Szerző Téma: Gondolataim / ....tejjel és mézzel folyó...  (Megtekintve 1220 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Kamilla

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Dátum: 2017. December 12. - 21:15:32
5Móz 27:1-10
Mózes pedig és Izráel vénei parancsot adának a népnek, mondván: Tartsátok meg mind e parancsolatot, a melyet én parancsolok ma néktek.   
És a mely napon általmentek a Jordánon arra a földre, a melyet az Úr, a te Istened ád néktek: nagy köveket állíts fel, és meszeld be azokat mészszel.   
És mihelyt általmégy, írd fel azokra e törvénynek minden ígéjét, hogy bemehess arra a földre, a melyet az Úr, a te Istened ád néked, a tejjel és mézzel folyó földre, a miképen megígérte néked az Úr, a te atyáidnak Istene.   
Mihelyt azért általmentek a Jordánon, állítsátok fel azokat a köveket, a melyeket én e mai napon parancsolok néktek, az Ebál hegyén; és meszeld be azokat mészszel.   
És építs ott oltárt az Úrnak, a te Istenednek; olyan kövekből való oltárt, a melyeket vassal meg ne faragj.   
Ép kövekből építsd az Úrnak, a te Istenednek oltárát; és áldozzál azon egészen égőáldozatokat az Úrnak, a te Istenednek.   
Áldozzál hálaáldozatokat is, és egyél ott, és vigadozzál az Úr előtt, a te Istened előtt.   
És írd fel a kövekre e törvénynek minden ígéjét igen világosan!   
És szóla Mózes és a Lévi nemzetségéből való papok az egész Izráelnek, mondván: Figyelj és hallgass Izráel! E mai napon lettél az Úrnak, a te Istenednek népévé.
Hallgass azért az Úrnak, a te Istenednek szavára, és cselekedjél az ő parancsolatai és rendelései szerint, a melyeket, én parancsolok ma néked.


Elérkezett a vándorlás vége, a 40 év vége, amikorra is az a generáció, amelyik felnőtt volt a kivonulás idején, elpuszult, és csak a fiaik maradtak életben, Isten szava szerint. (4Móz 14:1-35)
Ezt a nemzedéket nem metélték körül a vándorlás alatt, a pusztában, ezért Isten megparancsolta Józsuénak, hogy tegye ezt meg, a szövetség jeleként, hogy ők Isten kiválasztott népe.
Józsué 5:1-7;
Lőn pedig, a mint meghallák az Emoreusok minden királyai, a kik a Jordánon túl laknak napnyugot felé, és a Kananeusok minden királyai, a kik a tenger mellett laknak vala, hogy kiszáraztotta az Úr a Jordánnak vizét az Izráel fiai előtt, a míg általjöttünk vala; megolvada az ő szívök, és nem vala többé bátorság bennök Izráel fiai miatt.    
Ez időben monda az Úr Józsuénak: Csinálj magadnak kőkéseket, és másodszor is metéld körül az Izráel fiait.   
És csinála Józsué magának kőkéseket, és körülmetélé Izráel fiait a körülmetéletlenség halmán.   

Az ok pedig, a miért körülmetélé őket Józsué, ez: Mindaz a nép, a mely kijött vala Égyiptomból; a férfiak, a hadakozó emberek mindnyájan meghaltak vala a pusztában, útközben, a míg jöttek vala Égyiptomból.   
Mert körül volt ugyan metélve mindaz a nép, a mely kijött vala; de azt a népet, a mely a pusztában született, útközben, a míg jöttek vala Égyiptomból, nem metélték vala körül;   
Mert negyven esztendeig jártak Izráel fiai a pusztában, mialatt elemészteték a hadakozó férfiaknak egész népsége, a kik Égyiptomból jöttek vala ki, mivelhogy nem hallgattak vala az Úr szavára; a kiknek megesküdt az Úr, hogy nem láttatja meg velök a földet, a mely felől megesküdt vala az Úr az ő atyáiknak, hogy nékünk adja azt a tejjel és mézzel folyó földet.   
Fiaikat állította vala azért helyökbe, ezeket metélé körül Józsué, mert körülmetéletlenek valának, mivelhogy nem metélék vala körül őket az útban.


Ez a nemzedék kelt át a Jordánon, hasonló keresztségben részesültek, mint amiben atyáik, mikor száraz lábbal átkeltek a Vörös tengeren.
Ezek a fiak, szellemben gyermekek voltak, akiknek tejre volt szükségük:
Mt 18:1-3;
Abban az órában menének a tanítványok Jézushoz, mondván: Vajjon ki nagyobb a mennyeknek országában?
És előhíván Jézus egy kis gyermeket, közéjök állítja vala azt, és monda: Bizony mondom néktek, ha meg nem tértek és olyanok nem lesztek mint a kis gyermekek, semmiképen nem mentek be a mennyeknek országába.

1Pt 2:2
Mint most született csecsemők, a tiszta, hamisítatlan tej után vágyakozzatok, hogy azon növekedjetek;
Zsidó 5:12-13;    
Mert noha ez idő szerint tanítóknak kellene lennetek, ismét arra van szükségetek, hogy az Isten beszédeinek kezdő elemeire tanítson valaki titeket; és olyanok lettetek, a kiknek tejre van szükségetek és nem kemény eledelre.   
Mert mindaz, a ki tejjel él, járatlan az igazságnak beszédiben, mivelhogy kiskorú


Nekik arra volt szükségük, hogy Isten tanítsa őket az Ő útjaira, beszédére, hogy megismerjék Őt, és mindeközben megtanuljanak hinni, bízni, engedelmeskedni Istennek.
Isten pedig azt ígérte nekik, hogy bevezeti őket az ígéret földjére, vezeti őket a harcban, kiűzi az ott lakó népeket előlük, és győzelemre vezeti őket a harcban.
Ez egyúttal az ott lakók ítélete volt az Örökkévaló részéről, mivel betelt a gonoszságuk, istentelenségük.

Mit jelent a méz?

Ez 3:1-3;
És monta nekem: Embernek fia! ami előtted van, edd meg; edd meg ezt a türetet, és menj, szólj az Izrael házának.
Erre kinyitottam a számat, és ő megetette velem azt a tekercset.
Azt mondta nekem: Embernek fia! Elégítsd meg hasadat, és töltsd meg bensődet ezzel a tekerccsel, amelyet neked adok! Ekkor megettem azt, és olyan lett a számban, mint az édes méz.


Mi volt a tekercsen?
Ez 2:7
Mondd el nekik az én beszédeimet, akár meghallják, akár nem, mert pártütők háza az övék.
Mondd el nekik az én beszédeimet, akár meghallják, akár nem, mert pártütők háza az övék.
Akkor láttam, hogy íme, egy kéz nyúlt felém, és egy irattekercs volt benne.
Kigöngyölítette előttem, és íme, tele volt írva elöl és hátul.
Gyászének, panasz és jajszó volt ráírva.


Isten beszédei, üzenete, gyászének, panasz és jajszó, ítéletek, amint ezt a további fejezetekben olvashatjuk is.
Isten ítéleteiről így szól a zsoltáros:
Zsolt 19:10-12
Az ÚR félelme tiszta, megáll mindörökké.
Az ÚR ítéletei változhatatlanok, és minden tekintetben igazságosak.
Kívánatosabbak az aranynál, még a sok színaranynál is.
Édesebbek a méznél, még a csurgatott méznél is.
Szolgádat is figyelmeztetik: ha megtartja azokat, nagy jutalma van.
(Károli rev)
Zsolt 19:10
az Örökkévaló félelme tiszta, fennáll örökké; az Örökkévaló itéletei igazság, jogosak egyaránt.  (IMIT)

Zsolt 119:102-103
Ítéleteidtől nem távoztam el, mert te oktattál engem.
Mennyivel édesebbek szavaid ínyemnek, mint a méz szájamnak!


Hasonló jelenet van leírva a Jelenések könyvében is:
Jel 10:1-4
És láttam egy másik, felhőbe öltözött, erős angyalt leszállni az égből: a fején szivárvány volt, arca, mint a nap, és lába, mint a tűzoszlop.
Kezében egy nyitott könyvecske volt, és jobb lábát a tengerre tette, bal lábát pedig a földre, és nagy hangon kiáltott, mint amikor az oroszlán ordít, és amikor kiáltott, megszólalt a hét mennydörgés hangja. Amikor megszólalt a hét mennydörgés hangja, írni készültem, de egy hangot hallottam az égből, amely ezt mondta: Pecsételd le, amit a hét mennydörgés szólt, és ne írd le azokat!
Jel 10:8-11
És a hang, amelyet hallottam a mennyből, ismét megszólított, és azt mondta: Menj el, és vedd át a nyitott könyvet, amely a tengeren és a földön álló angyal kezében van!

Odamentem az angyalhoz, és azt mondtam neki, hogy adja nekem a könyvecskét. Ő pedig így szólt hozzám: Vedd és edd meg, és megkeseríti a gyomrodat, jóllehet a szádban édes lesz, mint a méz.
Átvettem az angyal kezéből a könyvecskét, megettem, és a számban olyan édes volt, mint a méz, de amikor megettem, megkeseredett a gyomrom.
És azt mondta nekem: Ismét prófétálnod kell sok népről, nemzetről, nyelvről és királyról.


Ez 3:4
Azt mondta nekem: Embernek fia! Eredj, menj el Izráel házához, és mondd el nekik az én szavaimat!

Ezután olvashatjuk, hogy Ezékiel elment és hirdette Isten szavát Izrael házának, ami elmarasztalás, ítélet, figyelmeztetés volt.
Ez szellemi cselekedet volt, Isten szavát kellett „megennie”, amiről tudjuk, hogy eledel.
Jézus is erről beszélt a János 4:32-34 – ben.
Vagyis szükséges volt, hogy a prófétának a bensejében legyen Isten szava, és hogy együtt érezzen a néppel, az ő népével, Isten népével, akikhez küldetett, a beszédek miatt, és edzettséget is szerezzen, mivel tudható volt, hogy nem fogják örömmel fogadni.
Isten ítéletét mézhez hasonlítja Isten igéje, ami finom, tápláló, megvidámítja a szemet, az áldozatokhoz is használták.
Ebből látszik, hogy az ítélet JÓ!
Az ítélet nélkülözhetetlen.
nincs ítélet, akkor lehet tudni, hogy Isten háttal áll, és az rettenetes.
Az ítélettel együtt jár a kegyelem.
Ha ítélet van, akkor van lehetőség a bűnbánatra, megtérésre, és Isten jóindulatának, kegyelmének kifejeződésére.
Erről olvashatunk Ésaiás 59.fejezetében.

Érdekes, hogy Ezékiel gyomrában nem keseredett meg a türet, míg Jánoséban igen.
Valószínűleg azért, mert János a népek, nemzetek, királyok felé súlyosabb, végítéletet közölt.

Tehát a tejjel, mézzel folyó föld ezt is jelentheti: ott tanultak meg Istennel járni, megismerni Istent, és végrehajtani akaratát.
Megismerték jóságát és keménységét, ítéletét, kegyelmét, szeretetét, irgalmát, igazságosságát.




Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.