szeretet nevében"-gyakorlata nem ritkán fölébe helyezkedik más, a szeretettel azonos fontosságú bibliai kinyílatkoztatásoknak.

Vizsgáljuk tovább Pál apostol ihletet szavait:
"És ha jövendőt tudok is mondani, és minden titkot és minden tudományt ismerek is; és ha egész hitem van is úgyannyira, hogy hegyeket mozdíthatok ki helyökről, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok."
1Kor. 13:2

Láthatjuk, hogy Pál szavai szerint, sem a karizmák, sem az ismeret, sem pedig a hit nem ér semmit, ha nem társul hozzájuk a szeretet!
Azonban azt is észre kell vennünk, hogy Pál nem állítja azt, hogy a szeretet rovására mehet az ismeretnek, a karizmák gyakorlásának, vagy akár a hitnek!
Nem is beszélhet erről, mert a biblia más helyeken sem tanítja azt, hogy a szeretet önmagában üdvösségre jutathatná az embert!
Ne feledjük el, hogy a buddhisták, iszlámisták, vagy egyéb pogány vallások követői sem azért tartanak a kárhozat felé, mert ne lenne bennük szeretet!
Azonban hiányzik az életükből az IGAZ HIT ÉS ISTENISMERET!

Nem véletlenűl emeli ki az Úr Jézus Krisztus az ismeret fontosságát!
"Az pedig az örök élet, hogy megismerjenek Téged, az egyedül igaz Istent és akit elküldtél, a Jézus Krisztust"
Jn. 17:3
Folyt.köv.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Augusztus 01. - 23:15:01 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2011. Január 20. - 18:42:33
Jó a téma. Ha valahol megemlítem, hogy a szeretet parancsát megelőzi az engedelmesség legtöbbször óriási ellenállásba ütközök.
Beszélgettem valakivel, aki karizmatikus. Nem ismertem addig. Kb. 10 perc múlva kijelentette nekem, hogy "szeretlek téged". Teljesen megdöbbentem ettől, és ekkor jöttem arra rá, hogy mennyire helytelenül van használva ez a parancs. Rövid beszélgetés után, amikor az Igének való engedelmességről kezdtem beszélni, ugyanez ez ember lesátánozott.

Melyik van előbb, az engedelmesség, vagy a szeretet? Jézus melyik parancsot tartotta be maradéktalanul? Az utolsó lehelletéig engedelmes volt az Atyának, ám amikor az Atyát sérelem érte, azonnal felindult. Kötélből font korbácsot ragadott, amikor meglátta, hogy latrok barlangjává tették az Atya házát.

Először is, a szeretet onnan indul ki, amit Jézus elmond a Máté 18. fejezetben:

24.  Mikor pedig számot kezde vetni, hozának eléje egyet, a ki tízezer tálentommal vala adós.
25.  Nem tudván pedig fizetni, parancsolá annak ura, hogy adják el azt, és a feleségét és gyermekeit, és mindenét, a mije vala, és fizessenek.
26.  Leborulván azért a szolga előtte, könyörög vala néki, mondván: Uram, légy türelemmel hozzám, és mindent megfizetek néked.
27.  Az úr pedig megszánván azt a szolgát, elbocsátá őt, és az adósságot is elengedé néki.
28.  Kimenvén pedig az a szolga, találkozék egygyel az ő szolgatársai közül, a ki száz dénárral vala néki adós; és megragadván azt, fojtogatja vala, mondván: Fizesd meg nékem, a mivel tartozol.
29.  Leborulván azért az ő szolgatársa az ő lábai elé, könyörög vala néki, mondván: Légy türelemmel hozzám, és mindent megfizetek néked.
30.  De ő nem akará; hanem elmenvén, börtönbe veté őt, mígnem megfizeti, a mivel tartozik.
31.  Látván pedig az ő szolgatársai, a mik történtek vala, felettébb megszomorodának; és elmenvén, mindent megjelentének az ő uroknak, a mik történtek vala.
32.  Akkor előhivatván őt az ő ura, monda néki: Gonosz szolga, minden adósságodat elengedtem néked, mivelhogy könyörögtél nékem:
33.  Nem kellett volna-é néked is könyörülnöd a te szolgatársadon, a miképen én is könyörültem te rajtad?
34.  És megharagudván az ő ura, átadta őt a hóhérok kezébe, mígnem megfizeti mind, a mivel tartozik.
35.  Ekképen cselekszik az én mennyei Atyám is veletek, ha szivetekből meg nem bocsátjátok, kiki az ő atyjafiának, az ő vétkeiket.


Ha valaki nem ismeri fel, hogy mekkora volt az ő adóssága, amiért meghalt Jézus, hiába hangoztatja azt, hogy ő szereti a másikat, az csak egy olyan lepel, amellyel leplezi az önnön gonosz szívét. Ám ha tudja az adósságát, meg tud bocsátani, tud szeretni - de hát mit is beszélek én, megtérés nélkül nincs szeretet sem.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2011. Január 20. - 19:06:52
:fel:

Ma olvastam a megtéréssel kapcsolatban is egy agyrémet egy másik fórumon!
A testvérnő megkérdezte Istent, hogy meg kell-e térnie, s abba a gyülekezetbe kell-e megtérnie, ahová jár.
Miután a válasz igen volt, az illető ÚGY DÖNTÖTT: "Jól van, akkor engedelmes leszek és megtérek..."

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2011. Január 20. - 19:20:43
Ha valakinek nincs Istenismerete, az még önmagában nem baj, a baj ott kezdődik, amikor tanítani kezd, és ő maga taníthatatlan.



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2011. Január 20. - 20:47:55
Bár nem vagyok karizmatikus felekezet tagja, de úgy vélem, hogy a tanítóí elhívás is egy karizma, szolgálati ajándék!
Még is a legnagyobb baklövéseket azok teszik közzé, akik folyamatosan a Szent Szellem vezetésével kérkednek...
Na nekik beszélhetünk a biblia belső szabályrendszeréről, a válasz: "A betű megől, a lélek megelevenít..."
:2knuppel: 

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Ambrus

  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 268
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2011. Január 21. - 05:40:31
Voltam egy konferencián régen, ahol egy holland misszionárius hangerővel pótolta a szellemi hiányosságait, ordított, mint egy gibbon, majd feltette a nagy kérdést: Ki az, aki meg akar térni, az jöjjön ki. Egy pár cigányasszony röhögve lökdöste egymást kifelé, akiken elvégezte a misszionárius a hókuszpókuszt, majd kijelentette, hogy meg vagytok térve, és hazaküldte a népet. Akkor jöttem rá, hogy valójában az ilyen misszionáriusok gyilkosok, és korbáccsal kellene őket kiverni az országból.
Ki fogja ezeket a szerencsétleneket tanítani és megismertetni velük az életet adó Krisztust? Ők abban a tudatban vannak, hogy minden rendben van, nem kell nekik semmit sem olvasni, majd a Lélek vezeti őket. Persze olyan lélek, amelyet ők irányítanak a vágyaik és kívánságaik szerint.
Kérdezem, ez a misszionárius szereti ezeket az embereket?



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2011. Január 21. - 19:55:00
Szó volt róla, hogy a szeretetet nem gyakorolhatjuk "majom módon" az ismeret kárára!
A korinthusi iegeszakasz félre érthető és félre magyarázható  részeit vessük össze a Biblia egyéb kinyílatkoztatásaival.
Először vizsgáljuk meg Pál szavai által, hogy milyen az Isten előtt kedves, biblikus szeretet.
"A szeretet hosszútűrő, kegyes; a szeretet nem irígykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel.
Nem cselekszik éktelenűl, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rójja fel a gonoszt.
Nem örűl a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal"
1Kor. 13:4-6

A fenti igeszakaszból azokat a jellemzőket szeretném kiemelni és más igékkel összevetni, amelyek gyakran tévesztik meg a testvéreket, s megalapozzák az ökumenikus összefonodásokat, a bibliai igazságtól való elszakadást.
- " nem gerjed haragra"

Amikor a Biblia igazságához ragaszkodó testvérek felháborodnak és hangoztatják szavukat a szélsőséges tanítások, dogmák és gyakorlatok ellen, gyakran éri őket a szeretetlenség vádja!
Talán ezért érdemes lenne megvizsgálni az Úr Jézus Krisztus viselkedését, szavait és cselekedeteit hasonló esetekre vonatkozólag!
"Mert közel vala a zsidók husvétja, és felméne Jézus Jeruzsálembe.
És ott találá a templomban az ökrök, juhok és galambok árúsait és a pénzváltókat, amint ülnek vala:
És kötélből ostort csinálván, kiűzé mindnyájokat a templomból, az ökröket is a juhokat is; és a pénzváltok pénzét kitölté, az asztalokat pedig feldönté;
És a galambárúsoknak monda:
Hordjátok el ezeket innen: ne tegyétek az én Atyám házát kalmárság házává.
Megemlékezének pedí az ő tanítványai, hogy meg van írva: A te házadhoz való féltő szeretet emészt engem."
Jn.2:13-17

"De jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok, mert a mennyeknek országát bezárjátok az emberek előtt; mivelhogy ti nem mehetek be, akik be akarnának menni azokat sem bocsátjátok be.
Jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok, mert felemésztítek az özvegyek házát, és színből hosszan imádkoztok;ezért annál súlyosabb lesz a ti büntetésetek."
Folyt.köv.
 

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #7 Dátum: 2011. Január 21. - 21:52:26
-"nem rója fel a gonoszt"

Vannak akik úgy értelmezik, hogy nem tehetünk intést a testvérünk felé, vagy nem figyelmeztethetjük  ha hibát követ el, mert az szeretetlen ítélkezés.
Ilyenkor hamar előkerűl a következő ige:
"Miért nézed pedig a szálkát, amely a te atyádfia szemében van, a gerendát pedig, amely a te szemedben van, nem veszed észre?
Avagy mi módon mondhatod a te atyádfiának:Hadd vessem ki a szálkát a te szemedből;holott ímé, a te szemedben gerenda van?
Képmutató, vesd ki előbb a gerendát a te szemedből, és akkor gondolj arra, hogy kivessed a szálkát a te atyádfiának szeméből!"
Mt.7:3-5

Észre kell vennünk, hogy az intés és egyházfegyelmezés az Istentől származó kegyelem része!
"Azt írtam néktek ama levelemben, hogy paráznákkal ne társalkodjatok.
De nem általában e világ paráznáival, vagy csalóival, vagy ragadozóival, vagy bálványimádóival; mert hiszen így ki kellene e világból mennetek.
Mort azért azt írom néktek, hogy ne társalkodjatok azzal, ha valaki atyafi létére parázna, vagy csaló, vagy bálványimádó, vagy szidalmazó, vagy részeges, vagy ragadozó.
Az ilyennel még együtt se egyetek.
Mert mi közöm ahhoz, hogy a kívülvalókról is ítéletet tegyek?
avagy ti nem a belüllévők fölött tesztek-é ítéletet?
A kívülvalókat pedig majd az Isten ítéli meg. Vessétek ki azért a gonoszt magatok közül."
1Kor.5:9-13
Folyt.köv.   

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #8 Dátum: 2011. Január 23. - 15:05:53
-"nem örűl a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal"

A "cukormáz evangélisták" ezt az igét megfordítva alkalmazzák: "nem örűl az igazságnak, de együtt örűl a hamissággal". A szeretet nevében a "szeretet hímnuszát" hamisítják meg és magára a képmutató hamisságra, egy látszat békességre építik fel a szeretetről alkotott képüket!

Most vizsgáljuk meg a záróversszakot:
"Most azért megmarad a hit, remény, szeretet, e három; ezek között pedig legnagyobb a szeretet."
1Kor. 13:13

- "ezek között pedig legnagyobb a szeretet"

Már csak egyetlen kérdést kell feltennünk:
Mi a biblikus szeretet, közösséget vállalva eltűrni a hamisságot, hallgatni az ige-ellenes dolgokról a "szeretet békesség"-nevében, vagy elkűlönűlni a hamisságtól, feltárva az Isten előtti bűnöket?
Válaszoljon e kérdésre a  Biblia!
"Kérve kérlek az Istenre és a Krisztus Jézusra és a kiválasztott angyalokra, hogy ezeket tartsd meg előítélet nélkül, semmit nem cselekedvén részlehajlásból.
A kézrátevést el ne hirtelenkedd, se ne légy  részes a más bűneiben; tenmagadat tisztán tartsd."
1Tim. 5:21-22

Folyt.köv. 

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #9 Dátum: 2011. Január 23. - 15:40:09
"Mindenek előtt pedig legyetek hajlandóak az egymás iránti szeretetre; mert a szeretet sok vétket elfedez."
1Pét. 4:8

"A szeretet sok vétket elfedez"- írja Péter.
Azonban a bűn és a vétek nincsennek egy súlycsoportban! Ezen felűl a mások iránt tanúsított szeretetünk saját vétkeink elfedésére alkalmas csupán!

Ellenben Jakab írja a következőket:
"Atyámfiai, hogyha valaki ti köztetek eltévelyedik az igazságtól, és megtéríti őt valaki,
Tudja meg, hogy aki  bűnöst térít meg az ő tévelygő útjáról, lelket ment meg a haláltól és sok bűnt elfedez."
Jak. 5:19-20

Remélem sikerűlt tiszta képet alkotnom arról, hogy a Biblikus szeretet soha sem nélkűlözheti az IGAZSÁGOT, a Biblikus  igazság pedig nem nélkülözheti a Biblikus szeretetet!

Végezetűl a Biblikus szeretet két túlajdonságát emelném még ki:
-"A szeretet nem keresi a maga hasznát."

Amikor biblikus módon gyakorlunk mások iránt szeretetet, az nélkűlőz minden hátsó szándékot és önös érdeket!

-"A szeretet soha el nem fogy."

Amikor biblikus értelemben próbáljuk valakinek a javát szolgálni, előfordúlhat, hogy előbb, vagy utóbb kénytelenek vagyunk elkűlőnűlni tőle!
Ez sosem jelentheti azt, hogy a felé tanúsított szeretetünk megridegűl, mindig nyítottnak kell maradnunk arra, hogy alkalmas pillanatban, szeretetteljes támogatására lehessünk!

:2smitten:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Flóra

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1463
  • Nem: Nő
Válasz #10 Dátum: 2013. Április 22. - 22:02:08
1 János 4/
" 7. Szeretteim, szeressük egymást: mert a szeretet az Istentől van; és mindaz, a ki szeret, az Istentől született, és ismeri az Istent.
  8. A ki nem szeret, nem ismerte meg az Istent; mert az Isten szeretet.
  9. Az által lett nyilvánvalóvá az Isten szeretete bennünk, hogy az ő egyszülött Fiát elküldte az Isten e világra, hogy éljünk általa.
  10. Nem abban van a szeretet, hogy mi szerettük az Istent, hanem hogy ő szeretett minket, és elküldte az ő Fiát engesztelő áldozatul a mi bűneinkért.
  11. Szeretteim, ha így szeretett minket az Isten, nekünk is szeretnünk kell egymást.
  12. Az Istent soha senki nem látta: Ha szeretjük egymást, az Isten bennünk marad, és az ő szeretete teljessé lett bennünk:
  13. Erről ismerjük meg, hogy benne maradunk és ő mibennünk; mert a maga Lelkéből adott minékünk."
 Gyönyörű! :2smitten:
A Biblia gyakran beszél a szeretetről? A gyülekezetetekben gyakran beszél a lelkész a szeretetről? :2smitten:

Ήμουν τυφλός, τώρα βλέπω


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #11 Dátum: 2013. Április 23. - 02:03:37
A Bibliának gyakori témája a szeretet. Vannak gyülekezetek, ahol sokat prédikálnak róla, s van ahol kevesebbet. A lényeg szerintem mégis az, hogy megvalósul-e a testvérek között a szeretet.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #12 Dátum: 2013. December 30. - 17:56:52
Nem tudom, talán ide illik ez a videó

Szövétnek Keresztény Gyülekezet

Megemlékezés címmel Kubinyi Károly beszél és fia, Péter.... nagyon tanulságos...

Isten áldja meg őket!   :ima3:

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #13 Dátum: 2013. December 31. - 20:08:28
Egy másik példa a biblikus szeretetre:

Nehémiás 13:
 23 Akkoriban észrevettem, hogy vannak Júdában olyan férfiak, akik idegenek közül vettek feleséget: Asdódból, Ammonból, illetve Moábból.
24 A gyermekeik közül sokan már nem is tudtak héberül, hanem valamelyik idegen nép nyelvén beszéltek.
25 Ezért határozottan megszidtam és keményen megfenyegettem ezeket a férfiakat.
Némelyiket megvertem, és megtéptem.
 
Azután megeskettem őket Istenre, hogy leányaikat idegenekhez nem adják férjhez, sem az idegenek közül nem vesznek feleséget sem maguknak, sem a fiaiknak.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #14 Dátum: 2013. December 31. - 20:34:07
O0

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13