Szerző Téma: Reformáljuk meg, vagy állítsuk helyre?!  (Megtekintve 2946 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Dátum: 2016. Március 01. - 15:19:02
Kb. 8 évvel ezelőtt olvastam egy nagyon jó írást Bagoly Gyulától a "Megreformált egyház" szűkséges voltáról.
Az értekezés egyik fontos része, ahol különbséget tesz testvérünk az igaz és a hamis egyház között.
Talán a legcélszerűbb, ha egy az egyben idézem:
" 1. Az igaz egyház jellemzői
Fontos világosan látni és fogalmazni ebben a kérdésben, úgy ahogy tesz Szegedi Kis István is, aki így válaszol erre a kérdésre, hogy mi az egyház: „Az igaz hivők, a szentek és a kiválasztottak szervezett gyülekezete, akiket a hit, remény, szeretet és Krisztus Lelke tart össze.” Más szóval az igaz egyház nem más, mint a hitvalló keresztyének közössége. Nézzük azonban a továbbiakban, melyek az igaz egyház jelei: (a) az igét tisztán hirdetik, (b) a sákramentumokat helyesen szolgáltatják ki, (c) az egyházfegyelmet megfelelően gyakorolják."
Nos, ez a néhány mondat 8 évre meghatározta a véleményemet, az igaz egyház fogalmáról.
Amikor kerestem a helyemet a felekezetek, gyülekezetek között igyekeztem támpontként visszonyúlni ehhez a meghatározáshoz.
Bagoly Gyula mielőtt rátért volna az igaz egyház jellemzőire, beszélt a látható és láthatatlan egyház fogalmáról, melynek ismeretét vitathatalanul a Reformációnak köszönhetjük.
Eltelt az életemből nyolc év, mire ráébredtem, hogy a reformátori theológia és dogmatika teljesen téves következtetésre jutott az igaz és hamis egyház meghatározhatóságát illetően.
Mivel tökéletes ismerettel és tudással egyik felekezet sem rendelkezik, ezért egyik gyülekezete sem lehet besorolni az "igaz" egyházak kategóriájába.
Hogy miért nem?!
Leginkább Bagoly Gyula által összefoglalt pontok szerint lehet a dolgot bebizonyítani.
a, Mivel egyetlen felekezet sem rendelkezik a tökéletes ismeret birtoklásával, így eleve lehetetlen az igét teljes tisztaságában hírdetni.
b,A sákramentumokat helyesen szolgáltatják ki.
Itt nem csupán a vízkeresztség eltérő módja jelenti a helyes, vagy helytelen kiszolgáltatás tényét, hanem az Úrvacsora felekezeti vacsorává történő avanzsálása is ellentmond a Biblikus úrvacsorai rendnek.
Az Úrvacsora liturgiájaban jó pár olyan technikai ellemmel találkozunk, amelyek a Bibliából nem támaszhatóak alá.
Nos, akkor ezek után ki dönti el, hogy azok közül mi a helyes és helytelen?!
c, Bagoly Gyula kitér ebben a pontban az egyházfegyelmezés eszközeire, ill. azoknak helyes gyakorlatára.
Többek között megemlítí az Úrvacsorától való eltíltást.
Kérdem én a Bibliában nálamnál jártasabb testvéreket:
Hol találunk reá bibliai példát, hogy valakit az Úr asztalától eltíltottak volna, s hogy erre az apostolok bárkinek is felhatalmazást adtak volna tovább?
Hol olvasunk az apostoli hitvallás szerepéről és a bűnvallásról az Úrvacsora kapcsán?
Nem utolsó sorban az önvizsgálat erkölcsi vonalát, mikor váltotta fel, a felekezeti tanításban történő elmélyedés kérdése?
Nyolc év után úgy vélem, hogy nem egy emberi gyakorlatok által "megreformált" egyházat szeretne az Úr Jézus Krisztus látni, hanem egy olyan helyreállított puritánt, amelyet a Biblia lapjairól felismerhetünk...
A látható igaz egyháznak úgy vélem továbbra is egyetlen ismérve van, ez pedig nem a theológiai tévedhetetlenség, hanem hogy az egyházban valósággal Jézus Krisztus az Úr. Ez pedig azt jelenti, hogy az ember nem akar olyan kérdésekben dönteni, ahol a bírálat az Úr Jézus Krisztus hatásköre. (Pl. az Úrvacsorázó méltó, vagy méltatlan volta.
Ne felejtsük el azt az apróságot sem, hogy itt nem a vizsgáljátok meg egymást, hanem a "próbáljátok meg magatokat"- elve van kijelentve, kinek-kinek a saját felelősségére.
Én csupán annyit mondannék a protestáns-neoprotestáns testvéreknek, hogy ne piszkáljuk a katolikusokat a "szent hagyományaik" miatt, mert ők legalább beismerik, hogy az Istentiszteletük jó részének köze nincs a Bibliához, az hagyomány.
A protestáns egyház is telve van ilyenekkel, csupán tabú beszélni róluk...

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #1 Dátum: 2016. Március 04. - 09:35:54
Csaba, azt tartom helyénvalónak, hogyha ezeket a gondolataidat megosztod Bagoly Gyulával is és hogyha ő válaszol azokra, akkor azokat is megoszd itt velünk.
 :szelid:



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #2 Dátum: 2016. Március 04. - 16:44:17
Rendben Kálmán, a kedvedért megteszem. Ha nem bánod hívatkozom a felvetésed apropójára. Ha válaszol, akkor azt szívesen megosztom itt is.
:szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #3 Dátum: 2016. Március 04. - 18:01:16
Szia Kálmán! :2smitten:

Ha számodra ebben a fórmában elfogadható, elkűldöm az emailt Gyulának! :szelid:

Feladó: Tarró Csaba
Tisztelt címzett: E-mail: kgtmi@ t.online.hu
Bagoly Gyula testvér
részére
Tárgy: Gondolat, tapasztalat- megosztás.
Bevezetés:
Kedves Gyula!
Gondolom 8 év távlatából a nevem már nem sokat jelent számodra. :)
2008-ban találkoztunk személyesen pécsett, egy családi beszélgetés alkalmával.
Beszélgetésünk maradandó élmény volt számomra, s gyakran olvastam a későbbiekben egyházatok tanításait mind az interneten, mind pedig a "Keskeny út"-című kiadványotok révén.
Az életemből időközben elmúlt nyolc év, sok-sok kereséssel.
Az Isten keresése mellett fontosnak tartottam, a gyülekezeti helyem meglelését is.
A " Miért van szükség egy új, megreformált egyházra? "- című írásod, komoly támpontot jelentett számomra az "igaz egyház" keresésével kapcsolatban.
Időközben az interneten több keresztyén fórumon ismerkedtem testvérekkel,az egyik ilyen fórumnak magam is törzstagja és moderátora lettem.
(Örömhír Fórum)
A közelmúltban megosztottam a fórumon,az általad felvázolt igaz egyház ismérveit, s összevetettem a saját gondolataimmal és tapasztalataimmal.
Egy kedves közös ismerősünk arra figyelmeztetett, hogy az lenne a helyénvaló, ha a meglátásaimat neked is megírnám, s a válaszodat (amennyiben születik) színtén megosztanám a fórumon.
Úgy gondolom az lesz a legegyszerűbb, ha az éríntett topic teljes tartalmát elkűldöm számodra, s ha megtisztelsz a válaszoddal, akkor azt színtén modosítások nélkül osztom meg a testvérekkel.
Íme a topic tartalma:
Reformáljuk meg, vagy állítsuk helyre?!
Csaba :
Kb. 8 évvel ezelőtt olvastam egy nagyon jó írást Bagoly Gyulától a "Megreformált egyház" szűkséges voltáról.
Az értekezés egyik fontos része, ahol különbséget tesz testvérünk az igaz és a hamis egyház között.
Talán a legcélszerűbb, ha egy az egyben idézem:
" 1. Az igaz egyház jellemzői
Fontos világosan látni és fogalmazni ebben a kérdésben, úgy ahogy tesz Szegedi Kis István is, aki így válaszol erre a kérdésre, hogy mi az egyház: „Az igaz hivők, a szentek és a kiválasztottak szervezett gyülekezete, akiket a hit, remény, szeretet és Krisztus Lelke tart össze.” Más szóval az igaz egyház nem más, mint a hitvalló keresztyének közössége. Nézzük azonban a továbbiakban, melyek az igaz egyház jelei: (a) az igét tisztán hirdetik, (b) a sákramentumokat helyesen szolgáltatják ki, (c) az egyházfegyelmet megfelelően gyakorolják."
Nos, ez a néhány mondat 8 évre meghatározta a véleményemet, az igaz egyház fogalmáról.
Amikor kerestem a helyemet a felekezetek, gyülekezetek között igyekeztem támpontként visszonyúlni ehhez a meghatározáshoz.
Bagoly Gyula mielőtt rátért volna az igaz egyház jellemzőire, beszélt a látható és láthatatlan egyház fogalmáról, melynek ismeretét vitathatalanul a Reformációnak köszönhetjük.
Eltelt az életemből nyolc év, mire ráébredtem, hogy a reformátori theológia és dogmatika teljesen téves következtetésre jutott az igaz és hamis egyház meghatározhatóságát illetően.
Mivel tökéletes ismerettel és tudással egyik felekezet sem rendelkezik, ezért egyik gyülekezete sem lehet besorolni az "igaz" egyházak kategóriájába.
Hogy miért nem?!
Leginkább Bagoly Gyula által összefoglalt pontok szerint lehet a dolgot bebizonyítani.
a, Mivel egyetlen felekezet sem rendelkezik a tökéletes ismeret birtoklásával, így eleve lehetetlen az igét teljes tisztaságában hírdetni.
b,A sákramentumokat helyesen szolgáltatják ki.
Itt nem csupán a vízkeresztség eltérő módja jelenti a helyes, vagy helytelen kiszolgáltatás tényét, hanem az Úrvacsora felekezeti vacsorává történő avanzsálása is ellentmond a Biblikus úrvacsorai rendnek.
Az Úrvacsora liturgiájaban jó pár olyan technikai ellemmel találkozunk, amelyek a Bibliából nem támaszhatóak alá.
Nos, akkor ezek után ki dönti el, hogy azok közül mi a helyes és helytelen?!
c, Bagoly Gyula kitér ebben a pontban az egyházfegyelmezés eszközeire, ill. azoknak helyes gyakorlatára.
Többek között megemlítí az Úrvacsorától való eltíltást.
Kérdem én a Bibliában nálamnál jártasabb testvéreket:
Hol találunk reá bibliai példát, hogy valakit az Úr asztalától eltíltottak volna, s hogy erre az apostolok bárkinek is felhatalmazást adtak volna tovább?
Hol olvasunk az apostoli hitvallás szerepéről és a bűnvallásról az Úrvacsora kapcsán?
Nem utolsó sorban az önvizsgálat erkölcsi vonalát, mikor váltotta fel, a felekezeti tanításban történő elmélyedés kérdése?
Nyolc év után úgy vélem, hogy nem egy emberi gyakorlatok által "megreformált" egyházat szeretne az Úr Jézus Krisztus látni, hanem egy olyan helyreállított puritánt, amelyet a Biblia lapjairól felismerhetünk...
A látható igaz egyháznak úgy vélem továbbra is egyetlen ismérve van, ez pedig nem a theológiai tévedhetetlenség, hanem hogy az egyházban valósággal Jézus Krisztus az Úr. Ez pedig azt jelenti, hogy az ember nem akar olyan kérdésekben dönteni, ahol a bírálat az Úr Jézus Krisztus hatásköre. (Pl. az Úrvacsorázó méltó, vagy méltatlan volta.
Ne felejtsük el azt az apróságot sem, hogy itt nem a vizsgáljátok meg egymást, hanem a "próbáljátok meg magatokat"- elve van kijelentve, kinek-kinek a saját felelősségére.
Én csupán annyit mondannék a protestáns-neoprotestáns testvéreknek, hogy ne piszkáljuk a katolikusokat a "szent hagyományaik" miatt, mert ők legalább beismerik, hogy az Istentiszteletük jó részének köze nincs a Bibliához, az hagyomány.
A protestáns egyház is telve van ilyenekkel, csupán tabú beszélni róluk...
Kálmán :
Csaba, azt tartom helyénvalónak, hogyha ezeket a gondolataidat megosztod Bagoly Gyulával is és hogyha ő válaszol azokra, akkor azokat is megoszd itt velünk.
 :szelid:
Csaba :
Rendben Kálmán, a kedvedért megteszem. Ha nem bánod hívatkozom a felvetésed apropójára. Ha válaszol, akkor azt szívesen megosztom itt is.
:szelid:
Kedves Gyula!
Köszönöm, hogy időt szakítottál a levelem elolvasására!
Keresztyén testvéri tisztelettel és szeretettel:
Tarró Csaba sk.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 04. - 18:12:16 írta Virág »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kálmán

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 13596
  • Nem: Férfi
Válasz #4 Dátum: 2016. Március 05. - 08:29:59
Igen, jó lesz.

 :2smitten:



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #5 Dátum: 2016. Április 18. - 13:14:52
Eltelt egy bő hónap. Gyuszi visszajelölt a facebookon, ennyi. Nem szemrehányásként írom, csak azért teszem, mert nem sunnyogtam el a válaszát... :szelid:

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #6 Dátum: 2016. November 16. - 17:28:20
A hónapok során ráébredtem, hogyha egy lelkésznek nincsennek további érvei, akkor egyszerűen lezárja a beszélgetést.
A minap egy Adventista ismerősöm eszmefutatását olvastam a katolikus és a protestáns egyház összeborulásáról.

Ezek a fránya katolikusok mindig a célkeresztben vannak.
A múltjuk, a jelenük. Lényeg az, hogy semmit sem csinálhatnak jól. Vádolják őket a múlt béli üldöztetésekért, s a manapság folytatott toleranciáért.

Bűnös hagyományaik vannak, amelyről maguk állítják, hogy hagyomány.

Bezzeg az igén szilárdan álló protestánsok ilyesmit nem ismernek, hogy a neoprotestáns "igaz egyházakat" már fel se hozzam.

Őszíntén nem tudom, hogy mennyivel jobb az állam-ellenesség, az állammal való összeborulásnál.
Mennyivel súlyosabbak azok a bűnők, amikért a mai Római egyház szégyenkezik, azoknál, amelyeket a protestántizmus kidumál és megpróbál elhallgatni. Mennyivel biblikusabbak a "szent hagyományoknál", azok a hamis próféciák, amelyek a neoprotestáns felekezetekben keletkeznek, s amelyeket akár hosszú évtizedekig csűrnek és csavarnak.

Hol is van az az üdvözítő földi felekezet és egyház?!

Sehol, mert csak igaz és üdvözítő Jézus Krisztus létezik!
« Utoljára szerkesztve: 2016. November 16. - 17:30:19 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13