Szerző Téma: Különböző nézetek a Szentháromság tanáról  (Megtekintve 39694 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Virág

  • Technikai adminisztrátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 4598
  • Nem: Nő
Válasz #75 Dátum: 2018. November 17. - 19:32:34
Kigyűjtöttem a Szentháromság tanát érintő hozzászólásokat a pár nappal ezelőtti beszélgetésből. Ennek előzményei itt:
Szó szerinti ihletettség?

és itt találhatóak meg:
Szűz Mária személye

Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Zsolt 121:1


Nem elérhető Gábor

  • Törzstag
  • *
  • Hozzászólások: 1466
  • Nem: Férfi
Válasz #76 Dátum: 2018. November 17. - 21:38:12
Én egyre inkább úgy látom hogy a Szentháromság dogmája tarthatatlan...
És azt is látom hogy valami nagy baj van a kereszténységgel is...



Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #77 Dátum: 2018. November 17. - 23:39:47
Érdekes témák futnak párhuzamosan.
Isten hangjának meghallását érintő topicban olvastam azt a jogos okfejtést, hogyha jobban hallanánk azt, kevesebb vita, szakadás lenne a keresztyénségben.

Olvasni sem tudjuk egyformán Isten hangját, nem hogy meghallani.

Nem hiszem, hogy akár a füleinkkel, akár a szemeinkkel lenne probléma.

Azt még kevésbé gondolom, hogy Isten lenne képtelen egyértelműen fogalmazni.
Sok verzió nem marad
1, Isten nem szól, de "mégis hallom".
2, Isten szól, de nem értem, vagy félreértem.

Ez mondjuk a kanonizált Bibliában is szépen látszik, ha látni akarjuk, de akkor is ha nem.

Merem remélni, hogy amit Jézus parancsba adott, abban nincs tévedés, ellenkező esetben a Koránt is olvasgathatjuk.

Persze mindenki ettől függetlenül abban hisz, vagy kételkedik amiben akar.

Mt. 28:19." Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében. "

Számomra innentől nem kérdés sem a Szentlélek (Szent Szellem) személye, sem Isten volta.
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 17. - 23:44:15 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #78 Dátum: 2018. November 18. - 07:09:29
Egyszer kaptam egy listát arról, mik nem szerepelnek az elérhető eredeti szövegben.
részlet belőle:

Máté 28:19 Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket,
megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,
Máté 28:20 Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!

Piros a 20-as vers elején van. tehát:
Máté 28:20 Szent Lélek Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!


Pirossal jelölte meg a betoldásokat.

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #79 Dátum: 2018. November 18. - 08:26:57
Ez jól hangzik, de sem a Textus Receptus, sem a Nestlé-Aland görög szövege nem tud erről.
Szóval kérdem én, hol a bizonyíték az állításra?

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #80 Dátum: 2018. November 18. - 09:08:39
Egyszer kaptam egy listát arról, mik nem szerepelnek az elérhető eredeti szövegben.

Az "eredeti" jelző erősen megkérdőjelezhető. Ha jól tudom, megtalálták Máté evangéliumának héber megfelelőjét, és a nyelvi sajátosságokból úgy tűnik, hogy a fennmaradt görög változatokat abból fordították. Ebből a héber változatból hiányzik a Szentszellem külön személy voltának a legfőbb igei bizonyítéka, ahogyan írtad is. Máté 28.19. Nem lehet azonban tudni, hogy eredetileg ennek is töbféle változata lehetett-e, és nem lehet tudni, hogy ezek közül a legpontosabbat találták- e meg.

Máté 28.19 ellen más igei bizonyítékok is vannak. Úgy tűnik, erről az igéről a tanítványok nem tudtak, vagy nem úgy értették, ahogyan mi. Amikor ugyanis kereszteltek sorra megszegték ezt az igét, és egyöntetűen csak szimplán "Jézus nevébe" merítették be a megkeresztelteket, nem pedig azAtya, a Fiú és a Szentszellem nevébe, ahogyan ez az ige szól. Ez a tény alátámasztja, hogy a fennmaradt héber Máté valóban egy pontosabb evangélium, valamint megingatja a Szentháromsághit legnagyobb igei bizonyítékát.

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #81 Dátum: 2018. November 18. - 09:24:36
Gyerekek!
A Héber ős-Máté teoriájával Jehova Tanúi évtizedek óta hülyítik az embereket.
Soha senki nem mutatta még be az íratot, s soha semmilyen régészeti eljárás sem bizonyította a héber nyelvű evangélium másolatok korát.
Hagyjuk már az áltudományoskodást, mert a tudomány a hittel szemben tényeken alapszik...
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 18. - 09:30:46 írta Csaba »

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Csaba

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 12673
  • Nem: Férfi
Válasz #82 Dátum: 2018. November 18. - 09:50:05
[valasz author=Lucius link=topic=993.msg88773#msg88773 date=1542528519]

[/valasz]

Lucius a kereszteléssel kapcsolatos igékből az is hiányzik, hogy az Atya Isten nevében kereszteltek. Akkor most Ő sem személy?

Abban viszont egyetértek veled, hogy nem biztos, hogy azt értették egy-egy kifejezés alatt, amit mi.
"Jézus" sem csupán egy "név", hanem egy konkrét személy, aki ezt a nevet viseli, s mint ilyen nem az egyetlen a Bibliában.

'A szeretet nem keresi a maga hasznát...'
1Kor. 13


Nem elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #83 Dátum: 2018. November 18. - 10:24:06
[valasz author=Lucius link=topic=993.msg88773#msg88773 date=1542528519]

[/valasz]

Lucius a kereszteléssel kapcsolatos igékből az is hiányzik, hogy az Atya Isten nevében kereszteltek. Akkor most Ő sem személy?

Az, hogy az Atya személy, azt igék tömkelege tanusítja enélkül az ige nélkül is. Azt azonban, hogy a Szentszellem különálló személy, azt csak nagyon kevés ige támasztja alá, a legfőbb bizonyíték ez az egy ige, ami az apostolok kereszteléséből és a héber változat alapján megkérdőjelezhető.

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #84 Dátum: 2018. November 18. - 10:24:58
Gyerekek!
A Héber ős-Máté teoriájával Jehova Tanúi évtizedek óta hülyítik az embereket.
Soha senki nem mutatta még be az íratot, s soha semmilyen régészeti eljárás sem bizonyította a héber nyelvű evangélium másolatok korát.
Hagyjuk már az áltudományoskodást, mert a tudomány a hittel szemben tényeken alapszik...

Én sem tudok arról, hogy megtalálták, a héber változatot.

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #85 Dátum: 2018. November 18. - 10:28:54
Egyszer kaptam egy listát arról, mik nem szerepelnek az elérhető eredeti szövegben.
részlet belőle:

Máté 28:19 Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket,
megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,
Máté 28:20 Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!

Piros a 20-as vers elején van. tehát:
Máté 28:20 Szent Lélek Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!


Pirossal jelölte meg a betoldásokat.

 Az eredeti szüveg nem volt versre osztva. Folyamatos írás volt.

" Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak a Szent Léleknek nevében, Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!"

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #86 Dátum: 2018. November 18. - 10:51:30
Egyszer kaptam egy listát arról, mik nem szerepelnek az elérhető eredeti szövegben.
részlet belőle:

Máté 28:19 Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket,
megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,
Máté 28:20 Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!

Piros a 20-as vers elején van. tehát:
Máté 28:20 Szent Lélek Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!


Pirossal jelölte meg a betoldásokat.

 Az eredeti szüveg nem volt versre osztva. Folyamatos írás volt.

" Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak a Szent Léleknek nevében, Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!"

Igen, tudjuk, hogy nem voltak számozva.

De így is hangozhat:

" Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak  nevében, tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen"

         

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.


Nem elérhető Zoltan

  • Moderátor
  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 3291
  • Nem: Férfi
Válasz #87 Dátum: 2018. November 18. - 11:11:09
Bocsi Kamilla.
Értem.
 Másra gondoltam.   E miat:

Idézet
Piros a 20-as vers elején van. tehát:
Máté 28:20 Szent Lélek Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam
néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!

De a lényeg az, ahogy Csaba is említette hogy ez benne van a legrégebbi iratokban is.


 

Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által; és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez;
Mert ő tőle, ő általa és ő reá nézve vannak mindenek. Övé a dicsőség mindörökké.


Nem elérhető Lucius

  • újjászületett hívő testvér
  • Aktív fórumozó
  • *
  • Hozzászólások: 740
  • Nem: Férfi
Válasz #88 Dátum: 2018. November 18. - 11:24:26
[valasz author=Zoltan link=topic=993.msg88779#msg88779 date=1542533098]

[/valasz]

Igen, most alaposabban utána néztem. Ősi példányt még nem találtak, csupán 14. századi? másolatot???

http://churchofgod.hu/content/mozes-szeke.html

http://m.origo.hu/tudomany/tarsadalom/20000125mate.ht

De mégha találtak volna is egy ősi kéziratot, mi a garancia arra, hogy pontos és valódi, azaz hogy Istentől származik...

Isten a fontosabb dolgokat a bibliánkban többször is elmondja, így az igazán fontos dolgokban tévedés kizárva. "Kilóg a lólâb", ha belebotlunk egy hamis szövegváltozatba.

« Utoljára szerkesztve: 2018. November 18. - 11:25:57 írta Lucius »

Az Úr a mi igazságunk...


Nem elérhető Kamilla

  • Fórumlakó
  • *
  • Hozzászólások: 5877
  • Nem: Nő
Válasz #89 Dátum: 2018. November 18. - 12:46:15

Isten a fontosabb dolgokat a bibliánkban többször is elmondja, így az igazán fontos dolgokban tévedés kizárva. "Kilóg a lólâb", ha belebotlunk egy hamis szövegváltozatba.


Hát, igen. Két, három egybehangzó bizonyságra minden dolog megáll.

Hány helyen van leírva ez?:

" Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak a Szent Léleknek nevében, Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek: és íme én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!"

Vagy csak az, hogy ez szerepel benne: " megkeresztelvén az Atyának, a Fiúnak a Szent Léleknek nevében" ?

                 nerd

Az igazi Krisztus Jézus mindig az Atyára mutat, Őt emeli fel, és dicsőíti. Felé továbbítja a hódolatot, imádatot.